PDA

Επιστροφή στο Forum : KΕΡΑΙΑ (Λήψης TV)



tronic
14-04-06, 01:00
Καλησπέρα,
Μένω σε μια πολυκατοικία στους Αμπελοκηπους και μπροστα και λίγο αριστερα εχω ενα ξενοδοχειο το PRESIDENT.
Η ληψη στην ΤΒ ειναι χαλια ολα τα καναλια δεν κανουν μεν χιονακια αλλα ειναι σαν να ειναι κακοσυντονισμενα,σε μερικα εμφανίζεται το φαινομενο χιονακια..
Τι να κανω?
Να αλλαξω την κεραια τις πολυκατοικιας?
Σκεφτηκα να βαλω την τριπλη την TELEVES.
Ειναι καλη σαν ιδεα?
Εβαλα και τον δεκτη απ ευθειας πανω στην κεραια στο κλιμακοστασιο και πανω κατω επαιζε τα ιδια...
Καμια βοηθεια κανεις?
Προτεινεται καποια αλλα κεραια?
Να αλλαξω ενισχυτη?

radioamateur
14-04-06, 01:58
:arrow: Δοκιμασε την τηλεοραση σου ενδεχομενως με καποια εσωτερική κεραια.Τσέκαρε την έξοδο του tuner τηλεόρασης μηπως εχει σπάσει κατι. Αυτό πρόσεξε το ιδιαιτέρως.
:arrow: Στην περιοχη που αναφέρεις η τηλεοπτική ληψη πρέπει να είναι τέλεια έστω και με μια απλή εξωτερική κεραία τύπου πλέγμα.Μηπως έχεις βραχυκυκλωσει το καλώδιο που συνδεει την τηλεόραση με την κεραία ή μηπως είναι κομμένο;Ελενξέτο.
:arrow: Νομίζω ότι πρεπει να προσανατολίσεις την κεραια σου καλυτερα στέφοντας την δεξια αριστερα για να μην βλεπεις είδωλα.Η κατεύθυνση της ληψης λογικά πρέπει να είναι πρός Υμηττό.Μπορεί για κάποιο λόγο λαμβάνεις τα σήματα από ανάκλαση.

tronic
14-04-06, 16:59
Ολη η πολυκατοικια βλεπει ετσι...Ακομη και εγω που συνεδεσα την τηλεοραση στο κλιμακοστασιο πανω κατω το ιδιο χαλι ηταν(πηρα απ ευθειας απο την κεραια μηπως και τυχον εφταιγε ο ενισχυτης καλωδιωση κτλ...).
Αν αλλαξω κεραια να βαλω τελικα ΤΕΛΕΒΕΣ??
Μπορει να φταιει κατι αλλο?
Ευχαριστω

radioamateur
15-04-06, 00:12
Δοκίμασες με μια εσωτερική με μεταβλητη ενίσχυση;

kostikas
15-04-06, 11:48
φίλε μου δοκίμασε να βάλεις την τριπλή κεραία που ανέφερες.
ακόμα δοκίμασε και τις FRACCARO είναι πολύ καλές κεραίες.
σε μια κεραία να κοιτάξεις που δουλεύει καλύτερα ενωω σε ποια περιοχή συχνοτήτων και απο εκεί και πέρα κοίταξε και τη απολαβή έχει.έτσι πληροφοριακά μια καλή κεραία έχει απολαβή απο 12 εώς 18 db.
πιθανολογώ ότι και η καλοδίωση της πολυκατοικίας θα είναι με μπρίζες διέλευσης όπου αυτό σημαίνει ότι η κάθε επόμενη μπρίζα εξαρτάτε απο τη προηγούμενη.
που σημαίνει ότι αν πούμε ότι μια μπρίζα είναι ένας δειγματολίπτης και κρατά περίπου 3-4 db είναι φυσικό όσο κατεβένουμε σε διαμερίσματα να πιάνουμε χιρότερα.
θα σου πρότεινα να βάλεις μια κεραία για τον εαυτό σου με ένα πολύς καλής ποιότητας καλώδιο όπως στο rg6 commscope και να τελείωνεις μία για πάντα.
αν θέλεις κάποια διευκρήνηση η οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είμαι στη διάθεσή σου.
φιλικά
Κωστής

kostikas
15-04-06, 11:53
ξέχασα να σου πω και πάντα κατά την άποψη μου και σύμφωνα με αυτό που είπε για τη περιοχή σου ο φίλος μας ότι ένας ενισχυτής θα σου προκαλέσει πιο πολλά προβλήματα απο αυτά που θα σου λύσει.
γιατί σίγουρα θα έχεις πολύ υψηλή στάθμη σήματος εκεί που είσαι. και ίσος παρουσιαστεί ενδοδιαμόρφοση χιονάκια ,είδωλο,γραμμές στην εικόνα........
φιλικά
κωστής
ΥΓ: ότι θελήσεις μη διστάσεις να το ρωτήσεις.

radiodj105
17-04-06, 01:47
Σίγουρα δεν υπάρχει εμπόδιο προς τον Υμηττό?
'Η για να το θέσω καλύτερα... Από την Ταράτσα σου, βλέπεις τον Υμηττό; Δεν μας ενδιαφέρει η υψηλότερη κορυφή του Υμηττού (που είναι προς τα δεξιά), αλλά στην κορυφή του Υμηττού, πρέπει να κοιτάξεις προς τα αριστερά, εκεί όπου τη νύχτα βλέπεις πολλά λαμπάκια και ιδίως κάτι κόκκινα (της ΕΡΤ).
Αν βλέπεις Υμηττό, τότε κακώς έχεις όλα αυτά τα προβλήματα.
Μήπως όμως από την ταράτσα σου έχεις πρόβλημα και μπαίνει μπροστά το President?
Αν έχεις τέτοιο πρόβλημα η μόνη γιατρειά είναι να περιμένεις την ψηφιακή τηλεόραση που δεν θα έχει προβλήματα ειδώλων.!

tronic
17-04-06, 02:00
Φιλε Κοστικα σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου..
Η τριπλη η ΤΕΛΕΒΕΣ ειναι μεσα στα dB και στην μπαντα των UHF..
Δεν μπορω να καταλαβω την διαφορα τι ειναι η διπλη και τι ειναι η τριπλη...Τι παραπανω προσφερουν σε σχεση με μια πιο απλη κεραια?
Αναγκαστικα πρεπει να βαλω για ολους κεραια οποτε η λυση της ατομικης μαλλον... :roll:
Ο ενισχυτης μαλλον χρειαζεται γιατι χωρις αυτον κατω κατω μαλλον δεν θα βλεπουν τιποτα :)
Ξαναδωσε μου τα φωτα σου οποτε μπορεις και δεν σε κουραζω
Σε ευχαρισω εκ τον προτερων.

