PDA

Επιστροφή στο Forum : Αισθητήρας βάρους-Κύκλωμα



marv
08-05-06, 01:54
Πρέπει να βρεθεί κατάλληλος αισθητήρας βάρους που να μπορεί να χωράει σε παπούτσι (τρυπάμε την αερόσολα στο πίσω μέρος και το
βάζουμε εκεί) με περιοχή μέτρησης 0-100kg (αν πάει και παραπάνω δεν πειράζει) π.χ. http://scales.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=21&products_id=231&zenid=d80caa7fad1bb203ea2c326dfe7c58ed αλλά αν γίνεται φθηνότερο.


Και να κατασκευαστεί και το ανάλογο κύκλωμα που όταν καταλαβαίνει οτι υπερβαίνουμε τα διακριτά βάρη 10-20-30-40-50-60-70-80-90-100kg
κάνει ηχητική και οπτική ένδειξη.Τροφοδοσία με μπαταρίες.
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με το κύκλωμα η με την εύρεση κατάληλου αισθητήρα????

Chris Valis
08-05-06, 02:45
Μπορώ να ρωτήσω τί το θέλεις αυτό το κύκλωμα; Αν έχει να κάνει με εργασία σχολής δεν κοιτάς σωστά sensors, πρέπει να βρεις κάτι σε πλακε πιεζοηλεκτρικό ή ακομα καλλίτερα vermahide.

Βασικά αυτά δουλεύουνε σαν excitation brigde... τροφοδοτείς με 1-5Volt τα δύο σκέλη της γέφυρας και μετράς κάποια mV στα αντίθετα δύο, μετά ενισχύεις με έναν instrumentation, μετά lpf και ADC αλλιώς κάνεις DSP μετά τον instrumentation και ξεμπερδεύεις (λέμε τωρα...).

Δεν είναι δύσκολο αλλά η μαγεία είναι στο σένσορα...

marv
08-05-06, 14:56
Ναι έχει να κάνει με εργασία σχολής. Αν μπορείς δώσε μου link για τους αισθητήρες που λες.
Αυτό το vermahide τι ακριβώς είναι και πόσο κάνει περίπου γιατί μας ενδιαφέρει και το
κόστος.

ALAMAN
09-05-06, 08:51
Μπορούμε να φτιάξουμε ζυγαριά με 4-5 display
που να ζυγίζει περίπου 3 κιλά :?:

marv
09-05-06, 18:17
Επειδή δεν έχω ανάλογη εμπειρία απο ηλεκτρονικά κυκλώματα και
οι γνώσεις που έχω είναι ελάχιστες θα μπορούσε κάποιος αν δεν βαριέται
να με βοηθήσει λιγάκι με το κύκλωμα με κανα πρόχειρο σχέδιο?

τελικά τι είδους αισθητήρα πρέπει να βάλω?

golaki
09-05-06, 21:33
Υπάρχει έτοιμο module για συνδεση σε loadcell της Phoenix-contact προγραμματιζόμενο που μπορεί να "διαβάζει"όλα τα loadcell.