PDA

Επιστροφή στο Forum : Auxliary input from cd-changer connector



Danza
16-04-06, 02:09
Καλημέρα σε όλους, αυτο που αναφέρω είναι ενα κυκλωματάκι που το συνδέεις στην είσοδο του cd-changer (κατα προτίμηση ραδιοκασσετόφωνο αυτοκινήτου JVC) και όταν πατας στη πρόσοψη της συσκευής το CD κάτι κάνει αυτο το κύκλωμα και μετατρέπει την είσοδο σε auxliary και δίνεις σήμα στο line in και το ακους κανονικά απο τα ηχεία... και στην οθόνη της συσκευής βλέπεις Aux η κάτι παρόμοιο και όχι CD1,2, track xx, time xxxx κλπ κλπ.. απο τιμή πάει 50€ έτοιμο :shock: .. μπορούμε να το φτιάξουμε εστω και με pic???

Danza
17-04-06, 00:16
http://www.discountcarstereo.com/detail.aspx?ID=197

Αυτό είναι... ξέρει κανεις πως γίνεται αυτό το κύκλωμα???[/url]

ok1gr
17-04-06, 01:08
Ναι είναι πολύ εύκολο...
Κάτι παρόμοιο (ϊσως το βύσμα να είναι και ίδιο δεν φαίνεται καλά....) έχει και το kenwood μου!
1. Θα πάρεις το αντίστοιχο βύσμα από κάποιο μαγαζί με ηλεκτρονικά και θα πάρεις και λίγο ΛΕΠΤΟ κατα προτήμηση καλώδιο.... και 2 rca...
θα βρείς το pinout στο internet και έτοιμο....
Το Pinout μπορεί να το δίνει και το manual του...
Πάντος το service manual το έχει σίγουρα...
Ελπίζω να σε βοήθησα....

Danza
17-04-06, 01:16
Αυτό το συστημα όμως δεν εχει καποιο IC στο connector και RCA?

ok1gr
17-04-06, 01:20
Από ότι θυμάμαι για το δικό μοy όχι...
βέβαια δεν το έχω κάνει αλλά έχω δεί το σχέδιο....


Ποιό κασετόφωνο έχεις??? Μοντέλο?

Danza
17-04-06, 01:23
JVC KS-RT900R έχω ψάξει για service manual αλλα είναι μονο επι πληρωμή :cry: αν σε βοηθήσει να ανεβάσω και φωτο του connector με το pinout

ok1gr
17-04-06, 01:29
Άσε το βρήκα από άλλο manual:

Ανεβάζω εικόνα σε 1 λεπτό...

ok1gr
17-04-06, 01:31
Βάζεις στο channel Right, channel left και audio Ground (A gnd)
Τα άλλα τα αφήνεις έτσι. :wink:

Danza
17-04-06, 01:45
Ουπς... προβλημα.. για δες.. εχω δοκιμάσει να δωσω audio σημα στο input αλλα τζίφος :roll: κατι πρεπει να γίνεται στa pins 3,4 για να δουλέψει

ok1gr
17-04-06, 01:48
Να και μια από το δικό μου (kenwood kdc-w4527 mp3)
Η kenwood ονομάζει τον connector lx-bus :)

ok1gr
17-04-06, 01:50
Το σχέδιο σου διαφέρει από το δικό μου...
Πού το βρήκες αυτό?

Το data from/to changer τί μπορεί να είναι?
Δεν έχω ιδέα....
Θυμάμαι καθαρά στο manual του δικού μου που έλεγε "αν θες ήχο από εξωτερική πηγή χρησιμοποίησε αυτό το βύσμα"
Δέν έλεγε τπτ. για ολοκληρωμένα....

Αλλιώς αν θες πατέντα βρές πάνω στην pcb που βγαίνει ο ήχος από cd και βάλε το εκεί.... :idea:

Danza
17-04-06, 01:52
Μηπως θελει digital σημα στις εισόδους? γιατι απο ένα ραδιοφωνάκι stereo που έδωσα σήμα δεν έγινε κατι...

ok1gr
17-04-06, 02:00
Σίγουρα το έδωσες σωστά? Και είσαι σίγουρος ότι παίζει το aux στην λειτουργία του cd??? Μήπως έχει κανένα κόλπο?

Τα επάνω τα διάβασες?

Να δώσω και μια ακόμα ιδέα?

Γιατί δεν αγοράζεις κάτι που έχει σε κασσέτες με ένα καλωδιάκι για aux in? Είναι αρκετά φθηνες....
Αν και δεν έχω πάρει ποτέ ναμίζω θα σου κάνει την δουλειά....
Αν μαντεύω σωστά θες να χρησιμοποιήσεις το κασετόφωνο σαν ενισχυτή στον οποίο θα βάλλεις cd-player ή pc σωστά???

PM
17-04-06, 02:01
Ακριβώς το ίδιο είχα προσπαθήσει να κάνω με το δικό μου ρ/κ, ένα Panasonic FX45LEN αλλά χωρίς επιτυχία. Το pinout που παρουσιάζεται εδώ δεν ταιριάζει όμως. Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Danza
17-04-06, 02:04
Α μπράβο! το δοκίμασα με την κασσέτα που λές αλλά δέν είχε το αποτέλεσμα που περίμενα... φύσημα, και απο τις φορες που δεν έπαιζε εβαζες μεσα την κασσέτα και στην έβγαζε αμέσως.. :evil: στην JVC μου είπαν οτι με αυτο το μοντελο γινεται το auxliary input αλλα με ανταπτορα

ok1gr
17-04-06, 02:08
@PM το pinout ήταν για εκείνο το panasonic?
@danza δοκίμασε αυτό που γράφω δύο μηνύματα πριν...

Danza
17-04-06, 02:12
το pinout ηταν του JVC, θα κάνω ενα test run και θα σου πω το πολυ σε 10 λεπτα

Danza
17-04-06, 02:20
ok1gr δεν έγινε τπτ... όταν όμως πατας το cd στην προσοψη εκει που έχει το input selector αμα βαλεις καλωδιάκια στα πιν 3,4 και τα ακουμπήσεις στη γλώσσα αισθάνεσαι μικρη τάση στιγμιαία όμως... με πολύμετρο έδειξε 0,3v (στέλνει εντολή)

ok1gr
17-04-06, 02:57
Καλά το δοκήμασες με τη γλώσσα?

Γιατί δεν ψάχνεις να βρείς κάποιο μεταχειρισμένο καλώδιο να σου βγεί 3-4Ε και να μην παιδεύεσαι άδικα? (www.ebay.com)

Φυσικά αν θες μπορείς να βρείς πού δίνει τον ήχο το cd πάνω στην πλακέτα και ν αέχεις είσοδο από εκεί....

ok1gr
17-04-06, 03:00
SOS SOS SOS

Τώρα μου ήρθε....
Είναι αρκετά απλό....

Το μόνο που έχεις ν ακάνεις είναι να ανοίξεις το κασετόφωνο και να δείς ποιό ολοκληρωμένο έχει στην έξοδο....

Στη δυνέχεια δίνεις σήμα στα Pin εισόδου του ολοκληρωμένου.
Είναι αρκετά απλό, μόνο 2 κολλήσεις και χωρίς ψάξιμο.

Καληνύχτα
Πάω να κάνω ασκήσεις γιατί 9 το πρωί έχω μάθημα :( :( :(

Danza
17-04-06, 03:00
Με την γλώσσα το χα δοκιμάσει παλιά... απλα η είσοδος αυτή ανοίγει έτσι: η πηγη στελνει σήμα στη σιντιερα και η σιντιερα το επιστρέφει και έτσι ανοίγει αυτή η είσοδος.... τρέχα γύρευε δηλαδή τη σήμα στέλνει και δέχεται :evil:

Danza
17-04-06, 05:49
Μπορύμε με κάποιο πρόγραμμα να δούμε τι εντολή στέλνει η πηγή στη CDιέρα? και το connector της πηγης στη σειριακή/usb/παράλληλη πρέπει να συνδεθεί? και το κάθε πιν σε ποιό πιν στο pc συνδέεται?? γιατι μου φένεται οτι για να ανοίξει η είσοδος και να την μετατρέψεις σε auxliary πρέπει να παίξεις με εντολες :roll:

hlektrologos000
17-04-06, 10:02
καλημερα.....μαλον ηρθε ο καιρος να παρεις και συ ενα kenwood !!(αστειευομαι) εχω το z828mp εχει ετοιμο aux in οπως και πολλα αλλα μοντελα της kenwood . γιατι δεν δινεις το σημα κατευειαν στον ενισχυτη -δεν εχεις ενισχυτη?- ή θελεις να το περασεις μεσα απο το r/c για να εχεις και τις ρυθμισεις στον ηχο ..? οπως και να εχει ελπιζω να τα καταφερεις ...

Danza
17-04-06, 13:01
καλημερα.....μαλον ηρθε ο καιρος να παρεις και συ ενα kenwood !!(αστειευομαι) εχω το z828mp εχει ετοιμο aux in οπως και πολλα αλλα μοντελα της kenwood . γιατι δεν δινεις το σημα κατευειαν στον ενισχυτη -δεν εχεις ενισχυτη?- ή θελεις να το περασεις μεσα απο το r/c για να εχεις και τις ρυθμισεις στον ηχο ..? οπως και να εχει ελπιζω να τα καταφερεις ...

Ακριβως... θέλω να το περάσω μέσα απο το ρ/κ για να έχω τις ρυθμίσεις στον ήχο

gsmaster
17-04-06, 17:45
Μπορύμε με κάποιο πρόγραμμα να δούμε τι εντολή στέλνει η πηγή στη CDιέρα? και το connector της πηγης στη σειριακή/usb/παράλληλη πρέπει να συνδεθεί? και το κάθε πιν σε ποιό πιν στο pc συνδέεται?? γιατι μου φένεται οτι για να ανοίξει η είσοδος και να την μετατρέψεις σε auxliary πρέπει να παίξεις με εντολες :roll:

Καλά σου φαίνεται....

Danza
17-04-06, 19:29
και με τι software/hardware γίνεται αυτο???

gsmaster
18-04-06, 01:14
Πρέπει να αναλύσεις το πρωτόκολλο και να στείλεις μέσω μικροελεκτή τις κατάλληλες εντολές.
http://www.mictronics.de/?page=unilink

Danza
18-04-06, 02:32
Ή κατασκευή με μΕ πως γίνεται? είμαι πολυ αρχάριος με μικροελεγκτές :oops: gsmaster τα JVC λειτουργούν με πρωτόκολλο J-Link οπότε το unilink δεν βοηθάει :( (λέω δεν βοηθάει γιατί οι εντολές της σελίδας είναι για unilink και οχι J-Link)

ok1gr
18-04-06, 16:23
Για το kenwood κάνεις αυτό, για το δικό σου ίσως κάνεις κάτι παρόμοιο....

Danza
18-04-06, 22:03
Θα δοκιμάσω με trimmer και θα σας πω παιδια

Danza
20-04-06, 16:28
Δοκίμασα έτσι αρχικά να δώ τι γίνεται και πως η επικοινωνία σιντιερας με πηγη. το έκανα με 1 led, οταν έχεις συνδεδεμένο το led στο πιν 3 και πατήσεις το cd στην πρόσοψη το led ανάβει (ισα ισα που φένεται) αλλά στην οθόνη της πηγης δεν αλλάζει κατι, στην περίπτωση που έχεις συνδέσει το led στο πιν 4 το led αναβει μια φορά που πατάς το cd στην πρόσοψη και μετά σβήνει και πάλι στην οθόνη δεν αλλάζει κατι. Και η απορία μου ειναι: γιατί στο πιν 3 ανάβει συνεχόμενα με το πατημα του cd και στο πιν 4 ανάβει μονο μια φορα με το πατημα του cd στην πρόσοψη? μηπως γίνεται κατι και με το πιν 2 (αν και εσωτερικά δεν έχω δει να συνδέεται κάπου :roll: )? Υ.Γ. η δοκίμη έγινε χωρίς audio σήμα στην είσοδο ήχου

Danza
21-04-06, 00:14
Βασικά εχω καταλάβει οτι το πιν 4 στέλνει σήμα, αλλά το πιν 3 τι κάνει και στέλνει κατι μόνιμα? και αν στέλνουν και τα 2 πιν σήμα που επιστρέφει σήμα απ την σιντιέρα?

Danza
24-04-06, 16:18
Διαβάστε το να δείτε πως λειτουργεί το connector της πηγής.. το πέτυχα σε μια σελίδα με forum:
Well I haven't made any big breakthroughs yet as I haven't spent much time on it (I'm still learning how to use my logic analyzer to its full potential). I do have some information though, for anyone who wants it:
The bus has two lines, but you need three wires to implement. "CONT", the Yellow wire in the cable, is on the same circuit as the "REM" wire from the head unit and thus gets power whenever the HU is on. I'm doing my analyses on a CH-X1500RF, so I'm not actually using a HU. On my system, the "CONT" line is powered when the unit is turned on (not when battery voltage is applied) and goes to around 8 volts. It can probably take more as someone else reported measuring 12V on that wire. Regardless, this wire needs power whenever you intend to have communication with the slave.
The two bus lines are SCK (Grey wire) and SI/SO (Green wire). I'll refer to them as Clock and Data, respectively. They should be TTL Low=0V and High=5V. This means you could easily implement the bus with a microcontroller (I plan to use a PIC).
The clock period is about 26us. I have measured it at 25.6us. Data should be stable for a rising clock edge.
At the start of a transmission, both data and clock go high, data first and clock immediately following. They stay high 510-520us. Then the clock cycles for eight bits. At the end of the byte, data stays at its last state (if the last bit was a 0, data stays low, if it was a 1, data stays high) and clock stays high for 320us before pulsing the next byte. After the last byte the clock stays high for 320us and then goes low. A packet can end with a 1 and so far I have seen packets of 1 byte (acknowledge? it was FF) and packets of 7 bytes, and packets of which I have not seen the end (sampling period ended). I plan to refine my triggering to get whole packets.
I also believe I have witnessed a slave request. After the 320us end of packet, both clock and data are always low. I suspect at this point the slave can interrupt by pulling the data line high. The master then brings the clock high. Seeing this, the slave releases the dataline and it goes low. The clock stays high for a total of 520us at which point the packet starts. All packets longer than one byte have either started 1001 0011 or 0001 0010. I have yet to determine the endianness of the bytes. I have also yet to determine who is supplying the data after the slave has supposedly signaled for communication.
More to come in the next few days.