PDA

Επιστροφή στο Forum : Αν εισαι πειρατης και σε πιασουν ποιες οι επιπτωσεις ......



JIM_6146B
05-04-06, 13:54
Αν εισαι πειρατης και σε πιασουν ποιες οι επιπτωσεις

Α) χρηματικο προστημο ???

Β) το μητρωο λερωνεται ????

Και τι αλλο παθενεις ξερει κανεις να μας πει .................................

aeonios
05-04-06, 14:08
Καλώς ήλθε Δημήτρη

Δες εδώ:

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=43&postdays=0&postorder=asc&start=15 στο τέλος της σελίδας οπότε ...προσοχή !!

Σε παρακαλώ άλλαξε τα κεφαλαία στον τίτλο του άρθρου σου και κάνε τα μικρά ! Είναι σαν να φωνάζεις έτσι!

stendor
05-04-06, 14:13
βάση του νόμου 2801/2000 όπως τροποποιήθηκε από τον 3431/2006 στο άθρο 70/παρ.1 αναφέρει ότι η εγκατάσταση και λειτουργία ραδιοσταθμού χωρίς άδεια επιφέρει φυλάκιση έως 2έτη και 7500-38000 ευρώ γ....τικα.
κατά περίπτωση έχει και δήμευση του εξοπλισμού και έξτρα ποινές σε περίπτωση παρεμβολών.

καλό εεεε?

stendor
05-04-06, 14:20
Nik τώρα σε είδα. πήγαινε εθνικό τυπογραφείο www.et.gr και ψάξε Ν.3431 με ημερομηνία 3-φεβ-2006. είναι το τεύχος Α13(με το τεύχος θα το βρείς, και κάνε τα μαγικά σου να αντιγράψεις το pdf).
"Περί ηλεκτρονικών επικοινωνιών και άλλες διατάξεις"

aeonios
05-04-06, 15:50
Σε ευχαριστώ φίλε Stendor το βρήκα στο http://www.vouli.gr/ergasies/nomodetails.asp?lawid=405

Στο άρθρο 62 μαθαίνουμε λοιπόν τα εξής όμορφα:

aeonios
05-04-06, 15:59
Και σαν να μην έφταναν αυτά έχει και συνέχεια στο άρθρο 70 παρ.Β

aeonios
05-04-06, 16:14
Δηλ σε γενικές γραμμές σε ένα worst case scenario για ραδιοφωνικό σταθμό με εγκαταστάσεις κεραιών 19.000 + 1.500.000+ 3.800 = 1.522.800 E (ολε!) + δήμευση μηχανημάτων .... επίσης σε πάνε αυτόφωρο από ότι λέει πιο κάτω :(

Aυτά ας τα βλέπουν και όσοι "συνάδελφοι" βγαίνουν και εκτός μπάντας για να απολαύσουν της ελευθερία του ξεκατινιάσματος!

amateur
05-04-06, 19:26
οπως καταλαβες ουτε να το σκεπτεσε για επισκεψη και την 6146 που εχεις βαλτην σε ενα ραφι να σου θυμηζει κατι απο τα παλια

aeonios
06-04-06, 09:34
οπως καταλαβες ουτε να το σκεπτεσε για επισκεψη και την 6146 που εχεις βαλτην σε ενα ραφι να σου θυμηζει κατι απο τα παλια

:)))))
Αψογος!!!

Μπορεί να γίνει αδειούχος ίσως τότε η λάμπα να πιάσει τόπο !!

Aν σώνει και καλά όμως κάποιος θέλει παπαγάλο στον ώμο, ξύλινο πόδι και γάτζο υπάρχει και το pirate radio broadcaster(c) που εκεί δεν σε πιάνει ο εισαγγελέας αν δεν εκπέμπεις μουσική που δεν έχεις τα δικαιώματα να παίξεις

http://www.radiodestiny.com/img/front/pagemockup_3dbox.jpg

http://www.radiodestiny.com/

JIM_6146B
06-04-06, 10:56
Μου κάνατε την καρδια περιβόλι . Επειτα απο χρόνια , ανοιξα το κουτί του μπομπού με την 6146 ( βατομετρα , μιλαμπερόμετρα , βολτομετρα ........ τι ωραία ) το καθάρισα με μία λαχτάρα για να το ενεργοποιήσω αλλα.........

