PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολυεστερικές κατασκευές?



Danza
12-04-06, 03:37
Έχει ασχοληθεί κανείς με πολυεστέρα? ας πουμε οτι θέλουμε να κάνουμε ενα panel για ηχείο με πολυεστέρα, ξέρετε τι χρειάζεται που θα βρώ υλικά και πως θα γίνει η κατασκευή???

stratos77
20-04-06, 23:42
τι θα ηθελες να φτιαξεις?panel για ηχεια σε αμαξι?για πες μου μπορει να σε βοηθησω απλα να ξερω τι ακριβως θελεις.

Danza
21-04-06, 01:06
Πάνελ για να βάλω 8'' woofer στις πόρτες αντι για 6,5'' που έχει θέσεις :roll:

ZED
21-04-06, 01:59
Δέν ξέρω κατα πόσο σε θα σε καλύψει αυτό,καθώς είναι για subwoofer αλλα μιά ιδέα για τα υλικά και τη διαδικασία θα τη πάρεις :wink:

http://www.mg-roverclub.gr/forum/viewtopic.php?t=1464

radiodj105
21-04-06, 02:09
Έχει ασχοληθεί κανείς με πολυεστέρα? ας πουμε οτι θέλουμε να κάνουμε ενα panel για ηχείο με πολυεστέρα, ξέρετε τι χρειάζεται που θα βρώ υλικά και πως θα γίνει η κατασκευή???
Πολυεστέρα ή πλέξι-γκλας σε ενδιαφέρει;
(για όσους δεν γνωρίζουν το πλέξι-γκλας είναι διάφανο σαν τζάμι, παχύ, με τη μόνη διαφορά ότι είναι πλαστικό το υλικό)
Μην με πείτε πονηρίδη, αλλά ούτε κι εγώ ήξερα κάποτε τί είναι το πλέξι-γκλας.

Danza
21-04-06, 02:12
πλέξι-γκλας έχω δει σε κούτες για subwoofer αλλά στην πορτα να το βάλεις.. ειναι κάπως δυσκολο....

moutoulos
21-04-06, 02:15
Όντως είναι δύσκολο γιατί το πλέξιγκλας δεν λυγίζει, σπάει :roll: .

Chris Valis
21-04-06, 02:24
Αν το ζεστάνεις αρκετά δεν σπάει καθόλου!

moutoulos
21-04-06, 02:28
:wink:

jakektm
21-04-06, 13:13
danza δες και αυτο : http://web.njit.edu/~cas1383/proj/main/

και γενικα αν καποιος αλλος εχει βρει σελιδες οπου φτιαχνουν ηχοσυστημα σε αμαξι με φωτο και εξηγησεις ας στειλει καμια διευθυνση..

προς συντονιστες του hlektronika: μηπως θα ηταν ευχρηστο να βαλετε κανα φορουμ με θεμα αυτοκινητο/ηλεκτρολογικο/ηλεκτρονικο/ηχοακουστικα? πιστευω πως πολυς ηλεκτρονικος λαος που βρισκεται εδω θα ηθελε ειτε να ρωτησει αποριες ειτε να δειξει ... τις δημιουργιες του..
ευχαριστω.... :lol:

Danza
21-04-06, 14:24
Αν το ζεστάνεις αρκετά δεν σπάει καθόλου!

Πχ περνεις το καμινέτο και το ζεσταίνεις? πως γίνεται?? :shock:

Danza
21-04-06, 15:05
jakektm ωραιο το site που έδωσες και άρχισα να καταλαβαίνω πως γίνεται η δουλεία, υλικά όμως που βρίσκουμε? σε καταστήματα με σιδηρικά-χρώματα κλπ κλπ?

kostas30
21-04-06, 15:29
προσοχη με τον πολυεστερα αν δεν εχετε γνωσεις ειναι τοξικο υλικο εφλεκτο και το υαλοπανο την σκονη που βγαζει με τροχισμα η κοψιμμο γιατι θα εχετε τρελη φαγουρα

#-o #-o 8-[ :thinking: =;