tronic
17-04-06, 02:12
Kαι κατι ακομα ...Ερωτηση παντα :D
Πια η διαφορα κεραιας τυπου πανελ με την χελιδονι και την κατευθυνομενη?
Ευχαριστω πολυ και παλι

17-04-06, 02:19
Kαι κατι ακομα ...Ερωτηση παντα :D
Πια η διαφορα κεραιας τυπου πανελ με την χελιδονι και την κατευθυνομενη?
Ευχαριστω πολυ και παλι
Φιλε αφου δεν γνωριζεις τις διαφορες μεταξυ των τυπων κεραιων τηλεορασεως γιατι δεν φωναζεται εναν επαγγελματια ηλεκτρονικο, που θα εχει και κανα πεδιομετρο να κανει και επιτοπου μετρησεις, για να σας τα φτιαξει?
Αν εισαι ακριβως πισω απο Πρεζιντεντ η πυργο Απολλωνα μπορει να εχεις τρελλες ανακλασεις απο αυτα τα κτιρια. Στο "κουρδιστο Πορτοκαλι" ειχαμε ανακλαση απο Π.Α. που αναγκαστηκαμε να βαλουμε διπλο πανελ για στενεμα λοβου...

alfa156
17-04-06, 11:41
Kαι κατι ακομα ...Ερωτηση παντα :D
Πια η διαφορα κεραιας τυπου πανελ με την χελιδονι και την κατευθυνομενη?
Ευχαριστω πολυ και παλι
Φιλε αφου δεν γνωριζεις τις διαφορες μεταξυ των τυπων κεραιων τηλεορασεως γιατι δεν φωναζεται εναν επαγγελματια ηλεκτρονικο, που θα εχει και κανα πεδιομετρο να κανει και επιτοπου μετρησεις, για να σας τα φτιαξει?
Αν εισαι ακριβως πισω απο Πρεζιντεντ η πυργο Απολλωνα μπορει να εχεις τρελλες ανακλασεις απο αυτα τα κτιρια. Στο "κουρδιστο Πορτοκαλι" ειχαμε ανακλαση απο Π.Α. που αναγκαστηκαμε να βαλουμε διπλο πανελ για στενεμα λοβου...
kala δεν ειναι και κακο που ρωτσηε ο φιλος τις δοαφορες τριπλη με διπλη κεραια...
οταν ενοεις πανελ φανταζομαι ενοεις το γνωστο πλεγμα,που ειναι για να λαμβανει σηματα ανακλασεων σε περιπτωση που δεν εχουμε οπτικη επαφη με το βουνο,ετσι δεν ειναι?

kostikas
17-04-06, 14:57
Φιλε Κοστικα σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου..
Η τριπλη η ΤΕΛΕΒΕΣ ειναι μεσα στα dB και στην μπαντα των UHF..
Δεν μπορω να καταλαβω την διαφορα τι ειναι η διπλη και τι ειναι η τριπλη...Τι παραπανω προσφερουν σε σχεση με μια πιο απλη κεραια?
Αναγκαστικα πρεπει να βαλω για ολους κεραια οποτε η λυση της ατομικης μαλλον... :roll:
Ο ενισχυτης μαλλον χρειαζεται γιατι χωρις αυτον κατω κατω μαλλον δεν θα βλεπουν τιποτα :)
Ξαναδωσε μου τα φωτα σου οποτε μπορεις και δεν σε κουραζω
Σε ευχαρισω εκ τον προτερων.
Φίλε γεία σου.
η τριπλή ΤΕΛΕΒΕΣ είναι πολύ καλή κεραία όπως και η διπλή. έχουν απλά λίγο διαφορά στην απολαβή.
αν μιλάμε όμως για κεντρική εγκατάσταση καλά θα είναι να απευθηνθείς σε έναν επαγγελματία ηλεκτρονικό
όπου θα κάνει σωστές μετρήσεις και θα κρίνει ποια κεραία είναι η καταληλότερη για τη περιοχή.
επειδή είμαι απο πολύ μακριά ομολογώ ότι δε μπορώ να εκφέρω άποψη για τη περιοχή σου και έτσι ίσος κάνω κάποια κακή εκτίμηση.
βασίζομαι πολύ στην εκτίμηση του radiodj105 ο οποίος γνωρίζει καλά τα πράγματα :D
το πλέγμα χρησιμοποιειτε για αυτό ακριβώς τον λόγο που προανέφεραν οι παραπάνω φίλοι.στένεμα λοβού και το κυριότερο για να "μαζέυει ανακλώμενα σήματα" και πάντα όπου δεν υπάρχει οπτική επαφή.οστόσο σε ένα καλό σημείο με οπτική επαφή δουλέυει πολύ καλά.και είναι και πολύ οικονομική.
αν όμως έχεις οπτική επαφή άμεση με μια σχετικά απλή κεραία και ακόμα καλύτερα με την τριπλή που προανέφερες θα έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα.δεν υπάρχει ανάγκη μεγάλης κατευθηντηκότητας.
όστόσο το θέμα του ενισχυτή είμαι πολυδιάστατο.
έτσι λίγα για τον ενισχυτή
θα παραθέσω παρακάτω ένα κείμενο που το έχει γράψει ο μεγάλος Αντώνης Ζαχαριουδάκης και είναι ιδιάιτερα κατατοπιστικό.