Το ίδιο και ενα PLL της POP22 που ήταν μισοτελειώμενο ( εγκατάσταση σε κουτί + τροφοδοτοκό + ......)
τελειώνει αυτές της μέρες .......... με εξοδο 8 watt ρυθμιζόμενη .........

Πανε οι καλές ημέρες απο ότι καταλαβένω . Στην πάντα των FM γίνεται χαμός αλλά δεν υπάρχει και κάποιος που να εκπέμπει έτσι ώστε κουβέντα να γίνεται σε καποιες ώρες στην Χαλκιδική ......

Ευχαριστώ για της απαντήσεις . Ειμαι ευχαριστημένος με όσα τεχνικά αναφέρονται στο forum είναι εδιαφέροντα .

Για το μικρόβιο της εκπομής στα FM υπάρχει κανα φάρμακο ................................ :( .
Αραγε η βραδυνές εκπομπές με μουσική , με συζητήσεις κ.λ.π. θα ξαναγυρίσουν ........
Αναπολώ τις καλές παλιαίες ημέρες και βραδιές 1980-1990 ??? ..........

stendor
06-04-06, 11:24
μην απογοητεύεσαι γιατί βάση του Ν.2328/95 άρθρο 9 ερασιτεχνικοί τοπικοί ραδιοφωνικοί σταθμοί:

AKIS
06-04-06, 11:35
ωραιο θεμα συζητησης πιασαμε!!

stendor
06-04-06, 14:26
το ωραίο του θέματος είναι οτι υπάρχουν πανελλαδικά 5 σταθεροί σταθμοί εποπτείας(3αττική,2θεσσαλονίκη) και 7 κινητοί σταθμοί για όλη την επικράτεια (SVνέα ιαν-φεβ 2006, σελ.9) οι οποίοι κυνηγάνε τους πειρατές αλλά αγνοούν κάτι ψεύτικες καπνοδόχους ή κάτι διαφημιστικές πινακίδες που κρύβουν αναμεταδότες κινητής. Τώρα, εάν γεννηθεί κανένα χελωνονιτζάκι από την ακτινοβολία δεν πειράζει...αρκεί να μην είναι το δικό μας παιδί, του γείτονα ας είναι!!!! :!:

antonis_p
06-04-06, 23:57
Μου κάνατε την καρδια περιβόλι . Επειτα απο χρόνια , ανοιξα το κουτί του μπομπού με την 6146 ( βατομετρα , μιλαμπερόμετρα , βολτομετρα ........ τι ωραία ) το καθάρισα με μία λαχτάρα για να το ενεργοποιήσω αλλα.........

Το ίδιο και ενα PLL της POP22 που ήταν μισοτελειώμενο ( εγκατάσταση σε κουτί + τροφοδοτοκό + ......)
τελειώνει αυτές της μέρες .......... με εξοδο 8 watt ρυθμιζόμενη .........

Πανε οι καλές ημέρες απο ότι καταλαβένω . Στην πάντα των FM γίνεται χαμός αλλά δεν υπάρχει και κάποιος που να εκπέμπει έτσι ώστε κουβέντα να γίνεται σε καποιες ώρες στην Χαλκιδική ......

Ευχαριστώ για της απαντήσεις . Ειμαι ευχαριστημένος με όσα τεχνικά αναφέρονται στο forum είναι εδιαφέροντα .

Για το μικρόβιο της εκπομής στα FM υπάρχει κανα φάρμακο ................................ :( .
Αραγε η βραδυνές εκπομπές με μουσική , με συζητήσεις κ.λ.π. θα ξαναγυρίσουν ........
Αναπολώ τις καλές παλιαίες ημέρες και βραδιές 1980-1990 ??? ..........
1.Αν σου αρεσουν οι συζητησεις προτινεται το CB ανεπιφυλακτα, ειναι δυνατον αυτο να γινεται σε ραδιοφωνικη μπαντα;;;;;;
2.Οι καιροι αλλαζουν, οποτε οπως προτεινει ο Νικηφορος μονο web radio!
3.Oi βραδυνες εκπομπες οπως τις αντιλαμβανεσαι τελειωσαν για τα αστικα κεντρα, φανταζομαι ομως οτι στην επαρχια θα υπαρχει ακομα ανοχη εφοσον η μπαντα ειναι αδεια.

