PDA

Επιστροφή στο Forum : εργασια στα ψηφιακα 2



xampos
11-04-06, 00:20
πηρα σημερα εργασια στα ψκ2 μπορει να βοηθησει κανεις απο οτι θυμαμαι θελει να βαλουμε μια μαθηματικη εξισωση σε μνημη να δινουμε ενα μονοψηφιο αριθμο θετικο ή αρνητικο για τον αγνωστο χ και να μας δινει το αποτελεσμα σε 8ρακια

jakektm
11-04-06, 01:03
... στα ισα... ... .. .. .. . . . . gsmaster μηπως πρεπει να "ξανααλλαξουν" οι κανονισμοι...?? :?: :!: :shock:

xampos
11-04-06, 15:25
δε ζητησα να μου κανει καποιος την εργασια αλλα καποια βοηθεια για το πως θα ξεκινησω γιατι στη θεωρια δεν εχουμε κανει ακομη κατι τετοιο και θα το κανουμε μια εβδομαδα πριν παραδοσουμε την εργασια δεν φταιω εγω που ειναι ετσι το συστημα στο τει μου αλλα καποιοι αλλοι

Lykos1986
11-04-06, 16:07
και εμείς δεν είχαμε κάνει κατι τέτοιο στην θεωρία αλλά κάτσαμα κάτω και την λύσαμε. Δεν είναι δύσκολη ρε παιδια!!!

_ab
11-04-06, 17:14
Ρε παιδια συγνωμη δηλαδη........να βοηθεισει καποιος που γνωριζει τοσο δυσκολο ειναι???????Στο κατω κατω εαν δεν επιθυμει καποιος να απαντησει να μην κανει κανενα ποστ......Πιστευω οτι ο σκοπος του forum ειναι να βοηθα ο ενας στον αλλον.........ΕΛΕΟΣ!!!!!

jakektm
11-04-06, 18:07
Σε ποιο σημειο την εφτασες την εργασια σου και κολλησες να σε βοηθησουμε...?

gsmaster
11-04-06, 20:36
Αν κάποιος δεν τον ενδιαφέρει να μάθει, δεν θα κάνει τον κόπο να ψαχτεί για να βρεί την λύση μόνος του και θα ψάξει να βρεί την έυκολη λύση του να την κάνει κάποιος άλλος, να την πάρει έτοιμη κτλ. Οι κανόνες θα μπορούσαν να αλλάξουν, (όπως έχει γίνει και σε ένα άλλο φόρουμ με υπολογιστές) για να αποτραπούν τέτοια φαινόμενα στο μέλλον. Όχι γιατί είναι κακό να βοηθάμε ο ένας τον άλλον, αλλά για να βοηθάμε αυτούς που θέλουν να μάθουν, να ψαχτούν μόνοι τους, και να μάθουν κάτι απο αυτή την άσκηση και να μην πάρουν την έτοιμη λύση.
Άλλο βοήθεια σε ένα σημείο, και άλλο να ζητάς έτοιμο κύκλωμα.


xampos, σήμερα την πήρες, ξανακοίταξέ την, με καθαρό μυαλό και θα βγάλεις άκρη. Την πρώτη φορά που την διαβάζεις ψαρώνεις, αλλά στο τέλος βρίσκεις άκρη.

eebabs2000
11-04-06, 23:07
Τι εξίσωση εννοείς; Του τύπου 2χ+4=10, πιο πολύπλοκη ίσως; ή καμιά διαφορική;;;

xampos
14-04-06, 01:53
δεν τη ξεκινησα και κολησα καπου γιατι δε τη ξερω καθολου και στο βιβλιο δε λεει τιποτα παντος η εξισωση ειναι της μορφης -χ^2+ 2χ =10 ή καπως ετσι αν μπορει καποιος να βοηθησει για το πως να ξεκινησω ας μπο πει ή καποιο site για να βρω πληροφοριες για το πως προγραμματιζουμε μνημες και γενικα για μνημες γιατι το βιβλιο του τει ειναι για πεταμα ευχαριστω για οποιαδηποτε βοηθεια.

Επιστήμων
14-04-06, 16:29
Σαν πρώτο βήμα θα πρέπει να θέσεις τις μεταβλητές χ^2 και χ ως διευθύνσεις σε μια μνήμη και τα δεδομένα
σε εκείνο το σημείο της μνήμης θα είναι το αποτέλεσμα της εξίσωσης.

Τα υπόλοιπα δικά σου !

xampos
15-04-06, 16:46
επιστημων ευχαριστω πολυ φιλε μου