PDA

Επιστροφή στο Forum : LINEAL 300W



iosifidisgiorgos
12-05-06, 21:34
Γεια σας εχω ενα μικρο προβλημα και χρειαζομαι βοηθεια εχω εναν πομπο 1w συνδ με ενα προενισχυτη 40w και μετα με ενα rf 300w τι γεφυρα προτεινετε /// ?? και το κυριοτερο πληροφορ σχετικα με την κεραια (σχεδιο αν γινεται)

radiodj105
12-05-06, 23:47
Της Αλαμάνας!

Αστειεύομαι! Σου προτείνω μια Hansen fs-5s (αν την βρεις μεταχειρισμένη). Είναι αξιόπιστη.
Δυστυχώς η αμέσως πιο ακριβή που υπάρχει (και πάντα αξιόπιστη) είναι μια BIRD. Π.χ. Bird 43! 'Ομως η bird έχει την ιδιαιτερότητα να "φοράει" συγκεκριμένα καψούλια που κανονίζεις εσύ την ευαισθησία αλλά και την περιοχή συχνοτήτων όπου θα κάνεις τη μέτρηση.
Κλείνοντας... πρέπει να ξέρεις ότι αν το μηχάνημά σου είναι "εταιρίας" και κυριλέ, συνήθως έχει όργανο μέτρησης στην έξοδο. (αυτό σε περίπτωση που ΔΕΝ έχεις αγοράσει/φτιάξει μηχάνημα και ψάχνεσαι)!

radioamateur
13-05-06, 22:06
Υποθέτω ότι ο τύπος της γέφυρας που αναφέρατε είναι κατασκευασμένος με σωληνακια.Σωστό ή λάθος;Μέχρι πόσα watts αντέχει η HANSEN FS-5S;
Αν καποιος διαθέτει τη γέφυρα αυτή ή παρεμφερή μόνο με σωληνάκια ας αναβάσει καμια φωτο απο το εσωτερικό της για να πάρουμε μια ιδέα για το κατασκευαστικό μέρος.
Ευχαριστω!!!

radiodj105
13-05-06, 22:18
Για να γίνω λίγο κακός, η συγκεκριμένη που μας έδειξε ο φίλος Radioamateur δεν ξέρω αν είναι δανεισμένη από το μουσείο Γουλανδρή αλλά πάντως η δικιά μου FS-5S είναι πολύ πιο σύγχρονη.
Δεν έχει καμμία σχέση με αυτή που μας έδειξε ο φίλος μας!
Εμένα έχει μέχρι και λαμπάκι "on air"! Αλήθεια λέω. Α! Αντέχει μέχρι 1 Kw!

radioamateur
13-05-06, 22:39
Τις συγκεκριμένες φωτογραφίες τις βρήκα ψάχνοντας στο διαδίκτυο.Δεν γνωριζω αν υφίσταται η συγκεκριμένη εταιρεία σήμερα οπότε και δεν μπορώ να εκφρασω κάποια γνώμη για την παλαιότητα του μοντέλλου.Απο πολύ παλαια τεύχη του γνωστού περιοδικού φαίνεται ότι είχαν κυκλοφορήσει και στην Ελλάδα κάποιες καλές γέφυρες ισχύος όπως η HANSEN, σίγουρα μια RVR με δυο όργανα και καποιες άλλες που τις κατασκεύαζαν εδώ.
Εάν μπορείς να ανεβάσεις καποια φωτογραφια απο το εσωτερικό της & το σχέδιο αν υπάρχει βέβαια, θα ήταν χρήσιμο για να όσους θέλουν να κατασκευάσουν ένα όργανο μέτρησης ανθεκτικό σε ισχύ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

14-05-06, 01:04
Αυτη στη φωτο ειναι η μικροτερη και παλαιοτερη και οχι η τρομερα πιο καλη FS-5 FS-5S που ηταν με Δακτυλιο Φερριτη οπως επρεπε... και μετρουσε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Βαττ (σε συγκριση με Bird ειχε αποκλιση λιγοτερο απο +/-2%) απο 1.8 εως 150MHz και ειχε 3 σκαλες ισχυος... 20, 200, 1000!
Αψογη γεφυρα για την εποχη της (πηρα στο 1981) και τα λεφτα της τοτε...
Μαλιστα ο 378 (ο Δημητρης αδελφος του αργοτερα γνωστου Ηλια) την ειχε αντιγραψει αρκετα σωστα και την πουλουσαν εδω φθηνοτερα απο το εργαστηριο τους στο κεντρο (κοντα στην Τεχνικη Εκλογη ηταν) :!:
Η εταιρεια Hansen απο οσοσ ξερω πουληθηκε αργοτερα και κατεληξε στην Diamond :!:

radioamateur
14-05-06, 03:06
Το παρακάτω θεωρητικό σχέδιο μάλλον ταιριάζει περισσότερο στην περιγραφή που κάνατε.Αν κατάλαβα καλα η χρήση φερρίτη σε γέφυρα στασίμων δίνει ακριβέστερη απεικόνιση μετρήσεων.Σωστό ή λάθος;Θα ήθελα να διεκρινήσετε αν η μεταφορά ισχύος μέσα από το φερρίτη γίνεται με τη χρηση πχ ψύχας γνωστού καλωδίου rf ή καποιου μετάλλου αγωγού πχ σωληνάκι.
Ευχαριστώ!!!

radiodj105
14-05-06, 13:38
Μαλιστα ο 378 (ο Δημητρης αδελφος του αργοτερα γνωστου Ηλια) την ειχε αντιγραψει αρκετα σωστα και την πουλουσαν εδω φθηνοτερα απο το εργαστηριο τους στο κεντρο (κοντα στην Τεχνικη Εκλογη ηταν) :!:
Η εταιρεια Hansen απο οσοσ ξερω πουληθηκε αργοτερα και κατεληξε στην Diamond :!:
Θυμάμαι πολύ καλά που είχαν το μαγαζί τους τα παιδιά. Στην οδό Φαβιέρου (γωνία με μια άλλη οδό). Επίσης είχε αγοράσει ένας φίλος μου Exciter 20 Watt από τον Ηλία και η κατασκευή ήταν άκρως επαγγελματική. Ακριβά σαν κόστος τα μηχανήματά τους, αλλά πραγματικά πολύ επαγγελματικά.
'Εχεις καθόλου νέα τους; Με τί ασχολούνται;

electron
14-05-06, 16:27
Πάντως η Hansen ομοιάζει εκπληκτικά με μια γέφυρα alan ιταλικής προέλευσης που έχω. Υποθέτω όμως ότι θα πρόκειται για αντιγραφή της πρώτης.

iosifidisgiorgos
14-05-06, 17:16
πως θα συνδεσω το μονοαξονικο καλωδιο που προερχετε απο τον προ ενισχυτη στην εισοδο του παρακατο ενισχυτη?

radiodj105
14-05-06, 17:54
πως θα συνδεσω το μονοαξονικο καλωδιο που προερχετε απο τον προ ενισχυτη στην εισοδο του παρακατο ενισχυτη?
Το λέει φίλε μου! "RF IN"! Εκεί είναι η είσοδος. Δίπλα που γράφει ένα "Α" βάζεις την γείωση του καλωδίου!

iosifidisgiorgos
14-05-06, 18:01
γενικα τα ΑΑΑΑΑΑ τι συμβολισουν

radiodj105
14-05-06, 18:03
Επειδή είναι βέβαιο ότι θα το κάψεις το εργαλείο, πριν καλά-καλά το δοκιμάσεις... σου προτείνω πριν το βάλεις στην πρίζα, να φωνάξεις κάποιον φίλο που έχει ασχοληθεί.
Στο λέω γιατί τα BLX15 είναι ακριβά, ευαίσθητα... και μετά θα μας κυνηγάς αν σου καούν!

