PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τον Πομπό AM 15W με την EL34 του site



ok1gr
25-03-06, 17:03
Παιδιά καλησπέρα,
προχθές που ήρθαν οι αραόφυλλοι που είχα παραγγείλει από το εξωτερικό είπα να ξαναστήσω τον πομπό ΑΜ του site Που είχα φτιάξει παλαιώτερα.
Τον στήνω, βάζω και τους πυκνωτές το πηνείο εξώδου και την λάμπα.
Δίνω τάση στα νήματα (6 και κάτι ψιλά volt DC από μπαταρία μολύβδου) και τραβούσε 1.4-1.5Αμπέρ.
ΜΕτά από λίγο συνδέω την κεραία στο πηνείο εξόδου και δίνω τάση. Για μετασχηματιστή διαμόρφωσης έβαλα έναν μετασχηματιστή 220/12 ανάποδα. Τον συνδέω με τον ενισχυτή και βάζω ένα cd να παίζει...
Στο ραδιοφωνάκι ο ήχος ακούγονταν με ικανοποιητική ένταση αλλά το σήμα με δυσκολία κάλυπτε το σπίτι μου...
Και βλέπωντας το μιλιαμπερόμετρο μετά την διαμόρφωση είχα μόλις 20-30mA ανώ ο κατασκευαστής του κυκλώματος λέει ότι το κανονικό ρεύμα λειτουργίας είναι 100mA!!! :shock: :shock: :shock:

Πού μπορεί να είναι το λάθος?

ps. και χωρίς να παίζει μουσική και χωρίς να έχω συνδεδεμένη κεραία το ρεύμα είναι το ίδιο? Είναι λογικό αυτό?
Που μπορεί να έχω κάνει το λάθος?
Please help

MAKHS
25-03-06, 22:45
Καλησπερα φιλε.Ειδες τη ταση ανοδου και των σκριν?Μηπως ο πυκνωτης εξοδου που ειναι στην ανοδο?καποια κακη επαφη στο πηνειο?Μαλλον θελει ελεγχο βημα-βημα.Τι τασεις δινεις?Εβαλες σωστα το μεταβλητο εξοδου και γενικα το συντονιστικο?Ειναι μερικα ερωτηματα που θελουν απαντησεις.
Please help[/quote]

Giannis511
26-03-06, 00:27
Μήπως αυτό που ακούς δεν είναι η πραγματική σου συχνότητα αλλά κάποια αρμονική?Έχω πάθει και εγώ το ίδιο...

ok1gr
26-03-06, 04:17
@giannis: όχι έκανα πολύ πειραματισμό υπάρχουν και κάποιες αρμονικές αλλά δεν είναι.
@makhs: τάση ανόδου δεν είδα αλλά πώς θα την μετρήσω? Δεν έχω παλμογράφο...
Τί ενοείς αν έβαλα σωστά τον μεταβλητό εξόδου? Πώς μπορεί να μπεί λάθος? Γενικά το κύκλωμα συντονίζει με τον μεταβλητό εξόδου, απλός με δυσκολία καλύπτει το σπίτι.....
Υπάρχει περίπτωση να γίνεται κάτι με το συντονιστικό? Ακόμα και να είναι λάθος η κατανάλωση είναι τόσο μικρή?


χωρίς να παίζει μουσική και χωρίς να έχω συνδεδεμένη κεραία το ρεύμα είναι το ίδιο? Είναι λογικό αυτό?

ReFas
26-03-06, 11:58
@giannis: όχι έκανα πολύ πειραματισμό υπάρχουν και κάποιες αρμονικές αλλά δεν είναι.
@makhs: τάση ανόδου δεν είδα αλλά πώς θα την μετρήσω? Δεν έχω παλμογράφο...
Τί ενοείς αν έβαλα σωστά τον μεταβλητό εξόδου? Πώς μπορεί να μπεί λάθος? Γενικά το κύκλωμα συντονίζει με τον μεταβλητό εξόδου, απλός με δυσκολία καλύπτει το σπίτι.....
Υπάρχει περίπτωση να γίνεται κάτι με το συντονιστικό? Ακόμα και να είναι λάθος η κατανάλωση είναι τόσο μικρή?


