PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετρητης συχνοτητας στο PC



gkaltsid
04-04-06, 11:40
Πως μπορω να μετρησω τη συχνοτητα μεσω της καρτας ηχου?

xampos
04-04-06, 14:11
θα βρεισ καποιο προγραμμα για παλμογραφο μεσω τησ καρτασ ηχου θα βαλεισ στο mic την εισοδο και θα δεισ το σημα θα μετρησεισ τη περιοδο f=1/t οπου fη συχνοτητα και t η περιοδοσ

eebabs2000
04-04-06, 21:28
Μικρά προγράμματα παλμογράφου θα βρεις Εδώ (http://users.otenet.gr/~athsam/downloads.htm)

gkaltsid
05-04-06, 00:38
Με αυτα τα προγραμματα μετραω συχνοτητα απο το μικροφωνο ή και απο κατασκευες που βγαζουν συχνοτητα?

eebabs2000
06-04-06, 13:31
Νομίζω και από άλλες συσκευές γίνεται... Σε μερικά προγράμματα που δοκίμασα δυσκολεύονται να βγάλουν κυματομορφή όταν προέρχεται ήχος από άλλο πρόγραμμα του ίδιου του υπολογιστή. Για να μετρήσεις θα κλείνεις όλα τα προγράμματα που αναπαράγουν ήχο εκείνη τη στιγμή.

leosedf
06-04-06, 21:34
Αν έχετε και laptop καλύτερα θα ήταν τη στιγμή της μέτρησης να χρησιμοποιείτε μόνο τη μπαταρία του γιατι η τάση δικτύου/ μετασχηματιστή φέρνει λίγο θόρυβο

leo
07-04-06, 14:51
ποιο προγραμμα θα μου προτεινατε εμενα?ποιο ειναι το καλυτερο απο αυτα εκει?
επισησ πως θα καταγραψω μια ταση πχ ταση δικτιου στον υπλογιστη?δηλαδη πως θα τον κανω παλμογραφο?

leosedf
07-04-06, 14:56
Τάση δικτύου?????? 230V???? δοκίμασε το αλλα ο υπολογιστής σου θα φύγει σφυρίζωντας απ το παράθυρο.
Δεν μπορείς να μετρήσεις τόση υψηλές τάσεις με την κάρτα ήχου.
Ακόμα και ετοιμο παλμογράφο του εμπορίου να πάρεις που συνδέεται μεσω USB στον υπολογιστή δεν μετράει τόσο ψηλά.
Σαφώς και μια έτοιμη συσκευή είναι ανώτερη αλλα παίζει και το κόστος να είναι ανώτερο

gkaltsid
07-04-06, 19:10
Δεν θελω να μετραω ταση αλλα τα hertz που βγαζουν κατι κατασκευες

eebabs2000
09-04-06, 15:58
Με ένα κυκλωματάκι διαιρέτη τάσης μπορείς να μετράς και υψηλές τάσεις με τη κάρτα ήχου. Είναι απλό, αλλά πρέπει να είσαι πολύ σίγουρος γι' αυτό που θα φτιάξεις, καθώς και που θα πάει η φάση και η γείωση. Δεν έχω δοκιμάσει κι΄όλας ποτε... αλλά προφανώς να γίνεται.