PDA

Επιστροφή στο Forum : RGB Fading Using 3 LEDs and PWM



_ab
03-04-06, 18:29
Αγαπητοι μου φιλοι.....Λοιπον Εκανα αυτο το κυκλωματακι και ετυχε να το δω μια φορα να δουλευει και ειναι φανταστικο!!!!!! Το προβλημα ειναι οτι κατι δεν παει καλα με τον κωδικα...Με το που εφαρμοζεις ταση,τοτε μπορει να ξεκινησει και μπορει οχι.....στο chip δεν κανει σωστο verify με αποτελεσμα την λαθος λειτουργεια του......Μπορει καποιος να βοηθησει γιατι ο π@π@ρ@ς δεν εχει και κανα e-mail....Στο *.asm Λεει πως κατι πρεπει να κοιταξεις kati στο *.lst file να δεις ενα καπου ειναι σωστα τοποθετημενος ο κωδικας αλλα δεν καταλαβαινω....... :help: :help: :help:


http://www.petesworld.demon.co.uk/homebrew/PIC/picprojects.htm

gsmaster
03-04-06, 19:00
Δοκίμασε με το έτοιμο .hex που δίνει. Αν δεν δουλευει ούτε αυτό τότε κάπου έχεις κάνει λάθος.

_ab
03-04-06, 22:42
Στην αρχη το εκανα με το ετοιμο ΗΕΧ αλλα παλι εκανε τα ιδια....Ειναι τοσο απλη κατασκευη που δεν πιστευω να εχω κανει λαθος 3 αντιστασεις 3 led και ενας πυkνωτης!!!!Οποιος θελει να το δοκιμασει παρακαλω να μου πει αποτελεσματα.......Σε BRΕADBOΑRD πρωσοπικα μου πηρε 5 λεπτα χωρις υπερβολη!!!!!!

_ab
16-04-06, 11:10
Παιδια η λυση ειναι αυτη........αλλα πως την υλοποιω?????Σας παρακαλω ΜΕΓΑ Βοηθεια...........

"The code assumes that the OSCAL Oscillator Calibration value is present in program memory at address 0x3FF. This is a RETLW instruction that returns a value factory set by Microchip at the time of manufacture to calibrate the internal 4Mhz oscillator accurately. Because this instruction is in normal program memory it can be erased. If this happens for whatever reason, when the code makes a call to 0x3FF there is no RETLW instruction present so the application will not run correctly or just hang.

The programmer software I use reads the calibration value out of the device to be programmed and then merges it with the .HEX code before programming. From enquires I've had, not all programmers do this and people have erased the calibration setting without realising it and of course the code then doesn't work.

If this happens you need to rewrite memory location 0x3FF with a RETLW instruction. The assembler instructions to do this are:

org 0x3ff
retlw 0x7F

This won't calibrate the internal oscillator to exactly 4Mhz (unless the calibration value was 0x7F), but it won't be far off and most importantly it ensures that if a program attempts to read the calibration value there is something there for it to return."""


Ευχαριστω.......Please Help....... :help: :help: :help:

Επιστήμων
16-04-06, 19:50
_ab δοκίμασε το παρακάτω .

Ο κώδικας που σου δίνει είναι ο παρακάτω .(ένα κομμάτι του)

; Instruction shortcuts
#define setbank0 bcf STATUS,RP0 ; Sel Bank 0
#define setbank1 bsf STATUS,RP0 ; Sel Bank 1

org 0x000

; ************************************************** ******************************
; Initialisation and startup code block

setbank1
call 0x3ff ; Get OSCAL value
movwf OSCCAL ; write to OSCCAL register

Εσύ απλά κάνε τις παρακάτω αλλαγές

; Instruction shortcuts
#define setbank0 bcf STATUS,RP0 ; Sel Bank 0
#define setbank1 bsf STATUS,RP0 ; Sel Bank 1

org 0x000
; ************************************************** ******************************
; Initialisation and startup code block

setbank1
org 0x3ff &#40; <------ &#41;
retlw 0x7f &#40; <------ &#41;

&#40;call 0x3ff ; Get OSCAL value&#41; &#40;αυτή τη γραμμή θα το σβήσεις &#41;
&#40;movwf OSCCAL ; write to OSCCAL register&#41; &#40; και αυτή τη γραμμή θα το σβήσεις &#41;

Στη συνέχεια θα κάνεις κανονικά compile και θα το φορτώσεις.
Δεν σου εγγυώμαι τη λύση αλλά δοκίμασε το.

_ab
16-04-06, 20:22
Θα το δοκιμασω φιλε μου και θα σου πω......Ευχαριστω πολυ!!!!!! :D

_ab
16-04-06, 21:14
Δυστηχως δεν το κανει compile..... :cry: :cry: :cry: Βρισκει λαθη.....

Επιστήμων
17-04-06, 12:47
Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο .
Απο ότι καταλαβαίνω όμως το πρόβλημα σου είναι στο καλιμπράρισμα
του χρονισμού του κρυστάλλου. Εκεί κολλάει το πρόγραμμα . Δυστυχώς με τους pic δεν έχω
και ιδιαιτερες σχέσεις . Σίγουρα είναι κάτι απλό για κάποιον που ξέρει
απο pic-programming. Αν ήταν με ATMEL θα σου είχα δώσει λύση εγγυημένα.

_ab
17-04-06, 15:50
Οκ!!!!Σε ευχαριστω παντως!!!!!!!! :D

_ab
05-05-06, 18:33
Τελικα μεσω δεκαδων ε-μαιλ που ειχα με τον φιλο pete καταφεραμε να βρουμε ακρη..,,,,, οποιος θελει ακομα να το κατασκευασει μπορει να μπει παλι στην σελιδα του,και να δει τα σχολια με τις λυσεις και προτασεις......Επισης οποιος δεν τα καταφερει εδω ειμαι για βοηθεια...... :wink: