PDA

Επιστροφή στο Forum : Βολτόμετρο/Θερμόμετρο Ψηφιακό..ζητούνται κύκλωματα



Alogatos
25-03-06, 16:08
Βολτόμετρο Θερμόμετρο Ψηφιακό για αυτοκίνητο.........ζητούνται κύκλωματα.........όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει....ευχαριστώ

PiCBuRn3r
25-03-06, 21:27
Με το θερμόμετρο τι θες να μετράς ?

Alogatos
25-03-06, 23:00
Βασικά ψάχνοντας λιγάκι βρήκα ένα Ψηφιακό θερμόμετρο in/out ... δηλαδή 2 θερμοκρασίες - 2 αισθητήρες....
Εμένα με βολεύει να βρώ αρχικά να κατασκευάσς ένα τέτοιο θερμόμετρο ψηφιακό στο οποίο ο ένας αισθητήρας θα μετράει την εισερχόμενη θερμοκρασία του αέρα στο Intercooler και ο άλλος την εξερχόμενη θερμοκρασία του αέρα απο το Intercooler.....μιλάμε για κινητήρα turbo..επειδή παράλληλα υπάρχει ακόμα ένα χειροποιήτο κύκλωμα με ηλεκτροβαλβίδα το οποίο ψεκάζει εξωτερικά το Ιntercooler και το παγώνει με ενδιαφέρει να βλέπω τώρα που ζεσταίνει σιγα σιγά ο καιρός αν πραγματικά ο αέρας κρυώνει

Για το βολτόμετρο ένα τυπικό βολτόμετρο αλλαπάλι βρήκα οτι μπορείς με την χρήση κάποιων ολοκληρωμένων να κρατάς MAX και MIN και με 3 διακόπτες να διαλέγεις αν θα θέλεις να σου δείξει το ΜΑΧ η το ΜΙΝ η εκείνη την στιγμή πόσα Volt έχει...

Επιστήμων
27-03-06, 15:12
Για να μετρήσεις την θερμοκρασία εισαγωγής αέρα στο intercooler θές κάτι ισχυρό
μιας και αυτή είναι μερικές εκατοντάδες βαθμούς κελσίου . Για την εξαγωγή μπορείς να βάλεις
ένα ποιό συνιθισμένο θερμόμετρο αφού η θερμοκρασία κανονικά δέν πρέπει ξεπερνά τους 70 οC ,περίπου, αλλιώς
θα σου καεί ο μετρητής ροής αέρα.
Αλήθεια για τί αυτοκίνητο μιλάμε ? Και κάτι ακόμα . Γιατί θες να μετράς εισαγωγή αέρα στο intercooler ?
Πυρόμετρο δεν έχεις ?

Alogatos
28-03-06, 20:36
Μιλάμε για ένα Toyota Starlet GT 320hp 1500cc με πλήρη βελτίωση σχεδόν σε όλους τους τομείς αλλα εμένα πιο πολύ με ενδιαφέρει να δώ αν η κρυογέννεση η αλλιώς CryO2 δουλεύει αποδοτικά για αυτόν τον λόγο αλλά ακόμα έχω και έναν παράλληλο εγκέφαλο ο οποίο έχει αναμονή για να πάρει ένδειξη θερμοκρασίας εισαγωγής αέρα - εξαγωγής intercooler .... έτσι παράλληλα με τον εγκέφαλο συνδίασα μαζί μια κατάσταση.....

Θα με ενδιέφερε πάλι ένα κύκλωμα το οποίο να μετράει μόνο την θερμοκρασία εξαγωγής του Intercooler......