PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια partition



σταμ7
10-04-06, 21:55
καλησπερα σας

μπορω να επαναφερω τα δεδομενα απο ενα σκληρο δισκο του οποιου εχει γινει το partition delete μεσα απο το set up των windows;

nitako
10-04-06, 21:57
Αν σου πω οτι δεν κατάλαβα θα με πιστέψεις?

sgoum
10-04-06, 22:03
Ναι αλλα οχι ολα
Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να συνδεσεις το σκληρο σα 2ρο σε αλλο pc στο οποιο θα εχεις εγκατεστημενο καποιο προγραμμα για επαναφορα δεδομενων
μετα απο format.
Ψαξε στο google για unformat θα βρεις πολλα.

gsmaster
10-04-06, 22:42
Επίσης και το EasyRecovery έχει σώσει κόσμο...

σταμ7
10-04-06, 23:23
κατ' αρχην σας ευχαριστω.Δευτερον εχω κανει format,εχω κανει delete απο το partition

aeonios
11-04-06, 01:50
Ψαξε να βρεις το cd που ονομάζεται Hirens Βοοt CD. Είναι συλλογή προγραμμάτων για διαχείριση προβλημάτων συστήματος.
Κάνε εκκίνηση με αυτό και πήγαινε στα εργαλεία δίσκου....με λίγο πειραματισμό και αρκετή τύχη ίσως κάνεις δουλειά!

stratos77
20-04-06, 23:45
εαν εχεις κανει delete μην περιμενεις μονος να κανεις κατι.αν εχεις εκει σημαντικα στοιχεια mp3 η οτιδηποτε το μονο που μπορεις ειναι να πας σε εταιρια για να στα επαναφερει.φυσικα σου πιανουν τον κ@#@$λο αλλα αν ειναι χρησιμα αξιζει τον κοπο,μονος μην περιμενεις με τιποτα γιατι εχεις χασει το partision αλλιως θα μπορουσες.φιλικα στρατος

kostas30
21-04-06, 00:32
φιλε σταμ7 ανετα , εχω βρει καποιο προγραμμα με το οποιο εχω επαναφερει αρχεια μετα απο 7 φορματ.

οποιος θελει στοιχεια η να του το στειλω με email ας μου στειλει ΠΜ. ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ Κ ΦΟΒΕΡΟ :psonio: \:D/ \:D/ \:D/

kostas30
21-04-06, 01:08
ακομα εχω και καποια προγραμματα απο u.s navy για σβησιμο χωρις επαναφορα αρχειων ( οχι καταστροφη του δισκου) για αυτο ειναι αλλα προγραμματα) 8-[ \:D/ \:D/

radiodj105
21-04-06, 02:04
εαν εχεις κανει delete μην περιμενεις μονος να κανεις κατι.αν εχεις εκει σημαντικα στοιχεια mp3 η οτιδηποτε το μονο που μπορεις ειναι να πας σε εταιρια για να στα επαναφερει.φυσικα σου πιανουν τον κ@#@$λο αλλα αν ειναι χρησιμα αξιζει τον κοπο,μονος μην περιμενεις με τιποτα γιατι εχεις χασει το partision αλλιως θα μπορουσες.φιλικα στρατος
Έτυχε πριν από ένα χρόνο σε φίλο μου να του χτυπήσει ο σκληρός. Από την Γερμανία κάποια εταιρεία που συνεργαζόταν με την Western Digital του ζήτησε 180 ευρώ για να του επαναφέρει τα data. Για μια εταιρία, ίσως το ποσό να είναι αστείο. Για έναν ιδιώτη όμως είναι απαγορευτικό, δεδομένου ότι χρεώνεσαι και τα ταχυδρομικά για να πάει το δέμα εκεί (καθ'ότι ο σκληρός είναι πολύ βαρύς).

kostas30
21-04-06, 02:07
εγω επαθα το ιδιο πριν 2 μηνες αλλα καταφερα κ εσωσα τα αρχεια με το συγκεκριμενο προγραμμα, εχει σωσει πολυ κοσμο.

