PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι μπορει να συμβαινει με την κεραια?????????



assos1111
07-04-06, 20:17
Εδω και 1 μηνα με εχει τρελανει η κεραια που θελω να φτιαξω και να τι εννοω.Ξεκινησα με μια colinear 2 διπολον με συνδιασμο καλωδιων για τους 108 (δεδομενου οτι την συγκεκριμενη κεραια την εχω φτιαξει 3 φορες στο παρελθον) και περιεργος μου συντονιζε στους 113!!!!!! Οτι και αν εκανα μονο εκει συντονιζε. Λεω ας φτιαξω 1 διπολο μονο του με boom ,τα ιδια ,τελικα αποφασισα να φτιαξω 1 διπολο gamma αλλα και αυτο συντονιζει στους 113!!!!!!!!!!!!!ΕΛΕΟΣ δεν ξερω τι αλλο να κανω και το σημαντικο δεν ξερω τι μπορει να φταιει.Εχω δοκιμασει και με αλλη καθοδο,τα ιδια.Το ξερω οτι ακουγεται περιεργο και τρελλο αλλα μηπως εχετε καμια αλλη ιδεα τι μπορει να φταιει???????(Η γεφυρα που κανω τις μετρησεις ειναι η zetaki 500 καινουργια).

alexts
07-04-06, 23:04
μην βασιζεσε στην zetagi . MONO BIRD φιλε μου.

electron
08-04-06, 08:35
Το γεγονός ότι μια κεραία ή ένα κεραισυστημα δεν βγαίνει στην συχνότητα που επιθυμουμε μπορει να οφειλεται σε διάφορους παράγοντες ένας εκ των οποίων ειναι και ο συντελεστης βραχυνσεως των στοιχειων της κεραιας-ων.Αν τα στοιχεια δηλαδή δεν ειναι απο καθαρό αλουμηνιο όπως συνήθως συμβαινει με τα απλά διπολάκια που κυκλοφορουν τότε ειναι σίγουρο ότι θα μεταβληθουν και όλοι οι τυποι υπολογισμου μιας κεραιας.
Επίσης πρακτικά,ακόμα και τα καλώδια ίδιου τυπου μπορει να έχουν διαφορές στον δικό τους συντελεστή βραχυνσεως,έτσι λοπόν αυτό που περιγράφεις assos1111 έχει παρατηρηθει σε πολλους που έχουν ασχοληθει με την κατασκευή μιας κεραιας ή ενος κεραισυστυματος.

assos1111
08-04-06, 09:18
Συμφωνω απολυτα με αυτα που μου γραφεις φιλε elektron αλλα την colinear (που ειναι διπολα εμπορειου) εχω ξαναφτιαξει την ιδια ακριβως και για την ιδια συχνοτητα με τα ιδια διπολα και τα ιδια καλωδια 3 φορες!!!!!!!! Βεβαια πριν 10 χρονια περιπου.Οσο για την γεφυρα φιλε alexts την δοκιμασα σε ενα φιλο ερασιτεχνη και λειτουργει αψογα!!!!Συμφωνω βεβαια οτι η bird ειναι η καλυτερη αλλα ακριβη.

electron
08-04-06, 18:11
Όπως ακριβώς ειπες την έφτιαξες πριν 10 χρόνια επομένως τα στοιχεια εκεινων των διπόλων μπορει να ειχαν διαφορετικό κράμα.Το έχω διαπιστώσει και ο ίδιος αυτό αγοράζοντας παλιότερα τέτοια διπολάκια.

antonis_p
08-04-06, 19:19
σας παρακαλω, οχι στους 108, εκει υπαρχουν ραδιοβοηθηματα αεροπλοϊας - αεροποριας.

assos1111
08-04-06, 21:14
Αντωνη ηρεμησε,πρωτα πρωτα εχω μονο 15 watt, και δευτερον το εχω μονο για καποια συνομιλια αν τυχει.Αλλα για να ανοιξω πρεπει πρωτα να φτιαξω την κεραια (που δεν το βλεπω).Φιλε ELECTRON λεω να ξεχασω την colinear με τα 2 διπολακια και να βαλω 1διπολο με gamma.Μηπως γνωριζεις αν το μεγαλο στοιχειο πρεπει να ειναι 1,27 και το gamma 0,27 και το καλωδιο μεσα 0,138 για τους 108,6????

aeonios
09-04-06, 00:27
Αντωνη ηρεμησε,πρωτα πρωτα εχω μονο 15 watt, και δευτερον το εχω μονο για καποια συνομιλια αν τυχει.


Φίλε Δημήτρη δεν έχει σχέση πόσα βάτ βγάζεις αλλά η πράξη η ιδια. Δεν νομίζω πως ο Αντώνης ήθελε να στην πει αλλά να σε προστατέψει από κακοτοπιές...