kostikas
17-04-06, 14:58
Οι ενισχυτές

Η επιλογή ενός ενισχυτή είναι σημαντική υπόθεση. Δεν έχει για παράδειγμα καμία σχέση η επιλογή ενός ενισχυτή ιστού με έναν ενισχυτή για ένα καλωδιακό δίκτυο.
Ένας ενισχυτής ιστού έχει την ιδιότητα να ενισχύει πολύ χαμηλά σήματα, για αυτό πολλές φορές θα έχετε παρατηρήσει ότι σε περιοχή με υψηλή στάθμη σήματος από την κεραία ο ενισχυτής ιστού *κλιπάρει* χωρίς να υπάρχει η δυνατότητα ρύθμισης ούτε από τα ενσωματωμένα ρυθμιστικά. Ο τύπος αυτός του ενισχυτή πρέπει να συνδέετε όσο γίνεται ποιο κοντά στην κεραία. Αυτό διότι η απώλεια του καλωδίου προστίθεται σαν θόρυβος με αποτέλεσμα την μείωση της ποιότητας του σήματος.. Αντίθετα, ένας ενισχυτής καλωδιακού δικτύου έχει την δυνατότητα να δεχτεί στην είσοδό του πολύ πιο υψηλά σήματα προκειμένου να διανεμηθούν.
Εκτός από τον αριθμό εισόδων που μπορεί να έχει ένας ενισχυτής, δύο ακόμη είναι τα κύρια χαρακτηριστικά που μας ενδιαφέρουν:
α. Ο συντελεστής ενίσχυσης (GAIN) που μετράται σε DB και είναι δυνατόν να είναι διαφορετικός στα VHF, διαφορετικός στα UHF εφ όσον ο ενισχυτής έχει διάφορετικές εισόδους. (Ουσιαστικά ο συντελεστής ενίσχυσης δεν έχει κάποια μονάδα μέτρησης. Απλά δηλώνει πόσες φορές μπορεί ο συγκεκριμένος ενισχυτής να ενισχύσει το σήμα εισόδου του)
β. Η μέγιστη στάθμη εξόδου του. Μετράται σε dBμV. Στα χαρακτηριστικά των κατασκευαστών αναφέρεται σε ενίσχυση ενός μόνο καναλιού από τον ενισχυτή και μειώνεται σημαντικά, καθώς τα προς ενίσχυση κανάλια αυξάνονται.
Εμπειρικά και κατά προσέγγιση, σε μια περιοχή με πληθώρα καναλιών είτε από κεραία (π.χ. σε μια πόλη όπως Αθήνα , Ηράκλειο) ή σε ένα δίκτυο, η μέγιστη στάθμη εξόδου ενός ενισχυτή θα πρέπει να θεωρείτε μειωμένη κατά 8-10 ή ακόμη και 15 dB από αυτή που αναφέρουν τα χαρακτηριστικά του. Φυσικά αναφερόμαστε στη στάθμη του ισχυρότερου καναλιού. Εάν ξεπεράσουμε τη στάθμη αυτή τότε ο ενισχυτής δημιουργεί παράγωγα ενδοδιαμόρφωσης, που εκδηλώνονται με παρεμβολές, γραμμές στην εικόνα κ.λ.
Έτσι λοιπόν η στάθμη του ισχυρότερου καναλιού που μας φέρνει η κεραία συν το GAIN του ενισχυτή δεν πρέπει να ξεπερνάει τη μέγιστη στάθμη εξόδου του ενισχυτή μειωμένη από (περίπου) 4 έως και 15 dB, ανάλογα με τον αριθμό καναλιών στην είσοδο του ενισχυτή.

kostikas
17-04-06, 15:02
Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν καλά θα είναι να το δει το θέμα "εάν σκοπέυετε να διορθόσετε την κεντρική εγκατάσταση ένας ειδικός τεχνικός "
οπου θα σας γλυτώσει απο πολύ ταλαιπωρία.
η αναλογική ληψη είναι κάτι πολύ δύσκολο.με έχει ταλαιπωρήσει αρκετές φορές!!αν υπάρχει κανένας εμπειρότερος συνάδελφος παρακαλώ να τοποθετηθεί και να κρίνει τον νεότερο με επιοίκεια!!!!
κακά τα ψέματα οι παλαιότεροι έχουν πολλές εμπειρίες απο αναλογική λήψη και καλά είναι να τους συμβουλεύομαστε.όπως έχω κάνει και εγώ επανηλημένα στον αείμνηστο Κωνσταντίνο Νεοφυτίδη.
φιλικά
Κωστής

radiodj105
17-04-06, 16:25
Φίλε ΤΡΟΝΙΚ
SOS - Διάβασέ το!
Σε ρώτησα κάτι παραπάνω που πραγματικά θα βοηθήσει όλους όσους ξέρουν 2-3 πράγματα για να σε βοηθήσουν.
Η ερώτηση που έκανα και προφανώς ΜΟΝΟ ΕΣΥ μπορείς να μας απαντήσεις είναι... αν από την ταράτσα σου βλέπεις τον Υμηττό.
Τελικά το βλέπεις το παλιό-βουνο ναι ή όχι;

Αν δεν τον βλέπεις (τον Υμηττό), όλοι οι αγαπητοί συνάδελφοι που σου μιλάνε για μπούκωμα ενισχυτή, στο λένε γιατί
δεν λαμβάνουν υπ' όψιν την ύπαρξη ειδώλων από το σήμα που έρχεται μέσω αντανάκλασης.
Ξεκαθάρισέ μας τι γίνεται στην ταράτσα σου για να σου δώσουμε σαφείς οδηγίες (και άσε τις απορίες με τα πάνελ για όταν λύσεις το πρόβλημα)!

tronic
17-04-06, 18:44
Φιλε radiodj συγνωμη δεν ειδα το μηνυμα σου ...
Ναι βλεπω τον Υμμητο καταφατσα...απο την ταρατσα μου.
Το President ειναι μετατοπισμενο καπως αριστερα...
Οσο για το πανελ που ρωτησα εγκυκλοπεδικες γνωσεις κακο ειναι??
Και φιλε FMRADIO ελπιζω να μην εισαι δασκαλος...
Με το να ρωταει κανεις που δεν ξερει δυο πραγματα..ετσι απλα για να μαθει δνε ειναι κακο...
Κακο ειναι να μην ρωτας...Αλλωστε και εσυ καποτε ισως δεν ηξερες πολλα πραγματα...
Κοστικα ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου ..θα σε ξαναενοχλησω...
Οτι αλλο μπορεις να γραφεις που θα βοηθαει το θελω...
Σας ευχαριστω και περιμενω νεα.

tronic
17-04-06, 18:47
Ναι φιλε alfa156 αυτο εννοουσα ευχαριστω και εσενα...
Μου απαντησες σε μια γραμμη αυτο που ηθελα να μαθω ενω καποιος αλλος δαπανησε πολυ περισσοτερο χρονο και χωρο για να μας πει το αυτονοητο...