Επιπλέον "Α" είναι τα σημεία που "γειώνεται" η πάνω όψη με την κάτω!

iosifidisgiorgos
14-05-06, 18:09
ποια πανω οψη? της πλακετας ?

radiodj105
14-05-06, 18:18
ποια πανω οψη? της πλακετας ?
Του νομίσματος!
Ρε φίλε; Τι καταλαβαίνεις; Θα μας εξοργίσεις κυριακάτικα; Για πλακέτα δεν μιλάμε; Εσύ δεν με ρώτησες τί είναι τα "Α";

iosifidisgiorgos
14-05-06, 19:20
το σχεδιο θα γινει σε διπλης οψης πλακετα σωστα τα Α ΘΑ ΤΑ ΣΥΝΔΕΩ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΧΑΛΚΟς ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΧΑΛΚΩΣΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΑΝΩ ΟΠΟΤΕ ΤΟΚΑΤΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ Η ΓΕΙΩΣΗ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄

radiodj105
14-05-06, 19:28
Δεν θέλω να το πάρεις στραβά... αλλά μήπως να πας να πάρεις ένα έτοιμο;
'Οχι τίποτα άλλο... αλλά να ησυχάσεις και εσύ και εμείς που θα μας βρίζεις μετά επειδή σου κάηκε.
Η κάτω πλευρά του κυκλώματος θα είναι όλο γεμάτο από χαλκό. Τι να σου σχεδιάσω; 'Ενα μαύρο πράγμα;

iosifidisgiorgos
14-05-06, 19:38
ΚΑΙ ΤΑ 2 Α ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΑΚΡΕΣ ΤΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ ΤΙ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΞΕΜΠΑΡΚΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΟΝΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΙΠΑ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΒΡΩ ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦ

radiodj105
14-05-06, 19:46
ΚΑΙ ΤΑ 2 Α ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΑΚΡΕΣ ΤΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ ΤΙ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΞΕΜΠΑΡΚΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΟΝΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΙΠΑ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΒΡΩ ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦ

Βρες και πολλά BLX15. Θα σου χρειαστούν επίσης!

Ο σκοπός να επικοινωνούν όλα τα "Α" μεταξύ τους με την γείωση είναι ότι "έτσι λειτουργεί το κύκλωμα". Το βρίσκω, επίσης, άκρως λογικό να επικοινωνούν όλα τα "Α" μεταξύ τους.

iosifidisgiorgos
14-05-06, 19:52
μην με βρισης αλλα πως θα τα κανω να επικ

iosifidisgiorgos
14-05-06, 19:56
AA KAI ΠΟΣΩ ΕΧΟΥΝ ΤΑ BLX 15 TIMH

radiodj105
14-05-06, 20:01
μην με βρισης αλλα πως θα τα κανω να επικ
Τι σημαίνει να επικ? Αν θέλεις εξήγησέ μου γιατί οι μαντικές μου ικανότητες δεν φτάνουν μέχρι εκεί.
Επικείμενος-Επίκουρος-Επικοινωνία-Επικός-Επικαλλούμαι.
Δοκίμασα κάποια από αυτές τις λέξεις. Μάλλον επικοινωνία εννοείς.

iosifidisgiorgos
14-05-06, 20:11
το βρηκα μαλον θα τριπισω τα σημεια με ΑΑΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΩ ΧΑΛΚΙΝΑ ΠΡΙΤΣΙΝΙΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ (ομως σε ολα τα Α)

radiodj105
14-05-06, 20:15
Μπορείς να βάλεις πριτσίνια. Γιατί χάλκινα όμως; Με τον καιρό πρασινίζει ο χαλκός.
Εγώ θα σου έλεγα να σύνδεες την πάνω όψη (γείωσης) με την κάτω, με απλό σύρμα (από αυτό που περισσεύει στις αντιστάσεις).

14-05-06, 20:18
Μαλιστα ο 378 (ο Δημητρης αδελφος του αργοτερα γνωστου Ηλια) την ειχε αντιγραψει αρκετα σωστα και την πουλουσαν εδω φθηνοτερα απο το εργαστηριο τους στο κεντρο (κοντα στην Τεχνικη Εκλογη ηταν) :!:
Η εταιρεια Hansen απο οσοσ ξερω πουληθηκε αργοτερα και κατεληξε στην Diamond :!:
Θυμάμαι πολύ καλά που είχαν το μαγαζί τους τα παιδιά. Στην οδό Φαβιέρου (γωνία με μια άλλη οδό). Επίσης είχε αγοράσει ένας φίλος μου Exciter 20 Watt από τον Ηλία και η κατασκευή ήταν άκρως επαγγελματική. Ακριβά σαν κόστος τα μηχανήματά τους, αλλά πραγματικά πολύ επαγγελματικά.
'Εχεις καθόλου νέα τους; Με τί ασχολούνται;

Δεν ξερω τι κανανε μετα το 83 αφου πηγα φανταρος και ξεκοψα απο τις δισκογραφικες εταιρειες που συναντιομασταν ολοι οι "ερασιτεχνες των FM" τοτε...
Παντως εμαθα οτι προσφατα στησαν και παιζοθν κατι απο το σπιτι τους στο τερμα Γαλατσι...

gsmaster
14-05-06, 20:21
iosifidisgiorgos Προσπάθησε να γίνεις πιο συγκεκριμένος στα μηνύματά σου και μην γράφεις με κεφαλαία, γιατί εκτός του ότι είναι κουραστικά στην ανάγνωση, στην γλώσσα του ιντερνετ υποδηλώνουν ότι φωνάζεις.

14-05-06, 20:26
Το παρακάτω θεωρητικό σχέδιο μάλλον ταιριάζει περισσότερο στην περιγραφή που κάνατε.Αν κατάλαβα καλα η χρήση φερρίτη σε γέφυρα στασίμων δίνει ακριβέστερη απεικόνιση μετρήσεων.Σωστό ή λάθος;Θα ήθελα να διεκρινήσετε αν η μεταφορά ισχύος μέσα από το φερρίτη γίνεται με τη χρηση πχ ψύχας γνωστού καλωδίου rf ή καποιου μετάλλου αγωγού πχ σωληνάκι.
Ευχαριστώ!!!
Απλα μια ΣΩΣΤΑ κατασκευασμενη γεφυρα με χρηση Μ/Τ Φερριτη εχει μεγαλυτερο ευρος λειτουργεις με ΣΩΣΤΗ αποδοση αφου δεν συντονιζουν οι γραμμες σε καποιες συχνοτητες. Επισης η συνθετη διατηρειται στα 50Ω σε ολο το ευρος (και εκτος αυτου μαλιστα), αφου ο φερριτης ειναι επαγωγικα τοποθετημενος κλεφτης πανω σε καθαρη ομοαξωνικη γραμμη μεταφορας, και οχι σε τεχνιτες και συντονισμενες γραμμες που δεν συντηρουν την συμπεριφορα μιας ομοαξωνικης γραμμης :wink:

iosifidisgiorgos
14-05-06, 20:34
iosifidisgiorgos Προσπάθησε να γίνεις πιο συγκεκριμένος στα μηνύματά σου και μην γράφεις με κεφαλαία, γιατί εκτός του ότι είναι κουραστικά στην ανάγνωση, στην γλώσσα του ιντερνετ υποδηλώνουν ότι φωνάζεις.

ρε φιλε συγνωμη ξεχνιεμα騨¨¨¨¨

iosifidisgiorgos
14-05-06, 20:42
μηπος μπορειτε να βοηθ τον αρχαριο -ραδιοερασιτεχν γιατι δεν προλαβαινω ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ

radiodj105
14-05-06, 20:45
μηπος μπορειτε να βοηθ τον αρχαριο -ραδιοερασιτεχν γιατι δεν προλαβαινω ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ
όχι!


(αμάν με αυτά τα κεφαλαία. Πάλι ξεχάστηκες;)

14-05-06, 20:57
πως θα συνδεσω το μονοαξονικο καλωδιο που προερχετε απο τον προ ενισχυτη στην εισοδο του παρακατο ενισχυτη?

Φιλε, επειδη βλεπω οτι οι γνωσεις σου αυτη την στιγμη ΔΕΝ ειναι τοσο πολλες ωστε να κατασκευασεις τον εν λογω ενισχυτη επιτυχως, θα σου προτεινα να ξεκινησεις ηρεμα...
Φτιαξε πρωτα το PLL σου σωστα, δες το οτι λειτουργει ΚΑΛΑ, και μετα ξεκινα να διαβασεις λιγο για ενισχυτες RF, αφου θα πρεπει να ξερεις πριν τους δουλεψεις τι κανει η γειωση της πλακετας τους, γιατι ειναι σημαντικη, πως ξερουμε που θα παει το + και που το - του τροφοδοτικου μας σε ενα τρανζιστορικο μηχανημα, που ειναι η εισοδος και τι συνδεουμαι σε αυτην, και ποια ειναι η εξοδος μας και αν αυτη την συνδεουμε σε κεραια, φορτιο, απ'ευθειας ή χρειαζεται και κανενα ΦΙΛΤΡΟ ΑΠΟΡΡΙΨΗΣ ΑΡΜΟΝΙΚΩΝ πριν!
Μπαινεις στα βαθια αποτομα και γρηγορα και δεν σε βλεπω για τοσο δεινο κολυμβητη. Ασε που αμα παθεις και καμμια "κραμπα" δεν θα ξερεις τι να κανεις. Και μαλλον αφου ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ να πας στα βαθεια, σκεψου ποσο επικινδυνο μπορει να ειναι για σενα να παθεις και "κραμπα" :wink:

iosifidisgiorgos
14-05-06, 21:09
καλα ολα αυτα που λες αλλα που θα τα μαθω ? ξερεισ κανα σχεδειο πομπου 1w

radiodj105
14-05-06, 21:15
καλα ολα αυτα που λες αλλα που θα τα μαθω ? ξερεισ κανα σχεδειο πομπου 1w
Δηλαδή εσύ πρέπει ή να ανοίξεις με 300 Watt ή με 1 Watt.
Μια ενδιάμεση περίπτωση δεν την συζητάς καν, ε;

savnik
15-05-06, 00:36
μηπος μπορειτε να βοηθ τον αρχαριο -ραδιοερασιτεχν γιατι δεν προλαβαινω ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ
Οικονομία στα γράμματα κάνεις;
Για που δεν προλαβαίνεις;

aeonios
15-05-06, 00:52
μηπος μπορειτε να βοηθ τον αρχαριο -ραδιοερασιτεχν γιατι δεν προλαβαινω ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ

Γιώργο με το συμπάθειο αλλά τι ακριβώς δεν προλαβαίνεις; Σε κυνηγάνε μήπως να στήσεις κάποιον σταθμό σε κάποιο μέρος και σε προσέλαβαν σαν μηχανικό τηλεπικοινωνιών με αυστηρό χρονοδιάγραμμα;

Αν όχι οπως σου είπαν και οι άλλοι ξεκίνα με κάτι πιο απλό (PMR) για τους πειραματισμούς σου και επένδυσε πρώτα σε γνώσεις. Καλό στον εαυτό σου θα κάνεις!

Ξεκίνα με το να διαβάσεις τα περιεχόμενα του φόρουμ για τα πράγματα που σε ενδιαφέρουν! Oλοι οι προλαλήσαντες και εγώ φιλικά στα λέμε και με καμιά διάθεση είτε να σε αποθαρύνουμε στο χόμπυ είτε να σε απογοητεύσουμε όμως κανείς μας δεν θα ήθελε να πάθεις κάτι πειραματιζόμενος με τα μηχανήματα αυτά. Οι έτοιμες λύσεις χωρίς τη γνώση του πως λειτουργούν είναι συχνά επικίνδυνες!!

