PDA

Επιστροφή στο Forum : PST2051D BIG BOY ROTATOR <Πρόβλημα>



_Mr_A_
05-04-06, 12:12
Δεν μπορώ να βάλω όρια στον ροτορα πχ από 0 -355 ??
Τώρα αυτό που έχω είναι ότι βάζω 35 <πχ> και παει κανονικά, ξεκινάει από το 0.
Μετά όμως αν θέλω από το 35 να πάω στο 300 θα ξεπεράσει το 0 και θα πάει αριστερά, που αυτό είναι λάθος. Πρέπει να πάει δεξιά να βρει τις 300 και να γυρίσει πίσω αν χρειαστεί για άλλη εντολή.
Τι κάνω????

aeonios
05-04-06, 12:46
Δεν είναι λάθος Κώστα μην ξεχνάς το Optimizer (CPU checks for shortest way to arrive at desired direction).

Αρα θα πάει από την συντομότερη διαδρομή.

_Mr_A_
05-04-06, 14:45
Αυτό που λες είναι πολύ λογικό και το σκέφτηκα και εγώ, Τώρα το θέμα ποιο είναι?? Ότι αν πας κάποια άλλη στιγμή εκεί θα θυμάσαι που το έχεις και τι έκανες?? Αυτό είναι το πρόβλημα μου. Γι’ αυτό θέλω να του ορίσω όρια (0-355). Τώρα το δοκιμάζω να δω του είναι το σωστό, γιατί τα έκοψα τα καλώδια και έτσι δεν έχω ανχος αν κάνω καμία ζημία..!!!!!!


Τώρα το θυμήθηκα πανό στην οθόνη του controller του ροτορα εκεί που λέει τις μοίρες όταν το πάω στο 110 μου βγάλει ένα err, (λογικά Error). Αυτό μάλλον καταλαβαίνει σαν κέντρο. Πώς να το αλλάξω να είναι το 0 ??? Πήγα από τον υπολογισθεί και όρισα σαν μέγιστες μοίρες 355 εκεί από το εργοστάσιο είχε 500,
Αλλά και πάλι έχει σαν αρχή το 110 αυτό δεν μπορώ να το αλλάξω δεν έχει κάπου καμία ρύθμιση.!?!?!?!

:arrow: Μπορείς ακόμα φίλε aeonios να έρθεις στο πρόγραμμα TEAMSPEASK και στον server iwn.homedns.org:10000, Εκεί θα με βρεις συχνά.

aeonios
05-04-06, 16:12
Ελα φίλε μου !!!

Στο κοντρόλ μποξ έχει κάτι dip switches! Από εκεί το γυρίζεις αν θυμάμαι καλά σε 500 ή σε 360 μοίρες περιστροφή!Εναλλακτικά μπορείς να το κάνεις από την σειριακή μέσω του πι-σι!

_Mr_A_
05-04-06, 17:10
Έτσι τα κάνω, στο 360 αλλά και πάλι τα δικά του κάνει. Σαν κέντρο το 110.
Αλλά πρόσεξε δεν τον ξεπερνάει όταν είναι στο 360 μοίρες. Οk μέχρι εδώ. Αλλά στην συνεχεία έχει κέντρο το 110. τώρα αυτό θέλω να αλλάξω