PDA

Επιστροφή στο Forum : διαγνωση εγκεφαλου αυτοκινητου



leo
28-03-06, 13:40
γεια χαρα
ξερει κανεις που μπορει να βρισκεται η φισα για τον ηλεκτρονικο ελεγχο σε ενε vw vento του 96?τι ακριβως διαπιστωνω απο τον ελεγχο αυτον?τι πληροφοριες περνω?

stendor
28-03-06, 15:32
το data link connector του vento βρίσκεται στο κάτω αριστερό άκρο της κονσόλας, αφού βγεί ένα πλαστικό καπάκι.

συνδέεται με διαγνωστικό εξοπλισμό και αναφέρει την κατάσταση των συστημάτων διαχείρισης του κινητήρα, το σύστημα εκπομπής καυσαερίων και πολλές άλλες χρήσιμες πληροφορίες "βγάζοντας" έναν κωδικό σφάλματος.

στο συγκεκριμένο μοντέλο μπορεί να γίνει reset σε ένδειξη βλάβης μόνο από το διαγνωστικό.

αλλά αν δεν σε ενοχλεί εκείνο, μην το ενοχλείς.

:wink:

leo
28-03-06, 21:51
οκ ευχαριστω για την πληροφορια!τωρα μηπως ξερει κανεις που θα βρω το κιτ διαγνωσης που συνδεεται με τον υπολογιστη???

stendor
29-03-06, 02:33
www.obd2.gr/products.htm

τα group vw έχουν δικό τους πρωτόκολλο μεταφοράς δεδομένων.

leo
31-03-06, 00:25
τι σημαινει δηλαδη αυτο?υπαρχει καποιο κιτ οπως αυτο της ελεκτορ που να μπορει να συνδεθει και να κανω διαγνωση?

stendor
31-03-06, 01:15
ναι, υπάρχει ένα interface με την 16πινη φίσσα, το οποίο συνδέεται με ένα pc ή laptop μέσω σειριακής θύρας. σε συνδιασμό με το κατάλληλο πρόγραμμα μπορείς να παρακολουθήσεις τις λειτουργίες του κινητήρα, του abs, srs, μπορείς να κάνεις reset στόν εγκέφαλο έπειτα από ένδειξη βλάβης και πολλά άλλα-εκτός από το να πουσάρεις το μοτέρ(στο vento)-.

το κιτ της ελέκτορ δεν υποστηρίζει vw, audi, ford τα οποία έχουν άλλο πρωτόκολλο επικοινωνίας.

πάνω από όλα όμως εάν δεν είσαι γνώστης αυτής της τεχνολογίας μπορείς εύκολα να κάνεις ζημιά.

leo
31-03-06, 01:25
οκ σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες ομως πες μου που θα το βρω αυτο το ιντερface???εχω καποιον που ξερει και θα βοηθησει !!!

leo
31-03-06, 01:27
ωστοσο λες οτι δεν γινεται να πουσαρω το vεντο ετσι??

stendor
05-04-06, 12:09
το vento εαν θυμάμαι καλά το 1.4 βγάζει 60 ίππους αλλά έχει εξαιρετική ροπή. έχω ταξιδέψει στήν ρουμανία 3φορές με vento φορτωμένο μέχρι κεραίας. είναι φιλότιμο αυτοκινητάκι και φτιάχτηκε για να πηγαίνει στην δουλειά και τη βόλτα του ο οικογενειάρχης χωρίς να καίει τρελά καύσιμα. τι να του πειράξεις? το μοτέρ είναι υποτετράγωνο με αποτέλεσμα μετά τις 3500 στροφές να τρίζει ολόκληρο. δεν έχει υποδομή για να γίνει κακό. Με το διαγνωστικό ΔΕΝ μπορείς να αλλάξεις την χαρτογράφηση αλλά μόνο να διαβάζεις τα συστήματα διαχείρησης.

www.obd2.gr θα βρείς interface.

αντωνης147
08-03-11, 21:32
www.obd2.gr θα βρείς interface.[/QUOTE]
μην αγορασεις τιποτα απ αυτο το σιτε.εχω αγορασει εγω παλια και ειναι ολα απο κινα.μπορεισ να βρεις τα ιδια καλωδια στο εβαυ ... κοιτα και θα με θυμηθεις.