PDA

Επιστροφή στο Forum : ηχεία στο μηχανάκι?!



GR_mitSOS
03-04-06, 22:57
υπάρχει περίπτωση να βάλλω στο μηχανάκι ηχεία?! με ιν από cd player. παίζει?

Danza
03-04-06, 23:59
Με λιγη φαντασια ολα μπορεις να τα κανεις.. αλλα πρεπει να βρεις ηχεια full range μικρου μεγεθους(πχ. σαν του pc) και εναν μικρο ενισχυτη να τροφοδοτειται απο την μπαταρια ισχυως περιπου 10+10w

eebabs2000
04-04-06, 01:15
Μιλάς για μηχανάκι; Μη γελάσεις...
Εγώ είχα φτιάξει ολόκληρο ηχοσύστημα στο ποδήλατο.
Έπαιρνε ρεύμα από το δυναμό!

ok1gr
04-04-06, 01:45
Φίλε eebabs2000 δεν θέλω να σε αμφισβητήσω αλλά το δυναμό ενός ποδηλάτου ανάβει μια λάμπίτσα με το ζώρι, Ο μικρότερος ενισχυτής (ακόμα και ακουστικών) ακόμα και αν του έφταναν τα Α θα έπαιζε χάλια λόγο εξωμάλυνσης...
Και άντε τα κατάφερες με πυκνωτές κτλ., φαντάζομαι αυτό θα γινόταν μόνο όταν κατέβενες μια κατηφόρα με 70km/h.

Αν κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με...

Danza
04-04-06, 02:00
Η γνωμη μου ειναι να παρεις 2 μικρα ηχεια υπολογιστη και να τα τροφοδοτεις απο την μπαταρια της μηχανης :wink: και αν καταφερεις και τα βαλεις καπου που να μην σε εμποδιζουν αλλα και να ακουγωνται θα σαι κομπλε

ok1gr
04-04-06, 02:13
Συμφωνώ με τον Δημήτρη!
Τα ηχεία από pc έχουν μέσα μετασχηματιστή 9V, μετά την ανόρθωση πάς στα 12V. Η μπαταρία από το μηχανάκι πόσα V είναι?

Danza
04-04-06, 03:37
Τα βολτ σε μηχανακια ειναι σαν του αυτοκινητου... 10~12 με σβηστο κινητηρα και απο 12,5 εως 14,4 με κινητηρα σε λειτουργια... τωρα τα ηχεια υπολογιστη με ενσωματωμενο ενισχυτη εχουν μηδαμινες απετησεις ρευματος και αντεχουν εως 16-18v.. οι κατασκευαστες δινουν μεχρι 12v για να μην φτανει το ολοκληρωμενο στα ορια του αλλα για 1-2v παραπανω δεν τρεχει τιποτα :)

GR_mitSOS
04-04-06, 08:55
κάτι τέτοιο είχα φανταστεί αλλά περίμενα κι άλλες γνώμες.Α το θέμα είναι να ακούγονται κι όλας...
άσε που άμα με πιάσουν με @#$ αφού νομίζω πως απαγορεύεται πάνω σε δίκυκλο μουσική

gsmaster
04-04-06, 15:13
Δεν ξέρω τι επιτρέπεται, αλλά μεγάλες μηχανές τουρισμού (BMW κτλ) έχουν προβλεφθεί θέσεις για ηχεία και ράδιο αυτοκινήτου..

nikoskourtis
04-04-06, 17:48
Δεν ειναι περιεργο ενα δυναμο ποδηλατου να τροφοδοτει ηχοσυστημα. Ενα ραδιοφωνακι με μπαταρια 1,5v ΑΑΑ εχει απαιτησεις λειτουργιας τη ταξης των 100mW. Αν βαλεις και ενισχυτη 1-2 W θα δουλευει αφου το ποδηλατο τροφοδοτει συνηθως με 10w περιππου τα μπροστινα και πισω λαμπακια συνολικα. Ασε που μπορει να εβαλε πιο μεγαλο δυναμο. Το καλυτερο ειναι η χρηση και ενος pwm regulator να δουλευει σταθερα και οταν πηγαινεις γρηγορα και οταν πηγαινεις σιγα :lol:
Στο μηχανακι μπορει να επιτρεπεται οπως και στο αυτοκινητο αρκει να μην προκαλει ηχορυπανση. Και στο αυτοκινητο απαγορευεται να το εχεις δυνατα και να ακουγεται σε ολο το τετραγωνο (δεν ξερω κατα ποσο εφαρμοζεται ο νομος βεβαια). Το προβλημα για το οποιο δε θα εβαζα στο μηχανακι ειναι ο θορυβος απ το μηχανακι που δε θα σε αφηνει να ακουσεις τιποτα + αν εισαι σε μεγαλουπολη αστο καλυτερα, πρεπει να εχεις πανω απο 100W για να καταφερεις να ακους.

