PDA

Επιστροφή στο Forum : Stand Alone ATX PSU & Switch



geobest
06-04-06, 01:58
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα ,

Θέλω να κάνω το εξής αλλά οι γνώσεις μου δεν μου το επιτρέπουν .

Θέλω να μπορώ να κάνω On/Off ένα τροφοδοτικό ΑΤΧ χωρίς Motherboard.
Τον κλασσικό τρόπο τον γνωρίζω αλλά δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω γιατί απαιτεί On/Off Switch.
Εγώ θέλω να κάνω την δουλειά μου με ένα Push Button Momentary Switch για την ακρίβεια με έναν
Bulgin Vandal Switch ( Illuminated Vandal Resistant MPI002 ) .

Έχω βρει αυτό το κύκλωμα http://www.cpemma.co.uk/flipflop.html , αλλά υπάρχουν τρία προβλήματα

α) Είναι για 12v
β) Είναι διπλό ( εγώ θέλω μονό )
γ) Δεν μπορώ να βγάλω άκρη με το πως θα είναι η πλακέτα για να την φτιάξω σε ένα μαγαζί που φτιάχνει πλακέτες.

Κάθε βοήθεια δεκτή

Ευχαριστώ πολύ
Γιώργος

gsmaster
06-04-06, 22:48
α) θα δουλέψει και με 5V. Αλλα με το τροφοδοτικό κλειστό, ούτε 5 έχεις ούτε 12. Απο που θα το τροφοδοτήσεις.?
β) Αυτό δεν το κατάλαβα.
γ) Αν πας σε μαγαζί που φτιάχνει πλακέτες για να φτιάξεις αυτό σε πλακέτα, εκτός του ότι θα σε κοιτάνε παράξενα, δεν θα σε συμφέρει οικονομικά. Καλύτερα κάντο σε διάτρητη.



Επίσης υπάρχει και αυτό το κύκλωμα (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=450)

geobest
07-04-06, 00:50
α) θα δουλέψει και με 5V. Αλλα με το τροφοδοτικό κλειστό, ούτε 5 έχεις ούτε 12. Απο που θα το τροφοδοτήσεις.?
β) Αυτό δεν το κατάλαβα.
γ) Αν πας σε μαγαζί που φτιάχνει πλακέτες για να φτιάξεις αυτό σε πλακέτα, εκτός του ότι θα σε κοιτάνε παράξενα, δεν θα σε συμφέρει οικονομικά. Καλύτερα κάντο σε διάτρητη.



Επίσης υπάρχει και αυτό το κύκλωμα (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=450)

Σε ευχαριστώ πολύ , νομιζω ότι το κυκλωμα που προτείνεις μου ταιριάζει πιο πολύ !!!
Όσο για τα 5V κάπου θα τα βρώ !!!! :wink:

( Μπορώ να χώσω μέσα έναν μετασχηματιστή 220 --> 5 και να πάρει απο τιν είσοδο του τροφοδοτικού )
Μία ιδέα είπα , μην βαράτε !!!!

Και πάλι ευχαριστώ
Γιώργος

gsmaster
07-04-06, 01:11
...
( Μπορώ να χώσω μέσα έναν μετασχηματιστή 220 --> 5 και να πάρει απο τιν είσοδο του τροφοδοτικού )
Μία ιδέα είπα , μην βαράτε !!!!
...


Μπορείς να το κάνεις αυτό, αλλά γιατί να παιδεύεις τον εαυτό σου, βάλε έναν διακόπτη ON-OFF στα καλώδια του τροφοδοτικού να το ανοιγοκλείνεις....

ok1gr
07-04-06, 02:16
ρε παιδιά μην τζάμπα παιδεύεστε....
τα πράγματα είναι πολύ απλά....
τα τροφοδοτικά ATX έχουν 5Vsb (stand by) Δλδ. ακόμα και να μην δουλεύει δίνει τάση 5V νομίζω γύρω στο 0.5-1Α....
Δεν θυμάμαι ποιό Pin είναι στο connector αλλά μπορώ να το δώ....
Πληροφοριακά οι βασικές διαφορές Ατ και ΑΤΧ είναι 3:

1.τα 3.3V που έχουν τα ΑΤΧ και δεν έχουν τα ΑΤ
2.Το ξεκίνημα από το δευτερεύον από το πράσινο καλώδιο και κατα συνέπια
3. τα 5V stand by

ΠΡΟΣΟΧΗ:
αν το τροφοδοτικό είναι μάρκας Linkworld δεν θα δουλέψει σωστά με το κόλπο με το πράσινο καλώδιο....


