PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ. Ασύρματη μεταφορά δορυφορικού σήματος???????



alexiad
27-03-06, 19:53
Την βοήθεια σας παιδιά. Θέλω να βάλω δορυφορική, αλλά......δεν θέλω να περάσω άλλο καλώδιο από τον τοίχο. Δηλαδή να βρω έναν τρόπο να στέλνω το σήμα της δορυφορικής κεραίας ασύρματα από το μπαλκόνι, μέσα στο σαλόνι όπου θα έχω τον αποκωδικοποιητή. Η απόσταση είναι περίπου 5 μέτρα. Καμιά ιδέα.

Ευχαριστώ Αλέξανδρος

27-03-06, 21:24
Την βοήθεια σας παιδιά. Θέλω να βάλω δορυφορική, αλλά......δεν θέλω να περάσω άλλο καλώδιο από τον τοίχο. Δηλαδή να βρω έναν τρόπο να στέλνω το σήμα της δορυφορικής κεραίας ασύρματα από το μπαλκόνι, μέσα στο σαλόνι όπου θα έχω τον αποκωδικοποιητή. Η απόσταση είναι περίπου 5 μέτρα. Καμιά ιδέα.

Ευχαριστώ Αλέξανδρος

Φωναξε την Magic De Spell... :lol: να στο φτιαξει!
Φιλε στην ζωη κανουμε συμβιβασμους. Ενας απο αυτους ειναι χρηση των καλωδιων (και οι τρυπες που απαιτουνται) :wink:

alexiad
27-03-06, 23:42
Όσο ζω ελπίζω. Εδώ usb θερμός για υπολογιστή έχουν βγάλει, δεν υπάρχει κάποια λύση στο πρόβλημα μου; Δεν μπορεί κάτι θα υπάρχει.

Αλέξανδρος

amiga
27-03-06, 23:51
Με τίποτα φίλε μου! (κατ αρχήν στο καλώδιο τηε δορυφορικής δεν περνάει μόνο σήμα αλλά και 18V αυτά πως θα τα στείλεις ασύρματα; )
Η μόνη λύση είναι να έχεις και τον δέκτη έξω σε κάποιο κουτί για να μην βρέχεται φυσικά, και να στέλνεις το σήμα audio/video με linkακι που στου περνάει και το σήμα του τηλεκοντρόλ για να αλλάζεις κανάλια.

leosedf
28-03-06, 15:08
Για 5 μέτρα δεν βάζεις καλώδιο??? δυστηχώς φίλε μου δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.
Αν κάποιος το είχε φτιάξει αυτό τώρα θα είχε πολλά λεφτα :)

assos1111
28-03-06, 15:26
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι αν κατεβαζεις καλωδιο απο την κεραια σου(επιγεια)να κατεβει το δορυφορικο σημα απο αυτο.Αυτο εχω κανει και εγω γιατι ηθελα να κατεβασω μονο 1 καλωδιο αλλος τροπος δεν υπαρχει ξεχνατο.

petros10
08-02-08, 13:30
Γεια σας. Κάνω post εδώ γιατί αυτό που θέλω είναι σχετικό. Μέσω στα νότια προάστια, στον πρώτο όροφο επταόροφης πολυκατοικίας και θέλω να βάλω δορυφορική κεραία στη ταράτσα. Θα κατεβάσω το καλώδιο από τον ακάλυπτο. Σκέπτομαι να βάλω και κλασική κεραία τηλεόρασης γιατί η κεντρική κεραία της πολυκατοικίας δεν έχει σωστό προσανατολισμό και δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε για κάτι καλύτερο. Αυτό που ρωτάω είναι το εξής:
α)Αν μπορώ από το ίδιο καλώδιο να κατεβάσω σήμα και από τις δύο κεραίες και πως το κάνω. Αν είναι δύσκολο κατασκευαστικά, αν υπάρχει διπλό καλώδιο κεραίας και πως το ζητάνε.
β) Επίσης μπορείτε να μου πείτε αν θα έχω απώλεια λόγω της απόστασης.
γ) Ποιόν αποκωδικοποιητή μου συστήνετε.
Ευχαριστώ

nitako
08-02-08, 15:28
Απο το ιδιο καλώδιο δεν γίνεται.. Τώρα απ οτι ξερω ειναι διαφορετικό το καλώδιο για δορυφορικά(είναι για πιο υψηλές συχνότητες )

^Active^
08-02-08, 17:23
Γινετε και παραγινετε απο το ιδιο καλωδιο φτανει να μην εχεις ενισχυτη στην επειγια κεραια σου. Περνεις 2 spliter δεν θυμαμαι πως ακριβως τα λενε και βαζεις ενα στις κεραιες σου και το αλλο κοντα στους δεκτες σου. Τωρα για να μην εχεις απολεια σηματος πρεπει να παρεις καλο καλωδιο και να μην υπερβαινει τα 30 μετρα.

sakis
08-02-08, 18:16
ειναι ενα σπλιτερ που το λεμε combiner μπορει να κατεβαζει ταυτοχρονα και επιγεια και δορυφορικα πρεπει να εγκαταστησεις δυο απο αυτα και μαλιστα αναποδα ....δλδ το ιδιο σπλιτερ παιζει και πανω και κατω αλλ τοποθετηται αναποδα .....δυο προβληματα

Α) ειναι δεδομενο οτι με ολα αυτα θα εχεις και καποιες απωλειες
Β) επισης η παρατηρηση του φιλου ακτιβε ειναι σωστη δεν μπορεις σε αυτο το συστημα να βαλεις αυτο που λεμε ενισχυτη ιστου ...δλδ ενισχυτη τυπου σπλιτ με ενα μερος κατω στο σπιτι και το αλλο μερος στην ταρατσα ..... η μονη εφφικτη λυση μετα απο αυτο ειναι να βαλεις καποια κεραια που να εχει σημα αρκετο ωστε μετα απο ολα αυτα να εχεις ικανοποιητικη ληψη χωρις ενισχυτη ....η αλλιως παιρνεις ενα ενισχυτη απλο τον βαζεις καπου στην ταρατσα αφου εχεις παρει ρευμα για αυτον καπου επανω απο το κοινοχρηστο της πολυκατοικιας μετα αφου τα εχεις κανει αυτα στελνεις ετοιμο και κομπλε το σημα με τα κομπινερ με επιγειο και δορυφορικο

small tip
κατα κανονα ολες οι κεντρικες κεραιες σε ολες τις πολυκατοικιες δουλευουν τελεια .... το τσιμπουκι γινεται μετα ...στην διανομη !!!!!! πραγμα που σημαινει οτι ειναι πιθανον να μην χρειαστει να αγορασεις ενισχυτη ..... το σημα απο τον ενισχυτη που υπαρχει ηδη εκει θα ειναι σωστο μαλλον..... κατα πασα πιθανοτητα το χανεις στο δρομο .....οποτε αγοραζεις ενα "κλεφτη" η αλλιως καταναμητη ανισομερους κατανομης ( δλδ ενα σπλιτερ με τρεις πορτες η μια παει στον κεντρικο ενισχυτη που εχει το παρα πολυ σημα .... η εξοδος η πρωτη που εχει το πολυ σημα για τις πολλες τηλεορασεις ολης της πολυκατοικιας ...και μια τριτη πορτα με νορμαλ σημα δλδ οχι παρα πολυ για μια εως δυο τηλεορασεις )

petros10
12-02-08, 15:06
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.