PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρονισμός με ταλαντωτή RC στον PIC16LF84A



NOE
28-03-06, 17:52
Χαίρετε! Λοιπόν έχω ένα κύκλωμα χρονοδιακόπτη με τον pic16lf84.Το πρόβλημα είναι ότι ο pic δεν χρονίζεται από κάποιον κρύσταλο αλλά από δικτύομα R C (όπου αν θυμάμαι καλά R=10KΩ και C=2,2nF).

Γνωρίζει κάποιος να μου πει τον τύπο για να υπολογίσω σε ποιά συχνότητα είναι χρονισμένος ο pic???

Ρωτάω για να αντικαταστήσω το RC με κρύσταλο παρόμοιας συχνότητας για καλύτερη σταθερότητα του κυκλώματος.

Ευχαριστώ!

marios
28-03-06, 19:18
Έχω την εντύπωση πως είναι 1 προς 2π ρίζαRC. Δεν είμαι σίγουρος ομως. :roll:
Μην σε πάρω και στον λαιμό μου :lol:
Ας πεί και κανένας άλλος που είναι πιο σίγουρος.

Knight Rider
29-03-06, 00:29
Συνονοματε ο τυπος ειναι αυτος που λεει ο marios, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι εχεις τοσο μεγαλο πυκνωτη. Αν δεν εχεις καλη σταθεροτητα αυτο οφειλεται στον πυκνωτη σου ή στο κακο pcb του οποιου οι γραμμες δημιουργουν χωρητικοτητες που επηρρεαζουν τη χωρητικοτητα του ταλαντωτη σου. Για καλυτερη σταθεροτητα πρεπει ο πυκνωτης να ειναι γυρω στα 20pF και η αντισταση 5Κ εως 100Κ. Υπολογισε την συχνοτητα που θελεις και φτιαξε τον ταλαντωτη με τις μικροτερες ανοχες μεσα στα παραπανω ορια. Εξαλλου πανω απο 2Mhz δεν μπορεις να πας αφου χρησιμοποιεις την εκδοση LF. Για περισσοτερες λεπτομερειες δες datasheet. Μια λεπτομερεια ειναι οτι στη σταθεροτητα παιζει ρολο και το ρευμα που διαπερνα το δικτυωμα, γι'αυτο και τα ορια στις τιμες των εξαρτηματων.

NOE
29-03-06, 17:02
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ, μου δώσατε πολύτιμες πληροφορίες.
Το θέμα είναι ότι δεν έχω εμπειρία πάνω σε θέματα RC γιατί πάντα χρησιμοποιούσα κρυστάλους.

Knight Rider
29-03-06, 17:18
Γι'αυτο ειμαστε εδω! :mrgreen: