PDA

Επιστροφή στο Forum : Linear με λάμπα 829Β



Lampatos1980
10-04-06, 19:48
Παιδιά, έχω το παρακάτω σχέδιο και θέλω να στήσω το λίνεαρ με τη συγκεκριμένη λυχνία.Γνωρίζουν οι συνάδελφοι από το Forum:
α) τι οδήγηση θέλει εκεί στην δεύτερη απομόνωση μετά την ελ84 (η οδήγηση από τις 84 ήταν γύρω στα 8 βατ αν θυμάμαι σωστά και από τη δεύτερη απομώνωση θέλω να ταϊσω και εγώ με VCO&PLL)?
β)σπείρες πηνίων,μεσαίες λήψεις και διαμέτρους?
γ)τα RFC πόσες σπείρες είναι?
Nα είσαστε καλά!
Συγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις!

http://membres.lycos.fr/neazoi/?

Lampatos1980
10-04-06, 20:35
Είναι ο πομπός FM 120W που λέει επάνο στο σχέδιο κάτι ΤΕΒΑ eLECTRONIC του 80.

ReFas
10-04-06, 21:25
Ενδιαφέρον κύκλωμα αμφιβόλου λειτουργίας όμως.
Το περίεργο είναι ότι συνδέει τα οδηγα μεταξύ τους δεν την λειτουργεί σε push-pull αλλά παράλληλα?!!
Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω σου λέω ότι η 829-Β δύσκολα θα σου λειτουργήσει χωρίς προβλήματα, ήταν μια λυχνία πολύ καλή με μεξιμουμ ηλεκτρικά χαρακτηριστικά μέχρι τους 200MHz και καλή ευαισθησία, περίπου 0,5-2 watt οδήγηση.
Το πρόβλημα ήτανε, και γενικά με όλες τις λυχνίες, η εξουδετέρωση που πρέπει να γίνει για να λειτουργήσεις χωρίς προβλήματα (χωρίς αυτοταλαντωσεις δηλαδή).
Η αντικαταστρια της ευρωπαϊκής σχεδίασης QQV06-40 έλυνε αυτό το πρόβλημα περιλαμβάνοντας την εξουδετέρωση της εσωτερικά.


Φιλικά.

Lampatos1980
10-04-06, 21:44
Έχετε κάποιο άλλο σχέδιο αντίστοιχης ισχύος ίσως άλλο με 829Β ή δύο EL504 ή EL519?Για να μπεί σε push pull χρειάζεται διαχωριστής φάσεως (phase splitter) πριν την οδήγηση ώστε κάθε πέντοδος να ενισχύει χωριστά θετική και αρνητική ημιπερίοδο.Και εμένα μου έκανε εντύπωση.
Όσο για αυτοταλαντώσεις των ενισχυτικών έχω βρει μια λύση σχετικά καλή.Την δοκίμασα όταν ήμουνα πιτσιρικάς το 83 που έβγαινα με μία 6146 αυτοταλάντωτη με 28 βατ, την οποία είχα καλύψει με μολύβι από το θείο μου που ήταν υδραυλικός και έκανε στεγανοποιήσεις. Ξέρετε τι παίζεται με τις αρνητικές στο σκρήν?

Έχω να ασχοληθώ από τότε που δεν υπήρχαν χρήματα για μετασχηματιστές...

ReFas
11-04-06, 12:51
Δες στη διεύθυνση πιο κάτω ένα ΄΄κλασικο΄΄ κύκλωμα push-pull, πουλιόταν και έτοιμο από τον POP22W.
Τον διαχωρισμό της φάσης τον κάνουν τα πηνία δεν χρειάζεσαι κάποιο phase splitter όπως λες.
Τώρα για το πόσο καλά θα λειτουργήσει ένα τέτοιο κύκλωμα, προσωπικά είμαι σίγουρος πως όχι, θέλει λίγο παραπάνω κόπο από μια απλή κατασκευή.

Για τις αρνητικές τάσεις που λες..δε κατάλαβα καλά την ερώτηση σου…αρνητική τάση θέλει το πρώτο πλέγμα της λυχνίας το ΄΄οδηγο΄΄ όπως λέγεται.
Το δεύτερο πλέγμα είναι το σκριν (screen) και θέλει θετική τάση.
Καλό είναι σε τέτοιους ενισχυτές όπως στα FM η λυχνια να εχει αρνητικη ταση από τροφοδοτικο στο οδηγο πλεγμα της και όχι από αντισταση.


http://www.geocities.com/nikolic_lj_dragan/Pirate/FMTX829B.htm[/url]