radiodj105
17-04-06, 19:52
'Αρα, εφόσον έχεις τον Υμηττό "φάτσα-κάρτα" σημαίνει ότι σίγουρα δεν έχεις πρόβλημα ειδώλων από αντανακλάσεις.
'Ομοια με εσένα φίλε μου, γνωστός μου που μένει στην Πλάκα με τον Υμηττό ακριβώς απένταντι. έχει χιόνι σε πολλά κανάλια. Δεν είναι πρόβλημα από υπερβολικό σήμα, αλλά δυστυχώς από κακή ποιότητα καλωδίου μεταφοράς.
Να σου προτείνω κάτι καλό?
1. Αν έχετε εκεί ενισχυτή (οποιοδήποτε ενισχυτή κεντρικής), καθώς θα βλέπεις εσύ ένα κανάλι (με το χιόνι που αναφέρεις), βγάλε τον ενισχυτή από την πρίζα (ή κλείσε κάποιον διακόπτη του). Παρατήρησε έτσι, αν στιγμιαία βελτιωθεί η εικόνα. Αν βελτιωθεί στιγμιαία και μετά ξαναδείς άφθονο χιόνι σημαίνει ότι μπουκώνει ο ενισχυτής σου.
2. Αν δεν έχεις ενισχυτή, δοκίμασε να "μισο-βγάλεις" το βίσμα που έρχεται από την κεραία προς την τηλεόρασή σου. Αν η εικόνα είναι καλύτερη όταν έχεις το βίσμα "μισο-έξω" σημαίνει ότι κατεβαίνει άφθονο σήμα από την ταράτσα.

Σχετικά με το ερώτημά σου αναφορικά με κεραία πλέγμα ή κατευθυντική... προτείνω αναμφίβολα κατευθυντική.
Ο λόγος είναι ότι μοιραία εκπέμπουν πολλοί τηλεοπτικοί σταθμοί στην ίδια συχνότητα (κανάλι) και από Υμηττό αλλά και από Πάρνηθα. Με κεραία τύπου πλέγμα, δεν έχεις ούτε καλή απομόνωση του "πίσω" σήματος, αλλά και επιπλέον κινδυνεύεις να έχεις παρεμβολές από γειτονικές εκπομπές. Εννοώ ότι εγώ μένω Πετρούπολη, έχω "πίσω" την Πάρνηθα και επιπλέον, πέρα από τον ανακλαστήρα της κεραίας μου, έχω και ένα βουνό. 'Ετσι δεν έχω καθόλου λήψη της Πάρνηθας. 'Ομως, με πλέγμα, έχω έντονες παρεμβολές που λαμβάνω από την Αίγινα (σε συχνότητες του Υμηττού). Οι παρεμβολές σταμάτησαν όταν έβαλα κατευθυντική προς Υμηττό.

alfa156
17-04-06, 21:25
'Αρα, εφόσον έχεις τον Υμηττό "φάτσα-κάρτα" σημαίνει ότι σίγουρα δεν έχεις πρόβλημα ειδώλων από αντανακλάσεις.
'Ομοια με εσένα φίλε μου, γνωστός μου που μένει στην Πλάκα με τον Υμηττό ακριβώς απένταντι. έχει χιόνι σε πολλά κανάλια. Δεν είναι πρόβλημα από υπερβολικό σήμα, αλλά δυστυχώς από κακή ποιότητα καλωδίου μεταφοράς.
Να σου προτείνω κάτι καλό?
1. Αν έχετε εκεί ενισχυτή (οποιοδήποτε ενισχυτή κεντρικής), καθώς θα βλέπεις εσύ ένα κανάλι (με το χιόνι που αναφέρεις), βγάλε τον ενισχυτή από την πρίζα (ή κλείσε κάποιον διακόπτη του). Παρατήρησε έτσι, αν στιγμιαία βελτιωθεί η εικόνα. Αν βελτιωθεί στιγμιαία και μετά ξαναδείς άφθονο χιόνι σημαίνει ότι μπουκώνει ο ενισχυτής σου.
2. Αν δεν έχεις ενισχυτή, δοκίμασε να "μισο-βγάλεις" το βίσμα που έρχεται από την κεραία προς την τηλεόρασή σου. Αν η εικόνα είναι καλύτερη όταν έχεις το βίσμα "μισο-έξω" σημαίνει ότι κατεβαίνει άφθονο σήμα από την ταράτσα.

Σχετικά με το ερώτημά σου αναφορικά με κεραία πλέγμα ή κατευθυντική... προτείνω αναμφίβολα κατευθυντική.
Ο λόγος είναι ότι μοιραία εκπέμπουν πολλοί τηλεοπτικοί σταθμοί στην ίδια συχνότητα (κανάλι) και από Υμηττό αλλά και από Πάρνηθα. Με κεραία τύπου πλέγμα, δεν έχεις ούτε καλή απομόνωση του "πίσω" σήματος, αλλά και επιπλέον κινδυνεύεις να έχεις παρεμβολές από γειτονικές εκπομπές. Εννοώ ότι εγώ μένω Πετρούπολη, έχω "πίσω" την Πάρνηθα και επιπλέον, πέρα από τον ανακλαστήρα της κεραίας μου, έχω και ένα βουνό. 'Ετσι δεν έχω καθόλου λήψη της Πάρνηθας. 'Ομως, με πλέγμα, έχω έντονες παρεμβολές που λαμβάνω από την Αίγινα (σε συχνότητες του Υμηττού). Οι παρεμβολές σταμάτησαν όταν έβαλα κατευθυντική προς Υμηττό.
δεν θα ηταν καλυτερα να παρει εναν μειωτηρα σηματος να τον τοποθετηση στην εισοδο του ενισχυτηκαι να κανει τις δοκιμες του ευκολα με το ποτενσιομετρο?για να δει αν μπουκωνει ο ενισχυτης...
αν εχεις οπτικη επαφη δεν το συζηταμε,ενοειτε κατευθυντικη κεραια..με 45 στοιχεια χελιδονα ειναι αρκετη,οι υπολοιποι γνωστες εδω τι λετε?
φιλε radiodj γιατι εσυ εχεις βαλει πλεγμα αφου βλεπεις και τα 2 βουνα καρφι(πεντελη-παρνηθα)?
να ρωτησω και κατι αλλο,τα βορια προαστι απο ποιο βουνο ειναι καλυετρα να ειναι στραμενες οι κεραιες?υμητο,παρνηθα,η πεντελη?
ετυχε να βαλω μια κατευθυνομενη με 92 στοιχεια στην κηφισια,και την γυρισα παρνηθα,τιποτα,την γυσρισα πεντελη με πολυ λιγα καναλια και τελιακ εκανα δουλεια με τον υμητο!!!πολυ περιεργο μου φανηκε αυτο,μιας και δεν εχω ξαναβαλει κεραια στα βορια προαστια,συνηθως βαζω νοτια που ξερω σιγουρα οτι ειναι απο υμητο,δεν προτιμω την αιγινα γιατι οταν εχει καιρικα φαινομενα,δεν παιζει καλα!

radiodj105
17-04-06, 21:39
δεν θα ηταν καλυτερα να παρει εναν μειωτηρα σηματος να τον τοποθετηση στην εισοδο του ενισχυτηκαι να κανει τις δοκιμες του ευκολα με το ποτενσιομετρο?για να δει αν μπουκωνει ο ενισχυτης...
Θα ήταν καλά να πάρει έναν μειωτήρα (=εξασθενιτή) αλλά αυτό κοστίζει 6 ευρώ. Εϊναι κουτό να δώσει 6 ευρώ απλά για να κάνει ένα πείραμα!

