PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΕΡΑΙΑ ΑΜ - βοήθεια



werther31
08-04-06, 20:40
Καλησπέρα

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να μου προτεινει αν κάποιο απο τα παρακάτω πλάνα για κεραία AM μπορεί να δουλέψει.Η ισχύ θα είναι στα 200 watt pll τραντζιστορικό

Το υψος του ιστου είναι 5 μέτρα

1)αν υποθετικά χρησιμοποιήσω ένα σύρμα 45 μέτρων 1/4 των 1600 περίπου,όχι όμώς ευθεία (καθώς η ταράτσα δεν υπερβαίνει τα 13 μέτρα σε μήκος)αλλά σε σχήμα Ζ απο τον ένα ιστό στον άλλο με 4 μονωτήρες,

2)ή 4 παράλληλα σύρματα ίδιου μήκους χωρίς ομώς αναδιπλώσεις(δηλαδή εκεί που τελειώνει το πάνω (1)σύρμα να το ενώσω με το(2) χρησιμοποιώντας 50cm κάθετο συρμα που θα τα ενώνει και ουτο καθεξης και για τα άλλα δύο,υπαρχει περίπτωση να δουλέψει?και αν ναι ,το RG58 θα τροφοδοτήσει το πάνω σύρμα ή το τελευταίο?

3)Στον 5μετρο σωλήνα αλουμινίου που χρησιμοποιω ως ιστό άν προσθέσω στην κορυφή του ενα μαστίγιο CB?

807
11-04-06, 16:46
γνωμη μου ειναι δοκιμασε το ζητα,θα εχεις μεγαλες απωλειες αλλα θα βγει,σηκωσε το ψηλα,και θα ακουστει σε πολλους νομους ανετα με 200βατ.

Edison
12-04-06, 09:54
επειδή είμαι σε ιδια κατάσταση και εχω δοκιμάσει τα πάντα δύο λύσεις θα σου πρότεινα. Με 5 μέτρα mast, πηνίο με υψηλό Q και 3-5 μετράκια από πάνω σε συνεργασία με αξιοπρεπή αντίβαρα θα κάνεις πολύ καλή δουλειά.
Η 2η είναι μία λύση που έχει προταθεί και πάλι εδώ μέσα

http://www.g3ycc.karoo.net/ant1.htm

Την είχα δοκιμάσει και αυτή αλλά τότε είχα και άλλα προβλήματα και δεν θυμάμαι τις επιδόσεις της.

MAKHS
12-04-06, 13:41
Καλημερα.Λογω ΤR θα σου προτεινα να προσεξεις ιδιατερα το συντονισμο ωστε μην καει με τα στασιμα.Θα σου πρτεινα 2 λυσεις.1η Να παρεις ενα ετοιμο διπολο με τραπ για τα 160 μετρα και να το μακρυνεις στα ακρα και 2η να παρεις ενα αυτοματο antenna tuner πχ:το ελληνικο ωστε να χρειασθεις περιπου 20 μετρα συρμα.

werther31
12-04-06, 20:31
Καλησπέρα
Σχετικά με την κεραία τύπου Ζ,ήθελα μια διευκρίνηση σχετικά με την απόσταση των συρμάτων,δηλαδή πόσο πρέπει να απέχει το πάνω απο το κάτω σύρμα?
Επίσης που θα πρέπει (σε ποιό σημείο) να τροφοδοτήσω την κεραία στο πάνω η στο κάτω μέρος της?
Παρόλα αυτά το μήκος του Z που μπορώ να χρησιμοποιήσω δεν προσεγγίζει L/4,θα είναι περίπου 38 μέτρα στο σύνολο.Δεν ξέρω αν ενδεχομένως χρησιμοποιούσα και ένα coupler αν θα βοηθούσε..
Το ύψος στα 5 μέτρα είναι καλό?

Σχετικά με τις κάθετες κεραίες,είμαι κάπως επιφυλακτικός καθώς χρησιμοποιούσα (2) 5μετρες σωλήνες αλουμινίου με ένα πηνίο στην βάση και με μηχάνημα 2χ519 στην έξοδο και είχα σαρώσει τηλέφωνα τηλεοράσεις κλπ!

Ενδεχομένως να είναι και θέμα ισχύως,και δεν ξέρω αν θα πρέπει να παίξω στην μίση ισχύ 100 watts
με την Ζ που προτείνει ο 807.

807
14-04-06, 11:45
καλημερα,δεν ειναι και η τελοια λυση αλλα αν δεν εχεις χωρο κανεις καλη δουλεια με αυτο.το οριζοντιο ας ειναι και 38μ. ειναι ο.κ,τραβα απο το στουντιο ενα καλωδιο 1,5χιλ μονωμενο,ας ακουμπαει στον τοιχο τι να κανουμε??-πολλες απωλειες εκει!!-και επανω καντο ζητα,προσπαθησε να μην κανεις γωνιες μικροτερες απο 90μοιρες,αν δεν γινεται παλι θα εκπεμπει αλλα θα χεις παλι λιγες απωλειες,αν δεν καταφερεις στειλε πρωσ.μυνημα να σου πω περισοτερα.