PDA

Επιστροφή στο Forum : SMART STEREO ???



aris k
09-04-06, 01:02
κυριοι γεια σας
θα ηθελα την βοηθεια σας στο εξης θεμα
εχω φτιαξει το VCO & το PLL της SMART . καλα ως εδω
εχω και την stereo γενητρια ολα δουλευουν καλα το θεμα ειναι οταν στο VCO το τζαμπερ που εχει για μονο η στερεο εισοδο το βαζω στην στερεο θεση υπαρχη πληρη παραμορφωση με αποτελεσμα κατεβαζω την εισοδο για να ακουστει καθαρα αλλα το ποσοστο διαμορφωσης ειναι πολυ χαμηλο
Στη θεση ΜΟΝΟ του VCO υπαρχει διαχωρισμος και ποσοστο διαμορφωσης καλο ομως η ποιοτητα χανει αρκετα , οχι οτι δεν ακουγεται
οι αλλαγες που δοκιμασα ηταν στην εξοδο της γενητριας με πυκνωτες αλλα τιποτα
Αν καποιος γνωριζει κατι περι του θεματος ας βοηθησει
ευχαριστω για την φιλιξενια

Αρης Κ

VAGOURAS
12-04-06, 00:34
γεια σου συνάδελφε,Γράφω αγγλικά λόγο προβλήματος στα windows.Έχω το ίδιο pll+vco και στη θέση του jumper για stereo έβαλα ποτενσιόμετρο, και στην έξοδο τις γεννήτριας (επαγγελματική με compresor limiter) έβαλα πυκνωτή 10 pf πάλι με ποτενσιόμετρο.Τα αποτελέσματα είναι κατόπιν ρυθμίσεως καταπληκτικά!!!!!!δοκίμασε το>>>>>και με άλλες τιμές πυκνωτών.

aris k
12-04-06, 22:13
γεια σου συνάδελφε,Γράφω αγγλικά λόγο προβλήματος στα windows.Έχω το ίδιο pll+vco και στη θέση του jumper για stereo έβαλα ποτενσιόμετρο, και στην έξοδο τις γεννήτριας (επαγγελματική με compresor limiter) έβαλα πυκνωτή 10 pf πάλι με ποτενσιόμετρο.Τα αποτελέσματα είναι κατόπιν ρυθμίσεως καταπληκτικά!!!!!!δοκίμασε το>>>>>και με άλλες τιμές πυκνωτών.


φιλε μου VAGOURA σε ευχαριστω για την βοηθεια σου θα το δοκιμασω και θα σου απαντησω συντομα για τα αποτελεσματα
σε ευχαριστω και παλι για την βοηθεια σου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:D
Αρης Κ

aris k
12-04-06, 22:44
καλε μου φιλε ειχες δικιο επιτελους δουλευει κανονικοτατα να εισαι καλα σε ευχαριστω πολυ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

radiodj105
13-04-06, 12:27
Παιδιά δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, αλλά 10pf είναι πολύ μικρός πυκνωτής για να περάσει το MPX. Μήπως να βάζατε γύρω στο 1-10 nf?
Το λέω γιατί γύρω στα 10 pf είναι συνήθως οι πυκνωτές που μπαίνουν στο VCO στη βαθμίδα ταλάντωσης για FM
Ποτέ δεν μπαίνει σε σειρά τέτοιας τιμής πυκνωτής για να "περνάει" σήμα MPX.
Στην περίπτωση του stereo φτάνει σε συχνότητα μέχρι τους 57 KHz. Λέω 57 βάζοντας και το φέρον του RDS αν βάλετε.

VAGOURAS
09-06-06, 18:20
το πυκνωτακι μπαινει παραλληλα,και ενα δευτερο μπαινει σε σειρα με το ποτενσιομετρο αν θυμαμαι καλα.Δεν εχει τοση σημασια η τιμη ,δοκιμαζεις διαφορετικες τιμες και οτι σου κατσει.
Εγω εβαλα πρωτα μονο το ποτεν στο jamper και ρυθμιζοντας το επαθα πλακα οταν σε καποιο σημειο ρυθμισης οι διαχωρισμοι ηταν SUPER.Ο πυκνωτης μπηκε αργοτερα οταν χρειαστηκε να βαλω τη γεννητρια πολυ κοντα στον πομπο και χρειαστηκε να μειωσω την προεμφαση και υποψιαστηκα οτι παιζει ρολο η χωρητικοτητα του ομοαξονικου AF που απο 10 μετρα (10 pf) εγινε μισο(1 pf).Mην ξεχναμε οτι βασικο ρολο παιζει και η εξοδος της γεννητριας (db,watt,αντισταση εξοδου κλπ).Ετσι επιπλεον εβαλα ποτενσιομ-πυκνωτη παραλληλα στο καλωδιο και επαιξα με πολλες τιμες pf,nf.Aσχοληθηκα με την ιστορια στερεο απο το 1987 και μπορω να πω οτι αυτη τη στιγμη εχω τους καλυτερους διαχωρισμους της περιοχης γιατι ολα τα χρονια αυτα η μιση μερα ηταν καλυτερο σημα και η αλλη μιση καλυτεροι διαχωρισμοι.Απο σημα δεν τα πηγα ποτε καλα, τουλαχιστον τα καταφερα στο stereo.Λυπαμαι που οι περισσοτεροι σταθμοι απλως αναβουν το λαμπακι η εχουν τον πιλοτο 19 khz στα κοκκινα αφου οπως λενε καποιοι αυτοβαφτιζομενοι τεχνικοι <ποιος καταλαβαινει τους διαχωρισμους?,δε βαριεσαι τωρα,αφου αναβει το στερεο ειμαστε ενταξει>.Χαιρομαι για καποιους οπως το rock ραδιο θεσσαλονικη 105 που ακουγα πριν 2 χρονια στη Θεσνικη και ΞΕΣΚΙΖΕ σε διαχωρισμους και ογκο διαμορφωσης.Περιμενω νεα απο το φιλο με τη γεννητρια.********