PDA

Επιστροφή στο Forum : πομπος ΑΜ + καιρεα καθετη



nikos-b
01-05-06, 11:49
Παιδία χαιρετώ για ακόμα μια φορά το forum .θα παρακαλούσα αν ξέρει κάποιος φίλος να μου πει μια έτοιμη λύση για πομπό am δυστυχώς δεν έχω πλέων το χρόνο για να ασχοληθώ και να ξαναφτιάξω λαμπατο μηχάνημα στα μεσαία ..λοιπόν παιδία αν ξέρει παρακαλώ κάποιος να μου δώσει είτε από εδώ είτε στο e-mail μου κάποια διεύθυνση η κάποιο τηλέφωνο κάποιου που να κατασκευάζει πομπό γύρο στα 100watt AM και να πάρω μια επιματζιδικι κεραία κάθετη ας μου πι .είχα ασχοληθεί παλαιότερα με λυχνίες συγκεκριμένα είχα ένα μηχάνημα 6v6 –el504-3x el 519 στα 1200volt ανοδικά με 1 κεραία κάθετη 37 μέτρα με πηνίο φ 60 και έπαιρνα 15 σπείρες αλλά πλέον έπεσε η κεραία αν είσαι από πόλη είναι δύσκολα και βέβαια έπεσε στα κεραμίδια του γείτονα και από τότε τέρμα τα έκλεισα όλα ..λοιπόν είδα στο μέρος που λέγεται για κεραίες κάθετες αλλά δεν κατάλαβα τίποτα ρε παιδία ..καταρχάς να έχετε υποψιν ρε παιδία ότι στο site μπαίνουν και χρήστες που δεν ξέρουν καθόλου αγγλικά ..και επίσης δεν έχουν μεγάλες γνώσεις με το αντικείμενο .. αν μπορεί κάποιος ας μου πι αναλυτικά που μπορώ να κάνω κάτι έτυμο χωρίς να παιδεύομαι .δεν έχω χρόνο λόγο δουλείας όχι ότι δεν το θέλω ..ευχαριστώ..

nikos-b
01-05-06, 12:02
Ξέχασα να πω ότι θέλω πομπό pll φτάνει πια με τις τάσεις τις μεγάλες .είχα κάνη και ένα άλλο μηχάνημα αλλά δεν το έβγαλα ποτέ λόγου πεσίματος τις κεραίας 6L6 –ΕL 504 –2x 813 στα 2klv.έχω φαΐ κάτι σουτ από τάσης !! πάλι καλά που δεν είδα τα ραδίκια ανάποδα !! συγγνώμη για την ανορθογραφία μου παιδία ..και εννοώ σε ένα κουτή αν ξέρη κάποιος όχι PLLκαι μετά LINEAR και χόρια τροφοδοτικό κλπ η PLL και μετά LINER λαμπατο μακριά από υψηλές τάσης !!

Giannis511
01-05-06, 13:01
Δυστυχώς λυχνία =Υψηλή Τάση στο κεφάλι!! :D :head: Α, και πολλοί - πολλοί ηλεκτρολυτικοί. :hammer:

Στον Βασίλη στην Αθήνα (Μοναστηράκι) υπάρχουν τέτοια μηχανήματα κατόπιν παραγγελίας ακόμα! :ok:

antonis_p
01-05-06, 14:32
Στον Βασίλη στην Αθήνα (Μοναστηράκι) υπάρχουν τέτοια μηχανήματα κατόπιν παραγγελίας ακόμα! παει αυτος... πεθανε...

radioamateur
01-05-06, 15:13
Ρίξε μια ματιά στο δικτυακό URL τόπο (http://pll.gr) για να πάρεις μια ιδέα.

kostas30
01-05-06, 16:21
ειναι αρκετα ακριβα τα μηχανηματα του τασου.
θα σου προτεινα http://www.rfsource.gr/ αρκετα αξιοπιστα παρτον τηλ να σου πει

Giannis511
01-05-06, 18:09
To συνεχίζουν το πανυγύρι είναι κάποιος άλλος τώρα εκεί πρέπει να είναι ο αδερφός του συγχωρεμένου του Βασίλη. Είχα κατέβει τις προάλλες να πάρω κάτι ανταλλακτικά και έστηνε ένα κιλοβατικό με 4-400 στην έξοδο τον ρώτησα και μου είπε ότι ήταν παραγγελία!

Τώρα, ο Θεός και η ψυχή του!