Danza
21-04-06, 16:34
Αυτό εννοείται για φαγουρα και οτι είναι τοξικό... Πρέπει να έχουμε και αναπνευστήρα για τις αναθυμιάσεις :shock:

jakektm
21-04-06, 16:41
danza δε ξερω ρε συ απο που.. Και εγω ψηνομαι να κανω καμια πατεντα .. Λογικα αν πας σε καποιο μαγαζι που περνανε ηχεια κτλ σε αυτοκινητα ισως σου πουν απο που τα προμηθευονται....
Πηγε κανεις στο διαγωνισμο ηχου αυτοκινητου στη Θεσσαλονικη (εκθεση) 16-04-06 ?? ειχε αρκετα καλα πραγματα.... Αν θελετε ριχνω σε μερικες μερες καμια φωτο ετσι για ιδεες...(gsmaster επιτρεπεται??)

Danza
21-04-06, 17:26
O Πικινάκης του Auto Melody ειναι κολλητός με τον πατέρα μου (για όσους ξέρουν ειναι ο τυπάκος με το κόκκινο UNO που το χε φορτώσει με καμια 30 sub MTX :twisted: (Προσοχη δεν κανω διαφημιση), αυτός μου χε πει οτι μπορείς να βρείς υλικά σε μαγαζία στην Αθήνα στο κέντρο... που όμως.... :roll:

Chris Valis
21-04-06, 20:55
Αν το ζεστάνεις αρκετά δεν σπάει καθόλου!

Πχ περνεις το καμινέτο και το ζεσταίνεις? πως γίνεται?? :shock:

Σε καμμία περίπτωση καμινέτο, θα το κάψεις, τέλεια δουλειά γίνεται σε φούρνο (ακόμα και του σπιτιού) ή αν έιναι περιορισμένη η επιφάνεια (π.χ. να λυγίσεις πολύ μια γωνία) με μπιστόλι θερμού αέρα.

Danza
21-04-06, 21:17
Μάλιστα... πάντος ειναι μπέρδεμα με το πλεξι-γκλας :?

Chris Valis
21-04-06, 22:48
Αρκετά... :( Αλλά αν το λέει η ψυχή σου... ;)

Danza
22-04-06, 00:47
Εχω σκευτεί κάτι κατασκευές με πολυεστέρα πολύ καλές... αλλά απο καλοκαιράκι που ξεμπερδέυω απο στρατό :lol:

hlektrologos000
22-04-06, 00:48
Εγω μια φορα που ειχα χρειαστει υαλοφασμα και πολυεστερα ειχα βρει σε ενα μεγαλο μαγαζι με βιομηχανικα προιοντα.
Περιοχη ελευσινα.Σιγουρα θα βρεις και αλλου με λιγο ψαξιμο.

jakektm
24-04-06, 02:43
βασικα danza στο τελος πως εφαρμοζεις την ολη κατασκευη στο αμαξι? το βιδωνεις εσωτερικα μαλλον ε?

αν κανεις κατι πες και σε μας...

δες και αυτο απο περιεργια... http://www.gspr.com/blau/acurabot_photos.html

Danza
24-04-06, 02:52
βασικα danza στο τελος πως εφαρμοζεις την ολη κατασκευη στο αμαξι? το βιδωνεις εσωτερικα μαλλον ε?

αν κανεις κατι πες και σε μας...

δες και αυτο απο περιεργια... http://www.gspr.com/blau/acurabot_photos.html

Κοίτα εμείς το θέλουμε για ηχεία. ο πολυεστέρας ειναι ανθεκτικός αρκετά. οπότε αν φτιάξουμε το πάνελ που θέλουμε το τοποθετούμε και το βιδώνουμε στο σασί του αυτοκινήτου, σε αντίθετη περίπτωση μπορούμε να το κολλήσουμε με βενζινόκολλες, σιλικόνες κλπ. αλλα προτιμώ 4-5 βίδες παρά τις κόλλες γιατι μετα αν θες να το βγάλεις πρέπει να καθαρίζεις υπολίματα απο κόλλα (την έχω πατήσει για αυτό στο λέω :roll: ) :wink:

jakektm
24-04-06, 03:02
ναι σιγουρα , κολλες κλπ θαταν οτι χειροτερο..
Μολις μπηκα στο google κ εβαλα να κανει search για photo ομως, με τιτλο "fiber glass audio" και εβγαλε αρκετες εως πολλες φωτογραφιες, που με την σειρα τους με βαζουν στην σελιδα. Αν δεν εχεις κατασταλαξει/ξεκινησει καποια κατασκευη ριξε μια ματια με αυτον τον τροπο.

