PDA

Επιστροφή στο Forum : Sleep σε αρχειο asm



savnik
02-05-06, 13:04
Εχω ενα αρχειο σε asm (pic16f84a) το οποιο ειναι για pll για τα fm.
Το προβλημα μου ειναι οτι στο ραδιοφωνο ακουγονται οι παλμοι μετρησης (program counter) . Δηλαδη ακουγεται ενα τουκ τουκ .........
Βαζω στο τελος του κωδικα πριν το end το sleep αλλα δεν κανει τιποτα
Πως μπορω να το βαλω ωστε μετα απο λιγο (αφου κλειδωσει το pll) να απενεργοποιειται ο program counter

gsmaster
03-05-06, 00:35
Χλωμό το κόβω..
Σε πόση συχνότητα το έχεις να δουλεύει τον Pic? με τι ταλάντωση?


Και γιατί να τον βάλεις για ύπνο? αν κατα την λειτουργία ξεκλειδώσει το Pll τι θα γίνει???

aeonios
03-05-06, 00:45
Νίκο για δες πως το κάνει εδώ ο γείτονας

http://ufukdumlu.sitemynet.com/pll/pll2.htm

gsmaster
03-05-06, 02:25
Ο γείτονας όμως δίνει μόνο το hex και όχι τον κώδικα (.asm)

savnik
03-05-06, 08:16
Χλωμό το κόβω..
Σε πόση συχνότητα το έχεις να δουλεύει τον Pic? με τι ταλάντωση?


Και γιατί να τον βάλεις για ύπνο? αν κατα την λειτουργία ξεκλειδώσει το Pll τι θα γίνει???
Τον εχω με RC ταλάντωση 5.6KΩ-22pF , συχνοτητα 3.6
Γιατι αν σταματησω το ρολοι δεν ακουγεται το τουκ τουκ...(βραχυκυκλωνω το Mclr με τη γειωση)

gsmaster
03-05-06, 18:45
Επειδή η συχνότητα που έχεις είναι σχετικά χαμηλή, περνάει θόρυβος, και ακούγεται. Η λύση που μου έρχεται στο μυαλό είναι να τον βάλεις με κρύσταλλο 4MHz, οπότε και να περάσει θόρυβος δεν θα τον ακούσεις.

Μια άλλη λύση (λίγο βίαιη βέβαια...) είναι να βάλεις ένα κύκλωμα το οποίο να διεγείρεται απο ένα πιν του μΕ το οποίο να γειώνει το MCLR.

savnik
03-05-06, 20:38
Επειδή η συχνότητα που έχεις είναι σχετικά χαμηλή, περνάει θόρυβος, και ακούγεται. Η λύση που μου έρχεται στο μυαλό είναι να τον βάλεις με κρύσταλλο 4MHz, οπότε και να περάσει θόρυβος δεν θα τον ακούσεις.
Δεν νομιζω γιατι η διαφορα ειναι μικρη μεταξυ 3.6MHz και 4MHz


Μια άλλη λύση (λίγο βίαιη βέβαια...) είναι να βάλεις ένα κύκλωμα το οποίο να διεγείρεται απο ένα πιν του μΕ το οποίο να γειώνει το MCLR.
Αυτο το σκεφτηκα και εγω αλλα δεν μου αρεσε σαν ιδεα

amiga
03-05-06, 20:57
Ένα που είχα φτιάξει εγώ παλιά , και δυστυχώς το φαγε κάποιο format :(:(:( με pic 16F876A που οδηγούσε I2C pll και μέτραγε και PWR / REF , AUDIO LEVEL και θερμοκρασία , το δούλευα με 8MHz και δεν είχα θόρυβο. Δεν το είχα δοκιμάσει ποτε με άλλο κρύσταλλο για να ξέρω αν με 3.6 ή 4 θα έκανα τακ τακ. Τον κώδικα τον είχα κάνει σε c με το mplab.

gsmaster
04-05-06, 00:19
Εϊσαι σίγουρος ότι ταλαντώνεις 3,6MHz με RC? Βάλε έναν κρύσταλλο να είσαι σίγουρος...

Knight Rider
04-05-06, 00:47
Για πες μας πως το εβγαλες το 3,6? Με πυκνωτη 20pF σιγουρα, αλλα τι αντισταση?

savnik
04-05-06, 08:18
Για πες μας πως το εβγαλες το 3,6? Με πυκνωτη 20pF σιγουρα, αλλα τι αντισταση?
Το λεει εδω αλλα δεν ξερω αν ισχυει
The 16F84 uses an external RC clock (22pF & 5.6K = approx 3.6MHz, = 900KHz instruction cycle time).

Knight Rider
04-05-06, 13:46
Ενταξει ειναι η συχνοτητα. Τοσο περιπου ειναι, γιατι με RC μπορει να εχεις αποκλιση μεχρι και 25%. Καλο θα ειναι να τη μετρας για να εισαι σιγουρος. Τι τυρανιεσαι ομως με τα RC? Βαλε κρυσταλλο.