PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΛΗΨΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΕΚΠΟΜΠΗ



kostas30
30-03-06, 19:16
Στις 28/03/06 με παρουσια εισαγγελεα μπουκαρανε στο σπιτι μου και με συλαβανε με κλειστα μηχανηματα για παρανομη εκπομπη οι καραγκιοζηδες. τα ονοματα των τεχνικων που μεταξυ τους ηταν κ μια γυναικα ( παντελως ασχετοι ) θα αναφερθουν αργοτερα. την γνωμη σας. :psonio: :-({|= :glop:

antonis_p
30-03-06, 20:27
Αν εισαι πειρατης, τοτε εκαναν την δουλεια τους, εξαλλου για αυτο πληρωνονται με τα δικα μας (και τα δικα σου) λεφτα.
Και φυσικα δεν ειναι "καραγκιοζης" οποιος κανει τη δουλεια του.

Αν δεν εισαι πειρατης, ΔΕΝ εκαναν καλα και σιγουρα σε αυτη την περιπτωση θα βρεις το δικιο σου.

Η παρουσια εισαγγελεα ειναι επιβεβλημενη. Αν δεν υπηρχε εισαγγελεας η συλληψη θα ηταν παρανομη.

amiga
30-03-06, 20:41
Με κλειστά μηχανήματα δεν θεωρείτε επ αυτοφώρω. Στο κάτω κάτω η κατοχή μηχανημάτων επιτρέπετε , η εκπομπή απαγορεύεται.
Άρα κανονικά ΔΕΝ θα έπρεπε να σου κάνουν τίποτα, εκτός και αν τα είχες ανοιχτά μέχρι το δευτερόλεπτο που σου χτύπησαν το κουδούνι.

radioamateur
30-03-06, 22:34
Θα ηθελα η άσχημη είδηση που μας ανεφερε ο φίλος Κωστας να ήταν πρωταπριλιάτικο αστείο.Τι να πω...Ζουμε στο 2006 ΜΧ ή 2006 ΠΧ; ](*,)

hlektrologos000
30-03-06, 22:39
να κανω τον δικηγορο του διαβολου..? δηλ εσυ τα μηχανηματα τα ειχες για να τα κοιτας ? δεν ειχεις κανει ποτε εκπομπη ? με αυτη τη λογικη σε συνεναλαβαν και σιγουρα σε ειχαν εντοπισει νωριτερα...τωρα αμα την σκαπουλαρεις (και στο ευχομαι) με καποια παραθυρα του νομου ειναι αλλη... ιστορια.

kostas30
30-03-06, 22:53
Aν εκαναν τη δουλεια τους σωστα να πηγαιναν στα βουνα της Αθηνας και να κατεβαζαν ολους αυτους πρωτα και μετα εμενα που στο κατω κατω δεν επαιζα κιολας τα μηχανημα λειτουργησαν την προηγουμενη μερα 2 ωρες μετα απο αρκετους μηνες αποχης και η συχνοτητα που ειπαν οτι επαιζα ηταν καποιου αρκετα κοντα σε εμενα ο οποιος απο οτι εμαθα ενοχλουσε. ακομα η ιδιοτητα του εναν απο τους 2 πραγματωγνωμονες ηταν ηλεκτρολογος ουτε καν ηλεκτρονικος. η αναφορα τους ηταν σε πολλα σημεια ελειπης στο οτι κατασχεσαν μερη ραδιοφωνικου πομπου π.χ ταλαντωτη κ διαμορφωτη και πομπο αγνωστων λοιπων στοιχειων.

amiga
30-03-06, 22:56
Μηχανήματα μπορείς να έχεις πρώτων γιατί η έρευνα επιτρέπετε οπότε μπορείς να κάνεις εκπομπή εντός της ιδιοκτησίας σου με φορτίο rf και ότι κεραία για έρευνα πάνω σε εκπομπή-λήψη. Και δεύτερον μπορείς να έχεις γιατί δεν σου απαγορεύει κανείς να επισκευάζεις μηχανήματα άλλων.

moutoulos
30-03-06, 23:34
Κώστα ειλικρινά λυπάμαι για το γεγονός :? , αλλά με κλειστά μηχανήματα δεν έπρεπε να σου κάνουν τίποτα.
Ο οποιοσδήποτε έχει το δικαίωμα υποτείθεται να πειραματίζεται...

antonis_p
30-03-06, 23:47
Aν εκαναν τη δουλεια τους σωστα να πηγαιναν στα βουνα της Αθηνας και να κατεβαζαν ολους αυτους πρωτα και μετα εμενα που στο κατω κατω δεν επαιζα κιολας τα μηχανημα λειτουργησαν την προηγουμενη μερα 2 ωρες.
Με ποια λογικη πιστευεις οτι πρεπει να ξεκινησουν; Ποιον πειρατη να μαζεψουν πρωτα και ποιον μετα;
Πιστευεις αληθινα οτι δεν ησουν παρανομος και οτι εκεινοι εκαναν παραβαση καθηκοντος;


Με κλειστά μηχανήματα δεν θεωρείτε επ αυτοφώρω.. Και αν περασεις μπροστα απο το μπλοκο με 200 αλλα σε τσιμπησουν στα επομενα Goodys που θα σταματησεις για καφε, δεν ειναι "επ' αυτοφωρω"?

Καποτε ημουν και εγω πειρατης και εβαζα μουσικουλα, αλλα ηξερα οτι αυτο που κανω ειναι παρανομο και οτι επαιρνα το ρισκο. Υπαρχει ανθρωπος εδω μεσα που ειναι στα καλα του και δεν γνωριζει οτι μιλαμε για παρανομια; Το οτι θα φροντισεις να χρησιμοποιησεις διαφορες ανοησιες για να τους τουμπαρεις στη δικη διοτι ξερεις οτι αυτοι ξερουν λιγοτερα απο σενα ειναι αλλη ιστορια αλλα το οτι επιασαν εσενα πριν πιασουν αλλους δεν ειναι επιχειρημα. Ειμαστε στο 2006 και η πραξη αυτη διωκεται εδω και 65 χρονια και οπως ειναι γνωστοτατο στην δικονομια δεν υπαρχει αγνοια νομου (τον σκοτωσα γιατι δεν ηξερα οτι απαγορευεται) και για να μην προλαβει καποιος να πει κατι ασχετο σε αυτο, εχετε υποψην οτι δεν επιτρεπεται πουθενα στον κοσμο (πουθενα δεν μπορει καποιος να παιζει μουσικουλα σε ραδιοφωνικη-εμπορικη μπαντα) χωρις αδεια.

Επειδη η κουβεντα οδηγειται σε λαθος δρομο, καλυτερα να μαζεψουμε "επιχειρηματα" τα οποια μπορει ο φιλος να τα χρησιμοποιησει για να τους μπερδεψει. Παντως κανεις δεν μπηκε φυλακη για ραδιο-πειρατεια.


Μηχανήματα μπορείς να έχεις πρώτων γιατί η έρευνα επιτρέπετε Η ερευνα επιτρεπεται (-αι, παθητικο) αλλα ερευνα ειναι οταν ο πομπος ειναι σε dummy load, οταν ειναι συνδεμενος σε κεραια λεγεται εκπομπη και χρηση. Οταν ενας πομπος ειναι αποθηκευμενος και οχι συνδεμενος με παροχη ρευματος, audio in και κεραια, τοτε δεν τελειται παραπτωμα, ετσι αλλωστε ειναι στα ραφια του pop22 και δεν λεγεται ραδιοφωνικος σταθμος.
Εξαλλου δεν καταλαβαινω τι ακριβως ερευνας και σε τι πειραματιζεσαι με ενα μηχανημα που ισως να χρησιμοποιει τεχνολογια 70-80 ετων!!! Γιατι αν διαμορφωνεις με λαμπα τοσο ειναι!!!

AKIS
31-03-06, 00:03
Κωστα με αφησες αφωνο!
Να σας πω την δικη μου περιπτωση.
Εμενα φεραν ραδιογωνιομετρο γιατι υποτιθεται ενοχλουσα το συστημα του Κινο σε ενα πρακτορειο ΟΠΑΠ.(1,5 χιλιομετρο απο το σημειο εκπομπης)
Το θεμα ειναι οτι σε πρακτορειο σε μικροτερη αποσταση δεν υπηρχε κανενα προβλημα (στο 1 χλμ)
.Επισης κανενας μα κανενας δεν μου ειχε πει τιποτα περι παρεμβολων και ενοχλησεων!
Βεβαια απο τους μπατσους μου λεγαν οτι με ειχαν παρακολουθησει!

Ενας φιλος μου που το πιασανε (στην ιδια ιστορια εγινε αυτο)εν ωρα εκπομπης του πηραν μονο τα μηχανηματα.
Πριν 5 μηνες εγιναν ολα αυτα!


Συν της αλλης σημερΑ ενας μ@@@ας μπατσος μου λεει οτι εχουμε παλι παρεμβολες,ανοιξε παλι το σταθμο,δεν εβαλες μυαλο κλπ.
Υπ οψιν εχω να εκπεμπψω 4 μηνες, το μηχανημα το χω πουλησει εδω και 2 μηνες και ακομα μο λενε π@@@ες!ΕΛΕΟΣ

Κωστα Γ@Μ@ τους οσο μπορεις


Συγνωμη για το λεξλογιο αλλα οπως λεει και το τραγουδι....Πανω στη τρελα μου,πανω στην αλητεια μου,ειδα το topic και μου ανεβηκε η πιεση......

nitako
31-03-06, 01:02
Λυπάμαι για ότι συνέβη ..
Αλήθεια δεν μας είπες με πόσα watt έβγαινες?

aeonios
31-03-06, 03:44
:((((((((((((((

Οτι έγινε έγινε γιατί κάποιος σου έκανε καταγγελία, δεν έρχονται ποτέ έτσι επειδή δεν έχουν τι να κάνουν.

Μην σκεφτείς μόνο τους γείτονες ψάξε και ανάμεσα σε όσους στο παίζουν φίλοι σου!

Πρέπει να σκεφτείς ποιον ενόχλησες.


Aν εκαναν τη δουλεια τους σωστα να πηγαιναν στα βουνα της Αθηνας και να κατεβαζαν ολους αυτους

Eίσαι έξω από το χορό φίλε μου! Οταν ανεβαίνουν να τους μαζέψουν κάποιος/οι έχουν ήδη σφυρίξει καθώς ανεβαίνουν να παψουν οι εκπομπές ώστε να μην γίνεται τίποτε επ'αυτοφώρω! Δεν φαντάζεσαι τι παίζεται με αυτούς εκεί !!Αλί στον μοναχικό πειραματιστή που δεν έχει ούτε να ξεπλύνει χρήματα στο ραδιοφωνικό του σταθμό ούτε τον έχει για βιτρίνα για άλλες παρανομίες αλλά το κάνει γιατί ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ!Για να λέμε και τα πράγματα ως έχουν στον Ελληνικό χώρο !



Επειδη η κουβεντα οδηγειται σε λαθος δρομο, καλυτερα να μαζεψουμε "επιχειρηματα" τα οποια μπορει ο φιλος να τα χρησιμοποιησει για να τους μπερδεψει. !!!

Νομίζω πως ο Αντώνης έχει απόλυτο δίκιο!

πρέπει να σκεφτείς το πως θα δικαιολογήσεις τα πράγματα. Αν μπορείς να ισχυριστείς α) πως είσαι τεχνικός και να παρουσιάσεις παραστατικά περί αυτού β) πως τον πομπό τον χρησιμοποίησες σε ωμικό φορτίο και όχι σε κεραία γ) πως δεν ανήκει σε σένα αλλά τον επισκευάζεις για λογαριασμό κάποιου π.χ.ραδιοφωνικού σταθμού στον οποίο να φανεί πως παρέχεις έργο τεχνικής στήριξης τότε στο δικαστήριο πιθανόν θα την βγάλεις πιο καθαρή ισχυριζόμενος πως έκανες σερβις. Αν επίσης είσαι φοιτητής σε σχολή αντίστοιχη μπορείς να ισχυριστείς πως είναι μέρος εργασίας/project που έχεις αναλάβει, αν βρεις κάποιους στο τμήμα να σε στηρίξουν.


Και το πιο βασικό :

Με ποιες κατηγορίες σε παρέπεμψαν;Παράνομη χρήση ραδιοσυχνότητας;Παράνομη χρήση πομπού;Παρεμβολή ; Γίνε λίγο πιο σαφής σε αυτό Κώστα είναι καίριο θέμα για να βρεις πολιτική αντίκρουσης των όποιων κατηγοριών.

Danza
31-03-06, 03:59
παλια (οταν γεννηθηκα εγω... πριν κανα 2 χρονια εμαθα την ιστορια) ενας γειτονας μου ειχε κανει ενα πομπο σχετικα μικρο (μου χε πει ποσα watt και πως τον ειχε στησει αλλα δεν θυμαμαι) και τον ακουγανε τα γυρω σπιτια και τον επιασαν με ραδιομετρο (νομιζω ετσι λενε το οργανο) γιατι εκανε παρασιτα στα αεροπλανα στο τατοι :shock: :shock: ισως και εσυ να εκανες παρεμβολες καπου μην σου φενεται περιεργο... :(

electron
31-03-06, 04:19
Kώστα το γεγονός αυτό ειναι πραγματικά λυπηρό,δυστυχώς αυτή θα ειναι η μοίρα του ερασιτεχνισμου στα fm γιατί και να ήθελε κάποιος να ειναι εντός του νόμου δεν μπορει,αφου δεν υπάρχει ξεκαθαρισμένο νομικό πλαίσιο στην χώρα μας για τον ερασιτεχνισμό.Τα γιατί ειναι λιγο πολυ γνωστά.Πραγματικά λυπάμαι.

aeonios
31-03-06, 04:26
To καινούργιο το είδατε;

http://www.eett.gr/gr_pages/index2n.htm


καθώς και εξοπλισμού σάρωσης ραδιοσυχνοτήτων (scanners) απαγορεύεται πλέον να γίνεται χωρίς άδεια.


..Με τη δημοσίευση του νέου Νόμου 3431/3-2-2006 «Περί Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών» και πιο συγκεκριμένα με το άρθρο 24 παρ. 19 αυτού «απαγορεύεται η χωρίς άδεια διάθεση, κατοχή και χρήση εξοπλισμού

Και με δέκτη ευρείας λήψεως (scanner) χωρίς άδεια θα πηγαίνεις αυτόφωρο!!

antonis_p
31-03-06, 07:03
ενας γειτονας μου ειχε κανει ενα πομπο σχετικα μικρο και τον ακουγανε τα γυρω σπιτια και τον επιασαν με ραδιογωνιομετρο (νομιζω ετσι λενε το οργανο) γιατι εκανε παρασιτα στα αεροπλανα στο τατοι :shock: :shock: ισως και εσυ να εκανες παρεμβολες καπου μην σου φενεται περιεργο... :( Πριν 10 μερες, για του λογου το αληθες, στην Ταναγρα, μου εδειξαν οτι στο VOR στους 108 MHz ακουγαν μουσικη!!! Ξερεις τι ειναι να πετας και να προσπαθεις να χρησιμοποιησεις το ραδιοβοηθημα και να μην μπορεις γιατι ενας ΒΛΑΚΑΣ πειραματιζεται-εκπαιδευεται με Βασω Χατζη;;;;;;;;
Ελα στην θεση του πιλοτου αυτου και χαρακτηρισε εσυ αυτον που το παιζει ραδιοερασιτεχνης. Οταν ο καθενας αυτοαποκαλουμενος ραδιοερασιτεχνης που παρανομει εις γνωσην του, βαζει τη μουσικουλα του και κανει τις αφιερωσουλες του ισως και να δημιουργει προβληματα που ειναι περαν απο ο,τι γνωριζει και μπορει να καταλαβει.