4.(ερωτηση) αν μαζευτουν καμποσοι προκειμενου να μειωθει το κοστος, δεν μπορουν να νοικιασουν μια συχνοτητα στον HELLAS-SAT radio και να κανουν τους dj?

antonis_p
07-04-06, 00:07
... η εγκατάσταση και λειτουργία ραδιοσταθμού χωρίς άδεια επιφέρει φυλάκιση έως 2έτη και 7500-38000 ευρώ γ....τικα.
κατά περίπτωση έχει και δήμευση του εξοπλισμού και έξτρα ποινές σε περίπτωση παρεμβολών.

καλό εεεε? οποτε αν σου περισσευουν μερικες χιλιαδες ευρω, μπορεις να διαλεξεις μεταξυ μερικων πλημμελειματων αλλα και κακουργηματων και θα σου δωθει η ευκαιρια να τα προσφερεις στο δημοσιο ταμειο! Θα μπορουσες να τα κανεις και δωρεα αλλα ετσι εχει περισσοτερη δραση!!! (αλλα χανεις την ευκαιρια να σε κανουν προτομη)
Οσο για την δημευση του εξοπλισμου, ειναι κατα περιπτωση οπως λεει ο φιλος, γιατι συνηθως οι πομποι που βρισκουν δεν κανουν ουτε για τα μπαζα!!!

aeonios
07-04-06, 01:20
Kλείσαν και τα μαγαζιά στο μοναστηράκι και δεν έχουν που να τα σκοτώσουν πλέον όπως στα 80ς! Σε πιάνανε πήγαινες στον #ΜΠΙΠ# στο μοναστηράκι και ξαναγόραζες το μηχάνημα σου !!

radiodj105
07-04-06, 03:06
το ωραίο του θέματος είναι οτι υπάρχουν πανελλαδικά 5 σταθεροί σταθμοί εποπτείας(3αττική,2θεσσαλονίκη) και 7 κινητοί σταθμοί για όλη την επικράτεια (SVνέα ιαν-φεβ 2006, σελ.9)
Πράγματι. Πριν 2 χρόνια υπήρχε ένας σταθερός σταθμός εποπτείας στον Υμηττό, 1 στην Πεντέλη και 1 στα Πυροβολεία (από πληροφορίες που έχω και ίσως να κάνουν λάθος σε ένα βουνό).
Το παραμυθάκι άντεξε μόλις 1 μήνα.
Κάποιοι ανέβηκαν κρυφά στα βουνά και τους κάνανε ζημιές. 'Ετσι υπάρχει μόνο το ραδιογωνιόμετρο.
Το οποίο παρεμπιπτόντως χτες Τρίτη 4/4 και την Τετάρτη 5/4 ήταν στον Υμηττό και κάτι έψαχνε. Τί όμως;

ΟΧΙ ΔΕΝ έκανε πρόβλεψη το μέντιουμ Χορταρέας. Μου το σφύριξε κάποιος ... και το διασταύρωσα άκουγοντας τους Digital και Blackman να ΜΗΝ παίζουν.

aeonios
07-04-06, 08:15
Γεια σου Βασίλη, πράγματι παίζονται πολλά συμφέροντα με τους ραδιοφωνικούς σταθμούς κ από ότι φαίνεται τους την έκαναν και ανατίναξαν τον ένα σταθμό πριν 1-2 καλοκαίρια. Πιστεύω πως δεν ήταν μέλη του συλλόγου "Ενωση αναξιοπαθούντων ραδιοπειρατών κορυδαλλού". Να προσθέσω πως υπάρχει σε λειτουργία στην Αθήνα (Β.Π.) σταθερός σταθμός και πως δεν έχω πληροφόρηση για το αν μεταφέρθηκε ο 2ος σταθμός αλλού πάντως σε περίπτωση ανάγκης μπορεί να έχει η ΕΕΤΤ την συνδρομή και άλλων δύο κρατικών υπηρεσιών για τριγωνισμό και επαλήθευση θέσης στο λεκανοπέδιο ( ο νοών νοείτω!). Προσοχή λοιπόν δεν είναι μόνα τους τα ραδιογωνιόμετρα.Επίσης ο φίλος σφυράει πολύ σωστά και άκουσα το ίδιο κελαίδισμα από άλλο φίλο!!

