PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL απορίες



Giannis511
10-04-06, 18:51
Λοιπόν μετά από την ενεργοποίηση της γραμμής ΑDSL επανέρχομαι στο Forum..Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου εξηγήσει πως λειτουργεί αυτή η τεχνολογία.

Ευχαριστώ!!! :D

gsmaster
10-04-06, 21:49
http://www.howstuffworks.com/dsl.htm

Giannis511
10-04-06, 22:48
Εξαιρετικό site!

Danza
17-08-06, 22:38
Aγόρασα πριν καμια βδομάδα την προσφορά της OTEnet 1024 αλλά λόγο κάποιου προβλήματος εστειλα τα χαρτιά με fax την περασμένη δευτέρα. για να ενεργοποιηθεί πόσες μέρες κάνει και πώς σε ειδοποιούν? εννοώ στέλνουν email, σε παίρνουν τηλέφωνο?

vayeros
17-08-06, 23:38
Αν δεν τους παιρνεις συνεχεια τηλεφωνο,να τους ζαλισεις και να τους πιεσεις, δε προκειται να την ενεργοποιησουν(κλασσικο παραδειγμα...εγω)!!!Μετα στελνουν e-mail
με τον κωδικο ενεργοποιησης

chip
17-08-06, 23:44
Χωρίζει το σήμα σε κανάλια των 3KHZ (περίπου) στο πρώτο στέλνει τον Ήχω και στα επόμενα κανάλια με μεγαλύτερη συχνότητα, διαμορφώνει (όπως περίπου τα modem) τα δεδομένα που θα περάσουν. Από την άλλη μεριά ένα παθητικό φίλτρο κόβει οτιδήποτε πάνω από τα 3ΚHz και μένει ο ήχος ενώ ταυτόχρονα το modem του ADSL πέρνει το σήμα πριν το φίλτρο, διαχωρίζει τα κανάλια και αποδιαμροφώνει το καθένα ξεχωριστά ώστε να εξαγάγει τα DATA. Στη συνέχεια τα κάνει πακέτο και τα στέλνει στο PC. Φυσικά δεν είναι τόσο απλοικά τα πράγματα και το σήμα χρειάζεται αρκετή επεξεργασία αφού ανάλογα με την συχνότητα αλλάζει και η καθυστέρηση που υφίστατει το σήμα. (αυτός είναι και ο λόγος που έχει χωριστεί σε κανάλια, ώστε ατο κάθε κανάλι να μπορεί θεωρειθεί οτι είναι μία η καθυστέρηση σε όλες τις συχνότητες που περιλαμβάνει)

Danza
18-08-06, 00:01
Ωχ κατάλαβα.. άλλωστε στην Ελλάδα ζουμε :lol:

Giannis511
18-08-06, 15:10
Eγώ όταν είδα ότι καθυστερούσαν άρχισα και έπαιρνα τηλέφωνα σε καθημερινή βάση, ζητώντας και το όνομα αυτού που μιλάω επί μια εβδομάδα. Μόνο έτσι γίνεται δουλειά... Και με την ISDN που είχα πιο παλιά τα ίδια μας κάνανε και ήρθαν και μες το μεσημέρι να βάλουν το τερματικό στο σπίτι...[/img]

PiCBuRn3r
21-08-06, 22:08
Εγώ είπα να κόψω την 384 και να βάλω φορθνετ 1024 και τώρα μου λένε ότι ίσως δεν υπάρχουν θύρες στο DSLam! :shock: :shock: :shock:

aeonios
21-08-06, 22:43
Από σήμερα για όσους έχουν οτενετ ξεκίνησε η μετατροπή των συνδέσεων νωρίτερα από ότι είχαν πει αρχικά!

384/128 kbps --> 768/192 kbps
512/128 kbps --> 1024/256 kbps
1024/256 kbps --> 2048/256


Και για του λόγου το αληθές την 384 μου την είδα πραγματικά να πετάει από το πρωί στα 768. Είναι αρκετά ουσιαστική η αναβάθμιση σε πραγματικές ταχύτητες.

radioamateur
21-08-06, 23:15
aeonios επειδή το θέμα με ενδιαφέρει άμεσα σε παρακαλώ μήπως γνωρίζεις περιοχές Δήμου Αθηναίων στις οποίες έχει αρχίσει η μετατροπή των συνδέσεων ΟΤΕΝΕΤ;
Ευχαριστώ!!!

Danza
22-08-06, 00:15
εγω περιμενω να ενεργοποιηθει.. θα ισχυσει και σε μενα η αναβάθμιση??

ok1gr
22-08-06, 01:48
Εγώ δεν βλέπω καμιά διαφορά....

