PDA

Επιστροφή στο Forum : Cypress uC



sgoum
10-04-06, 19:18
Παιδια ξερει κανεις που μπορω να βρω uC της Cypress στην Ελλαδα;

Chris Valis
11-04-06, 00:24
Άν βρεις πες μου και εμένα :(

evdokimosk
11-04-06, 11:38
Arrow Hellas. Επίσημος αντιπρόσωπος της Microchip στην Ελλάδα.

sgoum
11-04-06, 15:21
Πηρα τηλ. Η Arrow πουλαει χονδρικη και μου δωσανε το τηλ καποιου Παυλακου.
Καλεσα μια φορα και το σηκωσε καποια εντελως ασχετη με το θεμα και μου ειπε να καλεσω αργοτερα γιατι ο κ Παυλακος ελειπε.
Δεν ξανακαλεσα απογοητευτηκα απο το κλασικο επιπεδο Ουγκαντας που μας διακατεχει.

Αν με σπρωξει η αναγκη θα ξαναπαρω τηλ διαφορετικα σε καμια μεγαλη αγορα απο Digikey θα βαλω και Cypress μεσα

cycler
30-10-09, 11:05
Τελικά δούλεψες με Cypress?

Eχει δουλέψει κανείς με αυτά τα PSoC της Cypress?

Drifter
30-10-09, 11:33
Παιδιά νομίζω ότι θα ήταν καλό να αποφεύγουμε χαρακτηρισμούς. Όλοι μας θα πρέπει να απευθύνουμε τα ερωτήματά μας εκεί όπου έχουμε μεγάλες πιθανότητες να απαντηθούν... Σχετικά με το CYPRESS (καμμία σχέση με MICROCHIP) δοκίμασε αν μπορείς να εξυπηρετηθείς μέσω αγοράς με πιστωτική από :

gr.digikey.com
www.mouser.com (http://www.mouser.com)
http://www.futureelectronics.com/en/Pages/index.aspx

chip
30-10-09, 12:20
Έχω παίξει λίγο με το cy8c26443 αλλά σταμάτησα να ασχολούμε οταν είδα οτι εκτός του οτι δεν μπορούσα να τα βρίσκω σταμάτησε και να το βγάζει η Cypress ενώ ήταν βασικό μοντέλο της πρώτης γενιάς. Επειδή δεν είμαι βιομηχανία για να κυνηγάω το καλύτερο προϊόν που θα το βάλω σε μηχανήματα με κύκλο ζωής λίγους μήνες αλλά θέλω κάτι που να με καλύπτει (και από άποψη εκπαίδευσης και από εργαλεία) για αρκετά χρόνια (ή και δεκαετίες) έπαψα να ασχολούμε.
Όσο για την Arrow η εμπειρία μου είναι η ακόλουθη:
Για μνήμες μου ζήτησαν παραγγελία 288 τεμαχίων τη στιγμή που η συσκευασία ήταν 96 τεμάχια (δηλαδή 3 συσκευασίες). Τις μνήμες τελικά τις πήρα από AVNET μόνο 7 τεμάχια (όσα ζήτησα) συνολικό ποσό περίπου 150 ευρώ. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί η Arrow Hellas δεν μπορεί να προμηθεύει μικρές ποσότητες όπως η ARROW αμερικής.
Για παραγγελία από τσιπάκι με πιθανό κόστος άνω των 1000 ευρώ δεν πήρα ποτέ προσφορά.΄
Για το cypress τσιπάκι που θές ρώτα στον MPAKH www.bakis.gr (http://www.bakis.gr)

Drifter
30-10-09, 12:40
Φίλε chip, σχετικά με τις ποσότητες που αναφέρεις, θα ήθελα απλά να σημειώσω ότι γενικά στις παραγγελίες από distributors, συντρέχουν δύο παράμετροι : το MPQ (Minimum Packaging Quantity) -στην περίπτωσή σου τα 96 τεμ.- και το MOQ (Minimum Order Quantity) -τα 288 τεμ. αντιστοίχως- που τα καθορίζουν οι κατασκευαστές. Τώρα, αν κάποιος διανομέας επιλέξει να πουλήσει μικρότερη ποσότητα από αυτά, πρώτον τα έχει στοκ (άρα δεν πάει να τα παραγγείλει στον προμηθευτή του με τους παραπάνω περιορισμούς) και δεύτερον θα χρεώσει ένα premium στην τιμή για την εξυπηρέτηση που σου προσφέρει. Αυτά σε γενικές γραμμές...πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις και ειδικές περιπτώσεις...

Για τον Μπακή εγκρίνω και επαυξάνω...

chip
30-10-09, 13:19
Τα γνωρίζω αυτά! Προφανώς δεν ευθύνεται ο κύριος με τον οποιο συνομίλησα. Όμως για την περίπτωση μου (που ζητούσα μικρή ποσότητα) η Arrow hellas δεν ήταν καλή επιλογή για μένα (για μια βιομηχανία ίσως ήταν η καλύτερη επιλογή). Πάντως η γνώμη που σχημάτισα από τις λίγες φορές που ζήτησα κάτι ήταν οτι πάντα ζητούσαν μεγάλο MOQ και συχνά μεγαλύτερο από MPQ. Αντίθετα η EBV και η AVNET σε πολλά προιόντα είχαν MOQ< MPQ. Αυτό βέβαια που μου έκανε εντύπωση ήταν οτι η ARROW αμερικής έδινε τα τσιπάκια και ανά τεμάχιο (διαφορετικά δεν θα είχα ζητήσει προσφορά για μικρή ποσότητα) .
Επίσης πράγματι τις μνήμες τις πλήρωσα πολύ ακριβότερα αλλά όταν αγοραζεις λίγα τεμάχια είναι αναμενόμενο.

Drifter
30-10-09, 13:30
Χαίρομαι που συμφωνούμε...άλλωστε αυτοί οι περιορισμοί είναι λίγο-πολύ δεδομένα στον χώρο των ηλεκτρονικών : αν θέλουμε ανάπτυξη πρωτοτύπου ή πιλοτική εφαρμογή όπου ο γνώμονας είναι η ταχύτητα και το ελάχιστο δυνατόν logistics, τότε η λύση είναι οι catalogue distributors τύπου RS, Farnell, Digikey και Mouser (άλλωστε είναι στημένοι για αυτό το σκοπό : μεγάλη ποικιλία σε αυξημένες τιμές). Αν είναι για παραγωγή τότε οι δρόμοι είναι ανοικτοί...και εξαρτάται πάντα από το επίπεδο εξυπηρέτησης που ο καθένας μπορεί να προσφέρει.