χωρίς να παίζει μουσική και χωρίς να έχω συνδεδεμένη κεραία το ρεύμα είναι το ίδιο? Είναι λογικό αυτό?

Τις τάσεις δεν είναι ανάγκη με παλμογράφο…μπορείς με ένα πολύμετρο αρκεί να μην επηρεάζεται από RF.
Λες ότι συντονίζει με τον μεταβλητό…τι εννοείς? ότι κάνει βύθισμα??
Αν ναι…αυτό το κάνει και χωρίς την κεραία? …γιατί είπες ότι το ρεύμα είναι ίδιο και χωρίς κεραία.
Αν ισχύει αυτό …μήπως έχεις γειώσει το πηνίο αντί να το έχεις στον αέρα το ένα άκρο?? (το πιο πιθανό μου φαίνεται.)
Υπόψη κεραία θέλει σχετικά “κοντή” λ.χ 50 μέτρα.

MAKHS
26-03-06, 13:11
Καλημερα.Οπως σου ειπα θελει ελεγχο σιγα-σιγα και βημα-βημα.Εισαι σιγουρος οτι καταληγει ταση στην ανοδο? Αν θυμαμαι καλα ειναι το ποδαρακι 3.Δες τις τασεις παλι.Δες εαν ειναι ενταξει το αρεφ τσοκ.Ξαναδες το συντονιστικο σου μετα μηπως εχεις καπου διακοπη και δεν τραβαει εξοδο.Βαλε ενα δοκιμαστικο επανω στο πηνειο να δεις θα αναψει καθολου?Εδω ειμαστε.Εκει στην Αξο οπου εζησα κιολας ξεκινησα το δημοτικο πριν απο 36 χρονια.

ok1gr
26-03-06, 16:25
Τις τάσεις δεν είναι ανάγκη με παλμογράφο…μπορείς με ένα πολύμετρο αρκεί να μην επηρεάζεται από RF.
Λες ότι συντονίζει με τον μεταβλητό…τι εννοείς? ότι κάνει βύθισμα??
Αν ναι…αυτό το κάνει και χωρίς την κεραία? …γιατί είπες ότι το ρεύμα είναι ίδιο και χωρίς κεραία.
Αν ισχύει αυτό …μήπως έχεις γειώσει το πηνίο αντί να το έχεις στον αέρα το ένα άκρο?? (το πιο πιθανό μου φαίνεται.)
Υπόψη κεραία θέλει σχετικά “κοντή” λ.χ 50 μέτρα.


ok Θα το δοκιμάσω απλός ξέρω ότι τα πολύμετρα είναι βασικά για 50-60hz και δεν μετράνε σωστά τάσεις μεγαλύτερης συχνότητας

Λέγοντας ότι συντονίζει ενοώ ότι στο ραδιοφωνάκι που έχω δίπλα παίζει καλά.
και ναί το κάνει το ίδιο και χωρίς κεραία...
Το ένα άκρο του πηνείου το έχω γειώσει όπως λένε οι οδηγίες.... γιατί δεν πρέπει?
αλλά και να μην το γειώσω πάλι έτσι είναι...



Μάκη θα κοιτάξω αυτά που με είπες αλλά:
αν είχε πρόβλημα το rf τσοκ τότε δεν θα ταλάντωνε καθόλου.... έτσι δεν είναι?

Θα βάλω και δοκιμαστικό αλλά είναι ο πυκνωτής.... πρέπει να ανάβει?
Αν βγάλω τον πυκνωτή θα έχω πρόβλημα? Ή το μόνο πρόβλημα θα είναι ότι μπορεί να καεί όποιος ακουμπήσει την κεραία?