billos1989
07-04-06, 12:52
που πρεπει να απευθυνθεις για να ζητησεις ερασιτεχνικη αδεια??τα παραβολα ποσο πανε??

aeonios
07-04-06, 13:07
Bασίλη που μένεις; σε ποια περιοχή;Την άδεια την παίρνεις κατόπιν εξετάσεων αλλά κατά τη γνώμη μου είναι αστείες για τους περισσότερους εδώ μέσα.

musicfm
07-04-06, 13:15
Αν είσαι πείρατης κατα την γνώμη μου κάνεις υπομονή να αλλάξει το νομοσχέδιο και να βγόυν άδειες... Για να μην ζεις με τον φόβο της αστύνομιας,της ΕΕΤΤ και του ΕΣΡ.

billos1989
07-04-06, 13:21
μιλαω για αδεια ερασιτεχνικου στα fm.περιοχες δεν αναφερω για ευνοητους λογους.και οι τοιχοι εχουν αυτια.

musicfm
07-04-06, 13:40
Την συγκεκριμένη στιγμή που μιλάμε δεν υπάρχουν άδειες για ερασιτέχνες στα fm και αν με το νεο νομοσχέδιο υπάρξουν αν, θα δωθούν κάποιες συχνότητες σε σταθμούς μη κερδοσκοπικούς που θα εκπέμπουν με 5 watt δηλαδή στην γειτονία τους..

kostas30
07-04-06, 13:46
δηλαδη μονο για να στα παρουν? :-({|= :glop: :mrgreen: :twisted: :twisted: :twisted:και μετα τα γνωστα παιζω με 5 βαττ βαση αδειας και στον αερα εχω 5 κιλοβαττ =D> :lol: :lol: :lol: :lol: :-#

musicfm
07-04-06, 13:57
Φίλε Κώστα θα ελένχουν με ποσα watt βγαίνεις επίσης μιλάμε για εκπομπή μέσα απο την πόλη αρα και 100watt να βάλεις το ίδιο θα είσαι εκτός βέβαια και δεν θες να βλέπουν tv οι γειτονές σου τοτε ρίξε watt..

kostas30
07-04-06, 14:40
δηλαδη οπως ελεγχουν τον υμητο και τα αλλα βουνα???? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :-({|= :-({|= :-# :-# :-# :-#

antonis_p
07-04-06, 15:27
Bασίλη που μένεις; σε ποια περιοχή;Την άδεια την παίρνεις κατόπιν εξετάσεων αλλά κατά τη γνώμη μου είναι αστείες για τους περισσότερους εδώ μέσα. Νικηφορε δεν καταλαβες καλα, τον ραδιοερασιτεχνισμο εσυ τον αντιλαμβανεσαι οπως αυτος αναφερεται στον Ν1579/02 και τα παιδια οπως τον αντιλαμβανεται ο blackman (κυριες μουυυυυ). Τον αράπη κι αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας!!!

radiodj105
07-04-06, 16:03
4.(ερωτηση) αν μαζευτουν καμποσοι προκειμενου να μειωθει το κοστος, δεν μπορουν να νοικιασουν μια συχνοτητα στον HELLAS-SAT radio και να κανουν τους dj?
Ατυχής η ερώτηση.
Πρώτον για να ανέβεις στον Hellasat θέλει να πάρεις άδεια από το ΕΣΡ. Που σημαίνει να έχεις προσωρινή βεβαίωση νόμιμης λειτουργίας.
Δεύτερον και πιο σημαντικό... κατέβασε το παρακάτω doc και διάβασε κόστος!

http://www.radiodj.gr/hellasat.doc


Bασίλη που μένεις; σε ποια περιοχή;
Πετρούπολη. Κοντά στο Τέρα-Πέτρα!