Είχα βάλει πλέγμα (πριν από μια δεκαετία). Εδώ και αρκετά χρόνια έχω μια κατευθυντική και κάνω παιχνίδι. Απλά... τότε που είχα βάλει το πλέγμα, είχα διαπιστώσει ότι το πλέγμα μου απέδιδε καλύτερα τα κανάλια που βγαίναν ψηλά.
Η yagi που υπήρχε στα 80's στην ταράτσα μου, μετά το 46 UHF άρχιζε να εξασθενεί δραματικά το σήμα που λάμβανε.

Επιπλέον, στην Πεντέλη υπάρχει μόνο η σπηλιά του λήσταρχου Νταβέλη. Δεν εκπέμπετε τηλεοπτικό κανάλι από εκεί. Κάποτε έβγαινε απο την κορυφή, το TV Κηφισιά, αλλά μιλάμε για εποχή 1993!


να ρωτησω και κατι αλλο,τα βορια προαστι απο ποιο βουνο ειναι καλυετρα να ειναι στραμενες οι κεραιες?υμητο,παρνηθα,η πεντελη?
ετυχε να βαλω μια κατευθυνομενη με 92 στοιχεια στην κηφισια,και την γυρισα παρνηθα,τιποτα,την γυσρισα πεντελη με πολυ λιγα καναλια και τελιακ εκανα δουλεια με τον υμητο!!!πολυ περιεργο μου φανηκε αυτο,μιας και δεν εχω ξαναβαλει κεραια στα βορια προαστια,συνηθως βαζω νοτια που ξερω σιγουρα οτι ειναι απο υμητο,δεν προτιμω την αιγινα γιατι οταν εχει καιρικα φαινομενα,δεν παιζει καλα!
Το παράλογο θα ήταν να είχες στρέψει προς Πεντέλη και να λάμβανες κανάλια. Αφού η Πεντέλη δεν είναι κέντρο εκπομπής! Επιπλέον η Αίγινα όπως λες... δεν νομίζω να σε καλύπτει (στα Βόρεια Προάστεια που είσαι).
Θα πρότεινα Υμηττό, αφού έχει περισσότερα κανάλια από την Πάρνηθα.

alfa156
18-04-06, 10:50
δεν θα ηταν καλυτερα να παρει εναν μειωτηρα σηματος να τον τοποθετηση στην εισοδο του ενισχυτηκαι να κανει τις δοκιμες του ευκολα με το ποτενσιομετρο?για να δει αν μπουκωνει ο ενισχυτης...
Θα ήταν καλά να πάρει έναν μειωτήρα (=εξασθενιτή) αλλά αυτό κοστίζει 6 ευρώ. Εϊναι κουτό να δώσει 6 ευρώ απλά για να κάνει ένα πείραμα!

Είχα βάλει πλέγμα (πριν από μια δεκαετία). Εδώ και αρκετά χρόνια έχω μια κατευθυντική και κάνω παιχνίδι. Απλά... τότε που είχα βάλει το πλέγμα, είχα διαπιστώσει ότι το πλέγμα μου απέδιδε καλύτερα τα κανάλια που βγαίναν ψηλά.
Η yagi που υπήρχε στα 80's στην ταράτσα μου, μετά το 46 UHF άρχιζε να εξασθενεί δραματικά το σήμα που λάμβανε.

Επιπλέον, στην Πεντέλη υπάρχει μόνο η σπηλιά του λήσταρχου Νταβέλη. Δεν εκπέμπετε τηλεοπτικό κανάλι από εκεί. Κάποτε έβγαινε απο την κορυφή, το TV Κηφισιά, αλλά μιλάμε για εποχή 1993!


να ρωτησω και κατι αλλο,τα βορια προαστι απο ποιο βουνο ειναι καλυετρα να ειναι στραμενες οι κεραιες?υμητο,παρνηθα,η πεντελη?
ετυχε να βαλω μια κατευθυνομενη με 92 στοιχεια στην κηφισια,και την γυρισα παρνηθα,τιποτα,την γυσρισα πεντελη με πολυ λιγα καναλια και τελιακ εκανα δουλεια με τον υμητο!!!πολυ περιεργο μου φανηκε αυτο,μιας και δεν εχω ξαναβαλει κεραια στα βορια προαστια,συνηθως βαζω νοτια που ξερω σιγουρα οτι ειναι απο υμητο,δεν προτιμω την αιγινα γιατι οταν εχει καιρικα φαινομενα,δεν παιζει καλα!
Το παράλογο θα ήταν να είχες στρέψει προς Πεντέλη και να λάμβανες κανάλια. Αφού η Πεντέλη δεν είναι κέντρο εκπομπής! Επιπλέον η Αίγινα όπως λες... δεν νομίζω να σε καλύπτει (στα Βόρεια Προάστεια που είσαι).
Θα πρότεινα Υμηττό, αφού έχει περισσότερα κανάλια από την Πάρνηθα.
εγω ειμαι βαρκιζα,δεν ειμαι βορια προαστια,απλος ειχα παει να βαλω κεραια απο εκει κηφισια για αυτο και σε ρωτησα.
δηλαδη ο υμμητος εχει περισσοτερα καναλια απο την παρνηθα και την αιγινα?
δηλαδη θελεις να πεις οτι οι καινουργιες κατευθυνομενες δεν εξασθενουν στις υψηλες συχνοτητες?
να σε ρωτησω και κατι αλλο αν ξερεις.
διαβασα σε ενα βιβλιο τροπο υπολογισμου των απωλειων μια εγκαταστασης ωστε να δουμε τι ενισχυτη χρειαζεται και λεει:εαν η κεραια κατεβαζει 70dbmv αφαιρουμε τις απωλειες σε db αναλογα με τα μετρα του καλωδιου,την εξασθενηση των πριζων διελευσης,την εξασθενηση των των διακλαδωτηρων και πρεπει κατω στη πριζα μας να φτανει απο 57db και πανω για να εχουμε εικωνα με ευκρεινια.
να υποθεσω λοιπον οτι οι μετρησεις αυτες στην πριζα πρπει να γινουν με πεδιομετρο.στην κεραια ομως πως θα γινουν ωστε να δουμε τι db κατεβαζει?συνδεουμε ενα μικρο καλωδιο απο την κεραια στο πεδιομετρο πρωτα πριν την συνδεσουμε στην κεντρικη εγκατασταση?βαζουμε κοντο κεραιακι ανεξαρτητο απο την κεντρικη κεραια στο πεδιομετρο ωστε να δουμε τι σημα εχει η περιοχη?

Chris Valis
18-04-06, 11:03
Σχετικά με το ερώτημά σου αναφορικά με κεραία πλέγμα ή κατευθυντική... προτείνω αναμφίβολα κατευθυντική.
Ο λόγος είναι ότι μοιραία εκπέμπουν πολλοί τηλεοπτικοί σταθμοί στην ίδια συχνότητα (κανάλι) και από Υμηττό αλλά και από Πάρνηθα. Με κεραία τύπου πλέγμα, δεν έχεις ούτε καλή απομόνωση του "πίσω" σήματος, αλλά και επιπλέον κινδυνεύεις να έχεις παρεμβολές από γειτονικές εκπομπές. Εννοώ ότι εγώ μένω Πετρούπολη, έχω "πίσω" την Πάρνηθα και επιπλέον, πέρα από τον ανακλαστήρα της κεραίας μου, έχω και ένα βουνό. 'Ετσι δεν έχω καθόλου λήψη της Πάρνηθας. 'Ομως, με πλέγμα, έχω έντονες παρεμβολές που λαμβάνω από την Αίγινα (σε συχνότητες του Υμηττού). Οι παρεμβολές σταμάτησαν όταν έβαλα κατευθυντική προς Υμηττό.

Εκτός από αυτό φίλε radiodj105 στην αναλογική τηλεόραση ΔΕΝ θέλεις να λαμβάνεις σήματα από πολλές ανακλάσεις όπως νομίζω ότι αναφέρθηκε πιο πάνω. Οι διπλές-τριπλές-τελεβές κεραίες ΔΕΝ έχουν φτιαχτεί για αναλογική αλλά για ψηφιακή τηλεόραση όπου χρησιμοποιόντας τις ιδιότητες του OFDM-viterbi μπορεί να εκμεταλλευτεί ο δέκτης ΚΑΙ τις αντανακλάσεις.
Άρα κατακλείδα, για το 90% YAGI με μπόλικα db για το 10% πανελ και τέλος, διπλες τριπλές για τα ψηφιακά και αφήστε τους να σας λένε τα αντίθετα.

Φιλικα, Χρήστος

kostikas
18-04-06, 11:04
φίλε alfa156 εγώ προσωπικά συνδέω τη κεραία με το καλώδιο που πάει στον ενισχυτή.απο εκεί κάνω μετρήσεις και κοιτάζω να βρώ το καλύτερο δυνατό σήμα.μετά όπως έιναι με το F conector το βιδώνω απευθείας πάνω στο πολυδιακόπτη....έτσι βλέπω και εάν πραγματικά δουλεύει σωστά η κεραία.
Κωστής

alfa156
18-04-06, 12:43
Σχετικά με το ερώτημά σου αναφορικά με κεραία πλέγμα ή κατευθυντική... προτείνω αναμφίβολα κατευθυντική.
Ο λόγος είναι ότι μοιραία εκπέμπουν πολλοί τηλεοπτικοί σταθμοί στην ίδια συχνότητα (κανάλι) και από Υμηττό αλλά και από Πάρνηθα. Με κεραία τύπου πλέγμα, δεν έχεις ούτε καλή απομόνωση του "πίσω" σήματος, αλλά και επιπλέον κινδυνεύεις να έχεις παρεμβολές από γειτονικές εκπομπές. Εννοώ ότι εγώ μένω Πετρούπολη, έχω "πίσω" την Πάρνηθα και επιπλέον, πέρα από τον ανακλαστήρα της κεραίας μου, έχω και ένα βουνό. 'Ετσι δεν έχω καθόλου λήψη της Πάρνηθας. 'Ομως, με πλέγμα, έχω έντονες παρεμβολές που λαμβάνω από την Αίγινα (σε συχνότητες του Υμηττού). Οι παρεμβολές σταμάτησαν όταν έβαλα κατευθυντική προς Υμηττό.

Εκτός από αυτό φίλε radiodj105 στην αναλογική τηλεόραση ΔΕΝ θέλεις να λαμβάνεις σήματα από πολλές ανακλάσεις όπως νομίζω ότι αναφέρθηκε πιο πάνω. Οι διπλές-τριπλές-τελεβές κεραίες ΔΕΝ έχουν φτιαχτεί για αναλογική αλλά για ψηφιακή τηλεόραση όπου χρησιμοποιόντας τις ιδιότητες του OFDM-viterbi μπορεί να εκμεταλλευτεί ο δέκτης ΚΑΙ τις αντανακλάσεις.
Άρα κατακλείδα, για το 90% YAGI με μπόλικα db για το 10% πανελ και τέλος, διπλες τριπλές για τα ψηφιακά και αφήστε τους να σας λένε τα αντίθετα.

Φιλικα, Χρήστος
αμα ομως βαλουμε κεραια με πολλα db θα εχουμε το προβλημα της παραμορφωσης αν η περιοχη κατεβαζει σημα,οπως ειναι η αθηνα που εχει οπτικη με υμμητο.αν βαλουμε τελεβες με τριπλο στοιχειο,θα εχουμε προβλημα με το αναλογικο σημα?ρωταω επειση ειναι για ψηφιακη,αν ακνει και γαι αναλογικη χωρις προβλημα.

alfa156
18-04-06, 12:45
φίλε alfa156 εγώ προσωπικά συνδέω τη κεραία με το καλώδιο που πάει στον ενισχυτή.απο εκεί κάνω μετρήσεις και κοιτάζω να βρώ το καλύτερο δυνατό σήμα.μετά όπως έιναι με το F conector το βιδώνω απευθείας πάνω στο πολυδιακόπτη....έτσι βλέπω και εάν πραγματικά δουλεύει σωστά η κεραία.
Κωστής
ενοεις την συνδεεις με το πεδιομετρο ετσι?
και τι σημα εχεις δει να καετεβαζει σε μια μεση συχνοτητα?πχ 750mhz>?

