PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για μια LCD 6 ψηφίων...



eebabs2000
12-05-06, 22:58
Καλήσπερα παιδια!
Πρόσφατα αγόρασα μια LCD 6 ψηφίων που είδα σε ένα κατάλογο ηλεκτρονικών για ένα ρολόι. Μου τη φέρανε χωρίς σχέδια χωρίς τίποτα. Παρόλ' αυτά μετα από μερικές συνδεσμολογήσεις, κατάφερα να την ανάψω. Όμως: Όταν δίνω τάση σε κάθε pin για να ανάψει κάποιο συγκεκριμένο τμήμα των ψηφίων, αυτό μετά από λίγο σβήνει και ας υπάρχει δυναμικό επάνω του. Παρατήρησα ότι για να δουλεύει κανονικά έπρεπε να γειώσω όλα τα υπόλοιπα pin και να δίνω τάση στα τμήματα που θέλω να ανάβουν κάθε φορά ή καλύτερα να βάζω αντιστάσεις μεγάλες κάτι σαν pull up προς τη γη (αλλιώς ανάβανε σχεδόν όλα τα ψηφία).
Τι συμβαίνει μ' αυτές τις οθόνες;
Έχει κάποιος δουλέψει με τέτοιου είδους;
Αυτή η συγκεκριμένη έχει 50 ποδαράκια.

Παρακάτω βάζω φωτογραφία της οθόνης. Το κόκκινο βέλος δείχνει το κοινό σημείο της.
Ευχαριστώ!!!

Lykos1986
13-05-06, 08:06
Μπορεί και να την έχεις κάψει την οθόνη αφού αν δεν κάνω λάθος θέλουν τετραγωνικούς παλμούς συγκεκριμένης περιόδου για να δουλέψουν σωστά χωρίς να παραδώσουν το πνεύμα. Δεν είμαι όμως σίγουρος γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τέτοιες οθόνες (προτιμώ τις έξυπνες LCD HD44780) και ότι σου λέω το θυμάμαι από θεωρία της σχολής μου. Έχω ένα βιβλίο όμως οπότε θα ψάξω και θα σου πω....

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
15-05-06, 13:07
Οι οθόνες αυτές που θα ακούσεις να τις λένε και γυαλάκια! δεν οδηγούνται όπως τα 7seg displays. Πρέπει να γνωρίζεις αν είναι static ή backplain και την τάση λειτουργείας στο segment. Τέλος σημείωσε ότι χρειάζεται μια συνεχής αλλαγή της πολικότητας του segment που θέλεις να ανάβει (refresh) αλλιώς δεν δουλεύει σωστά και καταστρέφεται γρήγορα. Αυτός είναι άλλωστε ο λόγος που κάποιες εταιρίες χρησιμοποιούν έτοιμα drivers ICs. Πάντως πιστεύω πως χωρίς τα χαρακτηριστικά δύσκολα θα τα καταφέρεις. Σου προτείνω να ρωτήσεις την μάρκα και το ακριβές μοντέλο αν όχι να ζητήσεις και το datasheet από εκεί που την προμηθεύτηκες.

eebabs2000
15-05-06, 22:59
Να' στε καλά παιδιά!