(VOR, short for VHF Omni-directional Radio Range, is a type of radio navigation system for aircraft. Each VOR operates on a radio frequency assigned to it between 108.0 megahertz (MHz) and 117.95 MHz, which is in the VHF (very high frequency) range. The channel width is 50 kHz.)

Ριξτε μια ματια στην πιο κατω σελιδα με θεμα "ραδιοβοηθηματα", δειτε ποσα απο αυτα λειτουργουν σε συχνοτητες που διαφοροι νομιζετε οτι σας ανηκουν και, παρακαλω, την αποψη σας. http://www.hcaa-eleng.gr/gr/systems/navaids_gr.html

aeonios
31-03-06, 08:29
σε συχνοτητες που διαφοροι νομιζετε οτι σας ανηκουν

Παίδες χωνέψτε το οι συχνότητες για την εξουσία σημαίνουν εκατομμύρια ευρώ για την παραχώρηση τους.

Πιστεύετε πως έτσι απλά θα δίνανε την ραδιοφωνία των ΑΜ/FM στον κόσμο χωρίς αντάλλαγμα; Στο εξωτερικό (ΗΠΑ) πίεσαν πάρα πολύ για να παραχωρηθούν οι άδειες για χαμηλή ισχύ στα FM αλλά και κανένας που τις πήρε δεν βγαίνει με αυτοταλάντωτες λυχνίες και αηδίες και χωρίς φίλτρα αρμονικών μήπως και βγάλει κανένα βατάκι παραπάνω επειδή είναι άσχετος και δεν ξέρει να κάνει καλές κεραίες γιατί ο μπάτσος και το FCC τους περιμένει στην γωνία να τους βάλει στο κλουβί.

Στην Ελλάδα αν ο καθένας κοιτάει την πάρτυ του και τις αφιερώσεις του με λαικά άσματα, θα φιλοτιμηθεί κάποιος πολιτικός για να δώσει άδειες στο έτσι;Πιστεύετε πως αν κάποιος έβγαινε με τις ίδιες λογικές στις ΗΠΑ δεν θα τον είχαν τσιμπήσει την ίδια μέρα;

Και στους αδειούχους ραδιοερασιτέχνες ξέρετε γιατί τις δίνουν τις άδειες;Μήπως και όταν πέσει ο κρατικός μηχανισμός με tetra/κινητή σε κατάσταση ανάγκης βρεθεί κανένας αδειούχος να βοηθήσει τις ομάδες αποκατάστασης. ( http://www.hares.gr )

Το αντίθετο μάλλον επιτυγχάνεται τελικά. Δεν θυμάμαι σε ποια χώρα πήραν την μπάντα των 220 ΜΗΖ που την είχαν δόσει σαν τμήμα των VHF σε ραδιοερασιτέχνες και την πούλησαν σε εταιρίες έναντι αδρότατης αμοιβής κ ποιος ξέρει τι άλλο.

Ιt's all about $$ !

Giannis511
31-03-06, 10:48
Παιδιά το κράτος μας είναι μια ακάλυπτη επιταγή.Πέρνουν τα λεφτά μας και τα δίνουν απο δω και από εκεί και την τρώμε μετά και στον @ώλο για να μας ξανα-ξεζουμίσουν.Σε λίγο θα μας ζητάνε άδεια για να αγοράσουμε ένα tuner ραδιοφώνου.Όσο για το φίλο Κώστα ειλικρινά στεναχωρήθηκα πολύ γιατί ο άνθρωπος το hobby του έκανε.

antonis_p
31-03-06, 20:24
Νικηφορε στους ραδιοερασιτεχνες δινουν τις αδειες γιατι τους τα παιρνουν απο τα παραβολα και το φπα απο τα μηχανηματα που αγοραζουν, αλλα μην συγκρινεις τη βουρτσα με την τσατσαρα, οι ραδιοερασιτεχνες λειτουργουν με κανονες, υποτιθεται οτι ειναι υπο διαρκη ελεγχο, ωφειλουν να προσκομισουν το βιβλιο ασυρματου οποτε αυτο τους ζητηθει, ειναι γνωστοι και με γνωστη διευθυνση, και πανω απο ολα εκει που παιζουν δεν ενοχλουν καμια, μα καμια υπηρεσια (αεροναυτιλία, ραδιοφωνία κλπ). Επισης ακολουθησαν την δυσκολη οδο, στρωθηκαν και διαβασαν και απεδειξαν στην αρμοδια αρχη αλλα και στον εαυτο τους οτι δικαιουνται να κανουν αυτο που κανουν και το σημαντικοτερο νομιζω οτι ειναι οτι δεν παιζουν με την ασφαλεια κανενος.
Στο link που εγραψα πιο πανω συνειδητοποιησες ποσες ζωες παιζονται οταν την συχνοτητα που πρεπει να ειναι αδεια, καποιοι χαβαλεδες χρησιμοποιουν για να βγαλουν γκομενιτσες κανοντας αφιερωσεις;
Hobby ειναι οταν πας για ψαρεμα, μαζευεις μανιταρια ή φτιαχνεις μια παλια μοτοσυκλετα απο τα παλιοσιδερα, οταν σε ακουν προσπαθωντας να προσγειωθουν ή οι γειτονες σου την ωρα που περιμενουν να δουν τις ειδησεις των 12, ειναι αλλο πραγμα, και ειδικα οταν ξερεις οτι αυτο που κανεις διωκεται ποινικα.
Ερωτηση: Υπαρχει νομοθεσια που απαγορευει στην Ελλαδα το web ραδιοφωνο; Για να κανουν την πλακα τους οσοι θελουν παση θυσια να μας διασκεδασουν και να μην χρειαζεται να παρανομησουν.