και κάτι ακόμα, η λάμπα δεν είναι πάνω στην πλακέτα, είναι σε μια απόσταση μερικών εκατοστών με και τα πόδια ενώνονται με την πλακέτα με καλωδιάκια....
Πειράζει αυτό?

ok1gr
26-03-06, 18:49
Παιδιά να ρωτήσω και κάτι άλλο, υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να οφείλεται στο ballast? Γιατί έβαλα 20W αντί 40W

edit
μέτρησα την τάσηγ στο πηνείο και την κεραία και υπάρχει, έβγαλά και την γείωση από την άλλη άκρη του πηνείου και τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα....
Πήγαμε στα 35mA
υπάρχει μια ελάχιστη βελτίωση αλλά απέχει πάρα πολύ από το επιθυμητό :(

[b]πρόσεξα και κάτι άλλο! βγάζοντας την μπρίζα τα mA αρχίζουν να ανεβαίνουν και ακούγεται πολύ ποιο δυνατά και καθαρά και αγγίζει τα 80mA πριν σβήσει τελείος.....

τί μπορεί να είναι?

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/files/pomposam15w_128.gif

ReFas
26-03-06, 21:24
ok Θα το δοκιμάσω απλός ξέρω ότι τα πολύμετρα είναι βασικά για 50-60hz και δεν μετράνε σωστά τάσεις μεγαλύτερης συχνότητας

Λέγοντας ότι συντονίζει ενοώ ότι στο ραδιοφωνάκι που έχω δίπλα παίζει καλά.
και ναί το κάνει το ίδιο και χωρίς κεραία...
Το ένα άκρο του πηνείου το έχω γειώσει όπως λένε οι οδηγίες.... γιατί δεν πρέπει?
αλλά και να μην το γειώσω πάλι έτσι είναι...

Μάκη θα κοιτάξω αυτά που με είπες αλλά:
αν είχε πρόβλημα το rf τσοκ τότε δεν θα ταλάντωνε καθόλου.... έτσι δεν είναι?

Θα βάλω και δοκιμαστικό αλλά είναι ο πυκνωτής.... πρέπει να ανάβει?
Αν βγάλω τον πυκνωτή θα έχω πρόβλημα? Ή το μόνο πρόβλημα θα είναι ότι μπορεί να καεί όποιος ακουμπήσει την κεραία?

και κάτι ακόμα, η λάμπα δεν είναι πάνω στην πλακέτα, είναι σε μια απόσταση μερικών εκατοστών με και τα πόδια ενώνονται με την πλακέτα με καλωδιάκια....
Πειράζει αυτό?

Φίλε παναγιώτη δυστηχώς οι RF κατασκευές δεν ειναι τόσο ευκολες οσο θα θέλαμε.
εγω θα σου πρότεινα να κάνεις μια κατασκευή σε αλουμινένιο σασι, που θα παίξει και το ρόλο της γείωσης για το κύκλωμα.
Στις RF κατσκευές είναι σημαντικό να υπάρχει μια μεγαλη επιφανεια μετάλλου που παίζει το ρόλο της γείωσης.


Οι αποστάσεις παίζουν ρόλο και μάλιστα μεγάλο
κολλας τα υλικα όσο γίνεται ποιο κοντά, ας πούμε τον πυκνωτη στο σκριν της λυχνιας το κολλας απ ευθειας πανω στη βαση...
ειναι πολλα και είναι δύσκολο να βρεις απαντησεις μεσα απο ενα φορουμ...παντως η κατασκευη σου δε λειτουργει, αν δουλεψει θα ακουγεται τουλαχιστον μεσα στο σπιτι σου!!! δυνατα και καθαρα :wink:

ok1gr
26-03-06, 21:35
Νίκο η κατασκευή είναι σε αλουμινένιο σασί και οι αποστάσεις είναι αρκετά κοντινές, δλδ. είναι λογικό λόγο κακής κατασκευής να δουλεύει έτσι? Το τελευτάιο post μου μετά το edit το είδες??

ReFas
26-03-06, 22:45
Παιδιά να ρωτήσω και κάτι άλλο, υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να οφείλεται στο ballast? Γιατί έβαλα 20W αντί 40W

edit
μέτρησα την τάσηγ στο πηνείο και την κεραία και υπάρχει, έβγαλά και την γείωση από την άλλη άκρη του πηνείου και τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα....
Πήγαμε στα 35mA
υπάρχει μια ελάχιστη βελτίωση αλλά απέχει πάρα πολύ από το επιθυμητό :(

[b]πρόσεξα και κάτι άλλο! βγάζοντας την μπρίζα τα mA αρχίζουν να ανεβαίνουν και ακούγεται πολύ ποιο δυνατά και καθαρά και αγγίζει τα 80mA πριν σβήσει τελείος.....

τί μπορεί να είναι?

σιγουρεψου που κάνει ταλάντωση, σε ενα ραδιο στα 2-3 μετρα πρεπει να ακουγεται ΚΑΘΑΡΑ το σημα καθως θα γυρίζεις τον μεταβλητο ταλάντωσης.
ο μεταβλητος πυκνωτης ταλάντωσης σε τι θέση είναι? ο μισος μεσα ας πουμε? και για ποια συχνοτητα???
για τους 1600 θα πρεπει να ειναι αρκετα μεσα,ανάλογα με το πηνιο ταλάντωσης βεβαια..
το μιλιαμπερομετρο οπως δείχνει το κύκλωμα ειναι σε λαθος σημειο...γιατι μετράει και το ρευμα στο σκριν...
τοποθετησε το μετα τον διακοπτη προς το τσοκ της ανόδου..
σιγουρεψου που κανει ταλαντωση(οχι και τοσο ευκολο για αρχη!)

26-03-06, 23:00
Παιδιά να ρωτήσω και κάτι άλλο, υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να οφείλεται στο ballast? Γιατί έβαλα 20W αντί 40W

edit
μέτρησα την τάσηγ στο πηνείο και την κεραία και υπάρχει, έβγαλά και την γείωση από την άλλη άκρη του πηνείου και τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα....
Πήγαμε στα 35mA
υπάρχει μια ελάχιστη βελτίωση αλλά απέχει πάρα πολύ από το επιθυμητό :(

[b]πρόσεξα και κάτι άλλο! βγάζοντας την μπρίζα τα mA αρχίζουν να ανεβαίνουν και ακούγεται πολύ ποιο δυνατά και καθαρά και αγγίζει τα 80mA πριν σβήσει τελείος.....

τί μπορεί να είναι?

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/files/pomposam15w_128.gif

Ξεκινα με αυτες τις αλλαγες, αφου ετσι οπως εισαι διαμορφωνεις και Ανοδο και Σκρην παρεα...

ok1gr
26-03-06, 23:03
Φίλε μου είχες δίκιο!!! Οι αποστάσεις ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ.
Τώρα τον ξαναφτιάχνω απόπ την αρχή και προσπαθώ να κολλήσω όσο ποιό πολλά εξαρτήματα μπορώ στην βάση....

Ο πηνείο ταλάντωσης είναι έτοιμο αγορασμένο, πού θα πάρω την μεσαία λήψη και ποιά πλευρά θα γειώσω? Υπάρχει περίπτωση πρίν να το είχα βάλει λάθος αλλά παρόλα αυτά να ταλάντωνε?

ok1gr
26-03-06, 23:11
@Fmradio
είσαι σίγουρος? Γιατί το κύκλωμα το έχω δεί και αλλού και είναι έτσι.
Για το πηνείο που λέω παραπάνω ξέρεις τπτ?

ReFas
26-03-06, 23:18
Φίλε μου είχες δίκιο!!! Οι αποστάσεις ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ.
Τώρα τον ξαναφτιάχνω απόπ την αρχή και προσπαθώ να κολλήσω όσο ποιό πολλά εξαρτήματα μπορώ στην βάση....