stendor
21-04-06, 03:16
ο σκληρός δίσκος εγγράφει(στην πραγματικότητα το λειτουργικό το κάνει και όχι ο δίσκος) δεδομένα στην επιφάνειά του και "κρατά" πληροφορίες γι'αυτά σε ένα πίνακα περιεχομένων. όταν εμείς διαγράφουμε κάποιο αρχείο δεν σβήνει φυσικά(δηλαδή μαγνητικά) το αρχείο, αλλά απλά το βγάζει από το ευρετήριό του και χρησιμοποιεί τον χώρο που αποδεσμεύθηκε για να καταχωρήσει νέες πληροφορίες. εάν δεν έχουν μπει καινούργιες πληροφορίες στα tracks ή στους sectors του δίσκου, τότε με το κατάλληλο πρόγραμμα μπορεί να ανακτηθούν σβησμένα αρχεία.
εάν όμως αφού διεγράφησαν τα αρχικά δεδομένα κάνεις π.χ. εγκατάσταση ενός νέου προγράμματος και καταληφθούν θέσεις στο δίσκο που προηγούμενα ανήκαν στο αρχικό πακέτο πληροφοριών δεν είναι δυνατή η ανάκτηση.

stratos77
22-04-06, 03:07
παιδια μια μικρη λεπτομερεια ειναι οτι εχει σβησει και το partision!!αυτο κανεις δεν το λεει?εαν δεν ειχε σβηστει ειχε πιθανοτητες!!τωρα καμμια!!αδικα δινεται ονειρα στον ανθρωπο.καλυτερα να ξερει το χειροτερο και αν μπορεσει απο εταιρια μηπως και καταφερει κατι.καλη επιτυχια φιλε

kostas30
22-04-06, 08:07
και το partision να εχει σβησει δεν υπαρχει προβλημα ανετα επαναφερει οτι εσβησε πανευκολα.

Danza
22-04-06, 09:41
Να ρωτήσω και εγω κάτι? ο 2ος σκληρός μου ειχε πάθει κάτι στα sector που ειχα mp3, pictures, videos. δλδ. εδειχνε οτι ο φάκελος π.χ. με τα mp3 είχε size 4GB και οταν πατούσες να τον ανοίξεις σου έλεγε οτι δεν είχες πρόσβαση. μετά απο φορμάτ ομως (γιατι είχα απογοητευτεί) επανήλθε ο σκληρός αλλα χωρίς mp3, pictures &videos που είχα μεσα :cry: :cry: μπορώ να τα επαναφέρω????

stendor
22-04-06, 11:49
έπειτα από format δεν επαναφέρεται τίποτα. το format είναι η μαγνητική τομεοποίηση του δίσκου και διαγράφει τις προηγούμενες πληροφορίες.

stendor
22-04-06, 12:17
για να είμαστε δίκαιοι υπάρχουν unformat softwares αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει.

stratos77
22-04-06, 17:14
μακαρι να τα σωσει το παλικαρι ετσι...ολοι λογικα αυτο θελουμε.αλλα το θεμα ειναι αν εχει πραγματα αξιας.αν μπορει να τα ξαναβρει αυτα που ειχε τοτε ας μην μπει στην διαδικασια .φυσικα αν σωσει κατι θα πρεπει να εχει αλλο ενα δισκο ακομα για να τα σωσει εκει.στον ιδιο δισκο δεν γινεται να ψαχνει και να σωνει.αυτα.καλο πασχα παιδια

PiCBuRn3r
28-04-06, 02:57
έπειτα από format δεν επαναφέρεται τίποτα. το format είναι η μαγνητική τομεοποίηση του δίσκου και διαγράφει τις προηγούμενες πληροφορίες.

Ανάλογα με τον τύπο του format που κάνεις...

stendor
28-04-06, 04:47
έχεις δίκιο pic, γι'αυτό το συμπλήρωσα οτι υπάρχει soft γι'αυτή την δουλειά στο δεύτερο post.

PiCBuRn3r
28-04-06, 19:04
offtopic: Αυτό το f***ing quote με username γιατί δεν δουλεύει ?

gRooV
28-04-06, 20:06
offtopic: Αυτό το f***ing quote με username γιατί δεν δουλεύει ?
Bug του phpbb.. παίζει και πάλι. :D