PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΡΧΗ (εξοπλισμός εκπομπής)



BlackMask
22-04-06, 13:09
γειά σας. επειδή έχω μούρλια με τις τηλεπικοινωνίες και γενικά με σήματα και έτσι, θα ήθελα να μου πείτε τι θα χρειαστώ, για να φτιάξω έναν εναν δικό μου σταθμό (μικρό στην αρχή) και να εκπέμπω σε δική μου συχνότητα FM (το μόνο που ξέρω ότι θα χρειαστώ είναι: πομποδέκστη βάσης, κεραία, ενισχυτή, tuner). μπορείτε να με βοηθήσετε;

antonis_p
22-04-06, 14:26
Μην "χωσεις" πολλα...
δεν θα τα χαρεις :lol: :lol: :lol:
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2942

Ξεκινησε να διαβαζεις καλυτερα και θα μαθεις τί χρειαζεσαι...
Ο "πομποδεκτης βασης" δεν εκπεμπει σε wide fm και σου ειναι αχρηστος παντως.

moutoulos
22-04-06, 14:47
BlackMask :D
Καλώς ήρθες στο φόρουμ μας !!.
Θα σου συνιστούσα να "μελετήσεις" λίγο το φόρουμ,
και θα δείς οτι θα σε βοηθήσει (στην απορία σου) :wink: .

BlackMask
27-04-06, 17:16
Ρε σις. Ξέρετε τι δεν σκέφτηκα να προτίνω; Θα μπορούσε ο κάθε Ραδιοερασιτέχνης (ο οποίος εννοείτε ότι έχει όλα τα απαραίτητα εργαλεία και όλες τις σχετικές άδειες) να πήγαινε στην εκκλησία της ενορίας του την Ανάσταση και να συνέδεε τα μηχανήματα του σε αυτά της εκκλησίας, έτσι ώστε να μπορεί ο καθένας να ακούει εκκλησία σε πολούς σταθμούς (να διαλέγει ο ακροατής τι σταθμό θέλει ανάλογα με το ψάλσιμο π.χ., τον τρόπο διεξαγωγής της λειτουργίας κ.α.). Επειδή είμαι καινούριος σε αυτόν τον τομέα, δεν ξέρω αν είναι αυτό εφικτό ή πολύ μα πολύ τρελό. Το ξέρω ότι υπάρχουν ήδη σταθμοί που το κάνουν αυτό, αλλά έτσι ο κάθε Ραδιοερασιτέχνης, και δεν θα έλειπε από την εκκλησία (χωρίς να έχει την μάνα του να του λέει κάθε λίγο και λιγάκι ότι είναι κακό να μην πηγαίνει εκκλησία και να μένει σπίτι), αλλά και θα έκανε και το κομάτι του. Περιμαίνω απόψεις.

kostas30
27-04-06, 17:20
:thinking: :thinking: ](*,) ](*,) :hammer: :hammer: :hammer: :mrgreen: :head: :head: :glop: [-o< [-o< [-o< [-o<

_ab
27-04-06, 22:22
θα μας τρελανεις ΤΕΛΕΙΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:shock: :shock: :shock: :hammer: :hammer: :head: :help: :help:

tzitzikas
27-04-06, 22:39
να σε καλα BlackMask με εκανες και γελασα :P


:lol:

Giannis511
28-04-06, 20:25
Φίλοι ακροατές καλησπέρα σας ακούτε τον σταθμό του BlackMask λειτουργεία της Ανάστασης απευθείας από το ναό!

Ανεπανάληπτο!Εγώ μένω κοντά σε δημοτικό θέατρο και σκεφτόμουν να έκανα τις συναυλίες απευθείας.Τέλος πάντων θες να κάνεις σταθμό ραδιοφωνικό στα fm φτιάξε ένα κύκλωμα από τα αυτοταλάντωτα που έχει στα κυκλώματα είναι πολύ καλά και με λυχνίες που βρωμάνε στο Μοναστηράκι.
Εγώ θα πρότεινα:
-Αυτοταλάντωτος πομπός 30W με απλό δίπολο σαν κεραία
-Ένα φτηνό μίκτη ήχου της πλάκας(30-40ευρώ) για να έχεις και μικρόφωνο
-Καλό βίσμα για να μη σε μαζέψουν

Ποια είναι η περιοχή σου? (για να σου πούμε τι ισχύ χρειάζεσαι για να ακουστείς καλά)

KarlBarks
28-04-06, 20:37
:thinking: :thinking: ](*,) ](*,) :hammer: :hammer: :hammer: :mrgreen: :head: :head: :glop: [-o< [-o< [-o< [-o<




+1

AKIS
28-04-06, 23:53
μηπως λειπουν καποια ποστ ς εδω?????

gRooV
29-04-06, 01:07
Πράγματι λείπουν γιατί μεταφέρθηκαν στην σωστή ενότητα (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=3158). :D

AKIS
29-04-06, 11:04
:ok: :ok:

BlackMask
29-04-06, 21:30
Οπότε, πέταξα πατάτα!!!!!!!! :lol: Ωραία τα σχόλιά σας. Με έκαναν να γελάσω. Όμως, θα μπορούσατε να μεταφέρετε τα εργαλεία σας, για εκπομπή κάποιας συναυλίας π.χ. Αυτό δεν είναι πατάτα. Όσο για το πού μένω, παραμαίνει ανεξήγητο.......Όχι. Πλάκα κάνω. Μένω στην Αρχαία Κόρινθο (για όσους δεν ξέρουν, είναι λίγο πιο έξω από την Κόρινθο).

kostikas
29-04-06, 21:38
Καλησπέρα σας.
παιδιά εγώ που ψάχνομε για τηλεοπτική εκπομπή ποιος θα με καθοδήγήσει στα βασικά;
Έχω πολύ διάθεση για διάβασμα!!!!περιμένω κάποιο ποστ !!!
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Κωστής

electron
29-04-06, 22:55
Mήπως το εν λόγω θέμα ειναι αντίθετο με τον νέο κανονισμό του site? Βλέπετε λοιπόν ότι γι αυτά ανησυχουσα και γι αυτα εξέφραζα τις ευλογες απορίες μου.

BlackMask
16-03-08, 04:28
Οκ..Διαγράψτε το άμα υπαρχει πρόβλημα...

lynx
16-03-08, 05:32
δεν γινεται... εχουν περασει 2 χρονια! :mrgreen:

Τρελός Επιστήμονας
16-03-08, 11:53
Μόλις τώρα διάβασα όλη τη σειρά των μηνυμάτων και θυμήθηκα το εξής: Κάποτε σε μια εκκλησία σε Αθηναϊκή συνοικία πριν από δυο δεκαετίες περίπου είδα ένα σύρμα τεντωμένο ανάμεσα σε δυο μονωτήρες (ο ένας ήταν στερεωμένος στο καμπαναριό). Ρώτησα και έμαθα ότι κάποιος ψάλτης με έφεση στα ηλεκτρονικά και στη... ραδιοπειρατεία(!) είχε κατασκευάσει ένα αυτοταλάντωτο πομπό στα μεσαία κύματα και το είχε συνδέσει με τη μικροφωνική εγκατάσταση του ναού ώστε να μεταδίδονται οι ακολουθίες στο ραδιόφωνο. Η ιστορία είναι πέρα για πέρα αληθινή!

BlackMask
16-03-08, 15:00
Να ρε....αμέσως να μου την πείτε...... :P:P
Γίνεται τελικά.... :D:D:D:D:D

RFΧpert
16-03-08, 16:01
Μόλις τώρα διάβασα όλη τη σειρά των μηνυμάτων και θυμήθηκα το εξής: Κάποτε σε μια εκκλησία σε Αθηναϊκή συνοικία πριν από δυο δεκαετίες περίπου είδα ένα σύρμα τεντωμένο ανάμεσα σε δυο μονωτήρες (ο ένας ήταν στερεωμένος στο καμπαναριό). Ρώτησα και έμαθα ότι κάποιος ψάλτης με έφεση στα ηλεκτρονικά και στη... ραδιοπειρατεία(!) είχε κατασκευάσει ένα αυτοταλάντωτο πομπό στα μεσαία κύματα και το είχε συνδέσει με τη μικροφωνική εγκατάσταση του ναού ώστε να μεταδίδονται οι ακολουθίες στο ραδιόφωνο. Η ιστορία είναι πέρα για πέρα αληθινή!
Κυψελη - Κερκυρας, 1982 :!: ιδια πραγματα :lol: