PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με αντάπτορα usb σε parallel και προγραμματιστή pic



amiga
10-04-06, 16:14
Πρόσφατα αγόρασα έναν καινούργιο laptop και ως γνωστών πλέων τα περισσότερα φορητά δεν έχουν ούτε σειριακές , ούτε παράλληλες θύρες. Έτσι προχώρησα στην αγορά ενός αντάπτορα από usb σε 1 σειριακή και 1 παράλληλη, για να μπορώ να προγραμματίζω pic και στο laptop. Όμως κανένας programmer από όσους δοκίμασα δεν λειτουργούν. Δοκίμασα να ενεργοποιήσω διάφορα pins μέσω visual basic για να δω αν είναι συνδεδεμένα όλα και όλα ήταν ok. Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;
Αλλιώς τι μου προτείνετε; Μπορώ να μετατρέψω με κάποιο αξιόπιστο ολοκληρωμένο την usb σε παράλληλη;

gsmaster
10-04-06, 16:36
Μπορείς να φτιάξεις:
- το ICD2 το οποιο δουλευει και με αντάπτορα απο usb σε σειριακό
- το GTP USB LITE ο οποίος είναι ένας καινούριος προγράμμερ για pic που χρησιμοποιεί τον 18F2550 και συνδέεται απ ευθείας στην USB.

PiCBuRn3r
10-04-06, 23:20
Μήπως φταίνε οι μνήμες FIFO των windows ?

amiga
10-04-06, 23:55
thanks! θα ψάξω κύκλωμα για τον usb.
Δεν έχω ιδέα αν υπάρχει πρόβλημα FIFO ... :(

antonis_p
11-04-06, 14:48
ο ανταπτορας σε parallel που αγορασες, στην πραγματικοτητα ειναι usb σε printer cable. H usb ειναι σειριακη θυρα (Universal Serial Bus) και δεν μπορεις να βγαλεις πραγματικη παραλληλη απο εκει.

aeonios
11-04-06, 15:03
Σωστά παίδες γιαυτό και πολλοί εκτυπωτές μπορεί δουλεύουν αλλά hasps κτλ ξέρω πως ...δεν σε πολλές περιπτώσεις (fast/rainbow Κτλ)


Καλύτερα να τεστάρεις σε πραγματική παράλληλη την εφαρμογή σου!Μπορεί να έχεις εκπλήξεις!

amiga
11-04-06, 22:46
Σε πραγματική παράλληλη δουλεύει τέλεια εδώ και 5 χρόνια! Αλλά έλα μου που το θέλω και στο laptop!

antonis_p
11-04-06, 23:42
ΙΣΩΣ (ΙΣΩΣ προσοχη) να δουλεψει με pcmcia σε παραλληλη.