PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ



tronic
04-05-06, 18:07
Καλησπέρα,
Γνωρίζει κανεις το elm 327?
Eχει πειραματιστει να φτιαξει την κατασκευη που προτεινεται στο datasheet?
Κανει για ολα τα αυτοκινητα?
Οποιος γνωρίζει κατι ας αναφερει
Ευχαριστω.

xampos
04-05-06, 21:38
τι ακριβως κανει το κυκλωμα που υπαρχει στα data sheets παντος αν εννοεις απο ταση λειτουργειας ολα τα αυτοκινητα εχουν γυρω στα 12 αλλα οχι σταθεροποιημενη εκτως απο τα φορτηγα και τα λεωφορια που αχουν γυρω στα 24 παντωσ η τροφοδοσια δεν ειναι προβκημα μεγαλο απλως πεσ μασ τη ταση λειτουργειασ του κυκλωματοσ και το ρευμα που θελει ωστε να σου προτεινουμε το τροφοδοτικο που θα χρεισημοποιησεις

Λουκάς
04-05-06, 21:46
Φίλε Tronic το έχω κατασκευάσει το κύκλωμα εδώ και μετρικούς μήνες.
Σε όσα αμάξια το έχω δοκιμάσει δεν είχα πρόβλημα, δεν το δοκίμασα όμως στο group VAG που πάντα είχε διαφορές.

Αν χιαστής κάποια βοήθεια ρώτησε.

@xampos
Το elm327 είναι Multi protocol obd diag. και ο φίλος tronic αν κατάλαβα καλά ρωτάει αν το chip κάνει αυτά που υπόσχεται , να υποστηρίζει δηλαδή όλα τα πρωτόκολλα επικοινωνίας

tronic
05-05-06, 01:43
Φιλε Λουκα,
Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.
Το ενα πραγμα που ηθελα να σε ρωτησω ηταν εαν το σχεδιο που εχει το datasheet ειναι το πρωτινομενο.Κατασκευαζοντας το παιζει η πρεπει να βρω και να ακολουθησω καποιο αλλο σχεδιο.
Το αλλο ειναι εαν σε σχεση με το κυκλωμα του ελεκτορ που ειχε δημοσιευσει ειναι καλυτερο η χειροτερο.
Σε ευχαριστω εκ των προτερων

Λουκάς
09-05-06, 02:45
Φιλε Λουκα,
Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.
Το ενα πραγμα που ηθελα να σε ρωτησω ηταν εαν το σχεδιο που εχει το datasheet ειναι το πρωτινομενο.Κατασκευαζοντας το παιζει η πρεπει να βρω και να ακολουθησω καποιο αλλο σχεδιο.
Το αλλο ειναι εαν σε σχεση με το κυκλωμα του ελεκτορ που ειχε δημοσιευσει ειναι καλυτερο η χειροτερο.
Σε ευχαριστω εκ των προτερων

Το κύκλωμα του ελεκτορ δεν το έχω και δεν μπορώ να τα συγκρίνω.
Είχα κατασκευάσει το κύκλωμα όπως το δίνει στο datasheet στο pcb layout απο την ELM, το οποίο αν το θέλεις μπορώ να το βρώ και να στο στείλω σε μαιλ.

tronic
10-05-06, 15:49
ok..αμα μπορεις στειλτο...
jinos4545@in.gr
Eυχαριστω.
Γνωριζεις εαν κανει και για ιαπωνεζικα αυτοκινητα το συγκεκριμενο?
Μηπως το καλωδιο συνδεσης ειναι διαφορετικο?