radiodj105
18-04-06, 12:52
δηλαδη θελεις να πεις οτι οι καινουργιες κατευθυνομενες δεν εξασθενουν στις υψηλες συχνοτητες?
να σε ρωτησω και κατι αλλο αν ξερεις.
διαβασα σε ενα βιβλιο τροπο υπολογισμου των απωλειων μια εγκαταστασης ωστε να δουμε τι ενισχυτη χρειαζεται και λεει:εαν η κεραια κατεβαζει 70dbmv αφαιρουμε τις απωλειες σε db αναλογα με τα μετρα του καλωδιου,την εξασθενηση των πριζων διελευσης,την εξασθενηση των των διακλαδωτηρων και πρεπει κατω στη πριζα μας να φτανει απο 57db και πανω για να εχουμε εικωνα με ευκρεινια.
να υποθεσω λοιπον οτι οι μετρησεις αυτες στην πριζα πρπει να γινουν με πεδιομετρο.στην κεραια ομως πως θα γινουν ωστε να δουμε τι db κατεβαζει?συνδεουμε ενα μικρο καλωδιο απο την κεραια στο πεδιομετρο πρωτα πριν την συνδεσουμε στην κεντρικη εγκατασταση?βαζουμε κοντο κεραιακι ανεξαρτητο απο την κεντρικη κεραια στο πεδιομετρο ωστε να δουμε τι σημα εχει η περιοχη?
Ακριβώς όπως το είπες είναι. Αλλοστε πρέπει να σου θυμίσω ότι μόλις άνοιξαν τα πρώτα "δορυφορικά" από Υμηττό, έκπεμπαν όλα σχετικά χαμηλά σε συχνότητα. Ακόμα λάβε υπ΄όψιν σου ότι η ΕΤ1 εκπέμπει από τη δεκαετία του 80 στο κανάλι 21 UHF που είναι και το χαμηλότερο σε συχνότητα. Οι Yagi που κυκλοφορούσαν στα 80's έκαναν απίθανη δουλειά στο κανάλι 21, όμως στο κανάλι 42 (ή 44 αν δεν κάνω λάθος) που εκπέμπει η ΝΕΤ από Υμηττό, είχε σοβαρότατο υποβιβασμό στο σήμα.

Δυστυχώς για το δεύτερο ερώτημα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Δυστυχώς δεν γνωρίζω. Δεν έχω κάνει ποτέ κεντρική εγκατάσταση.

radiodj105
18-04-06, 12:56
Εκτός από αυτό φίλε radiodj105 στην αναλογική τηλεόραση ΔΕΝ θέλεις να λαμβάνεις σήματα από πολλές ανακλάσεις όπως νομίζω ότι αναφέρθηκε πιο πάνω. Οι διπλές-τριπλές-τελεβές κεραίες ΔΕΝ έχουν φτιαχτεί για αναλογική αλλά για ψηφιακή τηλεόραση όπου χρησιμοποιόντας τις ιδιότητες του OFDM-viterbi μπορεί να εκμεταλλευτεί ο δέκτης ΚΑΙ τις αντανακλάσεις.
Άρα κατακλείδα, για το 90% YAGI με μπόλικα db για το 10% πανελ και τέλος, διπλες τριπλές για τα ψηφιακά και αφήστε τους να σας λένε τα αντίθετα.Φιλικα, Χρήστος
Χρήστο θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Και επειδή μου αρέσει να μιλάω με επιχειρήματα... θα σου πω το εξής... Το 1997 στην Ελλάδα έφερνε Τελεβές μόνο ένας τυπάκος στην Πλατεία Κουμουνδούρου. Τότε (το 1997) δεν είχαν ανακαλυφθεί ούτε οι απομιμήσεις Τελεβές ούτε τίποτα.
Πιστεύετε ότι το 1997, ήξερε κανείς τί είναι η ψηφιακή τηλεόραση; Βεβαίως δεν αναφέρομαι για εμάς που πριν μόλις ελάχιστο καιρό μάθαμε τί είναι η Ψηφιακή τηλεόραση, αλλά η Ισπανία. Δεν νομίζω 9 χρόνια πριν (το 1997) να είχαν προβλέψει την ψηφιακή τηλεόραση ή σε ποιές συχνότητες θα εκπέμπουν οι αντίστοιχοι πομποί.

Chris Valis
18-04-06, 13:00
Βασίλη μου δεν διαφωνώ σε αυτό που λες, ούτε λέω οτι τα τελεβες είναι άχρηστα, καθε άλλο, μακάρι να είχαμε και εμείς μια τελεβές εδώ στην ελλάδα. Εγώ απλά είπα ότι οι τριπλές κεραίες που κατασκευάζει και η τελεβές δεν είναι οι πλέον κατάλληλες για αναλογική τιβι. Αυτό είπα μόνο.

radiodj105
18-04-06, 13:04
Βασίλη μου δεν διαφωνώ σε αυτό που λες, ούτε λέω οτι τα τελεβες είναι άχρηστα, καθε άλλο, μακάρι να είχαμε και εμείς μια τελεβές εδώ στην ελλάδα. Εγώ απλά είπα ότι οι τριπλές κεραίες που κατασκευάζει και η τελεβές δεν είναι οι πλέον κατάλληλες για αναλογική τιβι. Αυτό είπα μόνο.

'Οταν όλες οι "χελιδόνες" κόλωναν να κατεβάσουν σήμα από μακρινό πομπό, η Τελεβές το κατέβαζε χωρίς πρόβλημα. Θυμάμαι τα άπειρα πειράματα (το 1997) σε μια καφετέρια ξάδερφού μου στη Μεγαλόπολη, προκειμένου να λάβουμε το Supersport από τον πομπό της Καλαμάτας. Δοκιμάσαμε έως και 2 χελιδόνες παράλληλα!
Τελικά ΜΟΝΟ με μια Τελεβές (τη μεγάλη) λύθηκε το πρόβλημα.

Chris Valis
18-04-06, 13:07
Βασίλη μου δεν διαφωνώ σε αυτό που λες, ούτε λέω οτι τα τελεβες είναι άχρηστα, καθε άλλο, μακάρι να είχαμε και εμείς μια τελεβές εδώ στην ελλάδα. Εγώ απλά είπα ότι οι τριπλές κεραίες που κατασκευάζει και η τελεβές δεν είναι οι πλέον κατάλληλες για αναλογική τιβι. Αυτό είπα μόνο.