Danza
24-04-06, 03:27
Exω σκευτεί να κάνω πανελ στους πίσω θόλους για 12'' sub και ενα πάνελ στις πόρτες για 8'' woofer μαζι με tweeter

Chris Valis
24-04-06, 17:17
Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει με πολυεστέρα... Μήπως εννοείς πολυκαρβονικά υλικά; ο πολυεστέρας είναι μαλάκό υλικό και έχει μεγάλη ελαστικότητα... Μια ιδέα λεω....

Danza
24-04-06, 17:21
Στα μαγαζιά που τοποθετούν hi-fi λένε οτι χρησιμοποιούν πολυεστέρα... :roll:

Chris Valis
24-04-06, 18:04
Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο αλλά από τα λίγα που έμαθα, η κατηγορία των πολυεστέρων περιέχει αρκετά έως πολύ ελάστικά υλικά τα οποία είναι κατάλληλα κυρίως για ίνες για ρούχα και μπουκάλια. Υπάρχει και μια χρήση στην οποία προστίθενται ίνες γυαλί για αντοχή, τα λεγόμενα fiberglass... Για βάσεις μεγαφώνων δεν θα ήθελε κανείς κάτι λιγότερο ελαστικό; όπως κάποιο πολυκαρβονικό ή κάποιο πολυαμίδιο; Κάτι τέτοιο λογικά θα έδινε πολύ βαθύτερο και δυνατότερο μπάσο....

Danza
24-04-06, 18:08
Μπορεις να το κάνεις και πιο ελαστικό αλλά αν απο την πίεση με μεγάλο woofer θα φοβάσαι μην σπάσει :? οπότε καλυτερα να το φτιάξεις με fiberglass για να μην φοβάσαι... αν έχεις woofer 6,5'' δεν πιστευω να πειράζει να είναι λίγο πιο ελαστικό αλλα απο 8'' και πάνω καλύτερα πιο σκληρό λόγω πίεσης του sub

jakektm
24-04-06, 21:32
και εγω πιστευω πως για το κουτι χρειαζεσαι κατι σκληρο και σταθερο ωστε να αντεξει και το βαρος του ηχειου αλλα και τα μπασα που θα δινει., Οσο για τον ηχο , μια επενδυση με καταλληλο υλικο θα δωσει σωστες ανακλασεις του ηχου..

Danza
24-04-06, 22:34
Οσο για τον ηχο , μια επενδυση με καταλληλο υλικο θα δωσει σωστες ανακλασεις του ηχου..
Λευκός υαλοβάμβακας ή εσωτερική επένδυση σαν αυτό που έχουν οι καναπέδες :wink:

Danza
19-10-06, 02:55
Καλημέρα παιδες.. πριν λιγο καιρο πηρα ενα Cinquecento sporting και εκανα τοποθέτηση πολυ καλη πηγη (Pioneer με subout κλπ) και ηχεία οβάλ στην εταζίερα... το θέμα όμως ειναι να βάλω sub.. δεδομενο οτι ο χωρος πίσω ειναι περιορισμένος δεν έχω και πολλές επιλογές.. μπροστά όμως τι μπορώ να κάνω απο θέμα πολυεστέρας? ειδικά στις πόρτες και πίσω στο χωρο αποσκευών μπορώ να κάνω κάτι πολυεστερικό?

alexandrosp910i
23-11-06, 18:48
Υπάρχουν δυο τρόποι για να κάνεις πάνελ μπροστά και για πίσω, βασικό υλικό είναι ο πολυεστέρας, ξύλο, και πανί ένα μεγάλο κομμάτι πανί ούτε pexi glass ούτε τίποτα άλλο. Για ηχομόνωση θα πας εκεί που έχουν χρώματα αυτοκινήτου και θα πάρεις πισσόχαρτα λεπτά, και θα καλύψεις τις πόρτες από μέσα όπως και το πάτωμα από το φορτ μπαγαζ, καλό αυτό είναι να το κάνεις μια ζεστή μέρα ή κάπου κλειστά και να έχεις μαζί σου ένα πιστολάκι σεσουάρ.

Danza
09-02-07, 20:36
Αγόρασα χτές 2 λιτρα πολυεστέρα μαζί με 50ml καταλύτη.. οι αναλογίες είναι στο ένα λίτρο πολυεστέρα 25ml καταλύτη. σιγά σιγά θα βάζω και φωτογραφίες να δείτε πως γίνεται η δουλειά.. είναι πολύ απλό τελικά ;)





όποιος θέλει να μαθει μαγαζί ας μου στείλει ενα ΠΜ (να μην κάνουμε και διαφήμιση...)

stratos77
10-02-07, 22:22
παιδια ειναι πανευκολο το θεμα..μονο με πολυεστερα γινονται ολα και πανι.δουλευα σε ηχοσυστηματα και ξερω..το μονο που θελετε ειναι τα λιτρα και τις λεγομενες ροδελες που θα πατησουν γτα ηχεια..ολα τα αλλα ειναι για γελια.μολις τελειωσει η ολη δουλεια..απ εξω βενζινοκολλα και δερματινη και εισαι οκ!!πρεπει να εχω κατι φωτο απο ενα πανελ απο πουντο.να δειτε.αν τις βρω θα τις ανεβασω

Danza
14-02-07, 00:20
http://www.imageshack.gr/thumbs/nyeojyccz31mo0dxamwz.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=nyeojyccz31mo0dxamwz.jpg)

τα πανελάκια για οβάλ στους πίσω θόλους (ακόμα δεν έχουν τελειώσει) ;) ναι όπως τα λέει ο Στράτος, πολυεστέρα, καταλύτη, ένα πανί, και τις ''πατούρες'' των ηχείων.. τπτ άλλο ;)

nassosxlvbros
25-05-13, 11:05
Ο πολυεστέρας σαν υλικό είναι φτηνό και εύκολο,αλλά για να φτιάξεις κάτι θα πρέπει να μείνει κάπου σταθερά,να πήξει και να δουλευτεί μετά αν χρειαστεί μετά.
Θα πρέπει λοιπόν να σχεδιάσεις ή να διαμορφώσεις κάτι πάνω σε κάποιο σταθερό υλικό (πχ ξύλο ή γύψο κλπ .Αυτό θα γίνει η βάση για το καλούπι του υλικού.Μετά χρησιμοποιώντας το καλούπι μπορείς να φτιάξεις ότι θες σε ότι ποσότητες θες.Αν έχεις επιφάνεια με πολλές καμπύλες και κυρτώσεις πας σε πολυεστέρα,αν έχεις μόνο επίπεδες πας σε ξύλο ή πλέξιγκλας.
Με λίγα λόγια είναι ολόκληρη ιστορία ο πολυεστέρας από μόνος του και αν είναι να κάνεις κάτι σωστά θέλει και την ανάλογη ενασχόληση.

chip
25-05-13, 11:26
Προσοχή η κατασκευή να προσφέρει ασφάλεια στην περίπτωση ατυχήματος!
Ο πολυεστέρας είναι σκληρός και όταν σπάει κόβει... αντίθετα με τα πλαστικά που βάζουν οι κατασκευαστές που έχουν σχεδιαστεί όχι μόνο με βάση το κόστος, την ποιότητα και την εμφάνιση αλλά και κυρίος την ασφάλεια για τους επιβάτες του αυτοκινήτου!

stavros_97s
25-05-13, 14:55
Ο ξάδερφος μου φτιάχνει ένα καγιάκ κλειστού τύπου, με πολυεστέρα και υαλοίνες(fibergalss)...
Και έχει μείνει έκπληκτος απ'την αντοχή του!