PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεχειρισμός υπολογιστή



paris7
27-04-06, 00:52
Ήδη μόλις αγόρασα το τρανζίστορ για να κατασκευάσω το παρακάτω κύκλωμα. αλλά μπερδεύτηκα με την δίοδο. Η δίοδος είναι ζενερ στα 5V?

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=451

xampos
27-04-06, 01:03
ζενερ στα 5,1 v

paris7
27-04-06, 01:32
ευχαριστω

Chris Valis
27-04-06, 10:10
Απάτη κύκλωμα... Δεν αξίζει, χρησιμοποιεί πολύ το cpu, καλλίτερα να μπεί ένα pic/avr/8051 που να μιλάει κανονικά με την σειριακή...

PiCBuRn3r
28-04-06, 00:40
Απάτη κύκλωμα... Δεν αξίζει, χρησιμοποιεί πολύ το cpu, καλλίτερα να μπεί ένα pic/avr/8051 που να μιλάει κανονικά με την σειριακή...

Αυτό είναι σχετικό... Σε μένα με Lirc (έχω μόνο linux) και AMD64 ούτε το 1% δεν χρησιμοποιεί...

gsmaster
28-04-06, 00:46
Απάτη κύκλωμα... Δεν αξίζει, χρησιμοποιεί πολύ το cpu, καλλίτερα να μπεί ένα pic/avr/8051 που να μιλάει κανονικά με την σειριακή...

Με 5 εξαρτήματα όμως δεν νομίζω να μπορούσε να γίνει πιο απλό και οικονομικό. :)

Αν μπορείς να το φτιάξεις, με χαρά θα το φιλοξενήσουμε στις σελίδες μας. :)

Chris Valis
28-04-06, 00:55
Απάτη κύκλωμα... Δεν αξίζει, χρησιμοποιεί πολύ το cpu, καλλίτερα να μπεί ένα pic/avr/8051 που να μιλάει κανονικά με την σειριακή...

Με 5 εξαρτήματα όμως δεν νομίζω να μπορούσε να γίνει πιο απλό και οικονομικό. :)

Αν μπορείς να το φτιάξεις, με χαρά θα το φιλοξενήσουμε στις σελίδες μας. :)

Δεν έχω φτιάξει κάτι γιατι υπάρχουν άψογα ήδη στο ιντερνετ:
http://fly.srk.fer.hr/~mozgic/UIR/

Knight Rider
28-04-06, 01:57
Ειχα κατασκευασει και εγω παλια ενα παρομοιο κυκλωμα με 2 μονο εξαρτηματα. Εναν uC και ενα RF module. Ασυρματα απο τα 300 μετρα. Καλη φαση!

nikoskourtis
28-04-06, 03:47
το καλο με αυτο το κυκλωμα ειναι οτι ειναι πολυ φθηνο και απλο.
Το ποση cpu χρησιμοποιει δεν νομιζω οτι ειναι θεμα κυκλωματος. Εμενα σε windows 98/ME οταν βλεπω ταινια ή ακουω μουσικη και πατησω ενα πληκτρο στο τηλεκοντρολ σταματαει η ταινια ή το τραγουδι στιγμιαια. Σε windows 2000/XP δεν καταλαβαινει τιποτα. Αρα μαλλον ειναι θεμα διαχειρησης πορων του λειτουργικου κι οχι κυκλωματος.

Jarik
11-07-06, 22:39
Καλησπέρα,
από τότε που αγόρασα εξωτερικό TV-tuner, με ενδιαφέρουν τέτοια κυκλώματα τηλεχειρισμού.

Βασικά θέλω να ρωτήσω για τον IR-detectror πρέπει να είναι συγκεκριμένης συχνότητας? της συχνότητας του τηλεχειριστηρίου δηλαδή? Και πως μπορώ να δω τη συχνότητα του τηλεχειριστηρίου μου?