PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτης Φωτων Βοηθεια



Splats_jp
12-05-06, 14:30
Καλησπέρα
Θέλω να συνδέσω ενα ρελέ (ενισχυτής φώτων) στο αυτοκινητό μου (toyota starlet 82) γιατί εχουν πέσει πολύ τα φώτα!! Το κακό είναι οτι η επιλογή τις σκάλας απο μικρά σε μεσαία και σε μακρυά, γίνεται με μείον (-).Το ρελέ διεργείρεται με συν (+), ανάποδο ρελέ δεν υπάρχει..Υπάρχει κανενας τρόπος να αντιστρέψω την πολικότητα ώστε να μπαίνω με συν (+) στο ρελέ??? Οι λάμπες δεν έχουν πολικότητα


Relay S1 Οπλισμός. με διέργεση (+) έχουμε το Β στην έξοδο L1
S2 Οπλισμός. με διέργεση (+) έχουμε το Β στην έξοδο L2
L1 Έξοδος Για Μεσαία φώτα
L2 Έξοδος Για Μακρυά φώτα
O Αρνητικός πόλος - Σασί (-)
B Θετικός πόλος μπαταρίας(+)

gsmaster
12-05-06, 17:32
Τι ενισχυτής φώτων είναι αυτός? Δεν το κατάλαβα..

To ρελέ μπορείς να να το κάνεις να δουλεύει ανάποδα, αν το ένα άκρο το βάλεις στην τάση +12V και στο άλλο δώσεις την διακοπτόμενη γείωση.

Δεν θα σου πρότεινα να κάνεις καμια αλλαγή στα ηλεκτρολογικά, πριν βάλεις καινούριες λάμπες. Δοκίμασε το και θα δείς διαφορά αν έχει 45W βάλε και λίγο μεγαλύτερες 60W, (δοκιμασμένο σε αμάξι παρόμοιας ηλικίας και ίδιας μάρκας). Ακόμα και ίδια βατ λάμπες να βάλεις, θα βλέπεις καλύτερα. Το θέμα είναι πόσο εύκολα θα βρείς λάμπες να ταιριάζουν στο φανάρι σου, έχουν λίγο παράξενη βάση.

Splats_jp
13-05-06, 11:53
Καλημερα
ενισχυτη φωτων τον λενε οι ηλεκτρολογοι αυτοκινητων στην γλωσσα τους.
δεν καταλαβα πως θα δουλεψει εαν του βαλω γειωση στο ενα ακρο και διακοπτομενη γειωση στο αλλο?
δεν θελει διαφορα τασης για να μαγνητιστει το πηνιο?
εσπασα το κεφαλι μου ολη την ημερα χτες αλλα την βρικα την λυση!!εβαλα αλλα 2 μικρα ρελεδακια πριν τον ενισχυτη φωτων
ενα για την διεργεση των μεσαιων και ενα για τα μακρυα....και ετσι μπαινω με συν (+)...
λαμπες υπαρχουν!!μεχρι και τυπου ψευτοxenon 100watt!!
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!

gsmaster
13-05-06, 14:53
Συνγώμη εννοούσα...


αν το ένα άκρο το βάλεις στην τάση +12V και στο άλλο δώσεις την διακοπτόμενη γείωση.


Το διόρθωσα και παραπάνω

Splats_jp
14-05-06, 19:37
Εννοεις να του βαλω την τροφοδοσια αναποδα?
δεν ξερω για αλλα ρελε αλλα αυτο θα πρεπει να το μονωσω ολο γιατι το πλην (-) του ειναι στο σωμα του!!

athalex
14-05-06, 20:40
Αυτό το ρελε που δείχνεις στην φωτογραφία είναι γέλιο έως απαράδεκτο , έχει πια καταργηθεί .
Η γνώμη μου είναι να πας να πάρεις κοινά ρελε ένα για κάθε σκάλα (μεσαία - μεγάλα) που η γείωση είναι ξεχωριστεί και τα συνδέεις όπως θες , και έχουν πάνω τους και το σχέδιο συνδεσμολογίας τους Είναι σαν τα ρελε που έβαλες πριν από αυτό το τεράστιο και αναξιόπιστο ρελε .
Έχω παιδευτεί πολύ με τέτοιο
.