PDA

Επιστροφή στο Forum : μετασχηματιστης προσαρμογης για μεσαια κυματα



tzitzikas
26-03-06, 22:03
εχω βρει καποιο σχεδιο ενισχυτη για μεσαια κυματτα με τρανζιστορ και με αυτο θελω να οδηγησω μια 807 απο το οδηγο. για να επιτευχθει αυτη η συνδεση απαιτειται μετασχηματιστης 1:4 που να παιρνει τα 50Ω του λινεαρ και να οδηγει την λαμπα με αντισταση περιπου 200Ω νομιζω. απο οτι ειδα κατασκευαζεται σε τοροειδη φερριτη Τ50-2.βρηκα καποια στοιχεια στο arrl amateur handbook αλλα δε με βοηθησαν πολυ στο κατασκευαστικο θεμα.οποιος μπορει να βοηθησει στο πως κατασκευαζεται η να μου προτινει καποιο αλλο τροπο προσαρμογης αλλα χωρις μεταβλητα γιατι δεν εχω γεφυρα για τοσο χαμηλες συχνοτητες ας απαντησει

ReFas
30-03-06, 22:49
εχω βρει καποιο σχεδιο ενισχυτη για μεσαια κυματτα με τρανζιστορ και με αυτο θελω να οδηγησω μια 807 απο το οδηγο. για να επιτευχθει αυτη η συνδεση απαιτειται μετασχηματιστης 1:4 που να παιρνει τα 50Ω του λινεαρ και να οδηγει την λαμπα με αντισταση περιπου 200Ω νομιζω. απο οτι ειδα κατασκευαζεται σε τοροειδη φερριτη Τ50-2.βρηκα καποια στοιχεια στο arrl amateur handbook αλλα δε με βοηθησαν πολυ στο κατασκευαστικο θεμα.οποιος μπορει να βοηθησει στο πως κατασκευαζεται η να μου προτινει καποιο αλλο τροπο προσαρμογης αλλα χωρις μεταβλητα γιατι δεν εχω γεφυρα για τοσο χαμηλες συχνοτητες ας απαντησει

Φίλε τζιτζικα..ο μετασχηματιστής που λες δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και φτιάχνεται εύκολα, ο ίδιος τρόπος χρησιμοποιείται και στα FM.
Τώρα στη περίπτωση που λες με την 807…η αντίσταση στο οδηγό δεν είναι 200Ω αλλά μερικές χιλιάδες…αν θέλουμε μαξιμουμ μεταφορά ισχύος δε ταιριάζει.
Ένα κύκλωμα όπως πιο κάτω είναι το ποιο απλό , γέφυρα δε χρειάζεσαι με τις λυχνίες και στην τόσο χαμηλή συχνότητα των ΑΜ…συντονίζεσαι κοιτώντας ρεύμα η τάση..
Αλλάζοντας λήψη στο πηνίο και συντονίζοντας το μεταβλητό για μεγαλύτερη τάση στην αντίσταση του οδηγού έχεις όλα όσα θες…αρκεί να διαθέτεις περίπου 0,5 watt οδήγηση.

tzitzikas
31-03-06, 20:14
Ερωτησεις
1) ποσα pf ο μεταβλητος πυκνωτης?
2) το πηνιο πόσες σπείρες (διαμετρο τουμπο, ληψεις κτλ)
3) στο οδηγο της 807 εχω 20 ΚΩ αντοσταση. καντοντας ρυθμιση στο κυκλωμα που προτινεις ποσα βολτ και ρευμα πρεπει να εχω στο οδηγο της λυχνιας???
ευχαριστω

ReFas
02-04-06, 10:52
Ερωτησεις
1) ποσα pf ο μεταβλητος πυκνωτης?
2) το πηνιο πόσες σπείρες (διαμετρο τουμπο, ληψεις κτλ)
3) στο οδηγο της 807 εχω 20 ΚΩ αντοσταση. καντοντας ρυθμιση στο κυκλωμα που προτινεις ποσα βολτ και ρευμα πρεπει να εχω στο οδηγο της λυχνιας???
ευχαριστω

Μεταβλητός 500pf πρέπει να κάνει, ίσως να θέλει λίγο ακόμα …
Πηνίο φτιάξε ένα με 80 σπείρες σε μια ίντσα για 12 εκ. μήκος.
Θες περίπου 30 μH αυτεπαγωγή, αν έχεις κάποιο πρόγραμμα η τύπο, μπορείς να υπολογίσεις κάποιες άλλες διαστάσεις πηνίου.
Για την κατασκευή νομίζω κάθε 4-5 σπείρες από την γη είναι καλά να κάνεις λήψεις…εγώ τις έφτιαχνα διπλώνοντας και στρίβοντας το σύρμα, με μια πένσα, 2-3 φορές .

Για τη λυχνία ..είναι τόσα πολλά δεν είναι εύκολο να γράψω από εδώ…
Επιγραμματικά θα έβαζα 12ΚΩ στο οδηγό με στόχο περίπου τα -45 βολτ.
300V στην άνοδο και 7ΚΩ για το σκριν(από τα 300)
Αν τα έχεις αυτά μπορείς να πάρεις 15-20 watt υπέρ-αρκετά για μια 813.