Ο πηνείο ταλάντωσης είναι έτοιμο αγορασμένο, πού θα πάρω την μεσαία λήψη και ποιά πλευρά θα γειώσω? Υπάρχει περίπτωση πρίν να το είχα βάλει λάθος αλλά παρόλα αυτά να ταλάντωνε?

Καλο ειναι να εφτιαχνες μονος σου με 60 σπειρες με συρμα 0,3χιλιοστα περιπου σε μια ιντσα σωληνα( 2,5 εκατοστα)
κανε ληψη στις 25 σπειρες για την καθοδο της λυχνιας.
Το που θα γινει ληψη για την καθοδο ειναι πολυ σημαντικο για αυτον του τυπο της ταλαντωσης αλλα το θεμα εδω ειναι να λειτουργησει πρωτα .

ok1gr
26-03-06, 23:21
ok, Για το κύκλωμα που ανέβασε ο fmradio παραπάνω τί λες?

26-03-06, 23:31
παντως κατ'εμε θα επρεπε να ειναι ετσι...

ReFas
26-03-06, 23:32
ok, Για το κύκλωμα που ανέβασε ο fmradio παραπάνω τί λες?

ναι αυτο κανε να μετρας το ρευμα ανοδου μόνο και να μην διαμορφωνεις το σκριν

ok1gr
26-03-06, 23:37
ok, θα το δοκιμάσω
ευχαριστώ


Για το πηνείο κανείς????
Αυτό που έχω από τη μία μεριά έχει 2 πόδια, το ένα είναι η μεσαία λήψη, από την άλλη έχει ένα.
Εγώ αυτό που ήταν μόνο του το είχα συνδέσει στην γείωση...
Υπάρχει περίπτωση να το είχα συνδέσει λάθος και να ταλάντωνε?????

ok1gr
26-03-06, 23:39
@fmradio
Η διαμόρφωση πρέπει να γίνεται πρίν το τσόκ, μετά το τσόκ ή δεν παίζει ρόλο?

26-03-06, 23:42
ok, θα το δοκιμάσω
ευχαριστώ


Για το πηνείο κανείς????
Αυτό που έχω από τη μία μεριά έχει 2 πόδια, το ένα είναι η μεσαία λήψη, από την άλλη έχει ένα.
Εγώ αυτό που ήταν μόνο του το είχα συνδέσει στην γείωση...
Υπάρχει περίπτωση να το είχα συνδέσει λάθος και να ταλάντωνε?????
Λαθος... Αν δεις και το σχεδιο του πηνιου δειχνει οτι η ληψη προς καθοδο ειναι αυτο που ειναι κοντα στο ποδι που γειωνεται :wink:
Και ναι μπορει να ταλαντωνει (ασταθως και χωρις σωστη ισχυ... αφου δεν εχει σωστο επιπεδο επανατροφοδοτησεως).

ok1gr
26-03-06, 23:47
Ναι σωστό αυτό αλλά δεν μπορείς να διακρίνεις πόσες σπείρες έχει... Δλδ τα τυλίγματα δεν ξεχωρίζουν άρα μπορεί αυτά που έχουν διπλανές επαφές να είναι τα ποιό απομακρυσμένα.
Αλλά το λογικό θα ήταν αυτό που λές έτσι?
Δεν υπάρχει κανείς που έχει αγοράσει το συγγεκριμένο πηνείο έτοιμο?