electron
01-04-06, 00:26
Ερωτηση: Υπαρχει νομοθεσια που απαγορευει στην Ελλαδα το web ραδιοφωνο; Για να κανουν την πλακα τους οσοι θελουν παση θυσια να μας διασκεδασουν και να μην χρειαζεται να παρανομησουν.
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο νομοθετικό πλαίσιο,ωστοσο γνωρίζω πολυ καλά ότι και εκει αν δεν τα σκάσεις στην ΑΕΠΙ για την μετάδωση μουσικής θα έχεις πρόβλημα.

amateur
01-04-06, 13:27
Κατα αρχην να χαιρετισω ολο το forum απο αυτο εδω το μηνυμα μιας και ειναι και το πρωτο.
φιλε kostas30 ειναι λυπηρο το συμβαν , :( μου θυμησε την εποχη του 1975 οπου ειχα και εγω καποια κακη εμπειρια . :(
Ηθελα μονο να σου πω οτι δεν εισαι σε θεση να γνωριζεις τι παρενοχλησεις μπορει να δημιουγεις.
Διαβαζω εδω διαφορα του στιλ οτι εαν δεν ενοχλησεις δεν θα σε ενοχλησουν,δεν τρεχει τιποτα και κατι τετοια.
Ειναι μεγαλο λαθος αυτες οι συμβουλες. ευχομαι να ξεμπλεξεις οσο ανωδυνα γινετε .
Οι πειραματισμοι γινονται σε συχνοτητες σε ολες τις μπαντες που εχει εκχωρισει κατω απο μια νομοθεσια το Ελληνικο Κρατος σε ραδιοερασιτεχνες οι οποιοι ειναι κατοχοι της ειδικης αδειας. Επειδη ζητας να το σχολιασουμαι σου λεω οτι ορθα επραξαν
Διαβαζοντας και το μηνυμα σου στις 15 Ιουνιου 2004

Το HOBBY σου μπορεις να το κανεις το ΚΕΦΙ σου δεν εχεις το δικαιωμα να κανεις !



φιλικοτατα

radio drapetis
03-04-06, 19:02
Το μήνυμα διαγράφηκε

amateur
03-04-06, 20:20
Το μήνυμα διαγράφηκε


αυτές τις μαγκες λέτε για να μη πω τιποτα αλλο ,και μετά σας φταινε οι αλλοι που ερχονται και σας κανουν επισκεψεις και σας δινουν και το κερασακι ,και εσεις απο ευγενεια τους λετε σας περιμενουμε και του χρονου

antonis_p
03-04-06, 20:32
Το μήνυμα διαγράφηκε Μηπως θα επρεπε η ιδιοκτησια του forum να παρει θεση; Τελικα τί γινεται εδω; στηριζεται η παρανομια ή δεν υπάρχει moderator;

aeonios
03-04-06, 20:39
Μηπως θα επρεπε η ιδιοκτησια του forum να παρει θεση; Τελικα τί γινεται εδω; στηριζεται η παρανομια ή δεν υπάρχει moderator;

Διαβάζοντας προσεκτικά τους όρους χρήσης του φόρουμ που αποδεχτήκαμε πριν μπούμε δεν είδα πουθενά να απαγορεύονται posts που προάγουν την ραδιοπειρατεία και την πειρατεία γενικότερα πλην αυτή του λογισμικού. Γιαυτό και εμφανίζονται διάφοροι να το παίζουν μάγκες δίνοντας μια πολύ "περίεργη" εικόνα κατά τη γνώμη μου σε κάποιον νέο στο χώρο του ραδιοερασιτεχνισμού που τα βλέπει για πρώτη φορά τα πράγματα για το θέμα του τι είναι νόμιμο και τι δεν είναι.

