PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικεραυνικο συστημα



nikos-b
28-04-06, 17:47
Κατάρχας χαιρετω ολο το forum. Πρωτη φορα μπαινω στο site και ομολογω οτι θα γινει απο τα αγαπημενα μου. Θα ηθελα κι εγω με την σειρα μου να κανω καποιες ερωτησεις. Θα ηθελα να μου πειτε εαν ξερετε καποιο κυκλωμα ειτε αν υπαρχει στο εμποριο ειτε αν μπορειτε να μου το στειλετε στο mail μου προστασιας του πομπου . Συγκεκριμενα εχω ενα exciter pll 100 watt της c+a και ακομα δεν το πηρα μου καηκε το τρανζιστορ εξοδου που ειναι mosfet και ειναι και ακριβο και δεν μπορω καθε φορα που βρεχει να βγαζω την κεραια εκπομπης εχω παρει απο το εμποριο εως τωρα τρια αντικεραυνικα που κοστιζουν γυρω στα 30 ευρω. Αυτα συγκεκριμενα συνδεονται στην εξοδο του πομπου και εχουν μεσα ενα καψιλιο που τραβαει το στατικο ηλεκτρισμο απο τα συννεφα κι εχει ενα ακροδεκτη που συνδεεται με την γειωση αλλα το προβλημα ειναι το εξης: οταν παω να ανοιξω την ισχυ του πομπου πανω απο 20 watt ανεβαινουν παρα πολυ τα στασιμα. Σας παρακαλω πειτε μου μια λυση δεν ξερω τι αλλο να κανω. Τα συγχαρητηρια μου στους συντελεστες του site κι ελπιζω συντομα να εχω νεα σας. Ευχαριστω.

^Active^
28-04-06, 18:52
Φιλε μου καλο θα ηταν να διαβασεις πρωτα τους κανονισμους του forum. Δεν θα πρεπει να γραφεις με κεφαλαια γραμματα γιατι ειναι σαν να φωναζεις. Αν μπορεις κανε ενα edit το post σου.

Φιλικα Μιχαλης

Υ.Γ Στα λεω εγω πριν σε προλαβουν οι διαχειριστες του site :wink:

Mihalis_Creta
29-04-06, 01:13
nikos-b εγραψε :

...ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΜΟΥ ΚΑΗΚΕ ΤΟ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ ΕΞΟΔΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ MOSFET ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΟ...

nikos-b eγραψε :

...ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΤΟΥ ΠΟΜΠΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 20 WATT ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΑ ΣΤΑΣΙΜΑ...

αποτι καταλαβα φιλε μαλλον δεν φταιει ο καιρος !!!!!! :roll:
Για ξανατσεκαρε την κεραια και το καλωδιο σου !!!!!

nikos-b
29-04-06, 13:19
οχι δεν φταίει ουτε ο πομπος ουτε η κεραία. Αφού όταν συνδέω τον πομπό απ'ευθείας με την κεραία όλα δουλεύουν κανονικά ενώ όταν βάζω το αντικεραυνικό μου ανεβαίνουν τα στάσιμα είτε το γειώσω είτε όχι. καμιά αλλη ιδέα ;

Mihalis_Creta
29-04-06, 16:54
μηπως μπορεις να μας πεις τον τυπο του αντικεραυνικου που χρησιμοποιεις ? καθως και τον τροπο που το συνδεεις μεταξυ του πομπου και της κεραιας σου ??

Giannis511
29-04-06, 19:06
Ποιο τρανζίστορ έχει το μηχάνημά σου στην έξοδο?

nikos-b
01-05-06, 11:52
το blf 277.Την βρήκα την άκρη παιδία έχω βάλει ένα άλλο αντικεραυνικό συγκεκριμένα είναι το citel και μου έκανε την δουλειά μου αλλά δεν το βρήκα δυστυχώς σε 500 watt το βρήκα σε max ισχύ 70watt αν ξέρει κάποιος που να βρω μεγαλύτερη ισχύ ας μου πει αν μπείτε στο google και πατήσετε (citel ) θα το δείτε .από εκεί που το πήρα έχει μόνο το 70 watt.