Αν είσαι πείρατης κατα την γνώμη μου κάνεις υπομονή να αλλάξει το νομοσχέδιο και να βγόυν άδειες... Για να μην ζεις με τον φόβο της αστύνομιας,της ΕΕΤΤ και του ΕΣΡ.

Να σου θυμίσω φίλε μου ότι έχουμε 2006 και ότι ζούμε στην Ελλάδα. Το κράτος μας... (με συγχωρείς για τη φράση) χέστηκε αν εσύ και κάποιοι άλλοι (όπως εγώ), αγαπάμε το ραδιόφωνο.
Το κράτος το ενδιαφέρει μόνο να τα "πάρει". Από εσένα και από εμένα (ως ερασιτέχνες)... δεν θα τα πάρει επειδή είμαστε μπατίρια. 'Αρα δεν το συμφέρει να δώσει σε κανέναν "μικρό" συχνότητα, παρά μόνο σε εταιρίες ή τέλος πάντων σε "άτομα" όπου θα έχει να λαβαίνει.
Λυπάμαι που σε προσγειώνω έτσι απότομα, αλλά πρέπει να είσαι ρεαλιστής. Εγώ δεν ήμουν. Έγινε με την πάροδο των χρόνων.

musicfm
07-04-06, 18:07
Δηλαδή για να καταλάβω κάτι το νομοσχέδιο που λένε ολοι οτι θα μας βοηθήσει να πάρουμε άδεια είναι απλά ενας ακόμα νόμος για τους λίγους???Και η Π.Ε.Ι.Ρ.Α.Σ τι κανει???δεν μας βοηθάει???Δηλαδή να μην ονείρευομαι μια θέση στα FM???

^Active^
07-04-06, 18:22
Χλομο εως απιθανο να βγουμε νομιμα στα FM πλεον ...Βλεπεις οπου κονομα και κρατος και το αντιστροφο. Και για ακομα μια φορα θα συμφωνησω με τον Βασιλη.

radiodj105
07-04-06, 20:02
Δηλαδή για να καταλάβω κάτι το νομοσχέδιο που λένε ολοι οτι θα μας βοηθήσει να πάρουμε άδεια είναι απλά ενας ακόμα νόμος για τους λίγους???Και η Π.Ε.Ι.Ρ.Α.Σ τι κανει???δεν μας βοηθάει???Δηλαδή να μην ονείρευομαι μια θέση στα FM???
Ποιά ΠΕΙΡΑΣ ρε μεγάλε; 'Εχεις μπει σε κανένα φόρουμ να δεις πόσο ενδιαφέρεται η ΠΕΙΡΑΣ;
Για μπες στο φόρουμ του www.radio.gr να δεις πόσο ενδιαφέρθηκε η ΠΕΙΡΑΣ.
Δεν λέω... εμένα κάποτε που ήθελα συμβουλές μου τις έδωσαν. Με βεβαιότητα όμως σου λέω ότι την ΠΕΙΡΑΣ δεν την ενδιαφέρουν οι ερασιτέχνες. Την ενδιαφέρει να αδειοδοτηθούν ΜΟΝΟ όσοι είχαν νομαρχιακή άδεια και έκπεμπαν το 1988! 'Ολοι οι άλλοι είναι "τίποτα".

antonis_p
08-04-06, 20:27
Να σου θυμίσω φίλε μου ότι έχουμε 2006 και ότι ζούμε στην Ελλάδα. Το κράτος μας... (με συγχωρείς για τη φράση) χέστηκε αν εσύ και κάποιοι άλλοι (όπως εγώ), αγαπάμε το ραδιόφωνο. Εμφανιζεις την Ελλαδα σαν αφρικανικη χωρα, δηλαδη η υπολοιπη ευρωπη τί κανει; Ξερει κανεις τί γίνεται στην υπολοιπη ευρωπη του 2006; Προσωπικα πιστευω οτι ειμαστε εναρμονισμενοι με την ευρωπαϊκη πραγματικοτητα και καλα κανουμε, ισως στο Μογκαντίσου να μην κυνηγουν τους ραδιοπειρατες, αλλα δεν θα ήθελα να συγκριθω μαζι τους.

