PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση



HERMEAS
19-04-06, 19:32
Καλησπερα παιδια

γνωριζει κανεις καποιο προγραμμα το οποιο επιστρεφει το σκληρο δισκο στην αρχικη του κατασταση μετα την επανεκινηση (σβηνοντας οποιαδηποτε εγκατασταση εχει γινει προγραμματων στο HD η αποθηκευση δεδομενων.)

radiodj105
19-04-06, 21:54
Αυτό έπρεπε να το είχες κάνει πριν σου δημιουργηθεί το πρόβλημα. (να έχεις δηλαδή κάνει ghost).

Πλέον δεν θέλεις πρόγραμμα για επαναφορά του σκληρού δίσκου. Χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα που να "απαγορεύει" βασικά σε κάποιες εγκαταστάσεις που έκανες, να σου βλάψουν το σύστημα.

Αν το πρόβλημά σου δημιουργήθηκε μετά από εγκατάσταση κάποιου προγράμματος, τότε πήγαινε στην "έναρξη" επέλεξε "εκτέλεση" και γράψε "msconfig" και πάτα enter.
Στην τελευταία προς τα δεξιά επιλογή θα δεις τί σου φορτώνει κατά την εκκίνηση. Αν δεις ότι κάτι δεν σου χρειάζεται, ξε-τικάρισέ το. Μετά θα σου ζητήσει επανεκίνηση.

Είμαι στη διάθεσή σου για ότι χρειαστείς και εύχομαι να μην μου σβήσουν ΚΑΙ αυτό το μήνυμα.

gsmaster
19-04-06, 23:00
Έχω ακούσει κάτι για ένα πρόγραμμα εν ονόματι DEEP FREEZE που κάνει αυτή την δουλειά.

ok1gr
19-04-06, 23:33
Έχει πολλά,
Το καλύτερο που έχω δοκημάσεις είναι το easy recovery pro. της ontrack http://www.ontrack.com/software/

Που θα το βρείς πιστεύω ξέρεις ;)

leosedf
20-04-06, 01:10
www.faronics.com
Deep Freeze υπάρχει σε διάφορες εκδόσεις, απ τα πιό καλά που έχω δεί και τα χρησιμοποιούν πολύ σε νετ καφέ.
Απο τις σχολαστικές δοκιμές μου εχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ προγραμματάκι, αφού μπορείς να ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ το μηχάνημα (οπως γίνεται σε πολλά καφέ) και με μια επανεκκίνηση έχεις καθαρό μηχάνημα απείραχτο.
To Easy Recovery Καλό αλλα δεσμεύει image με οσα Gb χρησιμοποιείς, δηλαδή εαν τα δεδομένα στο δίσκο είναι 10gb τότε και το image που δημιουργεί δεσμεύει αλλα 10gb απ το δίσκο (με άλλα λόγια 10GB μείον στο χώρο του δίσκου)
Το deep freeze δεσμεύει μόνο μερικά KiloBytes οσο και αν τον δυαλίσεις (σβήσε/κατάστρεψε οτι θές)
Και είναι αρκετά γρήγορο ωστε να μην επηρεάζει την ταχύτητα εκκίνησης/λειτουργίας του υπολογιστή

ok1gr
20-04-06, 01:19
Παιδιά μπερδεύτικα....
Πράγματι το deep freeze είναι καλo....

Το easy recovery είναι για άλλη δουλειά....
Μπορεί να επαναφέρει αρχεία ακόμα και μετά από format κτλ....

Νόμιζα ότι ζητούσες κάτι τέτοιο....

leosedf
20-04-06, 01:21
Ναι έκανα λαθάκι κι εγώ.
Το Easy Recovery είναι για ανάκτηση δεδομένων, Μάλλον ενοούσα το Norton Ghost :P :P

HERMEAS
20-04-06, 10:00
ευχαριστω για τις απαντασεις σας