PDA

Επιστροφή στο Forum : επιλογη εκτυπωτη



jakektm
20-04-06, 22:27
τι εκτυπωτη προτινετε για νορμαλ δουλειες γραφειου? αρκετα καλες ασπρομαυρες/εγχρωμες εκτυπωσεις και 'καλουτσικες' φωτογραφιες.. Ψηφιστε με γνωμονα τιμη εκτυπωτη--ποιοτητα εκτυπωσης--τιμη μελανιων
Γραψτε και την γνωμη σας... :arrow:

jakektm
20-04-06, 22:29
τα μελανια γραψτε εαν ειναι τα 'φθηνα' (imitation) 8)

antonis_p
20-04-06, 23:29
για HP δυσκολα βρισκεις μαϊμου μελανια γιατι εχουν την κεφαλη πανω στο cartridge.
Δεν ξεκινας καλυτερα απο τις τιμες των μελανιων; original & μαϊμου.

Γιατί καλουτσικες φωτογραφιες; Αν εχεις παρει μια φωτο 4-5 megapixels,
γιατί να βγαζεις "καλουτσικες" φωτο; Στην αγορα πλεον η εκτυπωση ειναι οικονομικη,
αρα αποφασισε με γνωμονα τις υπολοιπες δουλειες γραφειου.

http://www.carrefour.gr/gr/asp/active_spot.asp?L=1&N=352

ΥΓ, ειναι αληθεια οτι εκει στην Εδεσσα εχετε 2 ή 3 ραδιοερασιτεχνικες ενωσεις;

jakektm
21-04-06, 01:19
αν και καλη περιπτωση ο lexmark αλλα κοιτα τι γραφει (δυστυχως)....ΕΓΧΡΩΜΟΣ ΕΚΤΥΠΩΤΗΣ 4800 x 1200 dpi ΕΠΙΠΕΔΟΣ ΣΑΡΩΤΗΣ 600 x 1200 dpi - 48bit ΑΝΤΙΓΡΑΦΙΚΟ (ΕΓΧΡΩΜΟ & ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΟ) 1 ΧΡΟΝΟ ΕΓΓΥΗΣΗ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ 27-28/02/2006

οσο για τις ενωσεις δε γνωριζω... 8)

antonis_p
21-04-06, 07:29
τον βγαζει συχνα σε προσφορα,
μια - δυο φορες τον μηνα!!!

jakektm
21-04-06, 09:24
α, οκ..

staaronis3
25-04-06, 00:47
Εγώ προτείνω hp.Με τα μαϊμού μελάνια μ φένετε ότι μετά δεν θα καλύπτετε από εγγύηση! Για τους hp εκτυποτές υπάρχουν μελάνια
τα οποία με μία απλή και φτηνή συσκεβή μπορεί να τα γεμίσει οποιος να 'ναι με πολύ χαμιλό κόστος! Ακόμα υπάρχουν μαγαζιά που ξαναγεμίζουν τα γνήσια μελάνια! Βέβεα αυτα τα μελάνια υπάρχει κύνδηνος να καταστρέψουν τον εκτυποτή!

ok1gr
25-04-06, 01:44
Παιδιά πιστευώ ότι αυτό που λένε οι εταιρίες, ότι δλδ. αν ξαναγεμίζεις μελάνια μπορεί να χαλάσει ο εκτυπωτής είναι χαζομάρα και μου θυμίζει κάτι που διάβασα σε manual από κινητό samsung που έλεγε: "μην βάφετε τις προσόψεις γιατί το κινητό μπορεί να πάρει φωτιά"

όλα είναι κόλπο....

φυσικά και δεν μπορούν να καταλάβουν άν έβαλες "μαιμού" (που στην ουσία είναι ή ίδιες κεφαλές hp, ξαναγεμισμένες) η αν το ξαναγέμισες εσύ...

Πόσα λεφτά μπορεί να βγάζει μια εταιρία από τον εκτυπωτή πχ.???
Εγώ λέω ότι τον πουλάει στο κόστος...
Για την ακρίβια αγοράζεις τα μελάνια και παίρνεις τον εκτυπωτή δώρο....

Εγώ στον δικό μου (hp5550) έχω ξαναγεμίσει την ίδια κεφαλή (την οποία αγόρασα κιόλας ξαναγεμισμένη*****) δεκάδες φορές και τύπωσα 100άδες για να μήν πώ 1000άδες φωτογραφίες σε best ποιότητα σε 4800 ανάλυση.... με καμιά ποιοτική διαφορά από τα "γνήσια μελάνια..."


***** Πώς έρχονται στα χέρια μας οι ξαναγεμισμένες/συμβατές κεφαλές:

Θα μιλήσω για την hp που γνωρίζω καλύτερα....

ΜΟΝΟ η hp βγάζει καφαλές για τους εκτυπωτές της!
Πολλά μαγαζιά αγοράζουν κεφαλές 2Ε περίπου την κασέτα....
τις πουλάνε με τη σειρά τους στις εταιρίες που τις ξαναγεμίζουν οι οποίες τις καθαρίζουν και στη συνέχεια ξύνουν το σήμα της hp για να μην φαίνεται...

Chris Valis
25-04-06, 09:50
Σωστός!!!! έχω ένα PHOTOSMART P1000 από το 1999 για τον οποίο έχω αγοράσει 2 (ναι δύο) φορές μονο μελάνια.... Τι συσκευές και τρίχες ρε παιδιά; Μια σύριγγα και κομμένη βελόνα χρειάζεται (μην τρυπηθεί και κανείς).

Η HP και κάθε HP βγάζει τα λεφτά της από τα cartriges με το μελάνι, αλλά δεν μπορεί να απαγορεύσει την πώληση ανακατασκευασμένων cartriges. Όσο για την εγγύηση, αφήστε το καλλίτερα... Σκούρα τα πράγματα ούτως ή άλλως... Πάντως πρέπει να παραδεχτούμε ότι είναι σκυλιά όλοι οι inkjet και δύσκολα χαλάνε. Ειδικά oi HP που ο κρύσταλλος αλλάζει με κάθε μελάνι.

ok1gr
25-04-06, 15:15
Πράγματι....
Το πολύ πολύ να δείς καμιά σπασμένη βάση κεφαλής και αυτό σπάνιο...

jakektm
27-04-06, 10:55
Τελικα πηρα τον hp business inkjet 1000.Πολύ καλος μεχρι στιγμής (μονο2 μερες τον εχω, γιαυτο λεω μεχρι στιγμης) και απο φωτογραφιες αρκετα ικανοποιητικη αποδοση. Παιζει και μια μαγκια με κεφαλες και μελανια που πρωτη φορά μου ετυχε. Thanx για τις αποψεις σας.

jakektm
27-04-06, 11:13
α και κατι αλλο. Μολις τον εβαλα μπρος , εκτυπωσε 2 σελιδες για "ζυγοσταθμιση" :o των μελανιων. Κατα την διαρκεια που εκτυπωνε εβλεπα την κεφαλη να εκπεμπει ενα φωτισμο μπλε (σαν μπλακ light) πανω στο χαρτι και να στελνει φωτεινους παλμους σαν να διαβαζει κατι.... Ξερει κανεις σχετικα με αυτο? Εκανε αυτοματο calibration? :hammer: εχω καιρο να ασχοληθω με εκτυπωτες και παραξενευτικα..

Chris Valis
27-04-06, 11:29
Ευθυγράμμιση λέγεται, παλιά ο εκτυπωτής τύπωνε μια σελίδα και έπρεπε να δεις με το μάτι σου ποιές γράμμες ήταν οι σωστές και να του πεις, Τώρα έχει το led που λες και ένα μικρό ccd και βλέπει μόνος του τις γραμμές...

jakektm
27-04-06, 12:33
καλα το μυριστηκα :psonio: .......