Ελπίζω να βοήθησα...

geobest
07-04-06, 02:24
Καλησπέρα

Αυτό που μας λες για τα 5v ειναι πολύ σημαντικό , μπορουμε καπως να το σιγουρέψουμε

Ευχαριστώ
Γιώργος


ρε παιδιά μην τζάμπα παιδεύεστε....
τα πράγματα είναι πολύ απλά....
τα τροφοδοτικά ATX έχουν 5Vsb (stand by) Δλδ. ακόμα και να μην δουλεύει δίνει τάση 5V νομίζω γύρω στο 0.5-1Α....
Δεν θυμάμαι ποιό Pin είναι στο connector αλλά μπορώ να το δώ....
Πληροφοριακά οι βασικές διαφορές Ατ και ΑΤΧ είναι 3:

1.τα 3.3V που έχουν τα ΑΤΧ και δεν έχουν τα ΑΤ
2.Το ξεκίνημα από το δευτερεύον από το πράσινο καλώδιο και κατα συνέπια
3. τα 5V stand by

ΠΡΟΣΟΧΗ:
αν το τροφοδοτικό είναι μάρκας Linkworld δεν θα δουλέψει σωστά με το κόλπο με το πράσινο καλώδιο....


Ελπίζω να βοήθησα...

ok1gr
07-04-06, 02:31
Δεν έχει να σιγουρέψουμε τπτ. είμαι 1000% σίγουρος.
Δεν έχεις προσέξει λαμπάκια σε μητρικές αναμμένα, οπτικά ποντίκια που φωτίζουν, λαμπάκια σε συσκευές usb που δουλεύουν και με σβηστό pc? Σε αυτήν την τάση βασίζεται και η λειτουργία που πχ. πατάς ένα κουμπί στο πληκτρολόγιο και ανάβει το pc.
Τελικά το καλώδιο έχει συνήθος ΜΟΒχρώμα...
:)

geobest
07-04-06, 02:40
Δεν έχει να σιγουρέψουμε τπτ. είμαι 1000% σίγουρος.
Δεν έχεις προσέξει λαμπάκια σε μητρικές αναμμένα, οπτικά ποντίκια που φωτίζουν, λαμπάκια σε συσκευές usb που δουλεύουν και με σβηστό pc? Σε αυτήν την τάση βασίζεται και η λειτουργία που πχ. πατάς ένα κουμπί στο πληκτρολόγιο και ανάβει το pc.
Τελικά το καλώδιο έχει συνήθος ΜΟΒχρώμα...
:)

Φιλε μου ,

Οποτε με βαση το κυκλωματακι , δινουμε απο το standby τα 5v και καθαρίσαμε ???

Ευχαριστώ πολύ
Γιώργος

geobest
07-04-06, 03:18
Λοιπόν ,

το εψαξα , ειναι το PIN9 και ονομάζεται +5Vsb ,

και για του λόγου το αληθές , εδώ ειναι το Manual από τα τροφοδοτικά μου

Enrmax Liberty 620 Watt

http://www.enermax.com/english/upload/document/M20061216334895923.pdf

Δειτε στη σελίδα 10 Δεξιά απάνω

FH16
10-04-06, 09:57
Λοιπόν ,

το εψαξα , ειναι το PIN9 και ονομάζεται +5Vsb ,

και για του λόγου το αληθές , εδώ ειναι το Manual από τα τροφοδοτικά μου

Enrmax Liberty 620 Watt

http://www.enermax.com/english/upload/document/M20061216334895923.pdf

Δειτε στη σελίδα 10 Δεξιά απάνω


Εικόνα από την fisa τροφοδοτικού με επεξήγηση για κάθε pin

FH16
10-04-06, 10:08
Καταρχήν να πω πως ετοιμάζω ένα κύκλωμα για αυτήν την δουλειά με μικροελεγκτή, και πιστεύω να το αναπτύξουμε εδώ.
Το pin 20 (18 για ATX ver1) που αναφέρεται σαν N/C είναι -5V και δίνη max 500mA όπως και το pin 14 (12 για ATX ver1) -12V 500mA max.
Τα 5V Stand by ποικίλλουν ανάλογα με την ισχύει του τροφοδοτικού, από 1A έως 3A ενώ έχω την εντύπωση ότι έχω δει και PSU με 5A!!!