'Οταν όλες οι "χελιδόνες" κόλωναν να κατεβάσουν σήμα από μακρινό πομπό, η Τελεβές το κατέβαζε χωρίς πρόβλημα. Θυμάμαι τα άπειρα πειράματα (το 1997) σε μια καφετέρια ξάδερφού μου στη Μεγαλόπολη, προκειμένου να λάβουμε το Supersport από τον πομπό της Καλαμάτας. Δοκιμάσαμε έως και 2 χελιδόνες παράλληλα!
Τελικά ΜΟΝΟ με μια Τελεβές (τη μεγάλη) λύθηκε το πρόβλημα.

Και πάλι θα σου πω ότι δεν διαφωνώ με αυτα που λες, άλλο πράγμα είπα εγώ!

Chris Valis
18-04-06, 13:19
Για να γίνω πίο καταννοητός, σε πολλά μαγαζιά αλλά και διαφημήσεις δείχνουν αυτές τις κεραίες:

http://www.televes.es/ingles/producto/ficha.asp?COD=238

http://www.televes.es/ingles/producto/ficha.asp?COD=242

Και λένε ότι έχουνε τριπλή λήψη τριπλούς λοβούς για καλλίτερο σήμα και άλλα τέτοια. Στην πραγματικότητα
σε περιοχες που μπορεί να υπάρχουν ανακλάσεις. Π.χ. από παρακείμενα κτήρια. Αυτές οι κεραίες μπορούν να
αναδείξουν περισσότερα είδωλα λόγω του ότι είναι πολύ ευρυγώνιες.

Η συμπεριφορά αυτή είναι σωστή ΜΟΝΟ για την ψηφιακή τηλεόραση όπου το OFDM μπορεί να διακρίνει το σήμα
ακόμα ή και καλλίτερα από μια ανάκλαση.

radiodj105
18-04-06, 13:19
Και πάλι θα σου πω ότι δεν διαφωνώ με αυτα που λες, άλλο πράγμα είπα εγώ!
Χρήστο μου, ούτε εγώ διαφωνώ μαζί σου.
Απλά μετά από πειράματα, νομίζω ότι είναι ιδανική στην ενίσχυση ασθενούς σήματος για αναλογική τηλεόραση.
Σταματάω κάπου εδώ για να μην πείτε ότι τα παίρνω από την Τελεβές!

Καλή είναι, αλλά μην την πάρετε γιατί είναι πανάκριβη. Προτιμήστε την απομίμηση που είναι και ελληνική

Chris Valis
18-04-06, 13:21
Καλή είναι, αλλά μην την πάρετε γιατί είναι πανάκριβη. Προτιμήστε την απομίμηση που είναι και ελληνική

Ούτε μια καλή κόπια δεν μπορούμε να κάνουμε - κλαψ....

kostikas
18-04-06, 13:27
παιδιά ούτε εγώ τα πέρνω απο την τελεβές αλλά μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι εδώ και πολύ καιρό βάζω τριπλη και διπλή για τους αναμεταδότες της θασου "αναλογικά πάντα" και ποτε μα ποτέ δε μου δημιουργήσανε κανένα πρόβλημα.
είναι και πολύ στιβαρές.τώρα αν κάποιος δε τη θέλει λόγο κόστους υπάρχουν και φθηνότερες.αλλά η ποιότητά τους ειναι ανάμφισβήτητη.όπως και τα κάτοπτρα τους.
Κωστής
ΥΓ: φιλε άλφα ρομέο!!! ναι το πάω στο πεδιόμετρο.όλα είναι σχετικά στις μετρήσεις.παίζει ρόλο η περιοχή προτίστος και δευτερευόντος τι κεραία είναι.

alfa156
18-04-06, 14:22
να ρωτησω κατι ρε παιδια ,χρειαζεται ακομα να τοποθετουμε κεραιες vhf??γιατι αμα ολα τα καναλια ειναι στα uhf τοτε γιατι τις βαζουμε ακομα?

radiodj105
18-04-06, 15:02
να ρωτησω κατι ρε παιδια ,χρειαζεται ακομα να τοποθετουμε κεραιες vhf??γιατι αμα ολα τα καναλια ειναι στα uhf τοτε γιατι τις βαζουμε ακομα?
Δυστυχώς στην Αρκαδία όπου μας περνάνε ακόμα για βλάχους, η ΕΤ1 παίζει ΜΟΝΟ από τα VHF.
Και από ότι καταλαβαίνω θα αργήσει πολύ να αναβαθμιστεί το σύστημα εκεί.

Τώρα που το θυμήθηκα... και στη Μεσσηνία πάλι μόνο από τα VHF παίζει η ΕΤ1!

Chris Valis
18-04-06, 15:10
παιδιά ούτε εγώ τα πέρνω απο την τελεβές αλλά μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι εδώ και πολύ καιρό βάζω τριπλη και διπλή για τους αναμεταδότες της θασου "αναλογικά πάντα" και ποτε μα ποτέ δε μου δημιουργήσανε κανένα πρόβλημα.
είναι και πολύ στιβαρές.τώρα αν κάποιος δε τη θέλει λόγο κόστους υπάρχουν και φθηνότερες.αλλά η ποιότητά τους ειναι ανάμφισβήτητη.όπως και τα κάτοπτρα τους.
Κωστής
ΥΓ: φιλε άλφα ρομέο!!! ναι το πάω στο πεδιόμετρο.όλα είναι σχετικά στις μετρήσεις.παίζει ρόλο η περιοχή προτίστος και δευτερευόντος τι κεραία είναι.

Στους αναμεταδότες υπαρχουν συνθήκες που να κανουν ανακλάσεις; Διαβαζετε ρε παιδιά ολόκληρα τα ποστς....

radiodj105
18-04-06, 17:33
Στους αναμεταδότες υπαρχουν συνθήκες που να κανουν ανακλάσεις; Διαβαζετε ρε παιδιά ολόκληρα τα ποστς....
Κι εγώ που το διαβάζω ολόκληρο το ποστ αυτό... δεν καταλαβαίνω τι εννοεί ο ποιητής.

alfa156
18-04-06, 20:06
Στους αναμεταδότες υπαρχουν συνθήκες που να κανουν ανακλάσεις; Διαβαζετε ρε παιδιά ολόκληρα τα ποστς....
Κι εγώ που το διαβάζω ολόκληρο το ποστ αυτό... δεν καταλαβαίνω τι εννοεί ο ποιητής.
oyte εγω καταλαβαινω..