PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΥΚΝΩΤΕΣ



athalex
29-04-06, 19:37
Καλησπέρα σε όλους,
Ξέρω ότι την χωρητικότητα των πυκνωτών την μετράμε σε F
Αλλά θέλω αν γίνετε να μου πείτε την κλίμακα
Δηλαδή n, p, μ , και τι σχέση έχουν μεταξύ τους (x100, x1000 κλπ)
Όπως ας πούμε στις αντιστάσεις λέμε ohm kohm ,

Lykos1986
29-04-06, 19:47
Βασικά είναι όπως στις αντιστάσεις. Δηλαδή: Farad, mFarad, μFarad, nFarad και τέλος pFarad και η αντιστοιχία δυνάμεων είναι 10-3 10-6 10-9 10-12 και από εκεί και πέρα συνεχίζει…

athalex
29-04-06, 20:28
Έχω 3 πυκνωτές όχι ηλεκτρολυτικούς
Ο ένας λέει 100n.αυτόν τον καταλαβαίνω
Ο άλλος γράφει 0.01
Και ο άλλος γράφει 0.1
Πόσο είναι ο καθένας ;;;;;;;;

moutoulos
29-04-06, 20:31
Παιδιά κάποτε είχα ένα πινακάκι που τα έλεγε αναλυτικά ... αλλά δεν το βρίσκω :?
Μήπως έχει κάποιος κάτι αντίστοιχο προκειμένου να βοηθηθεί ο Αλέξης :D

moutoulos
29-04-06, 20:34
Έχω 3 πυκνωτές όχι ηλεκτρολυτικούς
Ο ένας λέει 100n.αυτόν τον καταλαβαίνω
Ο άλλος γράφει 0.01
Και ο άλλος γράφει 0.01
Πόσο είναι ο καθένας ;;;;;;;;


0.01 = 10n
0.1 = 100n :wink:

athalex
29-04-06, 20:45
Έχω και έναν άλλο που γράφει 104
Υποψιάζομαι με τις μετατροπές μονάδων που θυμάμαι από το ΤΕΙ
ότι είναι 1nF. Τι λέτε και εσείς;;;;;;

Lykos1986
29-04-06, 22:36
Είναι πολύ εύκολο να ξεχωρίσεις τις τιμές των πυκνωτών από αυτό που γράφουν αρκεί να ξέρεις κάποιους βασικού κανόνες.

1. Όταν η τιμή είναι δεκαδική πχ 0.1 τότε αυτήν αναφέρεται πάντα σε μF. Άσχετα από το αν είναι ηλεκτρολυτικός ή κοινός πυκνωτής.

2. Όταν έχει τιμές του τύπου 104, 103, 102 κτλ τότε η τιμή αναφέρεται πάντα σε pF αρκεί να συμπληρώσεις τα μηδενικά που σου λέει. Δηλαδή για την πρώτη περίπτωση είναι 104 = 100000pF ή 100nF ή 0,1μF.

3. Οι ηλεκτρολυτικοί είναι πάντα σε τιμές μF

jakektm
30-04-06, 01:13
Πολύ σωστα Γιάννη. :!:

panos_panopoulos
30-04-06, 09:13
Επειδή αυτές τις μέρες ψαχνόμουνα κι εγώ όταν ξεκολλούσα πυκνωτές απο παλιά ράδια βρήκα αυτόν τον πίνακα:
http://www.mikesarcade.com/arcade/components.html
κάτω κάτω γράφει πώς χαρακτηρίζουμε τα κινέζικα μερικών πυκνωτών. :idea:

Lykos1986
30-04-06, 10:10
Στην πραγματικότητα τίποτα δεν είναι κινέζικο! Κάθε γράμμα ή αριθμός που υπάρχει είναι και μια πληροφορία. Αρκεί να ξέρεις τους κανόνες για να αποκωδικοποιήσεις την πληροφορία. Πολλά κινέζικα υπάρχουν κυρίως στα ICς, που είναι πληροφορίες κυρίως για την θερμοκρασία λειτουργίας την σειρά παραγωγής τον επιμέρους τύπο κτλ. Αν θες να βρεις πάντως το τι σημαίνουν τότε θα πρέπει να ψάξεις στα datasheets των εταιριών. Βγάζουν συνήθως κάποια φυλλάδια που είναι αποκλειστικά για την ονοματολογία αλλά πολλές φορές βρίσκεις τέτοιες πληροφορίες και στις τελευταίες σελίδες από το datasheet του κάθε υλικού.

hlektrologos000
02-05-06, 12:04
εχει ενα ωραιο πινακακι -μετατροπης on line http://www.bcae1.com/

Πέτροs
25-01-08, 08:26
Παρατηρω σε διαφορουs πυκνωτεs τα ακολουθα χαρακτηριστικα KP,MKC,MKS,MP,MPP,MKP,MKT,FKP,KT, ξερει κανειs τι
σημαινουν?




Ευχαριστω!!!

ReFas
25-01-08, 11:10
Γεια σου Πετρο...

Ολοι αυτοί είναι πυκνωτές με πλαστικό φίλμ σαν διηλεκτρικό μονώτικο...

Υπάρχουν δυο γενικοί τρόποι κατασκευής... ο ένας είναι με φύλλα πλαστικού και μετάλλου που γίνονται σαντουιτς και γενικά λέγονται Metal Foil... και μπορεί να τους δεις σαν ΚΤ ΚP...

Η άλλη κατηγορία κατασκευής (η μεγαλύτερη) είναι με "σκέτο" φύλλο πλαστικού που όμως έχει στη μία πλευρά επιστρωθεί με μέταλλο... εχει ταυτόχρονα δηλαδή και μεταλο και μονωτικό πλαστικό στο ίδιο φίλμ... αυτοί είναι οι Μetallized Film Capacitors.. και είναι οι ΜΚΤ ΜΚΡ κτλ...

Για τα υλικά τώρα ... το Τ είναι για τον πολυεστερα (Polyester Film ...εμπορικές ονομασίες Mylar, Melinex, Hostaphan)

To P για πολυπροπυλένιο (Polypropylene)

To C για πολυκαρμπονε
Το S και Υ για πολυστυρένιου

Αυτά σε γενικά γιατί οι εταιρίες έχουν και δικες τους ονομασίες όπως η WIMA τους FKS η τους FKP και το πράγμα αρχίζει να μπερδεύεται.... οπότε μπορεί κάποιος για πιο σίγουρα αν θέλει να ξέρει τι είναι το καθετί να κοιτάει στα χαρακτηριστικά που δίνουν οι εταιρίες.

Πέτροs
25-01-08, 13:52
Σ ευχαριστω ReFas!!! εχε υπ οψιν σου οτι ξανακερναω καφε.