PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με dimmer



Panoss
14-04-06, 12:14
Έφτιαξα σήμερα ένα dimmer, το:
http://www.geocities.com/tomzi.geo/dimmer/dimmer.htm
Το μόνο που άλλαξα ήταν το Triac, όπου έβαλα το BT138X-600, που αντέχει σε μεγαλύτερα ρεύματα.
( http://www.darlas.gr/comersus/store/catalog/farnell/datasheets/43848.pdf )

Το έβαλα στην πρίζα, με μια λάμπα πυρακτώσεως συνδεδεμένη και για λίγα λεπτά δούλεψε μια χαρά.
Το έβγαλα από την πρίζα, και κοίταξα μπας και έχει ζεσταθεί κάνα εξάρτημα. Όλα μια χαρά, τίποτα ζεστό, ούτε το triac.
Λέω ωραία, εδώ είμαστε, τέλειο. Συνδέω παράλληλα με τη λάμπα και το βολτόμετρο. Κατά λάθος το είχα στο DC.
Το βάζω στο AC, χωρίς να το αποσυνδέσω, και κοιτάω να δω τι δείχνει. Δεν έδειχνε όμως καμία ένδειξη, και δεν άναβε και η λάμπα.
Άρχισα να ανησυχώ. Το βγάζω από το ρεύμα γρήγορα και κοιτάω μπας και ζεστάθηκε κανένα εξάρτημα. Τίποτα. Όλα κρύα.
Αποσυνδέω το βολτόμετρο και αφήνω μόνο τη λάμπα. Από τότε η λάμπα μένει μόνιμα αναμένη στο maximum, ανεξάρτητα από τη θέση του ποτενσιόμετρου... :head: Υποψιάζομαι ότι κάηκε το Triac, αν και δεν έγινε κανένα βραχυκύκλωμα, κανένα τσαφ...τίποτα.
Μετράω το Triac εκτός κυκλώματος με το ωμόμετρο, και βρίσκω μεταξύ pin 1 κ 2 γύρω στα 1000 ωμ.
pin 1= main terminal 1
pin 2= main terminal 2
pin 3= Gate

Κάηκε το Triac? Σύμφωνα με το datasheet, αυτό είναι πολύ δύσκολο. Και αν κάηκε, πώς γίνεται ούτε καν να ζεστάθηκε?

gsmaster
15-04-06, 03:23
Προφανώς βραχυκύκλωσε εσωτερικά, Δοκίμασε με κάποιο άλλο.

xampos
15-04-06, 15:42
το τριμερακι το κοιταξες γιατι ειναι πολυ πιο ευαισθητο απο το τριακ

Panoss
15-04-06, 22:25
Άλλαξα το triac, το σύνδεσα πάλι, δούλεψε. Αλλά..για ένα λεπτό μόνο. Ίσα - ίσα μέχρι να καεί το triac, οπότε έμενε συνέχεια η λάμπα αναμμένη στο maximum. Το ποτενσιόμετρο είναι οκ.
Γιάτί δε σε άκουσα μάστερ να φτιάξω αυτό που μου πες?(ήτανε πιο απλό μωρέ!!!) Να τι παθαίνω τώρα!
Επί τη ευκαιρία, τα diac δεν έχουν πολικότητα, σωστά?
Για diac έχω βάλει DB3 και triac ΒΤ38 γιατί δεν έβρισκα τα BR100 και T0609MJ που λέει στο σχέδιο.

moutoulos
15-04-06, 22:26
...τα diac δεν έχουν πολικότητα, σωστά?
Ναι....

Panoss
15-04-06, 22:26
Διόρθωση!! BT138X-600

Chris Valis
16-04-06, 06:31
Για να καίγεται έτσι εύκολα μάλλον η τάση στο gate είναι πιλο πολύ από τα specs του triac

Panoss
16-04-06, 21:42
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ Chris Valis. Θα βάλω μια αντίσταση στο gate να δούμε τι θα γένει.

Panoss
17-04-06, 12:14
Έβαλα δυο αντιστάσεις, μία πριν και μία μετά το Diac και δουλεύει μια χαρά. Άρα, το Gate έπαιρνε πολύ ρεύμα. Προφανώς, στο προαναφερόμενο σχέδιο, ταιριάζανε το Diac με το Triac, ενώ σ'αυτά που έβαλα εγώ (επειδή δεν έβρισκα αυτά που λεγε το σχέδιο) χρειαζόντουσαν οι αντιστάσεις στο Gate. Αφαίρεσα και τον ένα πυκνωτή και δεν έχει πρόβλημα.
Κατά λάθος, μου δώσανε το ΒΤ138-500, οπότε κι εδώ χρησιμοποιώ αυτό.
Παραθέτω το σχέδιο για όποιον θέλει να το φτιάξει. Είναi απλό, με 7 εξαρτήματα μόνο, που βρίσκονται πολύ εύκολα.
R1=22 K 1/4 Watt
R2= 1 Mohm potentiometer
R3=47 Ohm 1/4 Watt
R4=27 Ohm 1/4 Watt
C1=100nF 630V
Diac =DB3
Triac=TB138-500

Chris Valis
17-04-06, 15:08
μην σου πω την R4 να την κάνεις 270 / 330Ω, θα σου έλεγα να βάλεις και το τσοκ του αρχικού σχεδίου αλλά και τον πυκνωτή γιατί θα σου ανεβάζει τον θόρυβο προς το δίκτυο ειδικά σε μικρούς χρόνους πύλης...