26-03-06, 23:58
Ναι σωστό αυτό αλλά δεν μπορείς να διακρίνεις πόσες σπείρες έχει... Δλδ τα τυλίγματα δεν ξεχωρίζουν άρα μπορεί αυτά που έχουν διπλανές επαφές να είναι τα ποιό απομακρυσμένα.
Αλλά το λογικό θα ήταν αυτό που λές έτσι?
Δεν υπάρχει κανείς που έχει αγοράσει το συγγεκριμένο πηνείο έτοιμο?
Αν ειναι αυτο που νομιζω (της 6SA7) εχω να το δουλεψω πανω απο 27 χρονια... οποτε και δεν θυμαμαι ποιο απο τα δυο κατω ηταν η ληψη... Παντως σιγουρα το μονο του ειναι το προς οδηγο!

ok1gr
27-03-06, 00:01
τότε είμαστε Ok γιατί η μεσαία λήψη ξεχωρίζει! thanks
Θα postάρω και μια φώτο για να είμαστε σίγουροι...

ok1gr
27-03-06, 00:11
αυτό είναι:

ok1gr
27-03-06, 00:12
2
Οι συνδέσεις έτσι καλά είναι?

27-03-06, 00:21
Λιγο χυμα το βρισκω... αλλα δεν μπορω να σου πω απο μια φωτο ευκολα...
Γιατι δεν το στηνεις με την βαση βαλμενη σε ενα σασσι, και με κανα δυο κοσσες στηριξεως διπλα της να γινει και ωραιο και σωστο?

ok1gr
27-03-06, 00:23
Μόλις τελειώσω με τη βάση θα το βάλω στο σασί!
Η διαμόρφωση πρέπει να γίνεται πρίν το τσόκ, μετά το τσόκ ή δεν παίζει ρόλο? (δές το τελευταίο σχέδιο που ανέβασες)

27-03-06, 00:32
Μόλις τελειώσω με τη βάση θα το βάλω στο σασί!
Η διαμόρφωση πρέπει να γίνεται πρίν το τσόκ, μετά το τσόκ ή δεν παίζει ρόλο? (δές το τελευταίο σχέδιο που ανέβασες)
Επειδη ο μετασχηματιστης σου ετσι και αλλοιως ΔΕΝ συντονιζει με τιποτα στον 1ΜHz λειτουργει μια χαρα και σαν τσοκ... Το τσοκ αντιστοιχα στην ακουστικη ζωνη παιζει ρολο μικρης ΑΛΛΑ υπαρκτης αντιστασης, που δεν την θελεις... Κατ'εμε λοιπον ο Μ/Τ διαμορφωσεως παει στην ανοδο και οχι πριν το τσοκ...

ok1gr
27-03-06, 00:40
Στην εξομάλυνση να βάλλω Ballast από λάμπα φθωρισμού ισχύος 40Watt?

27-03-06, 00:42
Στην εξομάλυνση να βάλλω Ballast από λάμπα φθωρισμού ισχύος 40Watt?
Θεωροντας οτι αυτο θα σου βγαλει ~ 8W carrier ή 24W PEP ναι!

ok1gr
27-03-06, 00:51
Αν θυμάμαι καλά το ballast λέγεται και στραγγαλιστικό πηνείο 40Η. Στο σχέδιο λέει 15Η δεν είναι πρόβλημα αυτό?

27-03-06, 22:38
Αν θυμάμαι καλά το ballast λέγεται και στραγγαλιστικό πηνείο 40Η. Στο σχέδιο λέει 15Η δεν είναι πρόβλημα αυτό?
Μην ανησυχεις... Βαλτο! Απο το τιποτα καλυτερο θα ειναι...

electronic
28-03-06, 11:32
Παναγιώτη καλημέρα.

Λοιπόν ο πομπός που προσπαθείς να κάνεις δουλεύει στους περισσότερους ερασιτεχνικούς σταθμούς σαν ταλάντωση. Το σχέδιο είναι δοκιμασμένο και δουλεύει σωστά σε πολύ μεγάλο φάσμα συχνοτήτων στα HF. Το σχέδιο αυτό είναι γενικευμένο και μπορεί να δουλέψει με πλήθος λυχνιών που ανάμεσα τους είναι και η EL504. Η διαφορά είναι η τάση ανόδου και πλεγμάτων στην κάθε λυχνία οπότε βλέπουμε το datasheet.

