PDA

Επιστροφή στο Forum : ΛΥΧΝΙΕΣ ΚΑΙ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ



tzitzikas
03-05-06, 14:53
ειχα μια λυχνια 4-400 και 1 4-250 καμμενες για διακοσμητικα.πανω στη 4-400 ειχε το σημα της ραδιενεργειας και απο κατω εγραφε TH-232 . ψαχνωντας στο ιντερνετ βρηκα οτι το TH-232 αντιστοιχει στο φθοριο (σημ. στοιχειο με το οποιο ειναι φτιαγμενα τα νηματα της λυχνιας και συγκεκριμενα φθοριουχο βολφραμιο) το οποιο ειναι ραδιενεργο στοιχειο και σε μια σελιδα του καναδικου ινστιτουτου ατομικης ενεργειας διαβασα οτι μπορει να προκαλεσει μεχρι και λευχεμιες και προβλημα στα κοκκαλα αν το εισπνευσεις η γενικα περασει στο αιμα σου. ετσι αποφασια να και τις πεταξα μην τυχον και σπασουνε.
εχετε εσεις καμια γνωση επ'αυτου??

Giannis511
03-05-06, 15:21
Όντως μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα αν έρθεις με αυτά σε επαφή(το έχω ακούσει από πολλούς).Επίσης κάποες CX λυχνίες και κάποια τρανζίστορ έχουν βάσεις που είναι από το οξείδιο του βυρηλίου ([b]όχι του βινυλίου) ουσίας πολύ καρκινογόνας τώρα με ποιον τρόπο γίνεται να είναι δεν πάει το μυαλό μου!

Επίσης έχω την εντύπωση ότι οι κάθοδοι των λυχνιών εκπομπής είναι από αυτό το κράμα.

ReFas
03-05-06, 18:03
Το υλικο στις λυχνιες νομίζω οτι είναι το θόριο TH και όχι φθοριο, πρέπει να είναι διαφορετικα χημικά στοιχεία.
Πάντως ναι είναι ραδιενεργο και καλα θα ειναι να μην έχουμε επαφες με τα εσωτερικα των λυχνιων(αν και πρέπει να είναι σε πολυ μικρά ποσοστα).
Επισης ενα αλλο σημειο προσοχης με αυτες τι λυχνιες ειναι οτι λόγω της μεγαλης τάσης ειναι πιθανόν εκπομπή ακτίνων Χ.
Οσο για το οξείδιο του βυρηλιου το βρίσκουμε σε ολα τα RF τρανσιστορ και βρίσκεται ανάμεσα στους ακροδέκτες και στην πατούρα που βιδώνουμε στην ψύκτρα.
Τοξική ειναι η σκόνη και για αυτο καλο είναι να προσέχουμε μη σπάσει το κέλυφος (να μη πιεστει στο βίδωμα,πρώτα στερεώνουμαι το τρανσιστορ και μετα κολαμε τους ακροδέκτες).

NUKE
03-05-06, 18:05
Πολλα ηλεκτρονικα στοιχεια περιεχουν τοξικες ουσιες.Ακομα και οι μπαταριες μολυβδου περιεχουν μολυβδο που ειναι ακρως τοξικος.Δεν πρεπει να στοιχεια αυτα να καιγονται και γενικα να καταστρεφονται.

Τωρα, το φθοριο που αναφερεις γενικα δεν ειναι ραδιενεργο.Μπορει βεβαια να ειναι καποιο αλλο ισοτοπο το οποιο να ειναι ραδιενεργο.Το φθοριο ειναι απο τα πιο ισχυρα οξειδωτικα που υπαρχουν και εννοειτε πολυ καταστρεπτικα για τους οργανισμους και γενικα για την υλη καθως διαβρωνει τα παντα.

tzitzikas
03-05-06, 23:32
δικιο εχεις refas θορειο ειναι το στοιχειο και συγκεκριμενα τα νηματα αυτων των λυχνιων ειναι απο θοριουχο βολφραμιο.εκ παραδρομης εγραψα φθοριο το οποιο δεν εχιε σχεση με ραδιενεργεια.
αν θελετε διαβαστε εδω για το στοιχειο αυτο και τις συνεπειες στο ανθρωπινο σωμα
http://www.safety.queensu.ca/safety/radiation/data_sheets/Th-232.pdf
οντως εχω ακουσει και γω για ακτινες Χ απο λυχνιες τυπου 4-400Α κτλ
ελπιαω απο τις πολλες δοκιμες σε πομπο που δουλευε με τετοια λαμπα να μην προκυψει κανα τριτο αυτι!

radiodj105
04-05-06, 00:52
Επίσης κάποες CX λυχνίες και κάποια τρανζίστορ έχουν βάσεις που είναι από το οξείδιο του βυρηλίου ([b]όχι του βινυλίου) ουσίας πολύ καρκινογόνας τώρα με ποιον τρόπο γίνεται να είναι δεν πάει το μυαλό μου!

Επίσης έχω την εντύπωση ότι οι κάθοδοι των λυχνιών εκπομπής είναι από αυτό το κράμα.

Αμάν με αυτό το οξείδιο του Βυρηλίου! Επί εποχής Τεχνικής Εκλογής 80's... μου είχε σπάσει τα νεύρα ο "designed by soulis" Τα-σούλης (που είναι και συγγενής μου) με τα τοξικά! Δεν είχε βγει ακόμα το Τσέρνομπιλ γιαυτό μιλούσε ο άνθρωπος!