Πιστεύω πως δεν θα ήθελες να είναι κάποιος συγγενής σου στο επόμενο αεροπλάνο που θα του δημιουρηθεί πρόβλημα έστω και για λίγο επειδή κάποιος κάνει τον χαβαλέ του για 1 λεπτό συνομιλίας!

Και επειδή δεν το καταλαβαίνεις λόγω της δουλειάς μου (όπως και Αντώνης) είχα την δυστυχία παλιότερα να δω πολλά τέτοια παρατράγουδα με σταθμούς που φαινομενικά είχαν πολύ χαμηλή ισχύ στα FM .....σκέψου το λίγο!

Τουλάχιστον αν κάνεις ότι κάνεις ελπίζω να έχεις bandpass φίλτρο για τις "εκπαιδευτικές" σου δραστηριότητες!

kostas30
09-04-06, 00:34
Εγω ακουω Κ ξερω κοσμο να κανει εκπομπες εως 109ΜΗΖ με 2-3kw [-X =;

electron
09-04-06, 09:38
Δημήτρη δυστυχώς δεν έχω τους τυπους για το δίπολο του gamma match για να σου πω αν και νομίζω ότι κάπου υπάρχουν μέσα στο φορουμ.Σχετικά με τους 108 τώρα,συμφωνώ ότι υπάρχει πιθανότητα παρεμβολής όμως σκέφτειτε λίγο και τα killowatts που βγάζουν οι μεγάλοι και νόμιμοι κατά τα άλλα σταθμοί των fm και τις αρμονικές ή τις μεταφορές που προκαλουν σε συχνότητες πάνω και κάτω απ τα fm.Προσωπικά έχω διαπιστώσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις και αναρωτιέμαι αν αυτές ειναι περισσότερο ή λιγότερο επιβλαβεις για τα ραδιοβοηθήματα των αεροπλάνων,από το να πειραματίζεται κάποιος με 15βατακια στους 108.

kostas30
09-04-06, 11:43
:ok: :ok: :ok:

ReFas
09-04-06, 11:57
Εδω και 1 μηνα με εχει τρελανει η κεραια που θελω να φτιαξω και να τι εννοω.Ξεκινησα με μια colinear 2 διπολον με συνδιασμο καλωδιων για τους 108 (δεδομενου οτι την συγκεκριμενη κεραια την εχω φτιαξει 3 φορες στο παρελθον) και περιεργος μου συντονιζε στους 113!!!!!! Οτι και αν εκανα μονο εκει συντονιζε. Λεω ας φτιαξω 1 διπολο μονο του με boom ,τα ιδια ,τελικα αποφασισα να φτιαξω 1 διπολο gamma αλλα και αυτο συντονιζει στους 113!!!!!!!!!!!!!ΕΛΕΟΣ δεν ξερω τι αλλο να κανω και το σημαντικο δεν ξερω τι μπορει να φταιει.Εχω δοκιμασει και με αλλη καθοδο,τα ιδια.Το ξερω οτι ακουγεται περιεργο και τρελλο αλλα μηπως εχετε καμια αλλη ιδεα τι μπορει να φταιει???????(Η γεφυρα που κανω τις μετρησεις ειναι η zetaki 500 καινουργια).

Για τους 108 σε απλό δίπολο θες περίπου 66εκ. μήκος σε κάθε στοιχείο, με διάμετρο 7 mm.
ΑΝ έχεις αυτό το μήκος και μια αρκετή απόσταση από τον ιστό ας πούμε 70-80 εκ. τότε θα έχεις τα λιγότερα στάσιμα( όχι 1:1 αλλά περίπου 1,4:1) στους 108.
Αυτό ανεξάρτητα από το μέταλλο των πόλων, μόνο από τη διάμετρο αλλάζει η συχνότητα που συντονίζει.
Τώρα αν βάλεις αυτό το μήκος και η κεραία πηγαίνει σε άλλη συχνότητα 2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν..
Η το όργανο που μετράς έχει πρόβλημα, η το μήκος της γραμμής επηρεάζει την κεραία σου, μιλάμε πάντα για ανοιχτό δίπολο .
Το πιθανότερο μου φαίνεται να φταίει η ζεταγκι αν μπορείς να δοκιμάσεις με μια άλλη γέφυρα καλό θα ήταν.
Αν θες δοκίμασε να κόψεις λίγο από τη κάθοδο (2-3 πόντους κάθε φορά)
Και πες μας αν αλλάξει κάτι.
:)

electron
09-04-06, 13:03
Στο απλό ανοιχτό όμως δίπολο,πάντα συνυπολογίζουμε και τον συντελεστή βραχυνσεως,όπως και σε όλες τις κεραίες,επομένως ειναι αναπόφεκτο να μην επιρεαστει και το μήκος των στοιχειων από αυτόν.Το πιο πρακτικό που θα μπορουσε να κάνει κάποιος ειναι να κόψει τα στοιχεια στο στανταρ μηκος του λ/4 και στην συνέχεια με την βοήθεια μιας καλής γέφυρας να κόβει πόντο-πόντο τα στοιχεια μέχρι να φέρει την κεραία στα <ίσα> της.

