PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για το Eagle



billy
14-04-06, 10:07
Εχω μια ερώτηση για το Eagle :

Εχω δυο κατασκευές (schematic + pcb) και ψάχνω ενα τρόπο έτσι ώστε να τα φέρω στο ίδιο schematic για να σχεδιάσω ενα συνδυασμένο κύκλωμα. Γίνεται άραγε ;

pankok
30-04-06, 17:02
Γειά είμαι κανούργιος στο forum και αυτή είναι η πρώτη δημοσίευση μου.

Αν κατάλαβα καλά στο κάθε schematic που έχεις, έχεις σχεδιάσει και το PCB με backannotation λειτουργία.
Εδώ είναι και το πρόβλημα.
Mπορείς να μεταφέρεις με Cut/Paste απο p1.sch(1ο) + p2.sch(2ο) στο p3.sch(νέο 1ο+2ο),
και θα αλλάξουν τα names απο το p2.sch σε περήπτωση που είναι ίδια με μερικά names του p1.sch.
Οταν αντιγράφεις με Cut/Paste απο p1.sch σε p3.sch παυει και το backannotation.

Μόνο τα schematic μπορείς να μεταφέρεις σε ένα (με Cut/Paste) και να κάνεις καινούριο PCB (route τις γραμμές κλπ).

hlektrologos000
23-05-06, 17:37
καλησπερα . Πως μπορω να αυξησω το πλατος των αγωγων(ολων μαζι) πανω στην πλακετα ?

κανω πρωτα το σχηματικο με χοντρες γραμμες ,και μετα το κανω switch to board,αλλα οσο και χοντρες να τις κανω τις γραμμες στο σχηματικο οταν κανω ranset αφου εχω τοποθετησει τα εξαρτηματα οπως θελω, αυτες βγαινουν παλι λεπτες.

Μπορω να αυξυσω το πλατος τους με το πληκτρο change >with αλλα μονο εναν εναν τον αγωγο.( ολους μαζι δεν γινετε..?)

Αλλα και να παιδευτω και αλαξω το παχως των αγωγων ετσι εναν εναν ..οταν 2 αγωγοι βρισκοντε κοντα ο ενας στον αλλον σμιγουν και πρεπει μετα να τους μετακινησω και ειναι ολοκληρη ταλαιπωρια.......
Σιγουρα υπαρχει καποιος πιο ευκολος τροπος .
Υποθετω οτι πρεπει να αλαξω κατι οταν κανω το ranset /autorouter ΑΛΛΑ ΤΙ ?

Επισις οταν κανει autorouter περνανε αγωγοι αναμεσα απο τα ποδαρακια των τρανζιστορ...μπορουμε να το αποφυγουμε αυτο...?
Περιμενω με αγωνια την βοηθεια σας ....ευχαριστω .... :!:

pankok
27-05-06, 23:48
1. To σχηματικο δεν έχει σχέση με το πλάτος των αγωγών στη πλακέτα.

2. Μπορείς να αυξυσεις το πλατος όλων των αγωγών ή μερικών με το πληκτρο change >with αφού δηλώσεις πρώτα με group τους αγωγούς που θέλεις και change >with με ΔΕΞΙ ΚΛΙΚ μέσα στο group.

3. το ratsnest ειναι γραμμές ΑΕΡΑ και όχι γραμμές ΧΑΛΚΟΥ. Οι γραμμές ΑΕΡΑ μας δείνχουν τις συνέσεις των υλικών που πρέπει να τις κάνουμε γραμμές ΧΑΛΚΟΥ με την εντολή Route στο επίπεδο που θέλουμε απο 1-16.

4. Παίξε με τα επίπεδα 39,40,41,42 με Rect ορίζεις τις περιοχές που δέν θα σου κάνει route γραμμές χαλκού.

Υπομονή, τα πρώτα 6 μηνάκια είναι δύσκολα στο Eagle μετά αρχίζεις και πετάς.