Σου προτείνω κάποια πράγματα που αν τα κάνεις θα σου διευκολύνουν την ζωή σου στην κατασκευή RF συσκευών.

1. Δοκίμασε το ίδιο κύκλωμα με ένα μετασχηματιστή που το πρωτεύων να είναι 220volt και δευτερεύων να έχει πολλαπλή επιλογή 0 - 150V - 200V - 250V - 300V με ρεύμα 300mA. Αυτό στο προτείνω για να μπορείς να κάνεις τις δοκιμές με χαμηλή τάση και μετά να την ανεβάσεις για να βλέπεις την διαφορά στην ισχύ.

2. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ballast αλλά δεν σου το προτείνω για την τάση αυτήν. Δηλαδή δουλευει καλά στα 300-320 volt dc αλλά για τα 450volt του κυκλώματος πιθανά να σου ζεσταίνετε και να σου δημιουργεί θόρυβο στο σήμα.
Αντί για το ballast μπορείς να βάλεις 2 αντιστάσεις 100 Ohm /17watt παράλληλα και θα σου κάνουν περίπου την ίδια δουλειά.

3. Μεγάλη σημασία παίζει το πηνίο RFC των 2,5mH / 300mΑ. Αν δεν είναι καλό τότε πιθανά η RF τάση να επιστρέφει στο τροφοδοτικό και να μην δουλεύει το όλο κύκλωμα.

4. Επίσης μια άλλη αλλαγή που μπορείς να κάνεις είναι η αντίσταση 22Κ/2watt άνθρακος που έχεις στο οδηγό αντί να την γειώσεις μπορείς να την βάλεις παράλληλα με τον πυκνωτή 100pF. Με αυτόν τον τρόπο μειώνουμε της αρμονικές. Επίσης δίνοντας στο όλο κύκλωμα ταλάντωσης μεγάλη τάση τροφοδοσίας παράγουμε και ένα μεγάλο αριθμό αρμονικών που είναι ανεπιθύμητος για ταλάντωση.

5. Όταν μια λυχνία είναι πέντοδος όπως η EL34 τότε το ανασταλτικό πλέγμα δηλαδή το 3 προς τα επάνω όπως βλέπουμε την λυχνία το συνδέουμε μαζί με την κάθοδο.

6. Επίσης καλά είναι να κάνεις όλους τους ελέγχους πρώτα πάνω σε φορτίο 50 Ohm που εκεί βλέπεις την συμπεριφορά του κυκλώματος δηλαδή τι ρεύμα τραβάει η άνοδος το πλέγμα αν δουλεύει η διαμόρφωση-μουσική και το σημαντικότερο τι ισχύ αποδίδει το κύκλωμα μας χωρίς διαμόρφωση αλλά και με διαμόρφωση.

7. Η ισχύς carrier και η ισχύς PEP είναι διαφορετικές. Η πρώτη ισχύς carrier είναι μετρώντας ένα αδιαμόρφωτο σήμα. Ενώ η ισχύς PEP είναι η μέγιστη ισχύς που μπορείς να μετρήσεις με διαμόρφωση. Δηλαδή η κορυφή.
Αυτό σημαίνει ότι όταν κατασκευάζουμε ένα πομπό γενικά θα πρέπει να ξέρουμε η λάμπα ή το τρανζίστορ πόση ισχύ μπορεί να αποδώσει. Μας την δίνει ο κατασκευαστής και είναι η PEP. Αν την ξεπεράσουμε τότε το σήμα και η μουσική συμπιέζετε και δεν έχουμε διαμόρφωση 100%.

Αυτά προς το παρών αν θέλεις κάτι να ρωτήσεις είμαι στην διάθεση σου.

Φιλικά Γιώργος

sw1jcs
30-03-06, 17:53
Μπορείς να δοκιμάσεις και το παρακάτω κύκλωμα

http://members.home.nl/radiomorningstar/Zender3.pdf

να δεις πως θα συμπεριφερθεί

ok1gr
02-04-06, 03:21
Παιδιά καλησπέρα,
πρώτη δοκιμή με το καινούργιο κύκλωμα χωρίς κεραία και χωρίς πηνείο εξόδου και υπάρχει τεράστια βελτίωση!!!