ReFas
09-04-06, 16:55
το μήκος 66εκ ειναι με τον συντελεστη βράχυνσης μέσα, για 7mm διαμετρο.
ο συντελεστης βράχυνσης εχει να κάνει με την διαμετρο και όχι με το υλικό.
δηλαδή αν εχεις στοιχεία απο χαλκο η αλουμινιο η απο ατσαλι ολα θα τα κοψεις στο ιδιο μήκος, εφοσον εχουν την ιδια διαμετρο.
καλύτερα βεβαια μέταλλο με μικροτερη αντίσταση αλλα το που συντονιζει η κεραια δεν εξαρταται απο το υλικό.
:wink:

electron
09-04-06, 17:03
Εχεις δίκιο σ αυτό που λες,πως όμως εξηγεις το γεγονός να φτιάχνεις ένα απλό ανοιχτό δίπολο με πιστή αντιστοιχεια στα νουμερα των τυπων συν αυτου του συντελεστή βραχυνσεως και τελικά η κεραία να συντονίζει αλλου;Μετά από προσωπική εμπειρία εγώ τουλάχιστον έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι και το κράμα του υλικου παίζει τον ρόλο του που προφανώς έχει να κάνει με την αγωγημότητα του κάθε μετάλλου και κατά συνέπεια αυτό επιδρά στην όλη συμπεριφορά συντονισμου της κεραίας.

ReFas
09-04-06, 17:24
Εχεις δίκιο σ αυτό που λες,πως όμως εξηγεις το γεγονός να φτιάχνεις ένα απλό ανοιχτό δίπολο με πιστή αντιστοιχεια στα νουμερα των τυπων συν αυτου του συντελεστή βραχυνσεως και τελικά η κεραία να συντονίζει αλλου;Μετά από προσωπική εμπειρία εγώ τουλάχιστον έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι και το κράμα του υλικου παίζει τον ρόλο του που προφανώς έχει να κάνει με την αγωγημότητα του κάθε μετάλλου και κατά συνέπεια αυτό επιδρά στην όλη συμπεριφορά συντονισμου της κεραίας.

δεν αλάζει με το υλικο στο που συντονιζει η κεραια, τα περισσοτερα προβληματα ειναι απο τις γεφυρες (δειχνουν λαθος).
αν συνδεεις ομοαξονικο σε ανοιχτο διπολο χωρις balun πρεπει να ρυθμιστει το μηκος της καθόδου ετσι ωστε να μην επηρεαζει τη λειτουργεια της κεραιας.

electron
10-04-06, 07:29
Κι όμως αυτό το εχω διαπιστώσει πρακτικά σε ανοιχτό δίπολο με ballun.

aeonios
10-04-06, 08:41
Εγω ακουω Κ ξερω κοσμο να κανει εκπομπες εως 109ΜΗΖ με 2-3kw [-X =;


όμως σκέφτειτε λίγο και τα killowatts που βγάζουν οι μεγάλοι και νόμιμοι κατά τα άλλα σταθμοί των fm και τις αρμονικές ή τις μεταφορές που προκαλουν σε συχνότητες πάνω και κάτω απ τα fm.Προσωπικά έχω διαπιστώσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις και αναρωτιέμαι αν αυτές ειναι περισσότερο ή λιγότερο επιβλαβεις για τα ραδιοβοηθήματα των αεροπλάνων,από το να πειραματίζεται κάποιος με 15βατακια στους 108.


Το να είσαι παράνομος δεν σε κάνει λιγότερο παράνομο αν βγαινεις με mW ή megaW :)) Δεν θέλει πολύ να γίνει η στραβή! :(
Oσο για τους σταθμούς που εκπέμπουν ιδίως τα σ/κ χωρίς φίλτρα μην φοβάστε τους έρχετε το "ραβασάκι" κ σε αυτούς !!

Οπως πολύ σωστά είπε ο ReFas αν δεν βάλουμε στην κεραία μας balun κινδυνεύετε να εκπέμει και η κάθοδος κ η κεραία να συντονίζει όπου νάναι !!

To έχουμε ξανασυζητήσει και εδώ:
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1518&highlight=balun

Δεν φτάνει να έχουμε μόνο την κάθοδο και το δίπολο κομένο στην συχνότητα εκπομπής.

kostas30
10-04-06, 13:56
Oσο για τους σταθμούς που εκπέμπουν ιδίως τα σ/κ χωρίς φίλτρα μην φοβάστε τους έρχετε το "ραβασάκι" κ σε αυτούς !!


:-k :-k =D> =D> =D> =D> :?: