PDA

Επιστροφή στο Forum : Να πάρω κιτ της C&A FM 14 WATT;



homo mathematicus
10-05-06, 13:08
Να πάρω κιτ της C&A FM 14 WATT;

amiga
10-05-06, 15:35
Λένε 14W αλλά έχει το BLY87c στην έξοδο που είναι 8W!!!
(ένταξη πάει με υπεροδήγηση και στα 14 , όπως κάνουν , αλλά θα σου καεί γρήγορα!!!)
Εμένα πάντως το συγκεκριμένο κιτ δεν δούλεψε ποτέ σωστά! Αν και σε σύγκριση με παρόμοια κιτ είχε πολύ καλύτερες προδιαγραφές.

tzitzikas
10-05-06, 15:50
homo mathematicus φτιαξε μονος σου με κανα τρανζιστορ της σειρας 2scXXXX που ναι κε φθηνα.

electron
10-05-06, 18:47
H ιστορία αλλά και η εμπειρία μας μας έχει διδάξει ότι τα kits που έχουν να κάνουν με rf ήταν στην πλειοψηφεία τους προβληματικά,ειδικά δε αυτά της smart kit.

leosedf
10-05-06, 19:50
Της smart kit μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και για signal jammers.
Βάλτο σε μια συχνότητα και απο μόνο του θα κυλάει οπου να ναι. (lol)

Giannis511
10-05-06, 23:00
Eννοείται! :D

homo mathematicus
11-05-06, 12:48
Αυτό το κιτ τησ C&A θα μου ολισθένει??? Ξέρει κανένας φίλος να μου δώσει ενα απλό και καλο κυκλωματάκι για τα FM???????? Αντε επιτέλους να βγούμε στα ερτζιανά . Αυτό της C&A θα εχει καλη απόδοση???? Θα μου υπερθερμαίνεται εύκολα????

electron
11-05-06, 13:16
Αν δεν φτιάξεις κάτι σε pll μην περιμένεις σταθερότητα.

leosedf
11-05-06, 13:19
Μην ξεχνάς επίσης οτι αν χρησιμοποιήσεις τέτοιου είδους πομπό είναι σχεδόν μονόδρομος η παρεμβολή. Πράγμα που σημαίνει οτι σύντομα θα σε μαζέψουν. Οχι οτι δεν ισχύει και με το PLL, απλά εκεί ειναι λίγο πιό μαζεμένα τα πράγματα.

Giannis511
11-05-06, 14:29
Noμίζω ότι κάπως ποιο οικονομικό είναι να φτιάξετε ένα VCO με ποντεσιόμετρο αντί για PLL. Δεν θα είναι και υπόδειγμα σταθερότητας αλλά ούτε και Smart Kit ή αυτοταλάντωτο της κακιάς ώρας! :) :) :)

antonis_p
11-05-06, 14:45
για να μην πετας τα λεφτα σου στις σαβουρες που κρεμονται στα σακουλακια,
ψωνισε απο εδω: http://www.ramseyelectronics.com/hk/default.asp?page=amfm

nitako
12-05-06, 15:34
Καλή φάση.. :wink:
Το κατάστημα ειναι έμπιστο, έχεις πάρει κάτι από κει?
Για να έρθει Ελλάδα εχει κάποιους έξτρα φόρους?

radiodj105
12-05-06, 16:36
Αν δεν φτιάξεις κάτι σε pll μην περιμένεις σταθερότητα.
Με το συμπάθειο δηλαδή... αλλά στη δεκαετία του '80 που δεν είχαν εφευρεθεί τα PLL... με VCO παίζαμε και δεν είχε κανείς πρόβλημα. Τότε (στα 80's)... PLL είχαν μόνο όσοι είχαν πάρει τον περιοδικό ΕΛΕΚΤΟΡ και είχαν φτιάξει την κατασκευή ή όσοι είχαν πάρει το ιταλικό περιοδικό NUOVO (νωρίτερα) και είχαν φτιάξει μόνοι τους την κατασκευή.
Θα μου πεις... τότε και τα ψηφιακά ραδιόφωνα ήταν πανάκριβα! Δεν είναι όπως σήμερα που μέχρι και η "κουτσή Μαρία" έχει ψηφιακό ράδιο!
Αλήθεια... πως πάει το πόδι της; (βλέπε Ντάλια)

moutoulos
12-05-06, 17:03
Με το συμπάθειο δηλαδή... αλλά στη δεκαετία του '80 που δεν είχαν εφευρεθεί τα PLL... με VCO παίζαμε και δεν είχε κανείς πρόβλημα. Τότε (στα 80's)...
Εντάξει βρε Βασίλη την κάναμε την δουλεία μας και τότε :D , αλλά τότε δεν σε ένοιαζε και τόσο η ολίσθηση που θα έχει
γιατι οι σταθμοί ήταν αραιοί, τώρα όμως που δεν υπάρχει κενό ... αμα βγαίναν όλοι με VCO θα γινόταν το έλα να δείς ... :!:

antonis_p
12-05-06, 17:32
Καλή φάση.. Το κατάστημα ειναι έμπιστο, έχεις πάρει κάτι από κει? Για να έρθει Ελλάδα εχει κάποιους έξτρα φόρους? θεωρητικα παντα υπαρχουν φοροι! οσο πιο μικρη αξια φαινεται, τοσο πιο λιγο (εως καθολου) θα φορολογηθεις. Ερ: υπαρχει τιποτα που καταναλωνεις/αγοραζεις που δεν εχει φορολογηθει; Φροντισε να συνεννοηθεις μαζι του να γραψει οτι προκειται γενικα για ηλεκτρονικο κιτ.