Με μια πολύ γρήγορη δοκιμή παρατήρησα ότι παίζει πολύ καλύτερα από ότι πρίν πλήρος μονταρισμένο!!!

όσο για το ρεύματα έχω 60-70 mA στην Άνοδο (Κανονοκά πόσα πρέπει να έχω??? Οι προηγούμενες μετρήσεις ήταν άνοδος+σκρίν) αν και καμιά φορό όπως γυρίζω τον πυκνωτή, μπορεί να περάσει τα 100...

Η λάμπα ζεσταίνεται πολύ περισσότερο από πρίν (θα μου πείτε λογικό αφού δεν έβαλες κεραία...) αλλά πρίν μετά από μία ώρα λειτουργίας μπορούσες να την ακουμπήσεις χαλαρά!!!

Στο ραδιόφωνο που έχω δίπλα ακούγεται πάρα πολύ καθαρά, καμιά σχέση με πρίν...

Από αρμονικές δεν το συζητάμε.... ακούγεται ακόμα και στα ηχεία που έχω, τα οποία δεν είναι και φτηνιάρικα.... ούτε όταν χτυπάει κινητό δεν κάνουν θόρυβο...


Τα 60-70mA στην άνοδο χωρίς κεραία και πηνείο καλά είναι???
Αύριο θα συνεχίσω με την κεράια....

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρων που δείξατε ώς τώρα και ελπίζω να μην σας κούρασα...

MAKHS
02-04-06, 09:47
Καλημερα φιλε.Εισαι σε πολυ καλο δρομο.Τα μιλιαμπερ ειναι φυσιολογικα.Μονο να μας πεις που ηταν το λαθος ωστε να το εχουμε υποψιν για παρομοια περιπτωση.

ok1gr
02-04-06, 15:55
Φίλε ΜΑΚΗ καταρχήν το σημαντικότερο πιστεύω ήταν ότι έβαλα το πηνείο ταλάντωσης ανάποδα, αλλά και οι αποστάσεις ήταν τεράστιες, και έκανα και τις αλλαγές που λέει ο fmradio...

ok1gr
02-04-06, 16:23
Να και μερικές φωτογραφίες:

Ναι έχω αρκετά τροφοδοτικά
ναι έχω αρκετή σιλικόνη
και ναι είμαι λίγο τσαπατσούλης :)

ok1gr
02-04-06, 16:24
#2

02-04-06, 17:00
Μου αρεσε η τελικη χρηση ενος κουτιου απο τροφοδοτικο Η/Υ :lol: :idea:
Πομπος ΑΜ :!: αντι σκουπιδια... :P

ok1gr
02-04-06, 17:17
Και μάλιστα ο πυκνωτής καθώς και η βάση με τις βίδες για τη λυχνία ταιριάζουν τέλεια... ακόμα και οι βίδες ;)

σε λίγη ώρα θα τον δοκιμάσω πλήρως μονταρισμένο με κεραία....
ελπίζω τα αποτελέσματα να είναι καλά...

ok1gr
02-04-06, 18:36
Πρώτη δοκιμή με κεραία και υπάρχει τεράστια βελτίωση !!!
Ακούγεται σε όλο το σπίτι δυνατά και καθαρά...
Αύριο θα δοκιμάσω με ένα φορητό ραδιοφωνάκι να δώ μέχρι πού θα πιάσει....

Και μία ακόμη ερώτηση....
Δια διαμόρφωση έβαλα έναν μετασχηματιστή 220/12V @1.5A
κανονικά πόσα watt ενισχυτή θέλει????

Αν γίνει με μικρό ενισχυτή ακούγεται ποιό σιγά ή η ισχύς του πομπού πέφτει?