PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για την LCD



frogman
20-04-06, 20:19
Έχω μια LCD η οποία έχει 14 pin μήπως υπάρχει κανένα σχέδιο για το πως θα γίνει η
συνδεσμολογία του κυκώματος στο PC :?:
Βασικά έχω ένα σχέδιο αλλά είναι για 16 pin. :D :D :D :D :lol: :lol:

paokaras45
20-04-06, 22:58
Απλά η οθόνη σου δεν έχει φωτισμό! Ακολούθα τις οδηγίες για τα 16pin και θα είσαι ΟΚ

staaronis3
20-04-06, 23:42
Έχω και εγώ μία απορία σχετικά με την lcd οθόνη! Γίνετε να βάλω 2 οθόνες lcd σε μία παράληλη (μαζι συνδεμενες ενωώ να δήχνουν το ίδιο) ή δεν θα δουλέβουν σωστά? Ακόμα δεν γίνετε να πάρουμε ρεύμα για το φωτισμό από καποια pin της παράληλης;

frogman
21-04-06, 11:08
Δεν σε κατάλαβα η οθόνη μου έχει 14 pin πως να ακολουθήσω τις οδηγίες για τα 16 pin αφού
έχει δυο λιγότερα, πως θα ξέρω πιο ποδαράκι είναι για +5ν και -5v.΄
Και επίσης πως θα συνδέσω τα καλώδια από το βίσμα του εκτυπωτή,
έτσι ώστε να την βάλω να δείξει κάτι.

Please Help!

_ab
21-04-06, 13:08
Γνωριζεις την μαρκα της?????

gsmaster
22-04-06, 02:10
Για την οθόνη με τα 14 πιν, μπορείς να κάνεις την ίδια συνδεσμολογία, αλλά χωρίς να βάλεις τα 15 και 16. Είναι για τον φωτισμός της οθόνης και δεν χρειάζονται.

Όσο για δύο οθόνες σε μια παράλληλη, μπορείς, δες εδώ: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2163

frogman
25-04-06, 10:19
Έφτιαξα την κατασκευή της LCD την σύνδεσα στον υπολογιστή και όπως είναι η τροφοδοσία
της οθόνης στα δεξιά στην κάτω μεριά μου έβγαζε 16 μαύρα κουτάκια, η οθόνη όμως
δεν έδειχνε τίποτα τι μπορεί να φταίει :?: και που πρέπει να εμφανίζονται τα κουτάκια επάνω
η κάτω :?:

ok1gr
25-04-06, 14:57
1. είσαι ok. Αν δεν βάλεις το πρόγραμμα δεν θα δείς τπτ.
2. Τα πάνω και κάτω έχουν σχέση με το πώς την κρατάς...

ΚΑΝΟΝΙΚΑ το πάνω μέρος είναι εκεί που μπαίνουν οι ακίδες
Δλδ.μάλλον την κρατούσες ανάποδα, άρα τα κουτάκια είναι πάνω.
Άρα είσαι ok. Απλά βάλε το lcdsmartie ;)

frogman
26-04-06, 19:10
Σωστός την κρατούσα ανάποδα αλλά δεν μπόρεσα να την κάνω να δείξει κάτι :ok:

_ab
26-04-06, 21:54
Σωστός την κρατούσα ανάποδα αλλά δεν μπόρεσα να την κάνω να δείξει κάτι :ok:

Για παιξε με το contrast της.....

frogman
29-04-06, 23:31
Τι σημαίνει contrast

gsmaster
30-04-06, 00:01
Το contrast είναι η αντίθεση, δηλαδή το πόση έντονα θα φαίνονται τα κουτάκια. Το ρυθμίζεις απο το ποδαράκι 3 της οθόνης, βάζοντας ένα τριμμεράκι. Συνήθως πρέπει να είναι πιο κοντά στην γείωση για την μέγιστη αντίθεση, οπότε αν απλά γειώσεις το ποδαράκι 3 θα είσαι ΟΚ. Αυτό βέβαια δεν ισχύει σε όλες τις οθόνες.

Αν βλέπεις τα κουτάκια στην μια μόνο γραμμή το contrast είναι ΟΚ

_ab
30-04-06, 03:13
Αν βλέπεις τα κουτάκια στην μια μόνο γραμμή το contrast είναι ΟΚ

Αυτο δεν ισχυει παντα,γιατι το contrast μπορει να ειναι σε σημειο που να ειναι εντελως αχνο και να μην φαινεται τιποτα..... :wink:

frogman
11-06-06, 00:05
Μήπως ξέρεις κανείς με ποιο πρόγραμμα μπορεί να δείξει ελληνικά η LCD :?: ενοείται
πως η LCD θα μπορεί να δείξει ελληνικά.

gsmaster
11-06-06, 01:13
Μόνο με αυτό το πρόγραμμα, http://www.hlektronika.gr/pafiledb/pafiledb.php?action=file&id=36 αλλά δεν έχει και τις τρελλές δυνατότητες.

Απο την σχεδιασή της η οθόνη δεν έχει μέσα ελληνικούς χαρακτήρες. Δίνει χώρο για να φτιάξει ο χρήστης 8 δικούς του χαρακτήρες. Μπορούμε λοιπόν εκεί να βάλουμε τα ελληνικά κεφαλαία που δεν υπάρχουν στα αγγλικά, για τα πεζά είναι αδύνατο να εμφανιστούν πάνω απο 8 χαρακτήρες ταυτόχρονα...

frogman
17-06-06, 22:42
Ευχαριστώ! :lol: :D