PDA

Επιστροφή στο Forum : Genuine



d.r soutras
12-05-06, 16:33
Η Microsoft ανακοίνωσε την Τρίτη πως θα αναβαθμίσει το Windows Genuine Advantage (WGA) με κάποια νέα χαρακτηριστικά;. Από αυτή τη στιγμή υπάρχει στο Windows Update μια υποχρεωτική αναβάθμιση, η οποία αφού εγκατασταθεί στο σύστημα σας, θα ελέγξει αν το λειτουργικό σας σύστημα είναι αυθεντικό. Αν βρει ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει, θα σας παρουσιάσει ένα μήνυμα με το οποίο θα σας ενημερώνει ότι τα Windows που χρησιμοποιείτε δεν είναι αυθεντικά, ενώ αυτός ο έλεγχος θα γίνεται σε κάθε εκκίνηση, εμφανίζοντας το ίδιο μήνυμα. Το ίδιο επίσης θα συμβαίνει ανά μία ώρα ή και συχνότερα. Επίσης, εκτός από τα μυνήματα, θα εμφανίζεται και σχετικό εικονίδιο στην taskbar.

Μετά την ειδοποίηση αυτή θα έχετε 14 μέρες στη διάθεση σας από την στιγμή για να αναβαθμίσετε τα Windows σε αυθεντική έκδοση. Αν περάσουν οι 14 ημέρες, δεν θα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Windows Update.

Η Microsoft ελπίζει ότι με αυτό το "βομβαρδισμό" μυνημάτων θα καταφέρει να πείσει τους χρήστες να αποκτήσουν ένα αυθεντικό αντίγραφο των Windows και να μειώσει την πειρατεία, ενώ σκοπεύει να επιβραβεύσει με μια δωρεάν άδεια των Windows όσους αναφέρουν τους πωλητές παράνομων αντιγράφων.

Πηγή: φορουμ..(για ευνόητους λόγους δεν το αναφέρω)
Γνωρίζεται πως το απεγκαταστούμε απο τον υπολογιστή μας;

gsmaster
12-05-06, 18:36
Εγώ πάντως, προς το παρών, βγάζω το Automatic update...

goldeneagle
12-05-06, 19:00
Και γω αυτο εκανα gsmaster. Για τετοια ειμαστε τωρα????

aeonios
12-05-06, 19:04
Παίδες άμα τα έχετε αυθεντικά ΧΡ δεν έχετε κανένα φόβο !!!

Αμα δεν τα έχετε και δεν θέλετε να πληρώσετε για να τα έχετε , βάλτε λινουξ και περάστε καλά χωρίς το Μπιλάκο!

Αν επιμένετε να τα έχετε πειρατικά (κακώς) , στο ιντερνετ θα βρείτε σίγουρα το πως βγαίνει το επίμαχο .dll

leosedf
12-05-06, 21:53
Τρίτη?

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ:
Την Τετάρτη θα κυκλοφορεί spasthri παντού σε όλο το internet.
Εγώ έκανα windows update κανονικά.
Το κακό είναι οτι δέν μπορώ να βάλω linux λόγω της δουλειάς μου. Σκεφτείτε οτι ΟΛΑ τα λογισμικά είναι σε win. (και κοστίζουν άσχημα)

PiCBuRn3r
13-05-06, 21:39
Τρίτη?

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ:
Την Τετάρτη θα κυκλοφορεί spasthri παντού σε όλο το internet.
Εγώ έκανα windows update κανονικά.
Το κακό είναι οτι δέν μπορώ να βάλω linux λόγω της δουλειάς μου. Σκεφτείτε οτι ΟΛΑ τα λογισμικά είναι σε win. (και κοστίζουν άσχημα)

Υπάρχει και το Wine.

leosedf
14-05-06, 21:02
1) Αν είναι να χρειαστώ 5GHz μηχάνημα δέν λέει (το έχω δοκιμάσει ήδη)
2) Λόγω του οτι ο υπολογιστής επικοινωνεί με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ συσκευές και κινητά συνέχεια (USB, Serial, Parallel) στην χρήση έχει αποδειχθεί προβληματικό.

aeonios
16-05-06, 12:00
Κάνε ένα σύστημα dual boot με windows και linux. Και εγώ είμαι υπέρ του linux αλλά τα παράθυρα είναι παράθυρα !!! :!:

http://www.b0g.org/wsnm/uploads/windowseqwewq.jpg :lol:



Για να σοβαρευτούμε μπορείς να βάλεις και μια εικονική μηχανή για window$ στο λινουξάκι σου και να κάνεις τη δουλειά σου με τα κινητά!

leosedf
16-05-06, 12:22
Είπαμε ΔΕΝ δουλεύουν ουτε τα μισά απο αυτά λόγω του οτι έχουν άμεση σχέση με τις θύρες επικοινωνίας του υπολογιστή, το έχω δοκιμάσει.
Δεν μιλάμε για ένα απλό midi interface αλλα για 3-4 διαφορετικά dongle προστασίας, διάφορες συσκευές με περίεργους drivers, καλώδια σύνδεσης κλπ.