PDA

Επιστροφή στο Forum : LCD 2x16



Mr.Linatsa69
18-04-06, 15:11
Γεια χαρά!
Μπορεί κανείς να με βοηθήσει στο πως θα γραψω κάτι σε μια LCD 2x16 χωρίς την χρήση μικροελεκτη?
Προσπάθω διαβάζοντας κάποια διαγράμματα αλλά χωρίς το παραμικρό αποτέλεσμα!
Ευχαριστώ.
:lol:

gsmaster
19-04-06, 02:58
Θα πρέπει να βάλεις μικροδιακόπτες στις γραμμές δεδομένων της οθόνης και στα άλλα πιν, θα πρέπει να τα φέρεις στις σωστές θέσεις για να κάνεις αρχικοποίηση και ότι χρειάζεται για να εμφανίσεις ένα μήνυμα. Όλα αναφέρονται σε αυτό τον οδηγό (http://www.hlektronika.gr/pafiledb/pafiledb.php?action=file&id=33)

Είναι μια δύσκολη διαδικασία για να την κάνεις με το χέρι, και αν διακοπεί η τροφοδοσία πρέπει να την ξανακπάνεις. Μπορεις να το δοκιμάσεις όμως για εκπαιδευτικούς σκοπούς.

Mr.Linatsa69
19-04-06, 17:23
Τους έχω κατεβάσει τους οδηγούς αλλά δεν με βοήθησαν λόγω των αγγλικών. Πρέπει να φτιάξω το κύκλωμα fig2. της σελίδας 85 στο part1; Πήρα και διακόπτες... Αν βάλεις απλά τροφοδοσία δεν έπρεπε να μαυρίσουν τα ψηφία? Εμένα πάντως απλά ανάβει.

gsmaster
19-04-06, 22:23
Γείωσε το ποδαράκι 3 ή (αν βάλεις τρίμμερ) ρύθμισέ το προς την γείωση.

Mr.Linatsa69
20-04-06, 18:41
Για άλλα μία φορά κανένα αποτέλεσμα! :(

gsmaster
22-04-06, 01:44
Αν δεν μαυρίζει η πάνω γραμμή μόλις της δίνεις τροφοδοσία, ίσως και να μην της δίνεις στα σωστά πιν τις τάσεις που θέλει. Ψάξε για το Datasheet της οθόνης σου, όλο και κάτι χρήσιμο θα λέει.

eebabs2000
15-01-07, 12:21
Θα πρέπει να βάλεις μικροδιακόπτες στις γραμμές δεδομένων της οθόνης και στα άλλα πιν, θα πρέπει να τα φέρεις στις σωστές θέσεις για να κάνεις αρχικοποίηση και ότι χρειάζεται για να εμφανίσεις ένα μήνυμα. Όλα αναφέρονται σε αυτό τον οδηγό

Είναι μια δύσκολη διαδικασία για να την κάνεις με το χέρι, και αν διακοπεί η τροφοδοσία πρέπει να την ξανακπάνεις. Μπορεις να το δοκιμάσεις όμως για εκπαιδευτικούς σκοπούς.

Είναι εύκολο να περιγράψεις τη διαδικασία για να εμφανιστεί ένας χαρακτήρας π.χ. το Α; Κοίταξα τον οδηγό αλλά δε κατάλαβα και πολλά. Έκανα το κυκλωματάκι που είχε και το μόνο που εμφανίστηκε ήταν 16 μαύρα τετράγωνα στην πάνω σειρά...

gsmaster
15-01-07, 13:00
Αν διαβάσεις όλο το pdf θα βρείς τον τρόπο.
Η διαδικασία βήμα βήμα είναι στην παράγραφο EXPERIMENT 1 στην σελίδα 86
Είναι μεγάλη η διαδικασία για να στην εξηγήσω. Στα pdf αναφέρονται τα πάντα.

Nikos Anagnostou
12-03-11, 14:01
μπορεισ να μου δωσεις τους οδηγους για την συνδεση γιατι γραφει οταν παταω τον οδηγω ποιο πανω βγαζει μυνημα λαθους.

tasosmos
12-03-11, 14:28
http://www.hlektronika.gr/forum/downloads.php?do=file&id=27

Nikos Anagnostou
13-03-11, 12:09
ευχαριστο ,αυτο τον προγραματισμο τον κανω μεσα απο το lcd smartie?

Nikos Anagnostou
13-03-11, 20:43
ευχαριστο πολλυ τωρα μποπρεισ να μου πεις πως θα την κανω να βγαλει χαρακτηρες που θελω με το lcdsmartie γιατι την παλευω εδω και μια εβδομαδα:cursing: