PDA

Επιστροφή στο Forum : αρχάριος προς αναζήτηση



spike
14-05-06, 18:39
Είμαι 15 χρονών (κλεισμένα)και ενδιαφέρομαι για πρώτη φορά για κάτι τέτοιου είδους.Θέλω να αγοράσω ένα πομποδέκτη,που να εκπέμπει και σε am,fm.Κεραία μπορώ να φτιάξω και μόνος μου?Ποσο θα μου κοστίσει?

iosifidisgiorgos
14-05-06, 18:48
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΙΜΑΙ 17 ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΑΠΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΘΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΕ ΤΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΚΠΕΜΠΕΙΣ? ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑ ΣΚΕΥΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΔΕΣ ΤΗΝ ΘΕΩΡΑ( ΠΑΝΩ )τι αποσταση

spike
14-05-06, 19:10
Η ακτίνα που θέλω να εκπέμπω δεν είναι και μεγάλη.Γύρω στα 5 χλιόμετρα περίπου.

spike
14-05-06, 19:34
Έχω και έναν JVC ενισχυτή1000W.Tι γίνεται με αυτό?Τον χρησιμοποιούμε?Περιμένω προτάσεις αγοράς?

antonis_p
14-05-06, 19:38
Θέλω να αγοράσω ένα πομποδέκτη,που να εκπέμπει και σε am,fm dual band!!!

spike
14-05-06, 19:47
Θέλω να αγοράσω ένα πομποδέκτη,που να εκπέμπει και σε am,fm dual band!!!
ε μάλλον για να το λες...
:D

gsmaster
14-05-06, 19:49
Έχω και έναν JVC ενισχυτή1000W.Tι γίνεται με αυτό?Τον χρησιμοποιούμε?Περιμένω προτάσεις αγοράς?
Υπάρχει και η ενότητα Αγγελίες.


Για πομποδέκτη πάρτε κανα PMR που δεν χρειάζονται άδεια και παίξτε ακίνδυνα.
Μην μπλέκετε τα FM και τα AM, εκεί είναι άλλη ιστορία.

deksterr
20-05-06, 21:52
Ελα ρε φίλιε spike εγώ σου προτείνω να πάρεις ένα φορητό VHF (με 120 ευρώ βρίσκεις)
αργότερα πατάς και μια παντόφλα με εξωτερική κεραία και είσαι αρχηγός.
μόνο που πρέπει να έχεις άδεια ραδιοερασιτέχνη

antonis_p
20-05-06, 21:58
Ελα ρε φίλιε spike εγώ σου προτείνω να πάρεις ένα φορητό VHF (με 120 ευρώ βρίσκεις)
αργότερα πατάς και μια παντόφλα με εξωτερική κεραία και είσαι αρχηγός.
μόνο που πρέπει να έχεις άδεια ραδιοερασιτέχνη
Πολυ μικρα τα τελευταια γραμματα, εγω με το ζορι τα διαβασα!!!
ενω τα pmr ειναι παμφθηνα (καπου ειδα 15ευρω το ζευγαρι...)
και ειναι και νομιμα για ολους.(κυκλοφορας οπου σου αρεσει με αυτα
και δεν σου μιλαει κανεις).

vayeros
20-05-06, 23:48
Οντως μπορεις να αγορασεις PMR που ειναι φθηνα ομως υπαρχει το προβλημα της αποστασης (δυσκολο να πιανεις 5χλμ που θες).Αν παλι θες να αγορασεις VHF μπορεις να βρεις εναφθηνο οσο για την αδεια ραδιοερασιτεχνη (αν θες να βγαλεις) μπορεις να το κανεις καθως εχεις συμπληρωσει τα 15 χρονια

SW7JKK
07-09-07, 09:26
Αντε ρε παιδίαααα. . Τι συζητάτε άδικα. .Πάντε βγάλτε μια άδεια παρτε ένα vhf/uhf ή σκέτο Vhf παντε βγάλτε και μία άδεια και μιλάτε πανελλαδικά. . Με τα Pmr τι να κάνετε,που να ακουστείτε μέχρι το διπλανό σπίτι . . .Άντε σας περιμένω στον αέρα . .