moutoulos
15-05-06, 01:47
Γεια σας εχω ενα μικρο προβλημα και χρειαζομαι βοηθεια εχω εναν πομπο 1w συνδ με ενα προενισχυτη 40w και μετα με ενα rf 300w τι γεφυρα προτεινετε /// ?? και το κυριοτερο πληροφορ σχετικα με την κεραια (σχεδιο αν γινεται)
Καλως ήρθες στο φόρουμ!!.
Λοιπόν Γιώργο, παρατηρώ οτι αν και αρχάριος θες να τα φτιάξεις όλα μόνος σου :!: ... linear κεραία..., και επειδή ο "κόσμος" των RF δεν είναι πάντα
όσο γλυκός φαίνεται, έχω να σου προτείνω αυτό που είπαν και πιο πάνω.
Να μην ασχοληθείς με τόσο μεγάλη ισχύ γιατί το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κάψεις τα BLX15 (υπάρχουν αυτά ακόμα ?).
Όπως πολύ σωστά σου είπε και ο Βασίλης υπάρχουν και ενδιάμεσα στάδια απο 1 και 300W, εφόσον είσαι αρχάριος, πχ 20,30,50W.
Εξάλου ο συνδιασμός που χρησιμοποιείς είναι ξεπερασμένος, ειδικά αυτός με τα BLX15, που είχαν την φήμη οτι καίγονται ευκολα.
Αν πάλι θές να πειραματιστείς ντε και καλά με 300W, θα σου πρότεινα για πειραματικούς και μόνο λόγους, ο "συνδιασμός" σου
να μην έχει τίποτα λιγότερο απο PLL με έξοδο 0,3 -0.5W, οδήγηση σε 2SC1971 (5W), που θα οδηγήσει (με 3W απο τα 5W) ένα "σύγχρονο" MRF151G (300W).
Εξάλου το τροφοδοτικό που θα έβαζες για τα 2χBLX15 (50V 15A), είναι οτι πρέπει για το MRF151G.

Όλα αυτά βέβαια προυποθέτουν εμπειρεία και γνώσεις, που εσύ είσαι αρχάριος, για αυτό σκοπιμό θα ήταν, να κάνεις μικρά και σίγουρα βήματα :wink: .

iosifidisgiorgos
15-05-06, 15:12
εχω κατασκευασει εναν 40w και θελω να τον ενισχυσω

deksterr
15-05-06, 22:51
Ελα ρε φίλιε iosifidisgiorgos εφόσον θέλεις να εκπέμπεις 3-4 τετράγωνα
τα 300 Watt τι τα θες είναι υπερβολικά.
Στίσε σταθμό με τα 40W
Και εγώ κάποτε ήθελα από το 0 να πάω στα 1000
και πήρα τα @@δια :( λόγο υπερβολικού ενθουσιασμού και βιασύνης

iosifidisgiorgos
15-05-06, 23:12
που εισαι σε χασαμε κανενα σχεδιο κεραιας παιζει? και αφου εχω το σχεδιο του 300 γιατι να μην το κατασκευασω? εξαλου το επεξεργαζομουν εδω και καιρο κατι συμβολα δεν καταλαβ λες να βαλω και κανενα φιλτρο ο γιαννης μου εχει στειλει ενα σχεδιο (αν μπορεις κεραια)

deksterr
15-05-06, 23:33
εγώ δεν έχω πολλές γνώσεις
εγώ το μόνο που ξέρω ειναι να κατασκευάζω ένα απλό δίπολο
τα παιδιά μέσα στο forum γνωρίζουν περισσότερα πράματα
όσο για την μπότα την 300watt μην την φτιάχνεις ακόμα
αλλά αν επιμένεις κατασκεύασε την :roll:

iosifidisgiorgos
15-05-06, 23:46
δεν ξερω τιποτα περι κεραια αν μπορεις στειλε 5 πραγματα για την λειτουργεια της ,τα ΜΗΖ τυπους ξερεις 5/2 1/2 και τι να κανω διπολο? ωραιο το ρητο!!!!!!