Lykos1986
22-08-06, 08:59
Και εγώ πρέπει να βάλω ADSL!!! Μάλλον ως το τέλος του άλλου μήνα. Έχω βαρεθεί με την 56αρα. Ασε που δεν συμφέρει με τίποτα…. Όλα στο ΟΤΕ τα δίνεις.
:twisted:


PS:
Ξέρετε μήπως καμία καλή προσφορά σε μορφή πακέτου στα 512;

aeonios
22-08-06, 10:16
aeonios επειδή το θέμα με ενδιαφέρει άμεσα σε παρακαλώ μήπως γνωρίζεις περιοχές Δήμου Αθηναίων στις οποίες έχει αρχίσει η μετατροπή των συνδέσεων ΟΤΕΝΕΤ;
Ευχαριστώ!!!
Φίλε μου μένω Γαλάτσι και τσέκαρα και ένα παλικάρι πιο κάτω που είχε και εκείνος αναβάθμιση της γραμμής του σε 2 Mbit από 1.
Σε άλλον φίλο από πειραιά δεν έχει γίνει τίποτε ακόμα....
Λεπτομέρεις για περιοχές πιστεύω θα βρούμε στο

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45099



εγω περιμενω να ενεργοποιηθει.. θα ισχυσει και σε μενα η αναβάθμιση??

Σε όλους που χρησιμοποιούν dslam του ΟΤΕ απλά ίσως αργήσει σε μερικές περιοχές λίγο.

Giannis511
22-08-06, 15:32
Και τί ανεβάζουν την ταχύτητα έτσι στο ντούκου? Εγώ ΟΤΕΝΕΤ 384/192 έχω.

radioamateur
24-08-06, 02:36
aeonios ευχαριστώ για την πληροφορία!!!

aeonios
24-08-06, 10:10
aeonios ευχαριστώ για την πληροφορία!!!

Καλό downloading φίλε!!! :wink:



Δελτίο Τύπου: Διπλάσιες ταχύτητες σύνδεσης στο Internet των υπηρεσιών ΟΤΕΝΕΤ OnDSL στις ίδιες τιμές

Αθήνα, 23 Αυγούστου 2006.

Σε συνέχεια της ανακοίνωσης του ΟΤΕ σχετικά με την αναβάθμιση των ταχυτήτων πρόσβασης στο γρήγορο Internet (ADSL), η ΟΤΕΝΕΤ ανακοινώνει ότι είναι έτοιμη να παρέχει τις αντίστοιχες αναβαθμισμένες ταχύτητες σύνδεσης στο Internet των υπηρεσιών ΟΤΕΝΕΤ OnDSL. Οι υφιστάμενοι συνδρομητές των υπηρεσιών ΟΤΕΝΕΤ OnDSL θα έχουν τη δυνατότητα σύνδεσης στο Internet με τις νέες αναβαθμισμένες ταχύτητες μόλις ολοκληρωθεί η αντίστοιχη αναβάθμιση των υποδομών (DSLAMs) του ΟΤΕ στην περιοχή τους. Διευκρινίζεται ότι ουδεμία μεταβολή θα επέλθει στις μηνιαίες χρεώσεις τους και ουδεμία αλλαγή απαιτείται στον εξοπλισμό που διαθέτουν οι συνδρομητές.

Οι ταχύτητες αναβαθμίζονται ως εξής:


Υφιστάμενες ταχύτητες Αναβαθμισμένες ταχύτητες
πρόσβασης (downstream / upstream) πρόσβασης (downstream / upstream)
384/128 kbps 768/192 kbps
512/128 kbps 1024/256 kbps
1024/256 kbps 2048/256


Οι νέοι συνδρομητές των υπηρεσιών ΟΤΕΝΕΤ OnDSL θα έχουν τη δυνατότητα σύνδεσης στο Internet με τις ανωτέρω αναφερόμενες αναβαθμισμένες πλέον ταχύτητες είτε αμέσως με την ενεργοποίηση της υπηρεσίας τους, εφόσον έχουν ήδη αναβαθμισθεί οι υποδομές (DSLAMs) του ΟΤΕ στην περιοχή τους, είτε από τη στιγμή ολοκλήρωσης της αναβάθμισης αυτής από τον ΟΤΕ.

Για περισσότερες πληροφορίες:
Γραφείο Τύπου OTENET
Τηλ : 210 61 51 760 • E-mail : pressoffice@otenet.gr
http://corporate.otenet.gr/portal/po...it_doview=9487

Giannis511
13-09-06, 21:38
Παιδιά από σήμερα το μεσημέρι (δεν το είχα καταλάβει ακόμα) αναβαθμίστηκε και η δικιά μου σύνδεση. Κατεβάζοντας το ΤΝΤ των AC/DC είδα την ταχύτητα στο Limewire να πετάει στα 70 ΚΒps και πραγματικά εξεπλάγην. Η περιοχή μου είναι Βριλήσσια και εδώ και περίπου 1 1/2 εβδομάδα έβλεπα τους ταλαίπωρους τους ΟΤΕτζήδες να ψάχνουν να βρούν κάτι μούφες σκάβοντας το πεζοδρόμιό μου 2 φορές. Αλλά είχα τη χαρά και την ευχαρίστηση να βοηθήσω κάνοντας μετρήσεις στο καφάο αφού τους έπρηξα. Να 'ναι καλά οι άνθρωποι (κατά λέξη μου είπαν ότι χρειάζεται νέο αίμα που να αγαπάει αυτή τη δουλειά γιατί πήξανε λέει σε κομματόσκυλα και καλοπερασάκηδες)!

dal_kos
13-09-06, 21:44
Τι εκανες?
Καλα δεν τους λυπασαι τους ανθρωπους!Στον κοσμο σου εσυ... :D


κατά λέξη μου είπαν ότι χρειάζεται νέο αίμα που να αγαπάει αυτή τη δουλειά γιατί πήξανε λέει σε κομματόσκυλα και καλοπερασάκηδες
Η πλακα ειναι οτι οταν ημουν 8-10 ετων[δεν θυμαμαι ακριβως] ειχαν ερθει κατι ΟΤΕτζηδες γιατι ειχαμε βλαβη[δεν εκανε του-του το τηλεφωνο] Μας ειπανε πρεπει να ξηλωθει το καλωδιο απο τον πινακα μεχρι το τηλεφωνο[εσωτερικα του τοιχου] και επρεπε να φερουμε ηλεκτρολογο... :shock:

Ετσι απελπισμενος ο πατερας μου... [γιατι αλλιως δεν θα με αφηνε :lol: ] μου λεει "ρε κωστακη μηπως μπορεις να κανεις τπτ?"

Χεχε και εγω σαν μεγας ηλεκτρολογος μεσα σε μιση ωριτσα το εφτιαξα! :D

δεν ειμαι ψωνιο! απλα αυτοι ηταν ολιγον τι ασχετοι :mrgreen: :-# \:D/ :psonio:

Danza
13-09-06, 21:49
Ρε παιδια κατι ασχετο... ενω η αναβάθμιση στη περιοχη μου ολοκληρωθηκε γιατι έχω ακόμα 1024 ταχυτητα? κανονικα δεν πρεπει να εχω 2048?

dal_kos
13-09-06, 21:51
Για αποσυνδεσε μια το modem σου ;) ισως να θελει απλα ενα reset ;)

Εμενα "τσιτωσε τα γκαζια" και πηρα χαμπαρι πως εγινε αναβαθμιση γιατι το εβγαλα απο την πριζα και το ξανασυνδεσα[μεχρι πριν λιγο εμπαινα με 384 ;) ή απλα δεν ειχα καταλαβει πως ηταν μεγαλυτερη η ταχυτητα :roll: ]

Danza
13-09-06, 21:55
3 φορες reset έκανα... αλλα δεν άλλαξε κάτι..

dal_kos
13-09-06, 21:56
Αργησες... προλαβαν αλλοι τις ταχυτητες :)

πλακα κανω.. δεν ξερω. απο που καταλαβες πως εχει γινει αναβαθμιση? μηπως εχει γραφτει αλλαδεν εχει ολοκληρωθει?

Danza
13-09-06, 22:00
Εδώ μπορείτε να δείτε αν η σύνδεσή σας έχει αναβαθμιστεί ή όχι.
http://www.oteshop.gr/adslupgrade_popup.asp
ενα ποστ του lykos1986 σε αλλο θέμα.. εβαλα τον αριθμο του τηλεφωνου κ ελεγε οτι εχει ολοκληρωθει η αναβάθμιση στην περιοχη μου

Giannis511
13-09-06, 22:05
Γενικά θέλω να μπλέκομαι με αυτούς γιατί έχουν πολλή εμπειρία (οι σοβαροί, όχι οι χαβαλέδες) γιατί μαθαίνω αρκετά πράγματα πάνω στις τηλεπικοινωνίες. Εγώ πάντως δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα. Υπ' όψην δεν το αφήνω ανοιχτό όλη μέρα π.χ. όταν είμαι στο σχολείο/φροντηστήριο ο υπολογιστής είναι κλειστός.

dal_kos
13-09-06, 22:07
Εγω το χρησιμοποιω σαν router κι οχι σαν modem [για να εχω και το firewall] οποτε ειναι κυριολεκτικα always-on ;)
Εχει δηλαδη αποθηκευμενες τις ρυθμισεις και δουλευει 24ωρες το 24ωρο ανεξαρτητα απο το αν ειναι αναμενος η οχι ο Η/Υ