PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρύθμιση ισχύς εξόδου



nitako
15-05-06, 17:06
Έχω ένα pll του CDM και έχει για ρύθμιση ισχύς εξόδου ένα trimmer , το θέμα είναι ότι όταν θέλω να αυξομειώσω παρατηρώ ότι το trimmer το στρίβω σχεδόν όλο και δεν βλέπω να βγάζει watt μετά από κάποιο σημείο ανεβαίνει απότομα στα 200mw και ύστερα με ιδιαίτερα μαλακό στρίψιμο ανεβαίνει στο full της ισχύς που βγάζει.

Η ερώτηση μου είναι η εξής : γιατί το κάνει αυτό το απότομο ανέβασμα στην ισχύ
και πως μπορώ να το κάνω ώστε να γίνεται πιο μικρομετρηκη η ρύθμιση?

Ευχαριστω!

tzitzikas
15-05-06, 17:31
μπορει να εχει χαλασει το υλικο της αντιστασης του (εκει που ακουμπαει ο δρομεας) . για μικρομετρικη ρυθμιση δοκιμασε να βαλεις σε σειρα ενα αρκετα μικροτερο σε αντισταση τριμερ με αυτο.γι αρχη αλλαξε το με ενα ιδιο. για την πλακετα του CDM νομιζω χρειαζεται 470Ω η 1 κΩ τριμερ.

nitako
15-05-06, 17:42
Ευχαριστώ !
Μήπως όμως καίγεται λόγο οτι δεν σηκώνει την τάση(μήπως δηλαδή συμβεί το ίδιο και αν το αντικαταστήσω)
Υπαρχουν trimmers που να σηκωνουν παραπανω ταση?

15-05-06, 18:16
Ειναι ενα ΜΟΝΙΜΟ προβλημα απο ΚΑΚΗ σχεδιαση του κατασκευαστη :!:
Βλεπετε οταν βαζεις ενα τριμμερ αντιστασεως σε ενα σημειο του κυκλωματος πρεπει εκτος απο την τιμη που απαιτειται να ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ και την ΙΣΧΥ που απαιτειται να αντεχει το εν λογω τριμμερ!
Οταν λοιπον ρυθμιζει κατι που μπορει να ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙ πχ. 1,5W οπως εδω, σιγουρα ενα τριμμερ στον εκπομπο του 4427 για ρυθμιση ισχυος μεσω σημειου πολωσεως του εκπομπου πρεπει να ειναι περιπου στο 1W αντοχης :!: Τωρα αυτα τα μικρα που φοραει το εν λογω, σε ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση δεν ειναι πανω απο 400mW :!:
Τα συμπερασματα δικα σας...

radiodj105
15-05-06, 22:00
Δοκίμασε να βάλεις ένα ποτ/ρο 47Ohm (αντί για το τρίμερ που όπως καλά είπε ο FMRadio καίγεται εύκολα). Μπορείς αν θέλεις (μέσω καλωδίου μπλεντάζ - RG 58) να το μεταφέρεις στο μπροστινό τμήμα του κουτιού σου. Το είχα δοκιμάσει σε 6-7 μηχανήματα και λειτουργούσε μια χαρά.

nitako
15-05-06, 22:05
Ευχαριστω θα το δοκιμάσω :wink:

AKIS
15-05-06, 22:18
Έχω ένα pll του CDM και έχει για ρύθμιση ισχύς εξόδου ένα trimmer , το θέμα είναι ότι όταν θέλω να αυξομειώσω παρατηρώ ότι το trimmer το στρίβω σχεδόν όλο και δεν βλέπω να βγάζει watt μετά από κάποιο σημείο ανεβαίνει απότομα στα 200mw και ύστερα με ιδιαίτερα μαλακό στρίψιμο ανεβαίνει στο full της ισχύς που βγάζει.

Η ερώτηση μου είναι η εξής : γιατί το κάνει αυτό το απότομο ανέβασμα στην ισχύ
και πως μπορώ να το κάνω ώστε να γίνεται πιο μικρομετρηκη η ρύθμιση?

