PDA

Επιστροφή στο Forum : Αmiga 1200 video pin out



aeonios
05-05-06, 10:09
Μήπως κάποιος φίλος από τα παλιά έχει το mapping για τι κάνει κάθε ποδαράκι στον κονέκτορα του video out;

Eπίσης ψάχνω αν υπάρχει το σχέδιο που κυκλοφορούσε στα 90ς για την σύνδεση 1200/4000 σε VGA monitor.


Υ.Γ. Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να ανοίξω το aminet αυτές τις μέρες....

PiCBuRn3r
05-05-06, 15:30
Μήπως σου κάνει αυτό (http://www.hardwarebook.net/connector/av/amigavideo.html) ?

aeonios
05-05-06, 17:25
Ευχαριστώ πολύ παλικάρι ήδη έκανα ένα καλώδιο για το 1084 κ ενα για VGA monitor!

venatici
05-05-06, 17:57
Που βρηκες 23αρι κονεκτορα, γιατι εγω εφαγα ενα 25αρι με την λιμα επειδη δεν εβρισκα πουθενα?

amiga
05-05-06, 18:17
εγώ πάντως έχω καμια 10αριά 23απινους απο την παλιά και καλή εποχή που πουλούσαν παντου! αν και το genlock μου βγάζει και VGA έξοδο!!! και έχει και scandoubler οπότε ευτυχώς δεν πεδεύωμαι με adaptores!
Αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν με τον μετατροπέα απο AmigaRGB σε PAL μπορώ να δω όλες τις pal αναλύσεις στην vga (αυτό το κάνει η vga out του genlock). Δουλεύω Scala MM οπότε το pal είναι μονόδρομος για μένα.

aeonios
05-05-06, 18:42
Δουλεύω Scala MM . :

:respect: :!: 8) Aν και πέρασαν πολλά χρόνια από τότε δεν μπορούσα να δω στo VGA monitor αναλύσεις χαμηλές όπως αυτές των παιχνιδιών (πάντα σε pal) οπότε έκανα swap στο 1084 για οτιδήποτε δεν έπαιζε από τις αναλογικές εξόδους των pin.... αν θυμάμαι καλά.


Τελευταία ζητάω από τον αη βασίλη(ebay) καμιά τριχίλιαρη αλλά δεν πετάει προς τα εδώ το έλκυθρο !!

amiga
05-05-06, 22:07
έχω 2 τριχίλιαρες!!! είνα τέλειες! την μία την έχω ανοιχτή μέρα νύχτα απο τον Μάρτιο του 1993 μέχρι σήμερα και δέν έχει πάθει τίποτα!!!!

aeonios
06-05-06, 01:10
Πάντως τη δουλειά που έκανα με το TAD(art department) και το imagefx ποτέ δεν ένοιωσα πως την έκανα τόσο δημιουργικά με το photoshop και τα ρέστα και ας έχει πιο πολλές δυνατότητες.

Η να πω για lightwave σε προ-πισι εποχές (μόνο σε unix & amiga), imagine....raytracing και άγιος ο θεός

Αν αποφασίσεις να αποχωριστείς τη μια από τις δυο ΚΥΡΙΕΣ, ξέρεις .... πμ!!!! 8)

amiga
07-05-06, 16:49
Τις δουλεύω σε TV σταθμό για να βγάζω το σήμα , και για BLUE BOX studio ειδήσεων , οπότε δεν νομίζω να τις δώσω! αλλά αν μου βρείς άλλη μία την αγοράζω!