Πιστεύω antonis_p με χρήση του όρου 12 να προτείνεις να μπει επιπλέον όρος στο καταστατικό αποδοχής όρων χρήσης του hlektronika.gr για να απαγορεύονται τα ποστ που παραπέμπουν σε επικρότηση/υποστήριξη αδικημάτων σχετικών με παρανομίες στο ραδιοφάσμα. Αν κατάλαβα καλά αυτό προτείνεις (και εγω συναινώ ! )

leosedf
03-04-06, 21:04
Αυτό που πιστεύω ΕΓΩ είναι οτι το φόρουμ δεν παροτρύνει παράνομες ενέργειες. Ο,τι βρίσκεται εδω μέσα βρίσκεται για ερευνητικούς/εκπαιδευτικούς σκοπούς και σε καμία περίπτωση για κάτι άλλο. Εξαρτάται απο τις αρχές του καθένα το τί θα κάνει.
Αλλωστε μην ξεχνάμε οτι αυτά βρίσκονται ΣΕ ΟΛΟ το ίντερνετ διάσπαρτα

amateur
03-04-06, 21:07
Πιστεύω antonis_p με χρήση του όρου 12 να προτείνεις να μπει επιπλέον όρος στο καταστατικό αποδοχής όρων χρήσης του hlektronika.gr για να απαγορεύονται τα ποστ που παραπέμπουν σε επικρότηση/υποστήριξη αδικημάτων σχετικών με παρανομίες στο ραδιοφάσμα. Αν κατάλαβα καλά αυτό προτείνεις (και εγω συναινώ ! )




Και εγω συναινω

gsmaster
03-04-06, 21:10
Moderator υπάρχουν παντού.

Προσωπική μου άποψη είναι, εκτός απο τα θέματα τύπου "Πώς θα φτιάξω έναν πομπό" καλό είναι να υπάρχουν και μηνύματα με την "δυσάρεστη πλευρά" του φτιάχνω έναν πομπό και εκπέμπω.

Βέβαια το μέλος radio drapetis εξέφρασε με περηφάνια (τουλάχιστον εγώ έτσι το κατάλαβα) την εμπειρία του σ'αυτό το θέμα. Αυτό είναι κατακριτέο και το μήνυμα του θα διαγραφεί. (Ούτως η άλλως θα διαγφραφόταν γιατί είναι γραμμένο με greeklish αλλά προλάβατε και απαντήσατε.)



Επίσης στους όρους νομίζω ότι παλιότερα υπήρχε το... "Τα μηνύματα απο τα μέλη του hlektronika.gr δεν εκπρωσοπεύουν το hlektronika.gr κτλ... " Θα το συζητήσω με τον Θανάση αυτό για τους κανόνες, θέλουν ένα φρεσκάρισμα.

kostas30
07-04-06, 13:44
το θεμα ειναι οτι τα πραγματα εσφιξαν διοτι το κρατος θελει φραγκα. εγω δεν δικαστηκα απο πολιτικο δικαστηριο, εκανα εφεση διοτι ειναι αδικο να εισαι κλειστος και να μπουκαρουν σπιτι σου και στο κατω κατω αυτα που γραφουν οτι βρηκαν και πηραν δεν αποτελουν πληρες ραδιοφωνικο πομπο-σταθμο. και κατι ακομα ο δικηγορος μου εχει 1500 υποθεσεις τετοιου τυπου διοτι ηταν και δικηγορος του γνωστου βασιλη στο μοναστηρακι και το θεμα το ξερει αρκετα καλα.

^Active^
07-04-06, 18:07
Να θεσω μια ερωτηση σε ολους σας που κοβεστε ποιος ειναι σωστος και ποιος λαθος ρε παιδια και χανετε την ουσια!! Δηλαδη εγω ειμαι ηλεκτρονικος και εχω σκαλωμα και κανω συλλογη απο σταθμους χωρις να εκπεμπω και το σημειωνω ΧΩΡΙΣ να εκπεμπω μαζι με εξοπλισμο ηχητικο που εχω για χομπυ , και μια ωραια πρωια μπουκαρουν στο σπιτι μου και μου κανουν κατασχεση τα μηχανηματα και μου κανουν μηνηση η οτιδηποτε αλλο και φυσικα ολα αυτα χωρις ενταλμα ευρευνας για εισοδο στο σπιτι μου!!! Και λετε τωρα εσεις οτι εχουν δικιο???!!!!! Θα τρελαθω δηλαδη σε αυτην την Ελλαδα !!! :evil:


Υ.Γ Τα σχολια μου αυτα ειναι χωρις να θελω να δημιουργησω αντιπαραθεσεις κοντρες και τα σχετικα , απλα λυπαμε το παλικαρι γιατι ειναι μεγαλη αδικια!!

electron
07-04-06, 19:11
Kαι πάνω σε αυτό θα επαναλάβω για ακόμη μια φορά σε μορφή ρητορικού ερωτήματος.Πόσοι πιστεύετε πραγματικά ότι στην Ελλάδα θα δουμε πότε να εφαρμόζεται επί της ουσίας χορήγιση ερασιτεχνικής άδειας για τα fm;;Εγώ πάντως πιστεύω ποτέ,όσο υπάρχουν οικονομικά συμφέροντα σε αυτή την μπάντα.

karion
08-04-06, 08:07
Κατά το Ελληνικό σύνταγμα το ραδιοφάσμα είναι περιουσία του ελληνικού λαού.
Το κράτος έρχεται –υποτίθεται-να διαχειριστή αυτήν την περιουσία προς όφελος του κοινωνικού συνόλου.
Αυτό γίνετε μέσα από ένα πλέγμα νόμων και διατάξεων που θα με συγχωρήσουν οι φίλοι του Forum δεν είναι πάντα σύμφωνο με το με το πνεύμα ή το γράμμα του συντάγματος.
Μην ξεχνάμε και την απαράδεκτη ελληνική πατέντα ,μόνιμο επωδό των άρθρων του συντάγματος , ως ο νόμος ορίζει, επιτρέποντας στον καθένα να τα ερμηνεύει κατά το δοκούν καθιστώντας το σύνταγμα από υπέρτατη χάρτα ελευθερίας ένα απλό κουρελόχαρτο. Πόσοι και πόσοι νόμοι δεν έχουν επιστραφεί σαν απαράδεκτοι και αντισυνταγματικοί
.Μην θεοποιούμε τους νόμους .Εργαλεία είναι. Κάποτε καλά, άχρηστα άλλες φορές ή ακόμα και επικίνδυνα για την δημοκρατία και τις ελευθερίες του λαού .
Μην ξεχνάμε ότι η δικαιοκρατία είναι η σκληρότερη μορφή δικτατορίας.
Είστε νέοι άνθρωποι αγωνιστείτε να αλλάξουν οι νόμοι. Αγαπάτε την επιστήμη σας και θέλετε να διευρύνετε την καρτάτισή σας να πειραματίστε σε κάθε πεδίο εφαρμογής της Δίκαιο.
Πιέστε μέσα από τις σχολές σας, από τα επαγγελματικά σας σωματεία ,φτιάχτε με φαντασία και αποφασιστικότητα τις συμμαχίες σας και διεκδικήστε το δικαίωμα στην γνώση και στην επιστημονικότατα.
Μαζεύτε υπογραφές ακόμα και μέσα από αυτό το forum γιατί όχι, και στείλτετες στις αρμόδιες υπηρεσίες για μια ελεύθερη ερασιτεχνική πάντα στα FM. Υπάρχει χώρος για όλους. Σε μερικές χώρες τα FM αρχίζουν από τα 60MHz.
Σε λίγο καιρό ίσως, -λέω ίσως -όλοι αυτοί οι ημιπαράνομοι ή ημινόμιμοι, αν θέλετε, θα μας αφήσουν γεια από τα FM λόγω τεχνολογίας DAB. Θα πάνε πάνω από τους 175MHz.
Εδώ μήπως πρέπει να μας βρούνε έτοιμους για μια θέση και μας ;.

Φιλικά Karion

electron
08-04-06, 09:42
Σε λίγο καιρό ίσως, -λέω ίσως -όλοι αυτοί οι ημιπαράνομοι ή ημινόμιμοι, αν θέλετε, θα μας αφήσουν για από τα FM λόγω τεχνολογίας DAB. Θα πάνε πάνω από τους 175MHz.
Εδώ μήπως πρέπει να μας βρούνε έτοιμους για μια θέση και μας ;.


Aν όμως γίνει αυτό κάποια στιγμή, κανεις δεν θα ακουει τα fm,και οι δεκτες αυτοί θα πάψουν να υπάρχουν ή θα μπουν στο ντουλάπι..γιατί ακριβώς κανένας δεν θα ασχοληθει με τους ερασιτέχνες.Όλα καλώς η κακώς έχουν γίνει εμπόριο και από εκει ξεκινά η αιτία του κακου κατά την ταπεινή μου άποψη.

aeonios
09-04-06, 01:37
Karion συγχαρητήρια για τις θέσεις σου τις είχα υποστηρίξει και σε παλιότερο post στο ίδιο θέμα που ανέφερα για τις άδειες LPFM στις ΗΠΑ.

Οπως ξαναείπα αν κάποιος από εδώ θέλει να γράψει ένα κείμενο με ωραίο τρόπο και να υπογραφεί από τους υπόλοιπους πιστεύω πως αν υπογραφεί από αρκετό κόσμο αυτό θα ήταν μια πολύ καλή αρχή!

billos1989
09-04-06, 20:25
συμφωνω με τον ΑΕΟΝΙΟ.ας παρει καποιος την πρωτοβουλια για ενα κειμενο!!ειναι πολυ καλη ιδεα!!

radiobuzzer
14-04-06, 07:28
Πιστεύω antonis_p με χρήση του όρου 12 να προτείνεις να μπει επιπλέον όρος στο καταστατικό αποδοχής όρων χρήσης του hlektronika.gr για να απαγορεύονται τα ποστ που παραπέμπουν σε επικρότηση/υποστήριξη αδικημάτων σχετικών με παρανομίες στο ραδιοφάσμα. Αν κατάλαβα καλά αυτό προτείνεις (και εγω συναινώ ! )

Υπάρχει νόμος που προβλέπει μικρό κομμάτι της μπάντας συχνοτήτων ανά πόλη, να διατείθεται σε ερασιτεχνικές εκπομπές. (δεν τον έχω μπροστά μου, αλλά αν επιμένετε μπορώ να το βρω κάπου στην ντουλάπα μου). Μάλιστα σε παλιότερους χάρτες συχνοτήτων οι συχνότητες αυτές είχαν οριστεί. Δεν φταίμε εμείς αν κάποιοι καταπάτησαν τις συχνότητες αυτές, ή αν η θέσπιση των ερασιτεχνικών συχνοτήτων εκπομπής καταργήθηκε δια της πράξης, επειδή δεν υπήρχε το πολιτικό σθένος να υποστηριχθούν. Να σημειωθεί ότι και με βάση τη νέα ραδιοτηλεοπτική νομοθεσία (σύντομα στους δέκτες σας) θα υπάρχουν, σύμφωνα με τις ανακοινώσεις, ερασιτεχνικές συχνότητες.

Κατά συνέπεια, σε ότι αφορά τον όρο 12, η ερασιτεχνική εκπομπή προβλέπεται από τη νομοθεσία, και κατά συνέπεια δεν ,πορεί να θεωρηθεί προς διαγραφή κανένα σχετικό άρθρο στο φόρουμ.

Όσον αφορά το DAB, από ότι http://www.radiofono.gr/node/91 συζητιέται, παίζει να ΑΡΓΗΣΕΙ πάρα πολύ, έως και να μην εφαρμοστεί πλήρως

aeonios
14-04-06, 10:21
Κατά συνέπεια, σε ότι αφορά τον όρο 12, η ερασιτεχνική εκπομπή προβλέπεται από τη νομοθεσία, και κατά συνέπεια δεν ,απορεί να θεωρηθεί προς διαγραφή κανένα σχετικό άρθρο στο φόρουμ.

Αν κάποιος είναι αδειούχος ραδιοερασιτέχνης έχει άδεια και λέει πάντα το διακριτικό κλήσης του σύμφωνα με το νόμο 2801 κ 1579β.

Προσωπικά προσαρτώ το διακριτικό κλήσης μου στην υπογραφή μου και άλλοι συνάδελφοι κάνουν το ίδιο.

Μου κάνει φοβερά καλή εντύπωση αυτό που είπες αλλά αναρωτιέμαι γιατί κανείς δεν έχει αυτοχαρακτηριστεί αδειούχος ερασιτέχνης από όσους λένε πως βγαίνουν στα ΑΜ/FM!

Προφανώς κανείς δεν έχει άδεια όπως μας λες.

Πήρα τηλ. στο χολαργό και ρώτησα και δεν ξέρουν τίποτε τέτοιο για ιδιώτες απλά επικύρωσαν το ότι σύμφωνα με το Ν.2328/95 άρθρο 9 μπορούν σωματεία και όχι ιδιώτες να έχουν πειραματικούς σταθμούς ραδιοφωνίας χαμηλής ισχύος ... Οπως είχε πει ο stendor

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/files/ar9_354.gif

Για να είμαστε σωστοί και να μην χρειαζόμαστε να αποδεικνύουμε τίποτε θα πρέπει να έχουμε μια φόρμουλα για να τεκμηριώνουμε την άδεια μας με βάση κάποιο νόμο.


Η αόριστη λοιπόν αναφορά σε κάποιον νόμο δεν θα σώσει κάποιον που θα τον βουτήξει το όργανο για παράνομη εκπομπή πόσο μάλλον εμάς από να διαδίδουμε στο φόρουμ απόψεις που αναφέρονται σε παράνομη χρήση του ραδιοφάσματος.

Το άρθρο 12 έγινε για να προστατέψει τους φίλους του φόρουμ μας από την διατύπωση απόψεων που είναι παράνομες και πιστεύω πως και εσύ το ίδιο θα ήθελες όπως και εμείς..Μην ξεχνάς πως κάτι τέτοιο θα τεκμηρίωνε αδίκημα σύμφωνα με το νόμο και δεν είμαστε όλοι ηλεκτρονικοί που μπαίνουμε στο φόρουμ !Ο νοών νοείτω !


Δώσε μας σε παρακαλώ το ΦΕΚ να τον δούμε αυτό το νόμο.

Δεν είναι θέμα γραφειοκρατείας όπως είπες απλά κανείς δεν θέλει να κρατάει το δεκανίκι κανενός πειρατή !

20-04-06, 18:07
Μηπως θα επρεπε η ιδιοκτησια του forum να παρει θεση; Τελικα τί γινεται εδω; στηριζεται η παρανομια ή δεν υπάρχει moderator;

Διαβάζοντας προσεκτικά τους όρους χρήσης του φόρουμ που αποδεχτήκαμε πριν μπούμε δεν είδα πουθενά να απαγορεύονται posts που προάγουν την ραδιοπειρατεία και την πειρατεία γενικότερα πλην αυτή του λογισμικού. Γιαυτό και εμφανίζονται διάφοροι να το παίζουν μάγκες δίνοντας μια πολύ "περίεργη" εικόνα κατά τη γνώμη μου σε κάποιον νέο στο χώρο του ραδιοερασιτεχνισμού που τα βλέπει για πρώτη φορά τα πράγματα για το θέμα του τι είναι νόμιμο και τι δεν είναι.

Πιστεύω antonis_p με χρήση του όρου 12 να προτείνεις να μπει επιπλέον όρος στο καταστατικό αποδοχής όρων χρήσης του hlektronika.gr για να απαγορεύονται τα ποστ που παραπέμπουν σε επικρότηση/υποστήριξη αδικημάτων σχετικών με παρανομίες στο ραδιοφάσμα. Αν κατάλαβα καλά αυτό προτείνεις (και εγω συναινώ ! )

Και εξ'αυτων ΕΓΕΝΝΕΤΟ φως, και νεος νομος απαγορευσης οχι μονο της πραξεως αλλα και του λογου δημιουργηθηκε στο "συμπαν"