radiodj105
09-04-06, 03:51
Εμφανίζω την Ελλάδα, όπως είναι. Είμαι ρεαλιστής φίλε. Μακάρι να γνώριζα ακριβώς το καθεστός που επικρατεί στα άλλα κράτη της Ευρώπης για να σου πω. Δυστυχώς η εμπειρία μου φτάνει μέχρι και το ραδιόφωνο της Κύπρου. Εκεί τα πράγματα είναι ακόμη πιο μίζερα, αλλά δεν έχουν τον μπαμπούλα να τους απαγορεύσει να εκπέμψουν.

musicfm
09-04-06, 13:57
Δηλαδή η Π.Ε.Ι.Ρ.Α.Σ δεν ασχολείτε με αυτούς που δεν έχουν νομαρχιάκη??Ακουσα προχτες οτι τον ιούνιο θα αλλάξει η νομοθεσία και θα βγαίνουν άδειες οπως την ευρώπη.Αληθευεί??Αν και έχω χορτάσει ψέματα απο αδειούχους που και καλά θέλουν το καλό μου...

radiodj105
09-04-06, 22:46
Δηλαδή η Π.Ε.Ι.Ρ.Α.Σ δεν ασχολείτε με αυτούς που δεν έχουν νομαρχιάκη??Ακουσα προχτες οτι τον ιούνιο θα αλλάξει η νομοθεσία και θα βγαίνουν άδειες οπως την ευρώπη.Αληθευεί??Αν και έχω χορτάσει ψέματα απο αδειούχους που και καλά θέλουν το καλό μου...

Κοίτα... μπες εκεί που σου είπα και θα βγάλεις τα συμπεράσματά σου. Θεωρώ κουτό από εδώ να "κράζω" την ΠΕΙΡΑΣ. Εγώ πάντως έδωσα 100 ευρώ την ετήσια συνδρομή και πραγματικά ΔΕΝ έχω μείνει ικανοποιημένος. Νομίζω ότι από εμάς τα μέλη, ελάχιστοι μείναμε ικανοποιημένοι από τις προτάσεις που κατάθεσαν!

11-04-06, 17:06
Να σου θυμίσω φίλε μου ότι έχουμε 2006 και ότι ζούμε στην Ελλάδα. Το κράτος μας... (με συγχωρείς για τη φράση) χέστηκε αν εσύ και κάποιοι άλλοι (όπως εγώ), αγαπάμε το ραδιόφωνο. Εμφανιζεις την Ελλαδα σαν αφρικανικη χωρα, δηλαδη η υπολοιπη ευρωπη τί κανει; Ξερει κανεις τί γίνεται στην υπολοιπη ευρωπη του 2006; Προσωπικα πιστευω οτι ειμαστε εναρμονισμενοι με την ευρωπαϊκη πραγματικοτητα και καλα κανουμε, ισως στο Μογκαντίσου να μην κυνηγουν τους ραδιοπειρατες, αλλα δεν θα ήθελα να συγκριθω μαζι τους.
Δυστυχως μαλλον ζουμε στο Μογκαντίσου απο θεμα ελευθερης ραδιοφωνιας... Και μια και αναφερεσαι σε Ευρωπη, να σου πω λοιπον μερικα πραγματακια...
Αγγλια
Δινονται αδειες περιρισμενης ισχυος και χρονου εκπομπης ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ!!! με μικρη χρηματικη καταβολη που εξαρταται απο την ισχυ και της συνολικες ημερες και ωρες εκπομπης!!! ΣΗΜΕΙΩΣΗ!!! οι αδειες αυτες δινονται για τα FM αλλα!!! ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΣΑΙΑ ΚΥΜΑΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :!:
Ολλανδια
Αδειοδοτηση τοπικων μικρης ισχυος (<100Βαττ) σταθμων ΜΕΣΑΙΩΝ ΚΥΜΑΤΩΝ :!: εκτος των FM που δινονται ΜΟΝΟ επαγγελματικες αδειες :lol:
ΙΤΑΛΙΑ :!: :!: :!:
Η ΧΩΡΑ ΠΙΛΟΤΟΣ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ :!: Απο το 1972 με αποφαση του ανωτατου Ιταλικου δικαστηριου (σαν τον Αρειο Παγο δηλαδη) κριθηκε αμετακλητως οτι η ελευθευρια της εκφρασης, της δημιουργειας ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΓΡΑΠΤΟ ΛΟΓΟ οπου ο καθενας ειχε και εχει την δυνατοτητα να εκφραστει, αλλα ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ και ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΜΕΣΟ ΤΩΝ ΡΑΔΙΟΚΥΜΑΤΩΝ!!!
Αυτη ειναι αποφαση ΣΤΑΘΜΟΣ στην Ευρωπαικη Κοινοτητα τοτε, σημερα ΕΕ!!! Βασει αυτης της αποφασης δημιουργηθηκαν οι προυποθεσεις σε αλλα κρατη αργοτερα (βλεπε Γαλλια 1982, Ισπανια 1984, Αγγλια 1985, Ελλαδα 1986, Ολλανδια 1993, κλπ) να αφησουν ελευθερη (αναλογα με το σκεπτικο του καθενος βεβαια) την εκπομπη στο ραδιοφωνο...
Στην Ιταλια λοιπον ΕΚΠΕΜΠΕΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ, ΜΕΣΑΙΑ ΚΑΙ FM, ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, αλλα ισως και βραχεα :!: Απλα το δηλωνεις στο δημο πο ανηκεις!!! Ουτε περιμενεις 18 χρονια ΜΠΑΣ και παρεις αδεια...
Ισπανια
Επιτρεπεται απο το 2001 πλεον ΚΑΙ η εκπομπη μικρης ισχυος στα ΜΕΣΑΙΑ ΚΥΜΑΤΑ!!! εκτος απο τα FM, απο ιδιωτες!!!

Σε καποιο μηνημα ειχα γραψει οτι ΑΚΟΜΑ δεν επιτρεπεται να βγεις νομιμα στα μεσαια... Αν ακολουθουσαμε τις Ευρωπαικες Οδηγιες θα ΒΓΑΙΝΑΜΕ ΗΔΗ!!!
Αρα μαλλον εναρμονσμενοι με Μογκαντίσου ειμαστε παρα με ΕΕ :cry:

AKIS
11-04-06, 17:47
επειδη η μπαντα των am δε χρησιμοποιειται εκτος απο τις συχνοτητες της ΕΡΤ
μπορουσε ευκολα να παραχορηθει σε ερασιτεχνες και να μην μην υπαρχουν τα γνωστα προβληματα

γιατι εδω που τα λεμε τα fm κρυβουν και συμφεροντα πολλα και ΕUROμιζες

homo mathematicus
04-05-06, 14:03
Γεία σας μάγκές !! Είμαι ο νεο εισαχθής χόμο μαθεμάτικους. :twisted: Λέτε να φάω καμπάνα για τον πειραματικής χρήσης πομπό εφ εμ που είμαι έτοιμος να βλάλω στον αέρα??? Μιλάω για ισχύ το πολυ 4-5 βατ. Με τις διατάξεις του νόμου δεν επιτρέπουν την εξάσκιση των επιστημόνων (σαν εμάς) σε φυσικά φενόμενα των ραδιοκυμάτων (διάθλαση περιάθλαση κλπ)

aeonios
04-05-06, 14:15
Ο νόμος επιτρέπει σε σχολές να έχουν άδεια για πομπούς (για πειραματικούς σκοπούς).

Ψάξε το νόμο που αναφέρεται πιο πάνω και μίλησε στον πρύτανη της σχολής σου και πιστεύω να μην αρνηθεί για κάτι τέτοιο. Ισως να υπάρχει ήδη στο τμήμα σου αδειοδότηση και να χρειαστείς μόνο μια τυπική ανανέωση...

Πάντως αν το κάνεις μόνος σου τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα !

Αλλιώς αν θες να μελετήσεις τα φαινόμενα της διάδοσης πάρε μια άδεια ραδιοερασιτέχνη sit back and enjoy!