PDA

Επιστροφή στο Forum : ATX PSU Stand Alone - The Project



FH16
11-04-06, 13:32
Αρχίζω ένα νέο project και πιστεύω να εξελιχτεί σε μια σοβαρή κατασκευή. Αν οι διαχειριστές τις σελίδας πιστεύουν πως είναι λάθος το να δημοσιεύεται μια κατασκευή η οποια ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί (ούτε καν έχει ξεκινήσει) μπορούν να την διαγράψουν.
Το project αφορά τα ATX τροφοδοτικά (ATX και EATX), σε πρώτη φάση το μονο που έχω κάνει είναι να ανοίγω και να κλείνω το τροφοδοτικό, η επόμενη φάση είναι να δείχνω τις τάσεις (+3.3V, +5V και +12V) σε μια LCD οθόνη και ίσως να προστεθεί και κάποιο menu.

ΠΡΟΣΟΧΉ!!! Το software δεν έχει δοκιμαστεί, για αυτό όσοι το εφαρμόσετε παρακαλώ στείλετε μου αναφορές για προβλήματα που παρουσιάζει.

εδώ (http://84.205.233.4/ilias/ATX_PSU_ver1.0.3.rar) θα βρείτε το σχηματικό, το τυπωμένο και το πρόγραμμα για τον μικροεπεξεργαστή.

Περιμένω σχόλια και παρατηρήσεις (θετικά και αρνητικά).

Chris Valis
11-04-06, 19:14
Είχα μελετήσει πριν λίγο καιρό αυτό που θέλεις. Ότι θέλεις πες μου.

gsmaster
11-04-06, 19:18
Δεν νομίζεις ότι πάει λίγο τσάμπα ο 877 ???

ok1gr
12-04-06, 01:16
628 δεν είναι αρκετός? ΊΣως χρησιμοποιήσεις και τον εσωτερικό κρύσταλο....

Ελπίζω να ανεβάσεις κώδικα :)

FH16
12-04-06, 08:47
Το project είναι ακόμη στα σκαριά, χρησιμοποιώ τον 877 για τυχόν μελλοντικές επέκτασης, ξέρω ότι μπορεί να γίνει και με μικρότερους, απλός ξεκίνησα με αυτόν και βεβαια μπορεί να αλλάξει.
Ο κώδικας θα ανεβεί σύντομα, θέλω να τον δω λίγο ακόμα και τον ανεβάζω, σας τονίζω και πάλι ότι ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει για αυτό προσοχή.
Περιμένω παρατήρησης για το σχηματικό και το PCB, λάθη και παράλειψις που εντοπίσατε.
Να σημειώσω πως μεταξύ τις βάσης του bd139 και του RA0 χρειάζεται μια αντίσταση >2K (2.2K)

Chris Valis
12-04-06, 10:00
Το BD139 είναι για να κάνει pull down το power-on; Μπορείς να βάλεις και πιό μικρό. Αν θέλεις να μετράς και τις τάσεις του τροφοδοτικού μπορείς να το κάνεις από μια αναλογική πόρτα του pic και μερικά op-amp. Μην ξεχάσεις όμως ότι το adc του pic δεν δέχεται να παει το Vref+ πιο πάνω από το Vcc. Άρα θα χρειαστείς ένα Nx1 mux και 2-3 op-amp ( ένα για step-down της τάσης, ένα inverter για τις αρνητικές τάσεις, ένα μπάφερ και μερικά διοδάκια) επιλογέα gain. A! Σου είπα συμμετρική τροφοδοσία; Προστασία από υπερταση; Κράτς; Μπάμ;


Γουστάρω μελέτες και κατασκευές! :)

Φιλικά,

Χρήστος

FH16
12-04-06, 17:22
Γνωρίζεις ποσο ρεύμα ρέει από το Power On? έβαλα το BD139 για λόγους ασφαλειας επειδή προσωπικά δεν γνωρίζω.

gsmaster
12-04-06, 19:32
Για StepDown της τάσης δεν χρειάζεται τελεστικό, αλλά έναν απλό διαιρέτη τάσης με αντιστάσεις ακριβείας ή τρίμμερ (για να ρυθμίζει κιόλας) Ένας τελεστικός θα μπορούσε να μπεί στην έξοδο του διαιρέτη τάσης σαν ακόλουθος τάσης με μια ζενερ στην έξοδο, για προστασία απο πιθανές υπερτάσεις.

Για τις αρνητικές τάσεις μπορείς, αφού βάλεις πάλι έναν διαιρέτη, να βάλεις έναν τελεστικό με συμμετρική τροφοδοσία σε συνδεσμολογία αναστρέφοντος ενισχυτή και πάλι με ζενερ στην έξοδο για προστασία κτλ.

Όσο για πολυπλέκτη δεν νομίζω να χρειάζεται, ο 877 έχει ενσωματωμένο ο οποίος δίνει αρκετές εισόδους.

Chris Valis
12-04-06, 20:48
2-3 op amp δεν είπα και εγώ; εντάξει αν βγάλεις το buffer που διαφωνούμε; Επίσης εφόσον έχεις να μετρίσεις τόσες τάσεις (τουλάχιστον 7-8 ) η σωστή μέθοδος είναι:

- mux-> buffer/inverter -> variable gain -> ADC ή 2-3 opamp

αλλιώς θα πρέπει να έχεις ένα opamp (σε μερικα και inverter) * τις τάσεις που θέλεις να μετρίσεις. Αυτό θα πει κάπου 16 opamps...

Chris Valis
12-04-06, 20:52
Γνωρίζεις ποσο ρεύμα ρέει από το Power On? έβαλα το BD139 για λόγους ασφαλειας επειδή προσωπικά δεν γνωρίζω.

λίγα πράγματα... λιγότερο από 3 mA