GR_mitSOS
04-04-06, 20:27
σύμφωνα με το ποστ του DanZa:

"Τα βολτ σε μηχανακια ειναι σαν του αυτοκινητου... 10~12 με σβηστο κινητηρα και απο 12,5 εως 14,4 με κινητηρα σε λειτουργια... τωρα τα ηχεια υπολογιστη με ενσωματωμενο ενισχυτη εχουν μηδαμινες απετησεις ρευματος και αντεχουν εως 16-18v.. οι κατασκευαστες δινουν μεχρι 12v για να μην φτανει το ολοκληρωμενο στα ορια του αλλα για 1-2v παραπανω δεν τρεχει τιποτα Smile"

μπορώ να βάλλω ηχεία αυτοκινήτου,τα οποιά έχουν καλή απόδοση (από πλευράς ήχου)???

eebabs2000
04-04-06, 21:45
Φίλε ok1gr όχι και λαμπίτσα. Το δυναμό όταν πηγαίνεις με 15Km/h βγάζει 7V στα 3W. με έναν απλό ανορθωτή, πυκνωτή γύρω στα 3300μF και σταθεροποιητή και η λάμπα άναβε και άνετα έπαιζε ένας ενισχυτής 1W. Όταν είπε ηχοσύστημα... που λέει ο λόγος. Είχα ένα μικρο ραδιοκασετόφωνο και CD player. Φυσικά δε παίζανε όλα ταυτόχρονα.

GR_mitSOS
05-04-06, 00:35
για να βγάλω 100βαττ+ τι θα χρειαστώ? νομίζω αλλά διορφώστεμαι αν λεω βλακείες
1.Ένα CD-Player π.χ με 4χ50βαττ
2.Δύο ηχεία με Max Output 100W τουλάχιστον
3.Λογικά ένα subwoofer
4.Ενισχυτή..

το 3,4 είναι αναγκαία ή βγάζω και χωρίς ενισχητή 100βαττ?

gsmaster
05-04-06, 01:07
για να βγάλω 100βαττ+ τι θα χρειαστώ? νομίζω αλλά διορφώστεμαι αν λεω βλακείες
1.Ένα CD-Player π.χ με 4χ50βαττ
2.Δύο ηχεία με Max Output 100W τουλάχιστον
3.Λογικά ένα subwoofer
4.Ενισχυτή..

το 3,4 είναι αναγκαία ή βγάζω και χωρίς ενισχητή 100βαττ?

Για 100W θα χρειαστείς εκτός απο μια μεγαλύτερη μπαταρία και ένα καλύτερο δυναμό, έναν ενισχυτή για το subwoofer και έναν πυκνωτή 1F με ενσωματωμένο βολτόμετρο για καλύτερη απόδοση. Και φυσικά, ένα καροτσακι για να τα βάλεις πάνω όλα αυτά.

Danza
05-04-06, 14:29
Κοιτα εμενα με ειχαν σταματησει στην κηφισιας με το αυτοκινητο για υπερβολικα δυνατο μπασο αλλα την γλυτωσα μονο με μια παρατηρηση (παλι καλα :shock: ) μπορουν να σου κοψουν κληση για ηχορυπανση, τωρα αν τα εχεις στο μηχανακι και δεις κανα μπλοκο χαμηλωσε το ισα να ακουγεται 8)

Danza
05-04-06, 14:30
Μπορεις να βαλεις 2 ηχεια αυτοκινητου 2 δρομων μικρης ισχυως ομως γιατι θα εχεις καπως μικρο ενισχυτη να μην τραβαει πολυ ρευμα

GR_mitSOS
05-04-06, 17:26
δηλαδή χωρίς υπογουφερ δν χρειάζομαι ενισχητή και βγάζω 100W σωστά? το μόνο που θέλω είναι να ακούγομαι αρκετά πάνω απ το μηχανάκι...

Επιστήμων
05-04-06, 20:35
Πάντως μη βάλεις και τίποτα θηριώδες γιατί κινδυνεύεις να κάψεις το δυναμού του μηχανακιού σου.
Επίσης καλύτερα θα ήταν να προσανατολιστείς σε υψηλές συχνότητες για να μπορείς
να ακούς και τίποτα . Τα μπάσα μάλλον θα πρέπει να τα ψιλοξεχάσεις εκτός και αν είσαι
σε καμιά ερημιά με σβηστή τη μηχανή ! :lol:

Danza
05-04-06, 22:10
το υπογουφερ? θες ενα τρειλερ απο πισω για ενισχυτη και κουτα :shock: αλλα για watt βαλε τον ενισχυτη 2x54w rms και 2 ηχεια ομοαξονικα, ουτε τρελο ρευμα θα τραβας και θα ακουγεσαι κιολας 8)

GR_mitSOS
06-04-06, 17:56
αν το cd-player βγάζει 4χ50 τι να κάνω τον ενισχητή 2χ54 rms?
Όπως είπα θέλω να ακούγομαι και λίγο, όχι όπως ένα αμάξι αλλά άμα είναι να ακούγομαι
ίσα ίσα τι να το κάνω...

Danza
06-04-06, 21:53
Τα r/cd εχουν ισχυ εξοδου 4x20w(rms) και 4x50w(max) / 4Ω οπότε δεν θα ακουγεται οσο θες :wink:

GR_mitSOS
03-10-06, 00:21
ας φανταστούμε ότι κατάφερα να βάλλω τα ηχεία στο μηχανάκι... αν η τροφοδοσία έρχεται απευθείας από το δυναμό και όχι από την μπαταρία,λογικά θα μπορώ να έχω μεγαλύτερη ισχή(εφόσον τρέχω)??

Danza
03-10-06, 00:25
αν η τροφοδοσία έρχεται απευθείας από το δυναμό και όχι από την μπαταρία,λογικά θα μπορώ να έχω μεγαλύτερη ισχή(εφόσον τρέχω)??

:shock: η τάση όταν δουλεύει ο κινητήρας είναι ιδια σε μπαταρια κ δυναμό :D