PDA

Επιστροφή στο Forum : Συχνότητα φούρνου μικροκυμάτων



kostas30
19-04-06, 15:40
ρε παιδες σε τη συχνοτητα παιζουν οι φουρνοι μικροκυματων?????

leosedf
19-04-06, 16:07
ρε παιδες σε τη συχνοτητα παιζουν οι φουρνοι μικροκυματων?????

2,3-2,4Ghz ανάλογα με το φούρνο

antonis_p
19-04-06, 18:11
Ωραια λυση για οποιον θελει σωνει και καλα να κανει εκπομπη,
και να μην το μαζεψει ο εισαγγελεας!!!

Και δεν ρημαζει και τις TV των γειτονων!

moutoulos
19-04-06, 18:18
Άσχετο ... και σχετικό με τον φούρνο.
Χωρίς να είμαι σίγουρος ...η ισχύ του φούρνου (ακτινοβολία) νομίζω είναι κάπου 500+W.

leosedf
19-04-06, 18:50
Ναι παλμικά όμως, Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τίποτα (εκτός απο πίτσες, πατάτες κλπ)

Προς θεού μην παίζετε με κεφαλές φούρνων γιατι αλλιώς θα αποκτήσετε κανένα μόνιμο τατουάζ στο πρόσωπο

electron
19-04-06, 18:55
Κώστα ίσως θα ήταν και μια πηγή παράσιτων όπως η magnetron λυχνία,βέβαια οι φουρνοι δεν ξέρω αν χρησιμοποιουν αυτου του ειδους την λυχνια.

Giannis511
19-04-06, 19:36
Oι φούρνοι παίζουν με reflex klystron όπως οι τοπικοί ταλαντωτές στους δέκτες ραντάρ και παλμική τροφοδοσία στην άνοδο.Τώρα μπορεί να υπάρχουν και solid state πράμματα αλλά δεν το έχω ψάξει πολύ. Αν ήταν με magnetron θα τρώγαμε kW και όχι φαγητό(άποψή μου). :D

electron
19-04-06, 19:42
Nαι Γιάννη έχεις δίκιο σ αυτό.Απ ότι ειχα ακουσει τις μαγκνετρον τις χρησιμοποιουν σε συστήματα ηλεκτρονικου πολέμου,προκειμένουν να μπλοκάρουν οποιαδήποτε μικροκυματική επικοινωνία.

Giannis511
19-04-06, 19:57
Magnetrons σειρά ΥD**** έχουν τα ραντάρ, ο Η/Ν πόλεμος όπως είπες σωστά. Και αυτές λειτουργούν παλμικά.

kostas30
19-04-06, 23:37
2.4 γιγα ε ? λοιπον απο δω κ περα δεν θα το λειτουργω διοτι ειναι παρανομο βαση του πινακα
http://www.et.gr/dictions/Bfree/2006/B/04/b399.pdf αλλα προτεινω να αρχισουμε και βγαινουμε απο 275εως 1000 γιγα να κανουμε τον χαβαλε μας εκει σιγουρα δεν θα εχουμε προβλημα απο τον νομο ισως κατι ψιλα απο την rf :-k :-k \:D/ \:D/

Giannis511
19-04-06, 23:43
Παιδιά μη ξανανοίξετε φουρνάκι γιατί θα έρθει η ΕΕΤΤ με τα ραδιογωνιόμετρα και θα κατασχέσουν και το κοκκινιστό μαζί με το φούρνο... :? :? :twisted:

leosedf
20-04-06, 00:06
plz μην ξεφεύγετε ΠΑΛΙ απ το θέμα.
Για την πληροφόρηση σας τα 2,4 δεν κάνουν πλέον για παρεμβολές (το πολύ πολύ να παρεμβάλλεις κανένα wifi)
Τα ραντάρ πλέον βρίσκονται στη ζώτη απο 3,1 εως 3,5 Ghz και είναι απόλυτα ψηφιακά, αποστέλλωντας μια σειρά φηφιακών παλμών (κρυπτογραφημένη απο εσωτερικούς αλγόριθμους του ΝΑΤΟ) στέλνουν και λαμβάνουν ΜΟΝΟ αυτόν, οτιδήποτε άλλο το απορρίπτουν ως παράσιτο και επίσης χρησιμοποιούν pseydo random frequency hopping.
Βεβαια όλα αυτά δεν ισχύουν σε ολα τα ραντάρ της Ελλάδος αλλα μόνο στα δυο μεγαλύτερα (Ισμαρος - Χανιά) και είναι τελευταίας τεχνολογίας 3D ραντάρ(τρείς δέσμες εντοπισμού με κεραία πολλαπλών λοβών ακτινοβολίας).

Κοινώς: Με φριτέζες και τοστιέρες αποκλείεται να γίνει παρεμβολή
Δεν επηρεάζονται απο αλουμινόφυλλα (που ρίχναν παλιά), μπορεί να σου δείξει και συνωστισμό κατοικιών/ανθρώπων εκεί που υπάρχει (μεγάλες πόλεις κλπ) και άλλα πολλά.
Είχα την ευκαιρία να είμαι σε ενα απο αυτά και είναι αρκετά νέα τεχνολογία μπορώ να πώ.
Η ισχύς είναι στα 1200kW με λυχνία klystron (ναι είναι ΜΕΓΑΛΗ) απ οτι θυμάμαι η τάση ηταν στα 40kV με 2-3 Amper (αουτς).

kostas30
20-04-06, 00:13
φιλε leosedf μου χαβαλε κανω

εχω μια υδροψυκτη τερας απο ρανταρ τη θελει κανεις να του τη χαρισω??? μου πιανει το χωρο?

kostas30
20-04-06, 00:16
η λυχνια που λεω ηταν στο συστημα καναρης πριν 20 χρονια υποψην ειναι καινουργια

Giannis511
20-04-06, 00:21
Τί λυχνία είναι αυτή?Που είσαι?Εγώ κάνω συλλογή από τέτοιες παλιές λυχνίες.Αμα μπορείς ρίξε καμία φωτό!

kostas30
20-04-06, 00:30
γιαννη 511 δεν εχω foto τωρα αλλα παρε μια μικρη γευση απο μερικες που εχω
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=396&postdays=0&postorder=asc&start=0

radiodj105
20-04-06, 16:52
'Εχω μια υδροψυκτη τερας απο ρανταρ τη θελει κανεις να του τη χαρισω???
Έχω έναν φίλο που είναι αξιωματικός στην αεροπορία. Μου έλεγε το παλικάρι ότι όταν έφευγε ο "συχρονισμός" του ραντάρ και τον σάρωνε (μιλάμε για απόσταση 50m από το ραντάρ) είχε κάτι τρελούς πονοκεφάλους...
Και βασικά το πρόβλημα όλης της μονάδας εκεί πάνω, ήταν να είναι πάντα πίσω από την εκπομπή του ραντάρ.