Ευχαριστω!
μου το ειχε καψει 2 φορες,οσπου το απεφυγα αφου ρυθμιζα την ισχυ απο το τροφ. ,βραχυκυκλωνοντας εναν κεραμικο πυκνωτη μου εχει ακριβως διπλα του(μου το εδειξε ατομο που το κατασκευαζει και δουλευει στον cdm

radiodj105
15-05-06, 23:05
(μου το εδειξε ατομο που το κατασκευαζει και δουλευει στον cdm)
Ρε τον Δημητράκη!

tsounakas
16-05-06, 00:43
Help Εχω το ιδιο πλλ και δεν λοκαρει την συχνοτητα που του δινω!ΠΧ το βαζω 100ΜΗζ και μετα απο λιγο το βρισκω 100.2 γιατι αυτο???Μπορει να βοηθησει καποιος?
Ευχαριστω πολυ Βασιλης

radiodj105
16-05-06, 01:28
Πολύ περίεργο. Ολισθαίνει ή από την πρώτη στιγμή παίζει π.χ. 100.2;
Αν ολισθαίνει τότε για κάποιον περίεργο τρόπο δεν κάνει σωστά τη διαίρεση ή έχει πρόβλημα στη βαθμίδα που κάνει τη σύγκριση!

AKIS
16-05-06, 10:15
(μου το εδειξε ατομο που το κατασκευαζει και δουλευει στον cdm)
Ρε τον Δημητράκη!
οχι αλλιως το λενε το λενε το φιλο μου :lol:

nitako
26-05-06, 18:01
μου το ειχε καψει 2 φορες,οσπου το απεφυγα αφου ρυθμιζα την ισχυ απο το τροφ. ,βραχυκυκλωνοντας εναν κεραμικο πυκνωτη μου εχει ακριβως διπλα του(μου το εδειξε ατομο που το κατασκευαζει και δουλευει στον cdm


Ποιον πυκνωτή? έχει δυο.


Όταν λες ότι το ρύθμιζες απ το τροφοδοτικό τι εννοείς? ότι έβαζες σε όλο το κύκλωμα του pll από 0 έως 12 volt ?

AKIS
26-05-06, 20:05
αυτον που εχω κυκλωσει στη φωτογραφια,
επισης μετα απο αυτο το βραχυκυκυκλωμα εβγαζε κατι mw παραπανω,πολυ λιγα ομως
το τροφοδοτικο μου ηταν 5-28 volt και αυξομειωνα την ισχυ απο το τελικο σταδιο(mrf317)

nitako
26-05-06, 20:20
Δεν έχω καταλάβει ακόμα σε τι εξυπηρετεί το βραχυκύκλωμα του πυκνωτή :roll:
απ ότι κατάλαβα ρύθμιζες την τάση στο linear (mfr 317)και οχι στο pll.


Ευχαριστω για την απαντηση!

AKIS
26-05-06, 22:03
Δεν έχω καταλάβει ακόμα σε τι εξυπηρετεί το βραχυκύκλωμα του πυκνωτή :roll:
απ ότι κατάλαβα ρύθμιζες την τάση στο linear (mfr 317)και οχι στο pll.


το βραχυκυκλωμα εξυπηρετει στην καταργηση του συγκεκριμενου τριμερ
σωστος!

26-05-06, 22:31
Βασικα ΓΕΙΩΝΕΤΕ τον εκπομπο του 4427... Οπως δηλαδη θα επρεπε να ειναι, για την οδηγηση και την ταση λειτουργεια που εχει...

nitako
29-05-06, 19:28
Με αυτή την λογική δεν θα παίζει το pll με το full της ισχύς του?(600mw)
Κανονικά δεν πρέπει η ισχύς ενός πομπού να ρυθμίζετε από το pll?
Αν μου βγάλει 600mw θα μου υπεροδηγήσει το linear που θέλει για είσοδο 200mw :cry:

electron
29-05-06, 19:43
Eφόσον εσύ θες 200mw ισχύς για οδήγηση,αντί του τρίμερ που σε κάποιες περιπτώσεις χαλάει,βάζεις ένα ποτενσίομετρο στην θέση του και είσαι ok

nitako
29-05-06, 20:03
Eφόσον εσύ θες 200mw ισχύς για οδήγηση,αντί του τρίμερ που σε κάποιες περιπτώσεις χαλάει,βάζεις ένα ποτενσίομετρο στην θέση του και είσαι ok

Το θέμα είναι ότι και ποντε/τρο να βάλω (το εχω δοκιμάσει και αυτο) όταν το ξεκινάω από το μηδέν δεν βγάζει έξοδο το pll μέχρι που το φτάνω λίγο πριν το τέλος και τότε κάνει ένα απότομο ανέβασμα στα 200mw περίπου και αν το γυρίσω κι άλλο ανεβαίνει μέχρι μισό watt αν θυμάμαι καλά

Το πρόβλημα που είναι ότι κάτω από 200 mw δεν βγάζει τίποτα και έτσι δεν μπορώ να ελέγξω το linear :roll:


Please help me! :?

nitako
15-06-06, 16:54
OK τελικά το έλυσα το πρόβλημα μου με ενα ποτενσιόμετρο σύρματος που σηκώνει μέχρι 5w :wink: